Холанѓаните не се свесни за ситуацијата во која се наоѓаат: експериментот во затворот Стенфорд

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 24 јуни 2019 5 Коментари

извор: allthatsinteresting.com

Во 1971, Филип Зимбардо спроведе затворски експеримент во подрумот на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија. Интересно, тој подоцна напишал книга за ова со наслов "ефектот на Луцифер". Во моите статии јас често истакнав дека Историја en симболика истакнуваат дека сме во едно Луциферна симулација живеат (гледаат / играат). Тоа може да биде прва причина за напуштање на новиот читател, но сепак препорачувам да продолжам да читам, бидејќи сакам да покажам како нашето општество има многу карактеристики што можеме да ги најдеме во овој Standford (/ Zimbardo) затворски експеримент. Подоцна можете да ги прочитате статиите под овие врски.

Експериментот Зимбардо покажува колку лажни затворски чувари измислија повеќе и построги правила во рок од неколку дена за да ги направат бунтовните лажни затвореници послушни; целосно губење пред очите на човештвото. Во овој експеримент, и затворениците и чуварите биле студенти кои претходно биле физички и психички испитани. Резимето на експериментот подолу можеби не е точен опис на експериментот, но обезбедува разумно резиме. Во ова Интервју на ВПРО можете да чуете што Филип Симбардо има да каже за експериментот.

Важно е да се напомене дека и самиот Зимбардо бил присутен во текот на експериментот и, како доброволните чувари, почнал да покажува садистички тенденции. Всушност, експериментот се сведува на фактот дека кога затворениците се третираат нечовечно, затворските чувари се обидуваат да ги извршуваат своите обврски "уште подобро" со преземање на уште поголеми мерки за лишување од слобода, така што успешно да ги извршуваат своите должности не е компромитиран. На денот 2, лажните затвореници почнаа да се бунат, бидејќи нивната пристапена ситуација почнала да има психолошки ефект. Сепак, лажните чувари сериозно ја сфаќаа задачата и наскоро беше заборавено дека тоа е експеримент. На вториот ден стражарите почнаа да ги прскаат лажните затвореници со апарати за гаснење пожари за да ги задржат под контрола, а потоа да ги заклучат во шкафовите кои беа само доволно простран за да стојат. Погледнете го резимето на експериментот подолу.

Причината што го цитирам овој експеримент е затоа што верувам дека споредбата може да се направи на поголема социјална скала, при што грубо можеме да го поделиме општеството во две групи:

 1. Креаторите, имплементаторите и инспекторите на правилата за кои се чини дека се наменети да ги држат работите непречено во општеството, но во повеќето случаи се доживуваат како ограничувачки на слободата
 2. Работната класа која мора да ги почитува законите и прописите и да плаќа даноци

Тоа може да биде премногу строга или црно-бела сепарација во твоите очи, но всушност има се повеќе и повеќе луѓе кои работат за "системот" (група 1). Државата излегува со закони и правила и се повеќе и повеќе луѓе го организираат воведувањето, спроведувањето и следењето на тие закони и правила. Па ќе речеш:Да, но законите и правилата се неопходни за една земја да функционира правилно и не може да се спореди со затворен експеримент, бидејќи не живееме во затвор". Потоа, би сакал да ви укажам дека лажните чувари во експериментот Зимбардо исто така не биле сочувствителни кон своите затвореници и исто така сметаат дека е целосно оправдано дека измислиле повеќе и построги правила (за да го изгубат очите на човештвото). Тоа, рече, сеуште може да се најде дека општеството не може да се спореди со затвор, но потоа те прашувам дали навистина сте погледнале околу вас.

Пребројте го бројот на автомобили со покрив полн со камери што ги гледате како возите во вашиот град или град. Пребројте го бројот на скутери со камери на задната страна. Пребројте го бројот на камери што ги гледате како висат во просечна шопинг-улица или на автопат. Пребројте го бројот на BOAs, полицајци и други инспектори за кои гледате одење или возење на 1 ден. Пребројте го бројот на агенциите за собирање, канцелариите за извршители, инспекциските служби, општинските инспектори итн. Во радиус од 25 километри од вашиот дом. Пребројте го бројот на луѓе во твојата непосредна околина кои работат во "грижа" (како што е грижа за млади), што всушност е таква институција каде што децата се всушност затворени и често се злоупотребуваат (видете прикриено снимање). Пребројте го бројот на луѓе во вашата непосредна област кои работат во грижа за ментално здравје ("грижа"), каде што луѓето се чуваат во ќелија, под лекови и набљудување. Сите овие луѓе, исто како и затворските чувари од експериментот подолу, сметаат дека се сосема легитимни што треба да прават и првенствено се занимаваат со одбрана на сопствената позиција и приход. Често тие, исто така, се уредно венчани и имаат сопствено семејство. Можеби припаѓате на оваа група.

Колку повеќе луѓе работат на стражарите, толку повеќе ќе биде генерален консензус дека луѓето ќе се бранат меѓусебно со работата, позицијата и однесувањето. Кога луѓето ја предадоа својата човечност на одборот бидејќи мора да ја вршат својата работа и да го доживеат однесувањето на другиот како бунтовен и досаден, всушност тајно го гледаме однесувањето на експериментот Стенфорд во многу аспекти на општеството. Дали се препознаваш во ова?

Направете чекор назад и повторно ќе го повратите човештвото и ќе ги положите своите должности. Само тогаш оваа надолна спирала може да се запре во општеството. Дури и ако сте само судски извршители и треба да ги истерате семејствата; дури и ако сте само BOA и генерирате ваучери за паркирање со вашиот скутер за камера; дури и ако сте младински работник и ги затворате децата во нивната соба затоа што "тоа е добро за нив"; исто така, ако сте грижа работник во домот за пензионирање и ставете постарите зад врата со пин код бидејќи "инаку ќе одат"; дури и ако сте вработен во GGZ и ги задржите збрканите луѓе во изолираната ќелија и ќе ги полните со лекови, бидејќи "тие ќе станат луди". Погледнете го експериментот на Зимбардо Стенфорд и сфаќајте повторно дека лудилото може да биде последица на системот на закони и правила дека нешто премногу не е во ред и создаде затвор без опипливи решетки.

Листа на изворни линкови: lucifereffect.com

Тагови: , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (5)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. SalmonInClick напиша:

  Моето искуство покажува дека повеќето луѓе не можат да се грижат за тоа додека не се во право во средината и дури потоа сфаќаат колку се лоши работи. "Ќе го видите само кога ќе го сфатите" се однесува на огромното мнозинство жители на Мадуродам, кои се нервозни, но не можат да го покријат целото. Затоа Мадуродам секогаш ќе остане мал, во зависност од вообичаените осомничени кои го оркестрираат целата како болскиот циркус. Дотогаш се применува самоцентричната поговорка "По мене поплава" ...

 2. Сонце напиша:

  Го гледав Твитер од Џаколиен и забележав дека постојано зборува за "Исус". За евиденција нема докази дека тој постоел !!!
  Зошто пропагандата за "Исус"? Што може да биде зад ова? Момци од сценариото сакаат да промовираат "Исус"? Дали иронијата е точна?
  Јас, исто така, го најдам Џаколиен многу во потрага по медиумите и многу деловно за нејзината сестра и пишување, како што е вистина. Како да има мени, постапка, така ми доаѓа. Во нејзината ситуација не ги посетив сите тие медиуми. Ова покренува прашања.

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина