Лажната пропаганда на медиумите околу Венецуела

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 5 февруари 2019 8 Коментари

извор: zerohedge.com

Се уште има цели племиња кои ги разгледуваат вестите на НОС и не ја доведуваат во прашање вистинитоста на таа вест. Пропагандата станува се повеќе и повеќе градинка-како ниво и е - како што може да се каже - многу лесно да се пробие. Мејнстрим медиумите се потпира на своите лажни вести и кампањата "Рускиот nepnieuwsfabrieken" има обезбедено дека довербата се поврати.

Искрен е фер: повеќето луѓе никогаш не ја доведуваа во прашање веста. Вие само седнете во вечерните часови, а потоа можете да слушнете што се случува во светот. Па, не. Таму може да видите целосно искривена слика за она што се случува во светот. Сликата што мора да осигура дека политичките одлуки се масовно и лесно масирани во масите, така што сите се согласуваат со одлуките. Се разбира, имаме и вкусови на лева и десна, зелена, либерална и контролирана опозиција, но тоа е да се задржи појавата на демократијата на високо ниво. Во предметот на Венецуела, постои мало сомневање: тоа е следната земја на империјалистичката листа на земји под надзор на САД.

Видеото подолу е на такво симплистичко ниво, што руменилото оди на вилиците. Таа потсетува на младите вести од НОС; Знаете перење на мозокот емитува оние деца што е прикажано во основните училишта, така што децата се програмирани со пропагандна слика на светот. Перењето на мозокот започнува рано. Всушност, јас навистина се прашувам дали тоа е сè уште се потребни за да се анализира овие филмови, но се претпоставува дека е тоа навистина потребно, бидејќи креаторите очигледно имаат искуство што како мекањето лежи се влезе во неа како едно парче торта, и дека тие не се продолжи приказната копита да се продлабочи (со уште повеќе вител).

Единственото нешто што се вклопува во видеото подолу е дека Венецуела е регионот со богатство на нафта во регионот. Земјата се обидува да остане надвор од канџите на САД со години. Кралската холандска Шел сака да ја преземе екстракцијата на нафта од PDVSA (венецуела нафтена компанија). Таму напишав во 2017 овој напис за, кој исто така беше објавено дека тогаш ураган на Св Маартен мораше да го направи со овој процес и како најверојатно големи резерви на нафта на Венецуела "безбедни", од страна на холандската морнарица под лажен изговор на ураган. Филмот НОС што го гледате тука се постават сите вината за кризата во Венецуела во спонтан криза во земјата, но не објасни причината. Се разбира, таа причина лежи во изолирање на земјата со години. Во минатото, ова се случило кога градот бил опколен и сите пристапни патишта за испорака на храна биле затворени. Кога населението почнува да се гладни, почнуваат да се револтуваат и повикуваат на предавање на непријателот. Чекаат војниците да почнат да се бунат. Новото време на интернет и социјалните медиуми, исто така, го олеснува започнувањето на немирите одвнатре.

Хуан Гуаидо, претседател на парламентот на Венецуела, кој вчера беше признат и од страна на земјите-членки на ЕУ, е, секако, пешак на запад. Прашањето дали Мадуро ќе го задржи долгото време е најважното нешто. Дали армијата ќе продолжи да ја избира својата страна? Што ќе сторат Русија, Турција и особено Кина? Кина вложи милијарди долари во економијата на Венецуела и со преземањето од Запад тие пари, се разбира, едноставно ги нема. Zerohedge.com објави големината на овие инвестиции пред два дена:

Дванаесет години и повеќе од 50 милијарди $ во кредити подоцна, политичката криза во Венецуела се заканува исплата на Кина и цртање Пекинг во прокси ќор-сокак што го поддржува лидерот на Венецуела САД е намерата на соборувањето. Тоа е конфликт со Вашингтон дека Пекинг може да направи без, во рамките на напорите за решавање на трговските спорови што е со тежина на кинеската економија.

Затоа е многу повеќе кога зборуваме за Венецуела отколку за избори кои не се демократски. Сето ова е за пари и моќ да го блокира Америка и нејзините сојузници против Кина, Русија и Турција, со Кина како најголема партија. Шансата дека Западната Алијанса може да постигне промена на режимот исто толку лесно овој пат како во 2014 во Украина, затоа се чини дека е мала. Ако Мадуро добие воена поддршка од тимот Кина, Русија и Турција, тоа би можело да биде уште една поблага војна. Во моето мислење, економијата на САД нема да биде долго стоење и е НАТО, всушност, веќе се тетерави (со оглед на конфликтот меѓу двете најголеми армии во Алијансата, и тоа на САД и Турција) и се појави во Европа проблемите премногу, но да биде во повој. Ако големата американска империја падне и паѓа НАТО сојузот, тоа значи крај на Трамп. Дека ова е планиран пад на американската империја, имам во едно порано статија веќе опишани. Па мислам дека не треба да изгледаме премногу на пропаганда во медиумите, а не можеме да очекуваме Мадуро да добие брз улов.

Граѓанската војна изгледа неминовна. Можете да го замените зборот "граѓанин" со "воена интервенција што ја поттикнува Западот". Ние најверојатно ќе одам да видам Украина-како симптоми, кои, на пример западни платеници облечени одат пука остри Венецуела војници на мирни демонстранти (или нешто слично). Таа пропагандна слика мора да ги убеди масите да направат воена интервенција. Навистина, на маса се уште не научил од пропагандни методи на медиумите во соработка со тајните служби (ЦИА). Ова не е решен во рок од неколку недели, но, најверојатно, ќе биде долготрајниот конфликт со можност за позитивен исход за Мадуро, од падот на вредноста на доларот таму на почетокот да се осигура дека американската империја паѓа.

Листа на изворни линкови: zerohedge.com

Тагови: , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (8)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. SalmonInClick напиша:

  Кој веќе ги имаше долговите на САД повторно? Првите пукнатини во НАТО-алијансата се веќе видливи ...
  https://www.zerohedge.com/news/2019-02-01/germanys-snub-lockheed-f-35-could-put-nato-strategic-nuclear-readiness-crisis

  Волрус Болтон го џвака уште еднаш ... 😀

 2. guppy напиша:

  Насекаде во секоја земја има лидери кои ја следат големата агенда. Секогаш беше такво и ако ти одговара, сè ќе се појави повторно. Сите под знамето на религијата, политичката преферираност или потекло. Насекаде гледаме Блок да продава убави разговори. Истите приказни на поинаков начин, плашиш и другата страна немаат поим што прават. Сето тоа оди бог (злато, нафта и дроги).

  https://www.nu.nl/brexit/5723826/minister-blok-britten-hebben-ierse-grenskwestie-onderschat.html

 3. Сонце напиша:

  Погледнете дека мојот коментар од ова попладне не пристигнал со вас. Стани ги досадни вообичаените осомничени, каде е мојата слобода на говорот?
  Ја повторувам промена на режимот вчера, наместо денес со вистински човекови права, а вообичаените осомничени ви даваат клучни позиции и работа во рудниците. Добро за понизност. Грозни луѓе.

 4. SalmonInClick напиша:

  Значи, од прирачникот ОТПОР ....

  Во октомври 5, 2005, со популарноста на Чавез на својот врв и неговата влада планирање убедливо социјалистички програми, пет Венецуела "студентски лидери" пристигна во Белград, Србија да започне обука за востание.

  Студентите пристигнаа од Венецуела благодарение на Центарот за применети ненасилни акции и стратегии, или CANVAS. Оваа група е финансирана главно преку Националната фондација за демократија, пресек на ЦИА, кој функционира како главна рака на американската влада за промовирање на промена на режимот; и ограноци како Меѓународниот републикански институт и Националниот демократски институт за меѓународни односи. Според протекоа внатрешен пораки од Стратфор, интелигенција фирма позната како "сива ЦИА," платно "може да има корисни доби средства ЦИА и обука во текот на 1999 / 2000 против Милошевиќ борба."

  КАНВАС е спаноф или Отпор, српска протестна група формирана од Срѓа Поповиќ во 1998 на Универзитетот во Белград. Отпор, што значи "отпор" на српски, беше студент група која стекна меѓународна слава - и промоција Холивуд ниво - преку мобилизирање на протестите, кои на крајот го соборија Слободан Милошевиќ.

  Овој мал мобилен или промена на режимот места работеа хармоника нешто да се теориите на крајот на Џин Шарп, т.н. "Клаузевиц на ненасилна борба." Остро има работено со поранешен аналитичар за одбрана, Агенцијата за разузнавање, полковник Роберт Helvey, да се замисли стратешки план Тоа weaponized протест како форма на хибридна војна, тоа со цел на држави кои се против униполарниот доминација на Вашингтон.
  https://grayzoneproject.com/2019/01/29/the-making-of-juan-guaido-how-the-us-regime-change-laboratory-created-venezuelas-coup-leader/

  • Мартин Vrijland напиша:

   Погледнете го тоа! Веќе беше јасно дека зад овој обид и тестиран метод стои зад него, но сеуште е јасно потврдено.
   "Не, ова беше во 2005 човек" .. ох, а потоа тие одеднаш застана? Не, се разбира, не. Мадуро е наследник на Чавез ... кој мора да замине.

 5. Riffian напиша:

  Лицето одговорно за промена на режимот е Абрамс, класа 1e (осудени) за воени злосторства, сведок на своите активности во Гватемала / Ел Салвадор (Иран-Контра)

Оставете Одговор

БЕСПЛАТНО
CLOSE

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина