Економската несреќа што е предвидено тука доаѓа: Среќен Божиќ

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 24 декември 2018 26 Коментари

извор: mic.com

Не само јас Декември минатата година предвидување дека американската (а со тоа и светската) економија ќе падне. Исто така го сторив тоа за време на изборите на Доналд Трамп. Се чини дека зголемувањето на каматните стапки на ФЕД, американската централна банка минатата недела го дадоа последниот притисок. Пазарите на берзи се спуштаат со месеци и повеќе нема надеж.

Предвидев дека Трамп ќе се искористи за да се ублажи долгот на балонот кој го разгореа централните банки. Кредитите, од стотици милијарди печатени пари, кои беа обезбедени за големите компании без камата, со години беа искористени за купување сопствени акции, така што економијата се чинеше дека прави добро. Впрочем, луѓето имаат тенденција да ги видат берзите како мерка за економски просперитет. Тоа беше сите лажни. Цените не се базираа на одлични резултати на компаниите, туку едноставно резултат на купување на сопствени акции со "слободни пари". Трамп сега може да биде назначен како виновник за тоа што централните банки го создале, но тоа беше неговата работа.

Политичарите се само пиони во големата игра. Во неколку статии уште еднаш објаснував дека американската империја (планирана) е осудена на пропаст. Ќе видиме голема промена, во која Отоманската империја ќе почне да закрепнува. Јас, исто така, го предвидов ова за неколку години (пред некој да пишува за тоа). Ова ќе биде проследено со губење на моќта на САД.

Тоа е скоро толку далеку. Јас очекував ноември 2018, но тој е испружен и продолжен за некое време. Сепак, сметаме на венецуелските држави почнувајќи од САД; во Европа. Нашиот паричник ќе биде тешко погоден. И каде што еден гигант паѓа, другиот гигант ќе се зголеми од стогодишниот сон. Отоманската империја е под Ердоган во пресрет на преземањето на Европа. Прво, сепак, хаосот мора да се фати исто така добро. Под Ердоган гледаме слична воена структура во Турција како што видовме во XIX-XIX век минатиот век под Адолф Хитлер во Германија.

Сè е планирано. Под Адолф Хитлер алиби беше создаден за воспоставување на државата Израел во Палестина. Ова беше неопходно за борба против муслиманскиот свет против косата. Тоа исто така ќе дојде до климакс во наредниот период. Со распаѓањето на САД, Израел ќе биде повеќе зависен од себе. НАТО, исто така, се заканува дека ќе се распадне.

Сето ова се вклопува во писмото на Алберт Пајк од 1871, во кое тој, во своето писмо до придружник Џузепе Мацини, предвиде три светски војни. Првите две од нив се обистини. Третиот е сега во изработка, но ќе (за разлика од она што многумина го прогласат) да не биде војна меѓу НАТО и Русија. Третата светска војна ќе се врти околу Ерусалим. Оваа војна ќе се случи по фаќањето на Европа од страна на Турција. Тогаш исламскиот калифат ќе се пресели во Ерусалим под раководство на Ердоган.

Во меѓувреме, сѐ уште можеме да сметаме дека Израел ќе се обиде да го обнови храмот. Тоа ќе биде пченка на ветерницата за религиозната битка за последен пат, како што е предвидено во големите верски списи. Тоа, исто така, укажува на тоа дека постои скрипта што се одвива.

Веќе неколку години известувам дека 2023 најверојатно ќе биде година во која Отоманската империја мора да биде обновена. Читаш овој напис на Zerohedge, за да ја видите потврдата на оваа година и да ја потврди улогата на Ердоган. Ако таа Отоманска империја е да ја добие целосната големина како што е опишано, тоа автоматски значи дека Израел ќе биде нападнат. Тоа е наредната 4 година што доаѓа.

Во меѓувреме, сепак, мораме да се грижиме за краткорочната светска економија на краток рок. Тоа ќе доведе до хаос како никогаш порано. Протестите на жолти протези се само вкус. Всушност; Мислам дека движењето сега се турка да го победи пламенот. А вкупната финансиска несреќа и падот на доларот (со еврото во неговото разбудување) ќе стави сè да се запре. Ова значи дека во САД и во Европа ќе видиме што видовме во Венецуела во последниве години: хиперинфлација и празни полици.

Не е убава порака за Божиќ, но јас ја предвидев одамна, за да можевте да се подготвите, дали многумина сметаат дека Мартин Вријланд е чуден мислител за заговор. Не се грижи: оваа несреќа е планирана и не е само наменета за реализација на промена на моќта, туку и за воведување на нов финансиски систем. Тоа веројатно ќе биде систем на крипто валута. Или дека bitcoin ќе биде или сосема нова крипто-монета не е тешко да се постави. Во секој случај, сепак, ќе видиме лет до Биткоин ако луѓето се плашат дека банките ќе паднат. И дека ова ќе се случи е неотповикливо. Кауција, кауција (граѓанин плаќа). Вие го знаете тоа.

Затоа, според мене, време е да се собере и да се направи особено за многу долг период, бидејќи претстојната криза ќе биде потешка и подлабока од кога било досега. Во меѓувреме ви посакувам убава Турција и убава нова година. Во меѓувреме, не заборавајте да го поддржите гласникот преку донација или да станете член.

Листа на изворни линкови: zerohedge.com

Тагови: , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (26)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. SalmonInClick напиша:

  Не само што Турција повторно ќе се крене, туку целиот исток повторно ќе воскресне како феникс. Хегеловата игра на макро ниво, Русија, Кина и Иран (Израел тајно во позадина) се зафатени со поправка на старата страна. Тоа е она што војната во Сирија (Авганистан) беше за сите и каде НАТО доби најлошото од тоа. Тоа е планот на Меккиндер, кој Збигњев Бжежински подоцна образложил и од кој потекнува Ал Каеда / Изида, што не успеало. Контролата над евроазискиот континент конечно дојде во рацете на Истокот, оттаму овде во ЕУ повикот за европска армија. НАТО ќе се распадне со повлекување на САД во Сирија / Авганистан, а подоцна и во Турција. Последните конвулзии што ги гледаме со провокација на Украина во Азовското Море, претходно MH-17 / 370 .. (Малезија исто така се приклучи на Едниот појас, Еден пат ..)

  Ерусалим ќе стане централна точка во Новиот светски поредок, САД и Западот ќе бидат интегрирани во новиот комунистички систем (комунитаризмот) со контролната мрежа подоцна (по колапсот). Технократијата е родена и СМАРТ Градовите ќе пукаат како печурки со украдената технологија ДАРПА од запад (Талпиот).
  https://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCnting_Clover_Leaf_Map
  https://www.henrymakow.com/2018/12/Leon-de-Poncins-Why%20Judaism-Hates-Christianity.html

 2. Riffian напиша:

  Ова парче сече дрво, кризата е токму она што тие се обидуваат да ги постигнат

  Никогаш не трошете ја можноста што ја нуди добра криза
  - Николо Макијавели

  Јасно е дека елитите сакаат да прогласат повеќе квантитативни програми за олеснување. Од гледиштето на елитите, претходните рунди на глобалната QE беа диво успешни и сега се желни да ја прошират големината и големината на нивните идни планови.

  Навистина, парите можат да се користат за овој систем, но исто така се користат од страна на елитите за да купат тајно. Можам да замислам свет каде што централните банки купуваат акции, корпоративни обврзници, нашите хипотеки, недвижности, рударски и производствени интереси, облакодери, мостови, транспортна инфраструктура и патарини.

  Со цел да ги спроведат своите неконвенционални монетарни програми, овие елити треба да произведат една криза по друга. Ги разгледувам економските дислокации, имплозијата на кредитниот пазар, произведените геополитички триење и пукање на средствата како дел од планот.
  https://www.henrymakow.com/2018/12/banksters-manufacture-financia.html

  • SalmonInClick напиша:

   * Мора да се утврди нашиот фокус кој го обновува системот по паѓањето на курсот. Ова значи спречување на глобалните центри на централната банка како ММФ или БИС да станат доминантна економска сила во светот. Тоа значи долга и тешка борба. Тоа значи пркосни структури - локализирани економии и производство, самобитни луѓе кои обезбедуваат сопствени потреби и ангажирање во трговијата, а заедниците се формираат околу взаемна помош и безбедност. Тоа значи дека доаѓа борбата која оди подалеку од информативната војна. *
   http://www.alt-market.com/articles/3613-the-federal-reserve-is-a-suicide-bomber-with-a-deeper-agenda

 3. Вилфред Бакер напиша:

  https://youtu.be/FZOJeAoFWSc

  Преживување на матрицата

  • Riffian напиша:

   Г-дин Вилфред работи тука за да ги поттикне добро познатите ционистички локации како што се Гатестон и Памела Гелер. Го заборавивте Рита Кац 😀

   Памела е сеуште жива, момче

 4. SalmonInClick напиша:

  Драги луѓе, мора да бидете внимателни кога ќе ги видите таквите извештаи во msm. Код збор QE

  "QE не треба да биде стандардна алатка"

  Јазолот, исто така, влезе во разговорот со дневниот весник на крајот од програмата за купување на Европската централна банка (ЕЦБ). Тој ги споменува ефектите од мерките на монетарната политика, вклучително и "намалување на разликите помеѓу север и југ" и "поддршка на економското закрепнување".
  https://www.nu.nl/economie/5653481/knot-bank-moet-accepteren-dat-regelgeving-tot-lagere-winsten-leidt.html

  Долгорочната каматна стапка сè уште е на ниско ниво со купување на обврзници од страна на Европската централна банка (ЕЦБ). Со оваа месечна програма за откуп на 15 милијарди евра, ЕЦБ се надева дека ќе ја стимулира економијата. Програмата ќе го запре 2019 во јануари.
  https://www.nu.nl/economie/5653262/lange-hypotheekrente-voorlopig-gedrukt.html
  http:// http://www.alt-market.com/articles/3613-the-federal-reserve-is-a-suicide-bomber-with-a-deeper-agenda

 5. Вилфред Бакер напиша:

  Не можев повеќе да го најдам YouTube, па го поставив тука.

  https://www.bitchute.com/video/bYVyteLS7S9

 6. Вилфред Бакер напиша:

  Економски колапс вести. А зомби корпорација е корпорација чии профити се помалку од каматните трошоци. Во една студија на БИС таа покажа колку лоши зомби корпорации станаа онаа што беше во 2015. 2015 е пред кампањата Интерес за интереси. Ако тогаш не можеа да ги сервисираат своите долгови, само замислете што направила промената во 6-месечниот ЛИБОР од 0.38% до 2.9%. Само помислете што е направено на фирмите кои не беа зомби во 0.38%, но сега се наоѓаат на 2.9%. Во секој случај, се подготвува за банкрот на банкрот, бидејќи се повеќе и повеќе корпорации го мерат крајот на нивниот долг поттикнати бес.

  https://youtu.be/83W-2BYC5sE

 7. Камера 2 напиша:

  @MartinVrijland
  Многу луѓе одговараат тука, вклучувајќи ме и мене, и многумина кои ја посетуваат оваа веб-страница го прават тоа со причина што секој знае. Некои изгледаат заедно затоа што чувствуваат дека паднале низ кошот и имаат совест, а други изгледаат бескрупулозно, така што нивната кожа не е изложена. Но, за среќа луѓето исто така го прочитаа тоа колку е алармантно со нашето (т.н.) општество и Мартин анализира дека веќе шест години за оние кои се заинтересирани.

  Во секој случај, откако го кажав тоа во вовед, јас би сакал да му дадам на Мартин голем комплимент дека, и покрај сета таа совест, овие суштества, сепак, ги оставија своите потпора до сега за сите читатели и може да се погледне назад со гордост оваа година 2018.
  Мартин среќна Нова Година и сите (со исклучок на бескрупулозните, јас не сум Исус) и добра Нова Година
  Cheers

  • Мартин Vrijland напиша:

   Ви благодарам верен пријател и ви благодариме на сите други читатели и коментатори.
   За тебе тоа беше исто така тешка година и те почитувам со голема буква.
   Среќна нова година!

 8. Сонце напиша:

  Кратко. Најдобри желби за Нова Година на Мартин и на сите тетрат шалтери!

  Не е наменета за робовите кои го одржуваат системот.

 9. Mindsupply напиша:

  Здраво, Мартин, не ти посакувам добра година, бидејќи вистинската нова година се уште не е започната. Тоа започнува на 1 април. Сите сме измамени .. 😉

  Сепак, јас би сакал да ви се заблагодарам за вашите добри статии за последната повеќе сезонска сезона .. 😉

  Затоа ќе продолжам да ве поддржувам со злато во претстојната (лажна) година (тоа е она што многу повеќе луѓе треба да направат!). Навистина го правам тоа со големо задоволство. Вие станавте неопходен како (речиси единствено) вистинско место кое сè уште прави независен звук. Задржи си тежок ..

  Понатаму, можам да ја препорачам оваа страница на секој кој чита тука: http://redefininggod.com , каде што глобалната шаховска табла е исто така добро поставена. Многу задоволство во читањето.

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина