Мртвите од нападот во Утрехт сигурно докажуваат дека не може да биде PsyOp?

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 19 март 2019 32 Коментари

извор: parool.nl

Иако сè се чини дека е добро темпиран PsyOp (психолошка операција) тука, еден ден пред изборите, постојат убедливи приказни за вистински смртни случаи. Каде ги слушате и гледате тие приказни? Право: во медиумите. И, се разбира, во социјалните медиуми гледате и "вистински профили" со вистински пријатели и семејства кои се бранат дека ги знаат жртвите и нивните роднини. Се разбира, треба да одлучите сами за тоа дали или не верувате во таков напад, но ќе продолжам да ги посочувам средствата и можностите што владите и медиумите ги имаат во своите раце да играат со масите. Тие можат да создаваат профили за социјални медиуми целосно од сино (но со веродостојна мрежа). И така, повеќе не може да се каже со сигурност или со оние кои одговараат на вашиот Фејсбук пост со коментари како "Тоа е навистина точно, бидејќи тоа се мои соседи"Или"Знам дека човекот, бидејќи мојот син е таму во училиште"(И така натаму) се всушност вистински луѓе. И ние исто така имаме голема мрежа на Inoffizieller Mitarbeiter што бара тапан за сведоци кога е потребно.

Медиумите се претежно пропаганден канал на владите и тие ви ги прикажуваат луѓето и сликите што можат (и сакаат) да ви покажат да ја водат вашата перцепција за светот. Од социјалните медиуми имаме (преку истите медиуми) впечаток дека има целосни руски трол армии кои влијаат на расположението на Фејсбук и Твитер со лажни профили, но тоа се должи на воспоставениот поредок се случува исто така, се разбира, е одбиен. Всушност, сигурно може да се каже дека постојат сите технички средства за буквално да се постави сè во сцената и да се реализира контролата на перцепцијата преку медиумите и социјалните медиуми до најдобрите детали. Исто така е можно дека PsyOp едноставно работи со компромитирани луѓе. Ова може да се примени и за сторителите и за жртвите (и за сведоците). Тука паричната кеса мора малку да заплаши, затоа што мора да им даде на луѓето нов идентитет и постоење во далечна земја каде што е потребно. Сепак, важноста и влијанието на таквите операции е одлична и така можете да очекувате дека тоа може да чини малку. Впрочем, станува збор за неповратно воведување на полициски државни мерки кои може да се користат за контрола на милиони.

Меѓутоа, кога гледаме слики од тагувачки роднини или роднини, емоцијата брзо зазема и претпочитаме да го фрлиме концептот дека воопшто постои PsyOp во ѓубрето. Имате мој благослов, но мислам дека е важно да сфатите дека технички и финансиски нема ништо да застане на патот на играње со масовни лажни вести преку главните канали. Впрочем, тоа доаѓа од даночниот сад.

Во секој случај, беше извонредно дека имало национален штрајк во јавниот транспорт и дека многу луѓе едноставно останале дома како резултат. Локацијата на нападот беше исто така извонредна, бидејќи всушност беше сосема ќош (зошто да не го одберете центарот?). Освен тоа, секако, не се очекува дека влијанието на можниот напад врз штрајк ќе биде толку голем колку што би избрале нормален работен ден и зафатена локација. Приказните на сведоците се многу нејасни, давајќи впечаток дека тие веќе не се многу заинтересирани, но што точно се случило? Дали жената застрелала од трамвајот, а потоа ја виделе жената што лежи таму? Исто така, дали Гекмен Танис пукал низ прозорецот од трамвај? Оној го слуша навлегувам (придушувач) и другиот слушнав болката на грбот (без амортизери). Значи, пукате некого од трамвајот; тогаш сопирачката за сопирање се повлекува (или сопирачките на возачот со трамвај), но жената веќе беше до (или зад?) трамвајот, а потоа сите излегоа надвор и Гекмен започнува да пука повторно? Како таа жена излезе од трамвај? И зошто таа ќе оди надвор од трамвајот во средината на 24 Oktoberplein? Или таа скокнала додека вратите сѐ уште биле затворени? Или Танис пукаше пред неа надвор од трамвајот, а потоа влезе (додека вратите беа затворени и трамвајот трчаше), а потоа излезете повторно? Чудно (ако не и невозможно) и нејасна приказна, не мислите ли?

извор: facebook.com

Сведокот Даниел Моленар игра важна улога во оваа приказна. Патем, зошто има само сведоци 2 во медиумите? Сигурно на трамвајот (на ден на јавниот транспорт штрајк) имаше повеќе патници кои видов нешто? Даниел Моленар е многу интересен сведок. Тој го следи курсот на Универзитетот во Утрехт, а не само курс. Студирал нови медиуми и дигитална култура. Затоа мора да знае што е потребно за вас длабоки фалсификати може да се направи, но тоа настрана. Универзитетот во Утрехт е упориште на проф. Д-р. Др. Беатрис де Граф (благородно име на курсот). Во 2004 таа го стекнала својот доктор на Универзитетот во Утрехт со дисертација за ГДР, што е особено интересно, бидејќи ова беше ерата на Inoffizieller Mitarbeiter. Луѓето кои всушност играат двојна улога за источногерманската тајна служба. Идејата дека ова не се случува во Холандија и дека овој феномен целосно исчезна е можеби најголемата илузија што треба да ја пробиеме.

Другиот сведок е момче по име Ники ван Гринвен. Овој сведок може да ја претвори приказната "Алах Акбар". Тој го слушнал ова Гокмен Танис (за разлика од Даниел Моленар). Танис мора да е лош стрелец да го добие Ники на 15 метри (сведок неговата приказна во Nieuwsuur). Ако снимате, направете го тоа право, би рекле. Но, приказната на Алах Акбар е убава храна за конфузијата "Дали е тоа терор сега или не и можеби е луд екс-џихадист?". И тоа е убава храна за поттикнување на полето на левата наспроти десно поле во политиката (и овците) тие продолжуваат да гласаат на лажна надеж на партии кои всушност би можеле да ги претставуваат овие пати).

Со сигурност можеме да тврдиме дека таквиот напад ја потврдува потребата за терористички мерки. Исто така, беа воведени и некои нови алатки, како што се поставување телефонски слики на полициска станица (а не на scoial медиуми, читање "цензура"), воведување на ikbenveilig.nl и Фејсбук безбедносна проверка копче со што можете да ги споделите со вашите пријатели во 1x дека сте сеуште живи (прочитајте "големи податоци"). За првпат полицијата употреби беспилотни летала за да го побара сторителот и владата можеше да тестира колку добро граѓаните останаа внатре по повикот и спроведувањето на нивото на закана од 5. Во последниве години луѓето веќе се навикнати на кодови за закана преку временски извештаи (код жолта, код црвена, итн.), А сега со "вистински терор".

Во меѓувреме, се појавија аргументи дека има причина да се помисли на терор, бидејќи браткот на Гекмен може да биде поврзан со екстремистички клуб Калифат од Турција (види овде). Тоа е, се разбира, да се задржи конфузијата и да се задржи вратата отворена за терор. Тоа Gökmen нема врска со жртвите, исто така постои и уште еден аргумент за опцијата за терор (но зошто тогаш нападнат 1 лицето напаѓа?). Покрај тоа, постои (овој пат нема пасош) белешка пронајдена во Renault Clio дека Gökmen ќе се користи за да се извлечеш. Цитат RTL вести: Во црвениот Рено Клио, кој главниот осомничен Гекмен Т. го употребил по нападот, е пронајдена белешка што би го покажала тоа, јави Јавното обвинителство. "Природата на фактите" исто така ќе го потврди тоа. Gökmen беше, се разбира, шмркнал со кокс и заборавил да земе важна забелешка со него во стресот. Ќе видиме што се прави од ова повторно. Се разбира, ние исто така имаме приказната за девојка која го знае Гекмен како кокс-стрелец и исто така емитува Pauw & Jinek покажа вчера сликата на непроменлив непредвидлив човек кој користел многу лекови и алкохол. И така, целата медиумска немири е свртена од дискусија за тоа дали да се тероризира или не, додека системите биле добро тестирани еден ден и уште еднаш се нанесуваат корисноста на полициската држава.

Листа на изворни линкови: ad.nl, rtlnieuws.nl, ad.nl, uu.nl, npostart.nl, nos.nl, volkskrant.nl, bright.nl, geenstijl.nl, herhaling.nl

Тагови: , , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (32)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Сонце напиша:

  Добро што си на врвот на тоа. Добијте ги робовите од нивниот транс. Сепак, ќе биде тешко. Дали е веќе познато кој е адвокатот во овој случај? Адвокат кој има добри контакти со државата? Кој се вклучува почесто? Плаќа да биде пријател со државата.

  • Мартин Vrijland напиша:

   Претпочитам да го нарекувам медиумска хипноза. Луѓето се хипноза на уредот за хипноза што буквално ги става под хипноза со аргументи и слики (во кои движењето напред и назад е важен метод). Оттука, замав напред и назад со приказни за терор или релациони проблеми итн. Оттаму, ротирачките кругови во вестите на НОС и назад и назад на весникот и атмосферата / жената.

   Како да им кажете на луѓето под хипноза дека јадат кисело лимон додека хипнотизерот им кажува дека е топло слатка манго? Со Расти Ростели, тоа е секако многу смешно, но малкумина во реалниот живот сфаќаат дека сме хипноза и програмирани во реалниот живот.

 2. Сонце напиша:

  Точно, Милтон Ериксон, пионерски експерт за хипноза, напорно работи на тоа. Обиколување на свеста од обраќање кон несвесното. Ова подоцна беше рафинирано од Тависток и, се разбира, се применува од страна на вообичаените осомничени за создавање на општество, социјално инжињерирање (brainwash) со своите психолози, тинк-тенкови кои работат во различни министерства итн.

 3. Камера 2 напиша:

  Едноставно разговарајте за ова на кафето, наместо терор или семејни прашања (не го знаете)

  Само разговарај за ова:

  Фактот дека каналот Vimeo е затворен на најнезависното место во Холандија, укажува на диктаторската пура.

  Најкрвавите видеа од други сајтови и ужасни слики се наоѓаат на Vimeo и да не зборуваме за забавните порно сајтови, кои можат да останат канали.
  Сите тие остануваат на интернет сите канали со такви валкани филмови кои го прават вашиот мозок да се разболи. Понекогаш е премногу ужасно за децата ...

  НО, НО НО НО

  Канал Vimeo на Heer Vrijland беше отстранет од интернет оваа недела, без предупредување, како што тој самиот посочи во претходната статија.

  Тоа е повеќе од доказ дека живееме во тоталитарна диктатура.

  Луѓето од медиумите кои имаат моќ треба да бидат реизбрани еднаш и за сите (наместо лажни политички театарски групи) да гласаат за сите скапани јаболка од Медијаленд и да се изборат за тоа, затоа што сега знаеме дека политиката (театарските групи) ) шепи до Jinek Pauw и Nieuwkerkjes покажува, Де медиуми го мие нашиот мозок.
  Тие можат да ги прикажат најкрвавите филмови на ТВ и на интернет

  Но, каналот Vimeo на Господ Vrijland е целосно елиминиран без претходна најава, достоен за една демократска земја, ДАЛИ ГО ВАШИТЕ

 4. Ибери напиша:

  Оваа високо софистицирана операција во Утрехт е поврзана со операцијата во Нов Зеланд. Затоа, очекувам слични операции и ескалации, особено на Запад, во периодот до 2023 во наредните години. Медиумите ќе обезбедат растечко анти-турско чувство кај населението.

 5. Ибери напиша:

  И Voila! И каде оваа кукла излегува со!? Што да презирам беше .. https://nos.nl/artikel/2164422-erdogan-waarschuwt-europeanen-jullie-zullen-niet-veilig-zijn.html

 6. не напиша:

  Јас се уште се прашував дали 18 март е посебен ден?
  Пред 3 години на 22 март беше нападот врз Zaventem. Кога сакав да се вратам на тој датум, ја најдов следната нејасна приказна за тој напад:
  https://www.ad.nl/buitenland/autopsierapporten-slachtoffers-aanslagen-brussel-gestolen~abfaeda9/

 7. SalmonInClick напиша:

  Не RTL Бертелсман АГ, Танис дејствувал во име на АИВД кој за возврат се заколнал во верноста кон Вили 🙂

  https://www.rtlnieuws.nl/nieuws/nederland/artikel/4647616/gokmen-aanslag-utrecht-schietpartij-terroristisch-terreur-tram

 8. Riffian напиша:

  Еден важен муслимански научник кој вели дека она што се случува во целиот свет има врска со подготовката за 3 светската војна и тврди дека Истанбул (Константинопол) ќе игра централна улога во ова. Поделете и владејте така ... почекајте што ќе дојдат во петокот на 22e, Tower Bridge, Западниот брег на САД? Кој ќе каже ..

 9. SalmonInClick напиша:

  Така што добро функционира, а, Троллун, не гледате ли дека овие државни службеници имаат најдобри интереси за копилињата ...?

  "CTIVD испрати барање до Претставничкиот дом во ноември, исто така, да може да ги разгледува и разговара за државните тајни информации што се дистрибуираат меѓу земјите. Со намалување на доверливоста, петте чувари сакаат да го засилат надзорот над тајните служби ".
  https://www.nu.nl/internet/5799042/kabinet-bezwaren-inzien-staatsgeheimen-door-waakhonden-geheime-diensten.html

  • Сонце напиша:

   Морам да се смеам на тоа како да безбедносните сили го прикажуваат грбот на нивниот јазик на "супервизорите" и на министрите. Освен тоа, "супервизорите" не сакаат да знаат сè, бидејќи тогаш знаат за кривични дела и дури ќе станат соучесници во злосторствата, итн. Кој ги контролира "супервизорите"? Куклен шоу.

 10. mb. напиша:

  Малку бородаво боја (фото парол)

 11. Мануел Чагушеседа напиша:

  Многу интересна анализа, но ајде прво трпеливо да ја чекаме верзијата "единствено куршум" ... 😉

 12. JHONNYNIJHOFF@GMAIL.COM напиша:

  "Бегство автомобил" беше од катастрофа туристички! сторителот бегај случајно напише писмо до "браќа"? тогаш сторителот плати сметка со телефон на "пријател"?

 13. Мануел Чагушеседа напиша:

  Понекогаш повеќе не знаете дали нешто е случајно. Raid Trumanlaan. Американски претседател или Trumanshow? Нападната џамија во Крајстчерч. Џамија и Христова црква?

  • Камера 2 напиша:

   @mb.

   Ви благодарам многу, иако измамите се повеќе и повеќе непропустливи
   анализата има многу смисла и медиумите / моќта се плаши од тоа, минута 18, 35 не може да добие појасна слика

 14. AnOpen напиша:

  Често се споменуваат терористи кои имаат за цел да убијат што е можно повеќе луѓе. Овој терорист удри во тивко место, каде што не би го очекувале. Она што е зачудувачки е тоа што тие не напаѓаат на Геј гордоста, Ден на сеќавање или Денот на Кинг, на пример. Како вистински терорист, вие ќе ги правите своите активности во средината на толпата. Исто како повик на должност, ќе му пријдете на него како на Нов Зеланд псиј. И, дури и ако си против човештвото, како што е ИС, зошто не земаш нуклеарна централа? Притисни за безбедност, заложник еден вработен кој ја започнува верижна реакција или на друг начин го надува тој реактор. Очигледно тоа го правеа со нафтоводи, но тоа е можно и на нозете на високонапонските пилони и инсталации, како на пример во Нуон. Но, одеднаш тоа не се случи. За време на таков празник, тогаш може да се промени во неконтролиран хаос, тие мора да останат во контрола инаку нема да одат според планираното.

 15. во ред напиша:

  Она што ме погодува е дека многу малку е познато за жртвите. Дури и весниците тешко пишуваат за тоа. Каде што модел неодамна починал и е напишан напис за секој ден, ништо не е напишано за овие "жртви". 1 од тоа е еден 19-годишен Роос Вершуур .. Но, кога јас го користам Google ова име, речиси нема информации за неа. Можете да очекувате дека една 19-годишна возраст која е родена и израснат во технолошка ера е активна на социјалните медиуми. Нема профил на Facebook, нема сметка на instagram, нема snapchat сметка. Единствените фотографии што ги гледате на Google се фотографиите што ги користеле весниците.
  Нема девојки кои објавуваат заедничка фотографија со неа со текстови како што ќе ми недостигаш итн итн
  или барам сосема погрешно. Но, овој случај срамнува на сите страни.

 16. Мартин Vrijland напиша:

  Oow, па не можеме да знаеме кој е, па не можеме да провериме дали всушност постои?

  https://www.telegraaf.nl/nieuws/3349245/vrouwelijk-slachtoffer-21-utrecht-uit-ziekenhuis-ontslagen

  • gronz23 напиша:

   Нејзиното име е Мелани (АД), дали тие исто така го изразат? Правејќи нешто нејасно за личноста, која тогаш, наводно, всушност се појавува откако малку се препнува. Фондацијата Г-ѓа Мартје ги отстрани сите видови на пораки (во кои се осврнав на директорот на фондацијата, нејзиниот татко) ... друга жена зборуваше за сестра и мајка на Роос, кои исто така ќе бидат таму. Таа има убаво семејство, па "соседот организира сè". Dirk Kleppe (режисер) и погребот директор René Werner имаат минато како финансиски советник .. Отецот Рене Verschuur има FB, но само 1 други Verschuur, една тетка Lenie, кој исто така нема други Verschuurs. Последниот фото татко со ќерка е од 2014 ....

 17. Сонце напиша:

  Па, зошто е усвоен законот за "приватноста"? Да не го заштитиме граѓанинот, но така што владата може да ја задржи колку што е задоволна од тајната на обичната популација она што го прави владата.
  Гледам дека жртвата, па ја нарекувам, ангажирала адвокат на вообичаен осомничен. Што знаат каде да се најдат еден со друг, така што сценариото може да продолжи?

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина