Огнот на Нотр-Дам: тест со плински режач 5 за минути на годишен стаклен хрум (300) XNUMX

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 22 април 2019 9 Коментари

Додека огнот на Нотр-Дам го шокираше целиот свет без паѓање на човечкото суштество, големото прашање е уште зошто покривот може да изгори. Дали е тоа поради работа, тоа беше затоа што дабовите греди се запалиле како резултат на горилникот кој го заменил покривот или дали тоа било поради краток спој?

Се состоеше од покривот на Нотр Дам даб. Што може да биде подобро отколку едноставно тестирање во пракса колку лесно тој даб всушност се запали. Лицето подолу го поминало тестот и го ставил гасниот режач на 300 годишен дабовен сноп. Исто така, и коскено-сува дабова греда. Понекогаш слики велат повеќе од зборови. Погледнете сами.

Французинот (извор: овде) го пополнувал пламенот 5 со даб за неколку минути. По пет минути бар се уште не се запали. Ако краток спој веројатно причина за покривот на Нотр-Дам, се чини дека во овој случај може да се опише како многу малку веројатно.

Да, околностите можат да влијаат врз развојот на пожарот, но она што е јасно е дека дабот не се спојува само спонтано на првиот оган или искра. Значи станува збор за гори дрво. Сите знаеме дека дрвото гори, но за да го запалат, мора да се направи многу (како што покажува видеото подолу). И во таква историска зграда каде одржувањето е во тек, сеуште може да се претпостави дека се одвива добар дел од заштита од пожари. Ако исто така се погледне на штета (види овде) се чини дека нема напад на садови на ѕидовите и се чини дека има осветлен контролиран (капсулиран) оган.

Листа на изворни линкови: edition.cnn.com, telegraaf.nl

Тагови: , , , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (9)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Русите и Кинезите очигледно користеле даб во минатото како топлинска штит за предмети и возила што "паднаа" назад низ земјата низ вселената низ атмосферата.
  https://vintagespace.wordpress.com/2016/12/05/can-a-wood-heat-shield-really-work/

  Сепак, сакам да изгорувам дабови и букова дрва во мојата печка за горење и лесно можам да ја направам мојата печка само со даб. Ова го правам со создавање поволни услови во мојата печка за горење, така што дабот може да се запали. Овие поволни услови не се само присутни на градилиштето, како што е покривот на Нотр Дам, додека никој не би работел таму.

  Мојот заклучок е едноставен: подметнување пожар.

  • Мартин Vrijland напиша:

   Се разбира, се тврди дека краток спој можеби била причина за пожарот. Тоа се чини дека е прилично добро исклучено со овој тест. Дури и ако работеле на покривот, навистина треба да сторите сé за да го запалите дрвото.

  • Мартин Vrijland напиша:

   Проблемот е што многу луѓе повеќе не можат да размислуваат независно, па дури и ако покажете со такво видео што даб не само што се запали, сеуште не може да се види или да се верува дека е многу тешко да се стави само покрив од таква црква (каде што е потребна потребна заштита од пожари). Тоа не се случува само со искра од краток спој, ако веќе е тешко со гасниот режач.

   Луѓето се толку хипноза на медиумите дека тие само веруваат во она што го кажува хипнотизерот. Тој хипнист не е Расти Ростели (како во видеото подолу), туку телевизијата и другите медиуми кои постојано повторуваат дека лимонот не е кисел, но сочен и сладок.

 2. Камера 2 напиша:

  Ако позајмувате рака со некој низок запалив восок / парафин или други, за што претходно прскате, тогаш добро оди, благодарам за објаснување на гасниот режач.

  За среќа, до сега не се изгорени покриви во Rammstein

 3. guppy напиша:

  Ова беше жртва на Велигден за божицата на Месечината Исида, случајно во Париз (Изида) и дека е полна месечина последните денови е исто така случајна. Можеби немало смртни случаи, имало доволно енергија со сите емоции.

  Вие сте во право тоа беше контролиран оган со многу цели. Друг Крајстчерч запалил, одвлекувајќи се од другиот оган во Ерусалим. На покривот што му требаше реновирање, стрели или луѓе сè уште се јадеше. Велигденска жртва, а подоцна по реновирањето, може да се закачи и наместо сите слики на Христос. Муслиманите во секој случај се речиси во мнозинство и женската убавина е жртвувана и покриена со превези. Она што го забележав во минатото е дека "Норедам" е полн со демони (страшни слики), а не навистина храм каде што се чувствувам како дома.

 4. Камера 2 напиша:

  Ова беше веќе поставено тука, но ова е со уште повеќе детали

 5. Riffian напиша:

  Ние можеме да бидеме кратки за причината ... вообичаените осомничени 😀

 6. Камера 2 напиша:

  Ако овој вид не е составен под себе,
  тогаш можете да ја повикате содржината умот за умот

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина