Дали тврдината на Трамп кон Кина е почеток на падот на доларот и колапсот на економијата?

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 18 мај 2020 10 Коментари

извор: abril.com.br

Со последователно ослободување на златниот стандард и нафтениот стандард, доларот се претвори во валута што ќе се печати без граници. Ние го нарекуваме пари на Фиат. Парите на Fiat се лоши за меѓународната трговија. На крајот на краиштата, печатењето стотици милијарди предизвикува амортизација на парите.

Бидејќи централната банка на САД (ФЕД) го контролира овој процес на создавање на доларот и доларот е стандард во меѓународната трговија, оваа амортизација на доларот влијае и на амортизацијата на другите валути, вклучително и еврото.

Со цената на барел нафта моментално да оди негативно (што значеше толку многу што добивте пари за да купите нафта) во текот на изминатите неколку недели, добро е што нафтата повеќе не е стандард. Маслото ќе биде заменето со најновата играчка на Бил Гејтс (фокусирана сончева светлина да се направи водород за мотори согорување).

Единствената причина поради која ни останува таков стандард што не треба да се покрива е американската воена хегемонија (досега). НАТО ја принуди секоја земја или лидер да се одврати од доларот. Отсекогаш интервенирал со бомби и гранати и го чистел водачот.

Примери?

 1. Југославија 90-ти. Ретко кој долг (толку независен долар). Силна сопствена армија (не е членка на НАТО и број 4 во однос на армиската сила во светот). По смртта на Тито, населението започна да се пробива едни против други за да започне војна што мораше да ја уништи земјата, дозволувајќи му на ММФ да зачекори и да позајмува пари за реконструкција (зависност од доларот).
 2. Ирак, Садам Хусеин сакаше да ја тргува нафтата во евра. Затоа исчистете.
 3. Либија, Моамер Мохамед ал Кадафи сакаше африканскиот динар поддржан од злато за да ја ослободи зависноста од доларот. Уредно и уредно.

Сега, кога војната во Сирија покажа дека моќта на НАТО (американска играчка) веќе не е доминантна, така е и почетокот на крајот на глобалниот стандард на доларот. Сè повеќе земји вртат грб кон САД, а единствениот одговор на Доналд Трамп е поцврста линија: трговски војни. И сега - со ситуацијата со коронавирусот - тој се повлекува на натамошно засилување на кинењето во Кина. Во своето последно интервју со FOX News тој изјави дури и дека тој сака да ги прекине сите врски со Кина.

За рекордот, корисно е да се знае дека кинеската влада успеа да ја задржи својата економија повеќе или помалку долар независна. Тој долар се користеше само за меѓународна трговија, но кинеската централна банка отсекогаш купила долари од мултинационалните компании во земјата и успеа да го задржи кинескиот јуан силен во сопствените граници.

Покрај тоа, Кина има големо економско влијание во многу земји низ целиот свет и проектот Кинески појас и патна иницијатива (БРИ) обезбедува соработка со 120 земји и 40 големи мултинационални компании. Тоа ги прави овие земји и компании повеќе зависни од Кина.

Кога Доналд Трамп вика дека сака целосно да ја спушти Кина, тоа е многу како последниот чин на очај на суперсила што го губи зафатот. Додека Трамп се преправа дека неговиот гнев е поврзан со пристапот на Кина кон вирусот корона, вистинската причина за неговата фрустрација е веројатно дека доларот ќе го изгуби својот светски трговски стандард и кинескиот јуан се стекнува со земја.

Кина воведе една во рамките на своите граници нови сајбер пари средства за плаќање: е-РМБ (Рен Мин Би, што значи „народни пари“). Овој е-РМБ во моментов се тестира во неколку кинески градови, вклучувајќи ги Шенжен, Суджоу, Ченгду и Ксионган. Во овие градови, е-РМБ е скоро универзално прифатена за исплати на плати, јавен превоз, храна и набавки во повеќето продавници. Системот е поврзан со WeChat и AliPay (од Алибаба). Оваа нова криптовалута е покриена од Кинеската централна банка.

ММФ го воспостави принципот на Специјалните права за влечење во 2016 година, во кои постојните „стари валути“ формираат еден вид резервна копија за овој нов стандард за криптоцентрали на СДР. Проблемот во оваа иницијатива на ММФ е, сепак, дека доларот формира удел од 41,73% во рамките на овој нов стандард за криптовалентност, додека кинескиот јуан има удел од само 10.92% (јапонски јени 8.33%, британска фунта 8.09%, 30.93% евра). Значи, додека кинеската економија ќе стане најсилна економија во светот, уделот на крипто-стандардот на ММФ (СДР) е несразмерно мал.

Значи, всушност се случува финансиска војна; војна која се врти околу поставувањето нов паричен стандард. Се чини дека доларот ја губи моќта и кризата со круната го даде последниот притисок, бидејќи печатот никогаш не работи толку брзо. Сега тоа е поговорка, затоа што веќе не се печатат пари. Само број на компјутер е зголемен.

Кинескиот јуан се чини дека станува се посилен, додека доларот губи се повеќе и повеќе вредност.

Сега се поставува прашањето дали мултинационалните компании и банките сакаат да се преселат од доларскиот стандард во јуанскиот стандард или дали повторно треба да има некаков меѓународен златен стандард. SDR како крипто-стандард не чини да биде сигурен избор, затоа што со амортизацијата на доларот, тој SDR исто така паѓа со него (поради уделот на доларот од 41,73% во тој SDR). Значи, мора да се ослободите од влијанието на фиат-парите (бесконечно печатени пари) како основа на меѓународен финансиски систем.

Се чини дека доларот го достигна своето крајно време. Економијата во САД и Европа ќе биде погодена сериозно во наредните месеци од ефектите од кризата со корона. Цените во супермаркетите веќе се зголемуваат. Многу компании ќе престанат и затоа што се отпечатени стотици милијарди, оваа амортизација на парите ќе стане веднаш опиплива за сите во наредните месеци. Луѓето кои сè уште имаат заштеда ќе почнат да се грижат.

Всушност, сценарио за несреќата е демнат за многу компании и штедачи. Со падот на доларот, златото се чини дека е единствено сигурно засолниште, бидејќи количината на злато во светот често се користи за покривање на валута за време на финансиското ресетирање.

Сепак, биткоинот, исто така, се чини дека сè повеќе го обезбедува тоа безбедно засолниште. Со потенцијална закана од паѓање на банки (затоа што банкротираните компании и поединци повеќе не можат да ги плаќаат своите заеми или каматата на тие заеми), заканата од кауција и кауција е демнат. Ова значи дека или државата ја штеди банката (читај: даночниот обврзник) или дека заштедите се користат за зачувување на банката.

Така, веројатно ќе видиме силен лет на пари кон биткоин и злато во наредните месеци.

Се предвидува дека летот кон биткоин ќе биде најголем, затоа што едноставно не купувате злато со притискање на копче. Вие не отворив паричник на биткоин за ниеден момент и што има денес во вашата банка, утре ќе биде на вашиот паричник на биткоин. Тој лет кон биткоин, во комбинација со принципот на рударство врз кој се базира, најверојатно ќе му даде на биткоин толку силна меѓународна позиција што има потенцијал да го заземе местото на доларот.

Кинескиот јуан може да биде покриен од кинеската централна банка, но причината што златото сè уште служи како резервна копија низ целиот свет е малку скриена во фактот дека мора да рудите злато. Треба да го извлечете од земја преку ископувања во рудници за злато, што е скап и трудоинтензивен процес и има недостиг. Принципот за рударство Bitcoin се заснова на истата идеја, како што е објаснето во овој напис.

Обемот на тргување со биткоин низ целиот свет сега е толку голем што сè повеќе мултинационални компании и големи инвеститори се заинтересирани за тоа и влегуваат во него. Ако го додадете тој факт на демнат амортизација на хипер-пари и евентуален пад на доларот, се чини дека за многу биткоини ќе биде засолништето за бомби. Затоа има потенцијал да го постави новиот меѓународен стандард и доколку доларот падне, биткоинот може добро да го заземе местото на доларот во стандардот за криптокорисности на ММФ СДР.

Листа на изворни линкови: edition.cnn.com, ft.com, globalresearch.ca

Тагови: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (10)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. marcos напиша:

  Според мое мислење, прво ќе видиме поделба на УСД помеѓу меѓународен (петро) долар и локален УСД за самите САД. Вториот ќе се девалвира енормно, како што е сценариото како Венецуела. Поделбата на доларот е дел од финансиското ресетирање, бидејќи секоја земја има инвестирано многу заштеди на граѓаните (во локална валута, како што се рупија Iniase) во американски должнички хартии од вредност во својот банкарски кредитен систем за финансирање на меѓународната трговија што се порамнува во УСД. Затоа, државите никогаш нема да сакаат да ги видат нивните тврдења за САД z = испаруваат како резултат на хиперинфлација, затоа идејата за разделување. Понатаму, Кина поседува повеќе од трилиони американски должнички хартии од вредност. Доколку Кина сака да тргне наопаку, тие можат да го исфрлат долгот на пазарот и доколку нема побарувачка, ФЕД ќе мора да го купи овој долг што ќе предизвика хиперинфлација во САД. Тврдата линија на Трамп во врска со војната за тарифи затоа ми се чини дека е фаза за масите да го спроведат финансиското ресетирање. Не заборавајте дека финансиското ресетирање значи дека ќе се отпише голем долг, затоа што со ресетирање нема смисла да се вклучат лошите долгови од стечајниот систем во новиот систем. Забележете, ова ќе се однесува само на одредена група, а не на хипотеките или лицата со приватни долгови, тие едноставно ќе продолжат во новиот систем. Исто така, верувам дека ќе видиме огромна проценка на меѓународниот долар пред да исчезне од сцената. Ова зголемување главно се должи на побарувачката за долари за да се реши целиот комплекс на дериват Мислам дека ова ќе биде време кога играчите (банките и централните банки) ќе го продадат својот американски долг.

 2. SalmonInClick напиша:

  Водородот е енергетската револуција што доаѓа и ќе предизвика промена на парадигмата. Сосема за разлика од директните економски импликации, скоро сите модели засновани на старите извори на енергија можат да го напуштат прозорецот.
  https://www.rtlnieuws.nl/tech/artikel/5016231/bill-gates-jacht-waterstof-schip-superjacht-duurzaam-varen
  https://archive.org/details/ColdFusionTheSecretEnergyRevolutionByAntonyC.Sutton1997_201903/page/n13/mode/2up/search/hydrogen

  Прокси-војната меѓу Кина и Америка е веќе во тек и ќе ескалира само со оглед на прилично неодамнешната смрт на кинескиот амбасадор во Израел и наводите за биоразвикување. Исто така, треба да се следи и изградбата на трупите во Јужното Кинеско Море (Диего Гарсија).

  Хонг Конг беше класична операција на ЦИА Отор, и секако дека Кина ќе реагира на свој начин кога ќе дојде време.

 3. Анализира напиша:

  уште повеќе санкции, TSMC е тајванска компанија чувствителен удар за Кина.

  Најголемиот добавувач на договори во светот ги стопира испораките на Huawei како нови каснувања од санкции во САД
  https://www.zerohedge.com/markets/worlds-largest-chipmaker-halts-deliveries-huawei-new-us-sanctions-bite

 4. Сонце напиша:

  Израелски објавувач на 4 страници рече дека Шин Бет, израелскиот внатрешен „Мосад“, го убил амбасадорот по барање на Кина, откако Ду Веи се обидел да ги дефектира и да споделува информации за лабораториите за био-војување во Кина, а потоа бил и со двојно вкрстени.

  Henrymakow.com

 5. Riffian напиша:

  добро, вообичаениот осомничен Банон веќе го предвидува претстојниот режиран конфликт со Кина.
  https://www.breitbart.com/politics/2017/11/13/im-proud-to-be-a-christian-zionist-steve-bannon-gets-standing-o-from-leading-jewish-organization/

  Bannon WarRoom - Граѓани на Американската Република
  Претплатници 66,6K

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина