Зика вирусна инфекција сега исто така преку сексуален контакт

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 3 февруари 2016 1 коментар

venezuela-zikaБидејќи повеќето луѓе само заглавени кога го читаат весникот, тоа е можно НРЦ денес да пријави некритички без никакви резервации [quote] Прво zika инфекција преку сексуален контакт. Во државата Тексас, вирусот беше откриен за прв пат кај некој кој се заразил после сексуален контакт со лице кое е заразено. Прво на сите, поголемиот дел од човештвото веќе е програмирано дека zika е вистинска закана и дека мораме да внимаваме за комарците и сега следниот чекор е земен во страшната пропаганда. Во 2014 сеуште ја имавме измамата на ебола; сега имаме нова измама. Целата приказна за ебола била главно за изместување на кинеските влијанија на африканскиот континент и била искористена за маскирање на воена интервенција (како што се објаснето овде). Заканата (од вирусот на ебола) не беше толку лоша, и всушност, приказната за ебола беше целосно исцрпена во медиумите. Прифатениот страв меѓу луѓето служеше само за две цели: 1. Може да се соберат добри пари за сите видови проекти за олеснување; 2. Никој не се прашуваше што всушност се случило (во смисла на воена интервенција) во земјите каде епидемијата на ебола ќе има потекло.

Зика вирусот сега е следниот во ред за да ги исплаши луѓето. Овој вирус, исто така, може да се пренесе преку сексуален контакт, а наредното лето мора да носите долги ракави и да ја размачкате вашата кожа со дебел слој вазелин, за да не може да ве убие комарец. Вирусот Зика е ништо повеќе од невини вируси на грип, кои во повеќето случаи дури и не доведуваат до симптоми. Отпрвин звуците се појавија дека вирусот Зика може да се пренесе преку комарци како резултат на генетски модифицирани комарци, кои всушност биле дизајнирани да го елиминираат уште еден вирус. Во овој напис Јас го објаснив тоа. Во таа статија сè уште верував дека е вистина дека вирусот Зика е одговорен за деформација на бебињата. Ја презедов од Infowars.com и рече [quote] Главниот проблем на вирусот zika е очигледно дека бремените жени стануваат заразени и нивните бебиња се раѓаат со премногу мала череп. Микроцефалијата се нарекува тоа. Тоа е отстапување од централниот нервен систем во кој големината на черепот на бебето се развива премалку. Во Het следната статија Јас открив дека вирусот zika воопшто не е штетен и дека целата возбуда веројатно треба да ги маскира штетните ефекти од задолжителната вакцинација на бремени жени во Бразил. Во двата случаи, влијанието на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс исто така се појавија.

Вирусот Zika никогаш не предизвикал абнормалности кај бебињата од своето постоење пред 1948 и сега одеднаш станува причина за оваа болест.icrocephaly назначен? Во практиката, zika прави само еден од пет лица "благи" болни, со симптоми слични на грип. Во 4 од 5 инфекциите, воопшто не се јавуваат симптоми. Затоа претпоставував дека пребарувањето на Google со терминот "мутиран вирусот zika" ќе направи разлика. И да, она што се појавува; професор по имунологија и заразни болести од Факултетот за јавно здравство при Харвард Тх Чан со име Flaminia Catteruccia вели дека вирусот можеби се прилагодувал на човековата околина и мутирал. Тоа е, се разбира, многу нормално. Вирусот едноставно мутира брзо. Нели? Тоа е само мал организам и поради сите оние WiFi зрачења и 4G мрежи и таков вирус одеднаш добива бура. Колдер! Се осмелувам да верувам дека вирусот Зика е следниот алиби да изврши инвазија врз една земја за да се бори против "живот-загрозувачки вирус". Не ме изненади тоа што е земја богата со нафта. Што е со Венецуела? Ајде да видиме.

НРЦ известува [цитат] Во американската држава Тексас, вирусот zika беше најпрво дијагностициран кај некој кој го договорил ова преку сексуален контакт. Тоа е она што локалната здравствена организација DCHHS вели за областа околу градот Далас, каде што се случи контаминацијата. Претходно се претпоставуваше дека вирусот е префрлен само кога некој е избоден со комарец од т.н. семејство Еедес. Не е познато дали е маж или жена. Инфекцијата се случила според DCHHS откако ова лице имало секс со некој кој бил заразен со вирусот при посетата Венецуела. Право; Венецуела! Знаете, таа земја е многу тешка за Америка, но таа пука со масло! Западот веќе се обиде да го исклучи режимот со Џин Шарп метод. Венецуела со години е под притисок. Непријатниот лидер Хуго Чавез мораше да замине. За среќа тој доби рак и тој почина во времето. Од тогаш, неговиот наследник е претседател Николас Мадуро тешко е да се спречи мешањето на Западот и саботажа. Белата куќа го издаде 2015 во име на претседателот Обама во март официјална изјава на Венецуела [quote] Претседателот Обама денеска издаде нова Извршна наредба (ЕО) за прогласување на национална вонредна состојба во однос на необичната и извонредна закана за САД поставена од ситуацијата во Венецуела. Притисокот врз Венецуела е огромен и недостаток на пари земјата сега почнува да презема големи пропорции. Затоа не би ме изненадило што ќе се користи едноставен вирус и целата пропаганда за тоа. Ако Америка смета дека вирусот мора да биде заштитен и Венецуела претставува потенцијална закана (затоа што таму, на пример, мутираниот вирус доаѓа од тоа сега е исто така сексуално пренослив), тогаш еден може да има алиби да испрати војници. Или јас сега чекорам? Во секој случај, ништо не е во ред со вирусот приказна. Не плашете се.

Листа на изворни линкови: nrc.nl, hsph.harvard.edu, whitehouse.gov, cnbc.com

Тагови: , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина