Кога владите ќе стартуваат социјални медиуми или интернет во случај на напади (како оние во Шри Ланка), вие всушност веќе знаете доволно

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 22 април 2019 11 Коментари

извор: wsj.net

Вчерашниот напад во Шри Ланка повторно имаше големо влијание. Стотици мртви и многу повредени и напад со бомбаши-самоубијци на повеќе локации, велат медиумите. Колку е импресивно тоа? Толку импресивно што владата на Шри Ланка веднаш мораше да ја пресече социјалната меда за "спречување на лажни вести од ширење". Но, кои лажни вести би можеле да се шират толку брзо? Дека нападите не беа реални можеби? Дали сиромашното население во Шри Ланка брзо ќе лази зад Photoshop или Adobe After Effects за да започне со правење и дистрибуирање лажни видео клипови? Што мислиш? Ах, се разбира, владата се плаши дека повеќе луѓе ќе се чувствуваат инспирирани да ги користат социјалните медиуми за брзо откачување на бомбашки појас, па дури и да почнат да фрлаат црква или хотел! Или дека тие WhatsApp едни со други "И сега ти!"Или не, луѓето се плашат дека лутите христијани сега ќе ги нападнат муслиманите.

на Меѓународен бизнис тајмс пријавени:

Информативен портал на владата на Шри Ланка ажурираше дека сите социјални медиуми се блокирани за да се избегне ширењето или лажните вести. Во жалбата, премиерот на Шри Ланка, Ранил Викрамесинг, ги повика луѓето "да избегнат размножување на непотврдени извештаи и шпекулации".

Ако ги гледате видеата на интернет, таму е познатиот хаос, вика и крик. Многу сирени и амбулантни возила и во овој случај, се разбира, хаотичната улична сцена на Шри Ланка. Очигледно има многу штета, но може да биде доста скапо да се добие цела светска популација во излишен режим. Конечно, тоа е светски вести со глобално влијание; особено ако се вклучени Американци и Европејци. За тоа сакате да го жртвувате внатрешноста на црквата во таква сиромашна земја. Единствените слики што ги гледаме се оние кои сме им дозволиле да ги видиме и кои ја зајакнуваат сликата дека сето тоа е сериозно.

De Њујорк тајмс доаѓа со следново објаснување за уништувањето на социјалните медиуми:

Шри Ланка блокираа неколку мрежи на социјални медиуми во пресрет на терористичките напади во неделата, вклучувајќи го и Фејсбук и услугата за испраќање пораки WhatsApp. Вонредниот чекор го одразува растечкиот глобален интерес, особено меѓу владите, за капацитетот на мрежите во сопственост на Америка во насока на ширење на насилството.

YouTube, Instagram, Snapchat и Viber исто така беа недостапни, според интернет мониторинг групи.

"Ова беше унилатерална одлука", рече Хариндра Дасајана, претседателски советник во Шри Ланка.

Официјалните претставници ги блокираа платформите, велат од страв дека дезинформации за нападите и говорот на омраза би можеле да се шират, предизвикувајќи повеќе насилство.

Дали сакате да го слушнете моето мислење? Очигледно, во спротивно не би го прочитале овој напис и би ја оставиле мојата веб-страница зад себе. Мое мислење, според тоа: Мислам дека владите го фрлаат интернет, бидејќи се плашат дека луѓето што живеат во соседството ќе викаат дека приказната е погрешна и дека ги разобличи лажните вести со ширење на слики или сведоштва кои покажуваат дека сме измамени стане.

Повторно повторувам: "од страв дека дезинформации за нападите и говор на омраза".

Џорџ Орвел би сакал ова. Тука гледаме две работи. За почеток, веројатно е дека владите и нивните медиуми шират "дезинформации" во форма на лажни вести, па луѓето се плашат дека вистината ќе се открие преку социјалните медиуми преку изјави на луѓе кои едноставно ќе видат дека е лажна. Вториот елемент во овој коментар е терминот "говор на омраза". Тоа е покритие за сè и за сите што се осмелуваат да направат бучава. Тоа е само алиби за израмнување на интернет; наводно, така што луѓето не се јавуваат за напад (во овој случај, на пример) муслимани. Терминот "говор на омраза" наскоро ќе биде термин според кој секој кој изразува поинакво мислење од приказната што се нарекува мејнстрим медиумски шоу. Отпрвин тоа беше наречена теорија за заговор, но трпеливоста на лажните власти и нивните медиуми е истекува. Луѓето сакаат повеќе цензура и сега сега во арсеналот се додава нов стих "говор на омраза". Постои само една слика на реалноста, а тоа е лажната реалност што владите и нивните медиуми ни наметнуваат преку нивните лажни вести пропагандни машини, за да можат да се спротивстават на популационите групи.

Дали конечно сте реализирале? Предвидено е групи на население да се постават едни против други. Тоа е причината поради која таквите PsyOp (психолошки операции) се фалсификувани преку создавање на лажни вести. Намерата е да се создаде "говор на омраза" меѓу населението, но луѓето сакаат да го уништат интернетот за да спречат демаскирање на лажни вести и употреба на "говор на омраза" и ширење на "лажни вести" како алиби во социјалните медиуми. цензор. На овој начин, никакви слики и пораки не се пробиваат низ таа демаскирачка измама. Паметно нели? Во исто време, светот е страв порно да го стави на мрежницата на целиот свет дека полициските државни мерки се навистина неопходни во целиот свет. Во тој поглед, Велигденскиот ден беше прекрасен ден за да може да се користи папата за оваа страшна пропаганда.

Бомбашите-самоубијци сега се продаваат на Медиа Маркт. Две за цената на 1. Практично за употреба на повик.

Листа на изворни линкови: ibtimes.com, nytimes.com

Тагови: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (11)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

  • Мартин Vrijland напиша:

   Да, ги знаеме тие приказни, но тоа е поентата: не е операција Гладио. Кога ќе го добиете тоа од Вилфред? Тие се сцена ситуации. Чиста холивудска метода со користење на тим од актери и компромитиран владин персонал. Нема смрт или повреди. Што Холивуд може да направи во филмот, така и медиумите. Гледаш? Тоа е навистина лажни вести во буквална смисла на зборот.

 1. Маја Ел Маи напиша:

  Зошто го прават тоа?

 2. Вилфред Бакер напиша:

  Да, тие навистина не се двоумат само да го направите ова, мислам 911, ми се чини дека не сум купен или го прави тоа.

  Brrr

  Љубовта

 3. Камера 2 напиша:

  Замислете: Имате катастрофа во Холандија толку голема како катастрофата на Бијлмер.
  Замислете: Владата веднаш ги става социјалните медиуми надолу, нема повеќе пост, ништо по комуникацијата, вашиот FB далеку, Сè

  Мислам дека многу луѓе мислат дека A-социјалната власт во тоа време без оглед на разумот, како би реагирале ако нешто се случило ужасно и повеќе не можеле да комуницирате како што сте направиле?

  Така што како влада имате нешто да се скриете, бидејќи ако сте биле вистински, ќе играте целосно отворена картичка.

  Ако во Холандија постои друга веб-страница што се согласува со позицијата на г-дин Vrijland, само пребарувајте ја мрежата, бидејќи оваа анализа е далеку од логично.

 4. JHONNYNIJHOFF@GMAIL.COM напиша:

  Интернет 1.0 целосно под контрола (r) влади! време за интернет 2.0 еволуцијата е револуција!
  http://wlcg.web.cern.ch/

 5. SalmonInClick напиша:

  Според Рита Кац од Сајтот Интел, како е можно?

  https://ent.siteintelgroup.com/

 6. Камера 2 напиша:

  Постои случајност

  19th април Американската морнарица пристигнува во Шри Ланка за цел за обука

  https://sputniknews.com/military/201904221074342119-us-navy-sri-lanka-drills-suspended/

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина