Холидеј планови Аруба, Бонаире, Курасао? Бидете подготвени за војна што ја започнаа САД со ABC островите како центар

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 19 февруари 2019 15 Коментари

извор: 4.bp.blogspot.com

Дали имате одмор планови за Аруба, Бонаир или Курасао? Бидете подготвени за војна што ја започнаа САД со ABC островите како центар. Ако го прочитате во Холандските медиуми дека на островите ABC се поплавени сака да бегалци и САД како олеснување, тоа значи дека војната е неизбежна, со Венецуела опкружен од сите страни ќе биде и земјите учеснички во рацете на Ќе се користи американско одење. Затоа Холандија ќе ги направи своите острови достапни за градење на војници (дури и ако тоа се прави во медиумите, како да тоа не е пожелно). Многу важно е дека маслодајна од Венецуела ќе може да помине низ овие острови, бидејќи тука има големи резервоари и рафинерии. Затоа ABC островите играат важна улога и ова веројатно значи дека можеме да очекуваме многу американски воени бродови и подморници. Исто така, треба да се очекува дека Русија, Турција и (особено) Кина нема да ја остават американската интервенција неказнета. Ова е затоа што овие земји инвестираат многу во венецуелската економија.

Во мојот претходниот напис Објаснив како секогаш можеме да ја препознаеме Хегеловата дијалектичка игра на намерно спротивставени опозиции, така што секогаш ни е потребна поголема слика (или "сценариото') внимавајте на тоа. Ние всушност видовме дека САД губат во Сирија од Русија и Турција (по САД е најголемата армија во НАТО). Турција повеќе не е под команда на САД. Т.н. американските санкции против Турција се продаваат во медиумите како штетни за турската лира, но со ниски турски лири, турскиот извоз се зголемува експоненцијално право, кое е процут економија. Особено турската воена индустрија има корист и расте високо небо. Значи ние сме всушност без извештаите во медиумите за тоа што навистина (ќе мора да се грижите за сапун ѕвезди и политичките расправии во врска со глупости), сведоци на тајни промена на власта во корист на Турција и на штета на САД Претстојната војна со Венецуела би можела да биде падот што го прави претекувањето на американскиот кофа. Ми се чини дека од ова прашање, ова, во комбинација со трговските војни на Трамп, би можело да биде последниот притисок во падот на воената хегемонија на САД.

Затоа не исклучувам дека ќе видиме загуба на Соединетите Држави за првпат по Втората светска војна. Се разбира, Виетнам веќе беше неуспех, но тоа траеше години. Авганистан, исто така, навистина не сака да сплав, а Сирија е неуспех, но, исто така, сите империјалистички интервенции се успешни. Југославија, Ирак, Либија, Украина и можеби заборавив неколку, сѐ уште беа едноставни успеси.

извор: zerohedge.com

Иако Трамп постојано повикува на тоа дека ја извлекува американската економија од пареа и дека сите бројки се позитивни, овие бројки воопшто не се позитивни. Така застана продажбата на продавницата во декември 2018 на најниска точка од 2014 и Американците изгледа се повеќе и повеќе треба да позајмуваат да ја држи главата над водата. Уличната сцена во САД е една од нив растечка сиромаштијаНо, ако можете да ги задржите нерегистрираните баратели на работа надвор од бројките за невработеност, сето тоа е најдоброто на хартија. Можете да очекувате дека повеќе трговски војни од шпоретот Трамп, по дефиниција, ќе ги зголемат цените за потрошувачите, па така животот како целина станува поскап за секого.

Со уште една империјалистичка војна во иднина, што се подразбира една од нафтените грабежот на американскиот народ, во комбинација со повеќе фрустрирани и сиромаштијата популација gerakende, ќе плима сега понекогаш трајно се свртат против Трамп. И мислам дека тоа е сценариото што се одвива.

Според мое мислење, падот на големата американска империја, на која му било дозволено да се крене по Втората светска војна, сега е планирано. Тоа ќе биде придружено со решение со "право, национализам, размислување за заговор и антиглобализација", бидејќи тоа мораше да биде поврзано со Трамп. Медиумите и старата политичка клика ќе можат да го посветат падот на американската хегемонија и падот на доларот во Трамп и на сè и на сите поврзани со него (преку луѓе како Алекс Џонс, Infowars). Ова создава простор за уште фашистичка полициска држава, но не пред тоа да му претходеше хаос. Според мое мислење, претстојната војна со Венецуела, во комбинација со економска криза, е можна причина за (планирана) граѓанска војна во САД. Тоа значи дека силно вооруженото население, вклучувајќи и многу добро обучени воени ветерани, ќе се побуни. На линкови наспроти право адутот е издуван до големи височини под Трамп и тоа е идеална почва за таква граѓанска војна. И тогаш, исто така, ја гледаме вистинската функција на планираниот ѕид. Тој ѕид мора да го запре летот од САД во Мексико. Според мое мислење, тоа е вистинската причина за брзање со тој ѕид.

Во големата слика, војната со Венецуела (која ќе дојде неповратно) ќе го означи почетокот на падот на САД. Според мое мислење, ние исто така можеме да очекуваме кинески и руски трупи, авиони и поморски бродови во и во близина на Венецуела. Можеби Турција сега јасно ќе избере партија, па дури и ќе го повлече приклучокот од НАТО засекогаш, поради што овој блок одеднаш се соочува со загуба. Затоа, Венецуела може да биде почеток на големата промена на власта и можеби дури и поттикнувач на процес кој ќе доведе до следната светска војна. Ова не може веднаш да се почувствува на секој континент, но исто така и во Европа не изгледаме далеку од хаос.

Веќе некое време предвидувам дека Брексит треба да пропадне и да обезбеди финансиски хаос во Европа (а особено во Англија). Пораката до остатокот од Европа мора да биде: "Не оставајте нас, затоа што тогаш треба да крвариме". Групата Брексит, исто така, мораше да биде поврзана право, заговорно размислување и национализам и така неуспешниот Брекит наскоро ќе биде посветен на таа група "критичари", која потоа треба да се реши. Брекшиот бескрајно ќе доведе до финансиски хаос. Ако се додаде дека на сите други (свесно создадена) немирите што се жолтата елеци и подемот на националистичките власти (читај анти-ЕУ) и во Италија, може да се зборува на вакуум во власта. Затоа сите сигнали се зелени за појавата на нова силна рака која ќе се нурне во тој вакуум на моќ. Според мене, таа силна рака е Турција. Некаде помеѓу сега и 2023 очекувам Турција да ја преземе Европа, со алиби: ставање работи во ред.

Изведувачи скрипта протега работи секогаш малку подолго отколку што обично се очекува, но ова е да се осигура дека пропагандната машинерија успеа да ги маскираат вистинските факти од страна на политичките шоу и забава. Мојата проценка, сепак, е дека можеме да очекуваме напад врз Венецуела во рок од неколку недели. Веројатно ова ќе започне во стил на Украина, преку западните играчи кои ќе добијат венецуелска униформа, па Мадуро може да биде обвинет (или нешто слично). Потоа, интервенцијата ќе им биде продадена на луѓето преку лежитите западни пропагандни медиуми. Ако инвазијата, сепак, ќе доведе до големи загуби на западните војници и тихиот ABC острови, исто така, се претвори во пекол, јавното мислење може да се сврти против западната алијанса. Ако ова е исто така придружено со економска слабост и социјални домашни немири, ова би можело да биде пресвртна точка. Венецуела не е важна само затоа што има најголеми нафтени резерви во светот. Тоа би можело да биде почеток на крајот на американската светска доминација. Сето ова, се разбира, според планирањето, со цел да се создаде ред од хаос во контекст на овој господар скрипта.

Листа на изворни линкови: zerohedge.com, zerohedge.com

Тагови: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (15)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Мартин Vrijland напиша:

  Исто така прочитајте го ова добро докажување на економската војна против Венецуела:

  https://www.krapuul.nl/blog/2733744/de-economische-oorlog-tegen-venezuela/

 2. AllesGaatKapot напиша:

  Добра статија!

  Дали имате идеја што ќе значи Индија со огромната популација и брзо зголемување на златните резерви? Исто така мислам дека улогата на Кина е опишана на потчинет начин. Покрај тоа, Австралија се чини дека ја избегнува целата врева со нивните географски привилегии.

 3. SalmonInClick напиша:

  САД ја гледаат Латинска Америка како област под нејзината сфера на влијание, видете ја доктрината на Монро, а во НАТО терминот е SouthCom. Стратегијата што се спроведува е опишана во планот на Рамсфелд-Кебровски, исто така, го видовме за време на 70 години под операцијата ЦИА Кондор.
  https://www.southcom.mil/MEDIA/NEWS-ARTICLES/Article/1544677/southern-command-chief-says-south-american-allies-got-game/

  Уште еднаш, администрацијата на Обама се обиде да го принуди политичкиот режим што му се спротивставува. Во февруари 12, авионот Академи (порано Блеквотер) преправен како авион на венецуелската армија требаше да ја бомбардира претседателската палата и да го убие претседателот Николас Мадуро. Заговорниците планираа да стават на власт поранешниот пратеник Марија Корина Мачадо и веднаш ги поздравија поранешните претседатели на Латинска Америка.
  https://www.voltairenet.org/article186879.html

  • SalmonInClick напиша:

   "Поранешниот министер одговара на Argos во случајот Поч, бидејќи неговото име се споменува неколку пати во криминалната досие. За време на полициската истрага, Бот би имал неформален контакт со тогашниот аргентински министер за надворешни работи во врска со прашањето каде што Поч може најдобро да се суди: во Холандија или Аргентина.

   Ова би требало да биде поврзано со "повисоките интереси" кои играа улога во случајот Поч според некои извори: Хорхе Зоррегуиета, татко на кралицата Максима, кој беше министер за време на владеењето на генерал Видела. Судењето на Поч во Холандија би довело до неповратно прашање на прашањето зошто Пох и Зорегрејуета не се гонат.

   Однесување на летот

   Според Бот, властите сега покажуваат "познато однесување на летот". "Се разбира, никој не сака да се обрати тука. Сега се чини дека човекот е невин во кафез со години и холандската влада може да се обвини, секој ги чисти рацете. Затоа, во правосудството ќе ја слушнеш вообичаената приказна: не можевме директно да ја екстрадираме Пох во Аргентина, па така го сторивме тоа преку Шпанија. Но, нека не постапуваш со своите граѓани "."
   https://www.vpro.nl/argos/lees/nieuws/2018/-Nederland-heeft-zich-in-zaak-Poch–schandelijk–gedragen-.html

 4. Сонце напиша:

  Каде е "спасител" Путин да му помогне на Мадуро? Тој сѐ уште е кловн во сценариото на вообичаените осомничени.

 5. SalmonInClick напиша:

  И повторно грозната улога на Јероен Паув како продолжување и пропагандист на државата се појави во случајот на Венецуела. Господин е толку загрижен за благосостојбата на луѓето и го покажува тоа решително, сите под маската на "демократија" и "хуманитарна помош".

  https://www.npostart.nl/pauw-op-sint-maarten/11-02-2019/POW_04179191

  и тоа е наградено, секако .. 😀 алкохол, курви и жици на сметка на обврзникот за ДДВ ..
  https://www.story.nl/artikel/showbizz/jeroens-liefdesvakantie-op-curacao-zoe-wel-de-ware
  https://www.nu.nl/politiek/5753175/onrust-op-curacao-na-zeeblokkade-woede-richt-zich-op-blok.html

  • Riffian напиша:

   лососот природно го сместува тој ураган Ирма во сосема поинакво светло кога ќе го погледнеш од перспектива за временска манипулација 😉

   осигурувањето на линиите за дрога и акциите / дивидендите на Шел секако се многу важни .. 😀

   тоа оди во чекори ...

   - "ураган" Ирма 6-9-2017
   - план на мастерстрек 23-2-2018

   • SalmonInClick напиша:

    @rifian, кога планот за Рамсфелд-Cebrowski со тоа зграпчува ќе видите дека на Карибите мора прво да се под контрола ... и лакеј Неандер кантри трчање се разбира, заедно со сите на забавата на линија, како на домашен добро обучени куче природно треба да се направи 😀

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина