Пловечкиот гласач: 73% плови, 16% сè уште нема идеја што да гласа

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 9 март 2017 4 Коментари

Nieuwsuurлебдечки гласач синоќа објави дека истражувањето на I & О истражувања (нешто различно од Gallup) покажува дека 73% од гласачите се уште лебди и 16% се уште не знаат што ќе гласа за март 15. Оние лебди и неопределените очигледно треба малку помош од медиумите; сиромашните богатства. Она што останува е, всушност, за на изборите кои ги гледаме секојдневно во медиумите како 73 16 %% уште лебди и се уште не знаат што да се избере? Практично ништо. Ако навистина 3 четвртина од гласачите се уште може да се префрлате помеѓу страните (плови), најголемата партија може сега (во анкетите), утре се најмалите во изборите. Колку сериозно треба да ги преземеме таквите истражувачки агенции? На веб-страницата на I & O Research ние всушност го гледаме:

I & O истражување

Дека I & O истражување затоа има панел на 20.000 луѓе кои (обично) не добиваат финансиска компензација за нивната апликација или учество во панелот. Зборот "обично" веќе е осомничен сам по себе, но што всушност претставува 20.000? 13 милиони гласачи во Холандија. Ова е анкета меѓу 0,15% од бројот на холандски гласачи со право на глас. Тоа е уште една солидна анкета! "I & O Research го нарекува ова" сигурно и достапно истражување ". Сега можеме да кажеме дека статистички е докажано дека треба да се мери само со толку многу луѓе, но кој го знае составот на панелот? Таквата анкета што ја објавува Ниузсуур без никакви неизвесни зборови не вели ништо! А сепак, на неа е извезено. Кои се сигурни од главните медиуми, не мислите ли? Од сега па натаму, сакам да видам звук аргумент: кој беше во панелот, колку луѓе, каде живеат во просек, кои се нивните околности, и така натаму? Ако сите оние членови на комисијата живеат во Гронинген Лоперсер, тие буквално лебдат гласачи поради балонот за гас.

Колку сигурен може да го наречеме "изборниот" феномен? Како може да се менува? Заради едноставност, да претпоставиме дека владите го организираат ова според брошурата и се сигурни. Тогаш би сакал да видам нешто ново од Nieuwsuur што покажува каква улога социјални медиуми en Медиуми игра во управувањето со изборот на луѓе. О, не, тоа не е погодно, бидејќи Nieuwsuur истражување на Nieuwsuur е како месар кој го одобрува своето месо. Ајде да размислиме за тоа самите. Какво влијание имаат Google, Фејсбук и мејнстрим медиумите врз имиџот и изборот на луѓе?

По дефиниција, медиумите работат на давање кредибилитет на феноменот на "гласање". Всушност, тие не прават ништо повеќе од тоа да го наведат шармот што демократијата го нарекуваме веродостоен допир, давајќи им на политичарите и партиите континуирано време за зборување. Партија програма А против партиска програма Б, Ц & Д; политичар W наспроти политичар X, Y & Z. Луѓето се држат во заблуда дека гласовите навистина ќе предизвикаат промена овој пат. Време е луѓето да видат дека демократијата не е ништо повеќе од опциите на тим од актери кои се обучени да ги затворат очите на луѓето со илузијата за учество на јавноста.

Вистинската моќ лежи во елитната група преку границите прави политика во целиот свет и ја спроведува оваа политика, со користење на голема сила полиња што се ММФ, Европската централна банка и сега се разбира (на Европа) на ЕУ во Брисел. Но, ова се уште се видливи институции со слој на лак на демократијата. Вистинската одлуките се донесуваат во Клубот од Рим, Bilderberg група, како и други организации моќ пирамида на оваа елита. Во моите последни статии ја нарекував оваа елита "длабока држава". Зборуваме за аристократијата (кралските семејства, семејните крвни линии како Ротшилд, Рокфелер и други и нивните тајни општества). Актерите во Хаг имаат, како што беше, згодна торба со белешки со анкети на чувства од КПБ. И што? Биг податоци од компании како Фејсбук и Гугл? Оваа разновидност на чувства што живее меѓу луѓето е поделена меѓу различните партии и тука и таму се врши проактивна работа на новото чувство (десничарски популизам на пример). Сè на сè тоа не е ништо повеќе од леб и игри за луѓето. Луѓето мора да ја задржат илузијата за учество на јавноста преку појава на демократија и никогаш нема да добијат што сакаат. Изборните ветувања излегоа по некое време, лажни и невистинити. Владите го изразуваат она што го бара "длабоката држава". Актерите во Хаг мора да го продадат на таков начин што пламенот не се крши и луѓето остануваат слатки до следните избори; каде што потоа може да ја изразат својата фрустрација повторно со давање глас на следната партија, која веројатно ќе го направи поинаку и подобро.

Холандија е толку наплатена за милијарди од неа Rutte кабинет. Пресметките се пренесени околу ушите. Во Гронинген има фрустрации за земјотресите како резултат на екстракција на гас, плукање трчање. Десетици илјади луѓе се многу фрустрирани во врска со оваа влада (според анкетата што ја направив под панелот на локалниот снек бар во Бијлмер). Но, дали знаете што: да гласаме за детелина Џеси, Герт Вилдерс, Маријана Тиме или Тјери Боде, бидејќи сите ќе го прават тоа поинаку. Колку долго луѓето треба да чекаат членот да види дека демократијата е фарса; лага за да ги задржи луѓето во чек; да го лиши сè повеќе и повеќе и да се стави во место со сè повеќе полициски државни мерки. Актерите на стариот тим почнуваат по грабежот на 4 година и измамуваат кариера со пополнување торба во Брисел или во банка. За следниот актерски тим! Единствениот начин да се поткопа овој систем е веќе да не учествува. Одбијте да го дадете вашиот глас! Потоа можете да почнете да размислувате за тоа што можете да направите за да ја смените работата на радарот што е целосно засновано на одржување на луѓето во тој систем. Неусогласеноста - или навистина: повеќе не учествува во системот - веројатно е единствениот начин.

Листа на изворни линкови: npo.nl, elsevier.nl, nrc.nl, ioresearch.nl

Тагови: , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (4)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Мартин Vrijland напиша:

  Значи, тоа е дури и отворено пријавено во мејнстрим медиумите и сè уште не сакаме да го видиме:
  https://www.vn.nl/jij-denkt-dat-je-kiest/

 2. Нотис напиша:

  Ха ха, веројатно овој ИО сертифициран од страна на ISO кука за домаќинство на Bilderburgklup не чини еден денар, бидејќи теоретски го измислуваат исто толку тешко како пекол.

  Но, за неколку помина мејнстрим Jhoernalisten: донесе (vert во Неандер земјиште новинари) или целосно истражувачи заведе или да се подмачкува затворени очи, тие ќе имаат 'фиксни' neppanel, но исто така тие може дури и да доведе до целосно надвор го цица палецот и едноставно им носат нешто што може да ги направи да се чувствуваат уште подобро отколку што веќе го прават.

  Накратко овој мирис ТОЛНО да NLP / Brainwash / Brainwash / Пропаганда манипулација на овци стада (читај: на монструмот Neanderland!) !!

 3. Нотис напиша:

  Луѓето се надеваат дека тоа ќе биде "подобро" !!!! HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAhahahahahahahahaha
  Извинете што се смееш, бидејќи всушност плаче.

  ... дека станува подобро? Навистина се надеваме / таа веќе 70 години подоцна (2e светот во Неандер Земја заврши со преземањето на власта од страна на нацистичка ционистите од Eng-земјиште и Ammemerika anno мај 1945: О да, францускиот (вистински отпор слушне дека владата Виши) беа и се таму исто така)!

  Во сите тие 70 години, владата, откако владата, лажел, лажел и легна повторно, украдени, украдени и друга измама, gesmoeld, блудницата и genepotiseerd (да луѓето t се тешки зборови, гледам, ff koekelen но t биде премногу тешко повик пати).

  WW I голема маса 99,99% нема идеја што, и како, тоа е направено
  Втората светска војна
  Втората светска војна, но, да се надеваме дека човештвото навистина навистина се буди и ја презема сопствената одговорност. Лажна надеж?

 4. PasOpSmoking спречува перење на перење напиша:

  Денес ќе го доживееме.
  Ердоган лично ги крие гласачките компјутери. (Кои всушност не можат воопшто) ?? Обложување?

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина