БЕРЕЕ: пилулата за подмладување е факт! 80 годишен маж голта прв пат после тестирање на животни

поднесена во СИМУЛАЦИЈАТА, ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 29 август 2019 1 коментар

Дејвид Синклер е професор во одделот за генетика, Институт Блаватник и ко-директор на Центарот за биолошки механизми на стареење Пол Ф. Глен, на Медицинскиот факултет Харвард. Во презентацијата подолу, тој објаснува како процесот на стареење на човечкото тело главно има врска со губење на информации; споредлива со бледнење на информациите за магнетната лента на старите касети, бидејќи постарата генерација сè уште го знае тоа. Истото се случува и со дигиталните информации преку Интернет, но затоа што е испратен контролен код кој проверува дали информациите навистина пристигнуваат или треба да бидат огорчени, можете да го испратите тоа парче од информации доколку има загуба на податоците.

Процесот на стареење е исто така за загубата на код во ДНК. Со полирање на овие „гребнатини на ЦД“, можете да ги преземете информациите. Со додавање на „набудувач“, со кој може да се добијат сите информации за ДНК, како и да се изгубени, можете да го постигнете овој процес. Прво, овој „набудувач“ беше тестиран на глувци и наскоро стана јасно дека процесот на стареење кај глувци може да се забрза со намерно губење на кодот. Како и да е, се покажа и обратното: изгубениот ДНК код може да се обнови и така глувците се подмладуваат.

Во презентацијата на Дејвид Синклер подолу ќе добиете детално објаснување за сето ова. Највпечатлив, сепак, е што неговиот осумдесетгодишен татко одлучил дека сака да тестира таков пилула. Резултатот не е баш тежок за толку краток рок, но се чини дека има запре за стареењето на таткото на Давид и се чини дека тој се чувствува уште поважен. Сето ова секако е фантастична вест за трансхуманистите и доколку ова откритие дојде преку клинички тестови, (многу скапа) комерцијална верзија несомнено ќе излезе на пазарот наскоро. Може да се претпостави дека таквата пилула секако може да им се продаде на богатите и славните, само затоа што живеете подолго и затоа ви требаат повеќе пари за да го одржите тоа. Крајната аспирација на трансхуманистите е, се разбира, бесмртност.

Разгледувањето на биологијата и ДНК како база на информации во оваа дигитална ера овозможува да се разбере подобро функцијата на целиот тој код. На прв поглед, овој процес на запирање, па дури и обратно стареење, изгледа фантастичен, зарем не беше за многу компликации. Што ќе значи за пензиските фондови, за растечкото светско население, снабдувањето со храна, данокот на животната средина, итн? Решенијата, несомнено, ќе бидат осмислени за ова, но постои поголема загриженост. Таа поголема загриженост е што со мапирање на сите функции на секое парче код во нашата ДНК, се приближуваме до моментот кога луѓето ќе можат да се репрограмираат од далечина. Не само што е мозокот интерфејс на Елон Муск на пат (види овде), но со инсталирање на 5G мрежи во комбинација со (преку програми за вакцинирање) што овозможуваат носител ензим за функции слични на CRISPR за читање и пишување во организмот, се приближуваме до моментот кога и нашите мисли и нашата ДНК може да се прочита и препише на Интернет. Значи, не само што се приближуваме до бесмртноста, туку се приближуваме и до трансформацијата кон андроидните луѓе. Отсекогаш сум се прашувал зошто оперативниот систем на тие паметни телефони од Samsung, Huawei и слично, го носи името „Android“. Дали признаваме долго планирана крајна цел во ова? дали ја препознаваме долгорочната агенда овде?

извор: maxvandaag.nl

Телевизиски програми како оној на Јан Мулдер, кои тргнаа во потрага по вечен живот, се чини дека можат да го подготват народот за наредните случувања. Добиваме колбас, како што беше, и сакаме да гриземе. Кој не сака да живее вечно !?

Чекај малку! Дали ветувањето за „вечен живот“ не ве тера да размислите за ништо? Зарем тоа не е нешто што ни ветуваат религиите? Па, навистина доаѓа сега. Затоа, можам да замислам дека ветувањето за месија од „облакот“ всушност се вклопува прилично на сликата на трансхуманизмот. Всушност: ако мозочниот интерфејс на Елон Муск е факт, ние можеме да доживееме „ново небо и нова земја“ преку таа облачна врска, затоа што игрите од тогаш па натаму ќе бидат толку животни што целата сетилна перцепција директно во нашиот мозок се стимулира Ако препишувањето на нашите ќелии од облакот овозможува да се направи телото бесмртно, месијата од облакот може дури и да ни даде ново тело. Мртвите дури можат да воскреснат ако нивната ДНК-информација е сè уште некаде во гробница, бидејќи се обидуваме да ги вратиме животните изумрени како Мамут денес.

Сепак, крајната цел е многу подалеку. Тврд трансхуманистите на крајот сакаат да се збогуваме со овој биолошки свет и да го споиме со облакот („влегувањето во воздухот“ од Библијата?). Тоа ќе понуди многу предности. На пример, не ви требаат комплицирани работи како скапи ракети и гориво за летање до Марс. Вие исто така не треба да ја обновувате атмосферата на Марс или другите планети. Вие само градите дигитален универзум што може да се разликува од реалниот живот. Овој момент на спојување помеѓу луѓето и АИ беше предвиден пред години, врвниот човек, пронаоѓач и филозоф на Гугл, ray Kurzweil. Тој овој момент го нарекува „единственост“ и веќе очекува ова спојување меѓу луѓето и АИ во 2045. Во овој напис Детално објаснувам колку е важна оваа информација и дека ние всушност се занимаваме со „копија на она што е веќе“. Препорачливо е да го прочитате тој напис внимателно или целата оваа серија на статии да помине низ. Зошто е тоа препорачливо? Па, тоа е 2019. Предвидениот момент на еднина (а со тоа и сите тие случувања од „да станеме бесмртни“ до препишување на нашите мисли и нашата ДНК, до тој степен што ќе се впиеме во симулации), според тоа, се само 26 години од моментот на читање. Затоа е најдобро на краток рок и така сигурно ќе влијае на вас и вашите деца.

Прочитај овде зошто новата полициска серија од Јоланте Кабау со наслов ДНК исто така придонесува во подготовката на луѓето за прифаќање на национални бази на податоци за ДНК, така што масите наскоро ќе висат во облакот и ќе може да се препише ДНК.

Листа на изворни линкови: maxvandaag.nl

Тагови: , , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (1)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

  1. Вилфред Бакер напиша:

    Јас само ја испуштив мојата капа Мартин Врајланд за ова…

    Љубовта

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина