Амазон гори, белите дробови на земјата се на оган!

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 23 август 2019 8 Коментари

извор: abc.net.au

Кој се сеќава дека кога сегашниот претседател на Бразил, Јаир Болсонаро, дојде на власт како еден вид опасна екстремна десничарска политичарка беше прикажан во медиумите, веднаш знае дека тука се занимаваме со некој кој ја поддржува агендата за антиглобализација . Некој кој се залага за интересите на сопствениот народ. Еден вид Борис nsонсон, Тиери Баудет, Доналд Трамп и сите други десничарски политичари кои можат да зафатат малку слава, но на крајот се осудени на неуспех, затоа што ова е голема агенда. Сè и секој што е протекционист или верува дека има заговори (и очигледно против нив) на крајот мора да може да го обвини Зварт Пит за неуспех, така што секој критичен шум против глобализацијата и старата елитистичка клиника дефинитивно се поврзува со таа група што предизвика економска катастрофа.

Значи, ако airаир Болсонаро изјави дека невладините организации се одговорни за осветлување на пожарите во Амазон, тогаш може да го видите тоа како идеја за заговор. Глобалната слика е поставена: под airејер Болсонаро, белите дробови на нашата земја изгонуваат за кратко време.

Сè уште е корисно да се повторуваме дека апсолутно немаме идеја дали вестите што ги гледаме сеуште се вистинити или не. Дали сè уште се сеќавате на протоците на бегалците кон границата со Мексико со САД? Дали сè уште се сеќавате на појавата на ебола? Одеднаш не слушаме ништо повеќе за тоа, откако ќе се спроведат мерките што треба да се спроведат. Тогаш проблемите одеднаш исчезнуваат како снег на сонце. Во моментот на протокот на бегалците кон американската граница, Јас покажав колку лесно можете да направите толпата да изгледа огромна со софтвер; исто така и во видео-слики. Денес гледате сè повеќе реклами на социјалните медиуми, како што е Фејсбук, кој нуди фантастичен софтвер за прилагодување на фотографиите (видете воодушевен) Станува сè полесно да се манипулира со слика и звук. Ние дури и не знаеме кога имаме интервју со Болсонаро без разлика дали тој навистина е тој самиот или дали само одиме на едно разменување на лице седи гледајќи Едноставниот факт дека веруваме дека најголемите медиумски канали се компании кои вработуваат стотици или илјадници луѓе, а имиџот што го имаме на уредните дами и господа во костуми, значи дека имаме верба во она со што се претставени.

Дали Амазон е навистина на оган? "Да, сè уште ги гледате сликите !?„Продолжува да ме изненадува дека сè уште е невозможно да им се објасни на луѓето дека сликите веќе не се доказ. Сликите не докажуваат ништо. Единствениот доказ што го имате кога гледате слики е дека сте го гледале на вашиот екран. Гледате слика. Тоа е тоа Со денешниот софтвер, сè може да се создаде и манипулира во еден момент. Погледнете го видеото подолу за да видите како денешните нервни мрежни вештачки интелигенции (АИ) можат да манипулираат со фотографија за неколку секунди. Истата техника е зад создавање на видео-слики (види овде) Се обложуваме дека мислите „Да, сето тоа ќе биде, но навистина верувам дека Амазон е на оган". Дали знаете зошто? Затоа што тоа го гледате на социјалните медиуми и во вестите. Вашата вера затоа е одредена од оние за кои сте толку вознемирени кога плаќаат толку малку данок и имаат милијарди на нивната банкарска сметка; таа мала елитистичка група. Findе ви биде досадно што постои толку мала група богати луѓе кои го привлекуваат целото богатство, но вие го игнорирате фактот дека ги имаат големите медиумски канали и Интернет како алатка за играње.

извор: noticias.r7.com

Дали е запален Амазон? Не знаеме! "Да, но познавам некој кој живее таму кој го потврдува тоа„На кое место живее таа личност и дали е присутен на лице место да ги набудува пожарите или дали таа личност исто така ја добива оваа вест од вестите? "Да, но во Бразил нема да лажат за такво нешто? Кој има корист од тоа? Ако Болсонаро мораше да си замине, зарем бразилските медиуми не би ја расипале заговорот?„, Може да се расправате. Тогаш заборавате дека, исто како и во САД со Доналд Трамп (кој наводно е против длабоката борба), политичарите се само актери кои мораат да продолжат со настапи и да си ја вршат дејствувањето во врска со медиумите и алтернативните медиуми. Вие нема да дојдете на власт ако не сте пион на аристократските крвни линии. Ова може да биде премногу за многумина, но погледнете ја мојата неодамнешна статија за Урсула фон дер Лејен, новиот претседател на ЕУ (види овде) и откријте како работи.

Медиумите се таму за да си играат народот и да ја поддржат илузијата за демократија. Политичарите и медиумите играат интеракција што го следи сценариото на мајсторот и треба да го насочи населението во однапред одредена насока, без да сфатат дека се игра со полно работно време преку глума, трик и измама.

Овој „бренд„ Амазон “веројатно веројатно се врти околу политичката перцепција и спогодбата со марката од десната страна. Меѓу другото, јас имам детално објаснување за овој процес и описот на трговската марка десно овој напис дадени Прочитајте го тој напис повторно и откријте како се игра играта.

Тагови: , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (8)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Ана де Винтер напиша:

  Вкусно! Ви благодарам што напишавте како оди ... точно она што мислев кога одеднаш ја видов оваа „вест“ како доаѓа ...

 2. keazer напиша:

  Тоа видео повторно ме потсетува дали можеме да изградиме вакво нешто на овој свет преку едноставна детска скица. Колку е лесно да се направи вакво нешто надвор од овој свет да се зборува за авентар?

 3. DHBoom напиша:

  Еден мој пријател живее во Бразил, исто така во Сао Паоло ... Јас исто така мислев дека би сакал да ја споделам оваа вест со вас, затоа што во медиумите се зборуваше толку темно како ноќта заради целиот чад во текот на денот. Ништо од каде !! Ја испратив на главната карта на медиуми за тоа што се објавува овде и таа вели дека ништо од тоа не е точно.

  Како е можно дека мејнстрим медиумите се толку наивни ... Секое едноставно размислување знае дека такво нешто со едноставно прашање може да се означи како лажни вести со тоа што ќе се запраша некој пријател кој живее таму ?!

  Имав сите мои големи сомнежи за вестите, но како резултат на оваа приказна тие целосно го изгубија кредибилитетот .. Одвратно ...

  • Мартин Vrijland напиша:

   Не можам да го потврдам вашиот одговор (што се однесува општо), но ако твојата приказна е автентична, тогаш секогаш постои цела армија тролови што чекаат да го тврдиш спротивното (платени работници кои ги чуваат дискусиите за социјалните медиуми).

 4. Мартин Vrijland напиша:

  О да ... ако само сакате да го повлечете паричникот:

  Ужасните шумски пожари во дождовните шуми во Амазон не можат да се контролираат и сè уште се шират секој ден. Амазон е непроценлив за животните и луѓето и за борба против климатските промени. Затоа WWF започнува кампања за итни случаи. Но, заедно сме посилни, затоа помогнете и! Текстот АМАЗОН на 4333 сега и донирај 3 евра. Може да испраќате текстуални пораки толку често колку што сакате! Сакате да знаете повеќе? https://www.wwf.nl/kom-in-actie/noodactie-bosbranden

  • Мартин Vrijland напиша:

   О да и откако ќе одземете трошоци за новиот Порше за директорот, вашите пари природно ќе бидат потрошени на корисен начин. Веројатно има планирано некои нови дрвја во животинскиот парк Апелдорн, но секако мора да се купат голем број блокови за ТВ рекламирање и скапи реклами во списанија, така што повеќе луѓе ќе станат членки. Тоа е секако најважната работа.

 5. Камера 2 напиша:

  Висока воена награда

  Морски стадаци

  Плус и минус создадоа енергија во светот на животната средина, како толку многу плус & минус, христос / антихрист, добар / лош, итн.
  Seasheprd нема коса освен други, луѓето значат добро кои се доброволци, но директорот оди на маса со чудна компанија

 6. Претседателот Осама напиша:

  НАСА вели дека има малку шумски пожари:

  https://fires.globalforestwatch.org/report/index.html#aoitype=GLOBAL&reporttype=globalcountryreport&country=Brazil&dates=fYear-2019!fMonth-8!fDay-15!tYear-2019!tMonth-8!tDay-22

  Таков 5.000 наместо 15.000 12 пред неколку години.

  Значи, јасно е дека Болсонаро мора да оди.

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина