Разговор во живо со Мартин Вријанд на Telegraaf.nl со Вилсон Болдеин (видео)

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 23 мај 2019 3 Коментари

Во мојот телефонски повик Јас веќе го споменав со Вилсон Болдеин од De Telegraaf. Медиумите се способни да направат длабоки зафати. Веќе споменав дека можете да креирате интервју со секој човек преку снимање на глас и фотографија. Таа техника веќе постоела и станала реконструкција на лицето (исто така наречен 'faceswap'). Samsung презентирани денес начин да се постигне ова со една или повеќе фотографии. Значи, ако видите интервју со Мартин Vrijland на веб-страницата на Де Telegraaf или на вести НОС во која јас велам многу чудни работи, тогаш ова може (и веројатно ќе) биде целосно лажен. Не ја исклучувам можноста камионот повторно да се отстрани.

Вие едноставно не можете да им верувате на вашите очи и уши повеќе. Важно е да се спомене ова, бидејќи во 2015 веќе сум бил интервјуиран на радио од страна на Гиел Белен; барем Гиел ми кажа дека сум бил жив во емитувањето, додека вистинското емитување се покажало еден час подоцна. Гиел го снимил разговорот и моите одговори беа прекинати. За среќа, можев да го докажам тоа, бидејќи го снимив разговорот, но штетата веќе беше направена.

Зошто е толку важно што навистина ја изучувате оваа техника? Не толку многу затоа што Samsung може да излезе со комерцијална апликација за овој паметен софтвер денес или утре. Главната работа е да научите како да видите како медиумите можат да играат со домашни слики. Филмските студија, развивачите на игри и телевизиските продуценти имаат слични техники на располагање со години. Всушност, вештачката интелигенција (АИ) го прави детски едноставно да создава непостоечки луѓе или да создава лажни вести. Иако емитувано на Kelder & Klöpping од вчера не дава увид во длабоко лажни техники, овие господа нè наведуваат дека ова апсолутно не се користи во мејнстрим медиумите. Но, еј, ќе го слушнете тоа од господата кои работат за истите мејнстрим медиуми (и затоа мора да ја контролирате вашата перцепција).

Неодамна видовме возбуда во социјалните медиуми на апликацијата Snapchat која покажа како можете да го промените родот. Добро познати женски ѕвезди се поставени како мажи и обратно (види овде). Далеку од паметниот трансроден маркетинг кој може да биде зад ова, може да биде јасно како интелигентни АИ системите се денес. Меѓутоа, она што мораме да сфатиме многу повеќе е дека веќе не може да му верувате на која било слика. Погледнете како Chantal Jansen, на пример, се претвори во човек кој ја користи оваа нова апликација (и прочитајте подолу)

Прикажи го овој пост на Instagram

Поздрави, Леон. #matje #maaskantje

Порака споделена од Chantal Janzen (@ chantaljanzen.official) on

Во мојот телефонски разговор со Вилсон Болдеин, јас веќе реков дека ми е малку бесмислено да продолжам да зборувам за сите видови на стари, познати теории за заговор, а можеме да се фокусираме многу подобро на можноста медиумите да бидат продуценти на лажни вести. Ако најголемата новинска агенција во Холандија (АНП) е во рацете на телевизискиот продуцент и милијардерот Џон де Мол, може да биде малку критичен за она што го гледате во вестите. Тогаш може да се запрашате дали медиумите со години не работат со длабоко лажни техники?

Ако видите во вестите прекрасно и емотивно интервју со, на пример, родителите на починатиот жртва, и гледате цела историја на фотографии или видеа на таа личност и нејзиното семејство, тогаш едноставно е реално дека не знаеме дали сме тука со глупи се игра. Не можете повеќе да проверите дали навистина постои или дали интервју е автентично. Дури и ако добиете половина Фејсбук над вас од луѓе кои тврдат дека знаат некоја личност (бидејќи меѓу нив, исто така, може да бидат едноставно креирани профили или трол армии може да бидат распоредени).

"Тоа е многу параноично"Може да размислите сега, но во време кога законодавството се придвижува кон законодавството (законодавство кое ние никогаш нема да го прифатиме без сите поголеми случаи на убиства што ни ги донесоа медиумите) можеби е време да посветиме поголемо внимание . Ако го гледате емитувањето на Kelder & Klöpping од вчера видел, можете да откриете дека јас навистина не зборувам глупости.

Погледнете подолу како актерот Пол Вокер беше вратен во живот во филмот Брз и бесен, по неговата смрт во сообраќајна несреќа. Оваа техника веќе постоела за 2015, но ова видео покажува како филмот бил завршен без Пол Вокер. Филмската индустрија, играчите и телевизиските продуценти ги користат овие техники многу подолго. Дали може да биде тоа дека ANPs John de Mol, на пример, исто така го користат ова? (Прочитајте понатаму под видеото, бидејќи подолу можете да ја видите моменталната состојба на работите)

Ние веќе видовме колку детски едноставно АИ системите можат да создадат непостоечки лица од целосниот вакуум. Ако ја комбинирате таа техника со апликацијата подолу (видете видео), тогаш можете да покажете луѓе на телевизија кои никогаш не постоеле и никогаш нема да постојат, но сепак ќе верувате дека тие постојат. Гледате видеа од нив; слики од нив како дете; слика на убиена млада жена до нејзиниот татко во спортски автомобил; интервју со татко и мајка. Може да се стави сè заедно, но сè заедно со само неколку дејства. Таа техника постои, тоа не е теорија на заговор, тоа е факт.

Значи, повеќе не можете да кажете дека веста е "вистината", бидејќи сте виделе "докази" и изворот е сигурен (бидејќи тоа е ТВ - и затоа е сигурен). Тој доказ може да се направи многу лесно. Значи, тоа е навистина за прашањето дали може да им верувате на оние што ја прават веста. Дали мислите дека нема да ги играат луѓето со лажни вести врз основа на длабоки фотографии и видеа? Поголемиот дел од луѓето веројатно. Впрочем, тоа е телевизија и тоа е големите весници. Да, и? И така е сигурен? Повеќето луѓе едноставно не знаат дека овие техники постојат и ако веќе го слушнат тоа, нема да можат или сакаат да веруваат дека медиумите можат сами да го користат. Тие ќе го отфрлат тоа како теорија за заговор. На овој начин станува полесно да ги измами масите и да стане правило Проблем, Реакција, Решение - каде, на пример, сте поставиле сцена со убиство со големо влијание за да предизвикате емоционална реакција кај луѓето и со тоа да пропуштите нова легислатива - многу лесен за употреба.

Можете да претпоставите дека јас не само што ќе дозволам да бидам фатен од едно интервју во мејнстрим медиумите, како што се Де Телегреф или НОС. Значи, ако некогаш сте ме виделе на телевизија (во форма на интервју или "лоши вести"), размислете повторно за овој напис и за опцијата за длабоко вовлекување.

Најважната лекција што треба да се научи од ова, сепак, е дека треба да бидеме многу и многу повеќе критични за главните медиуми вести, а не само да ги опфатиме сите закони. Законодавството кое го прифаќаме, бидејќи, на пример, видовме очигледно ужасно убиство случај во медиумите. Без овој ужасен настан, ние никогаш нема да го прифатиме тоа законодавство. Тој настан, таа вест, која може да биде целосно изведена! Тоа е можно! За тоа, медиумите имале пристап до техниките за правење длабоки снимки и затоа лажни вести со години.

Листа на изворни линкови: cnet.com, margriet.nl, npostart.nl

Тагови: , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (3)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Каков лажен свет ... и станува се полошо од денот!

  Повеќето врски се лажни, кариерите се лажни, парите се лажни, политичарите и демократијата се лажни, владеењето на правото е лажно, "услугата" на УВВ е лажна, а цицките и усните на Памела Андерсон се лажни.

  Неодамна видов видео на YouTube дека Памела Андерсон најверојатно ќе биде трансродок. Ако е така, што сфатија сите тие мажи во списанието Плејбој?

  Веќе неколку години може да се создадат лажни ликови, комплетни со филмски материјал. Каде е ова?

  Но, да, луѓето кои активно го одржуваат системот се премногу зафатени со заработка на лажни пари за да го задржат својот лажен живот со (најчесто) лажни односи, за да можат да купат лажна храна и да патуваат по долги патувања оди таму каде што доаѓаат Јан и Аллеман. Се разбира, можете исто така да ја гледате пропагандната машина во ултра HD формат, кој исто така е суштински лажен.

  Не е фантастично како луѓето се лажат?
  Сепак, добро е!

  • Сонце напиша:

   Јас разбирам што мислиш. Сепак, вие го потценувате фактот дека робот доброволно и со задоволство соработува во лажната. Роб е самиот лажен, а не идентитет, тој не е ништо. Хобија заедно со претстојниот тренд. Па, групата е сè. Без групата тој не е ништо, не може ништо да направи. Претходни тоталитарни режими од минатото би можеле да научат од сегашниот режим како притисокот и условувањето на групата можат да поробуваат цела популација.

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина