Само мисла за причината за пожарот на Нотр-Дам

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 18 април 2019 17 Коментари

извор: thenational.ae

Ние не би сакале да шпекулираме, но ако ги проучувате сликите, огнот на Нотр Дам изгледа многу слично на добро контролиран оган. Може да се каже дека за Macron би било многу поудобно да може да игра голем лидер, како што е Рајхстагоган во Берлин од 1933 Адолф Хитлер, исто така, дојде во многу корисна. Тој пожар беше ставен во чевлите на холандскиот комунист Маринус ван дер Луббе. Дали ќе го видиме истото и во Франција сега? Дали ќе доживееме, на пример, дека "истражувањата покажуваат" дека активистот на жолт елек бил дел од тимот за реставрација и намерно го запалил пожарот?

Ik веќе пишуваше дека огнот е исто така добар одвраќање од истовремениот пожар во џамијата Ал-Акса во Ерусалим, но во повеќето психолошки операции (PsyOps) постои двојно дно. Се разбира, нема никакви докази дека постои PsyOp, но во овие времиња ништо не се исклучува, каде што, од технолошка гледна точка, ништо не стои на начин да ги измами луѓето преку медиумски спектакли.

Прво, забележливо е дека огнот очигледно не беше толку жешко што го стопи челичното скеле. Зарем не беше проблемот со 911; дека челичните јадра станале жешки и стопени? Зошто оваа дига може да се справи со топлината? Бидејќи не стануваше толку жешко? Со отворен оган, температурата навистина нема да ја достигне температурата на топење на челикот. Прашањето е дали ова би можело да биде случај со 911, но тоа настрана.

Видеото подолу дава разумна слика за пожарот. Прочитајте понатаму под видео.

Она што е зачудувачки е дека само дрвениот покрив гори и ако ги погледнете сликите потоа едвај чешање на саѓи на градежната конструкција. Црквата очигледно беше безгрешно со оган. Јас понекогаш изгорев органски отпад во бетонска корпа зад мојата поранешна фарма. Ако потоа го запалиш оган за половина час, надворешниот слој на бетонот ќе почне да пукне и сè ќе биде поцрнето. Зошто изградбата на Нотр-Дам сѐ уште изгледа толку чиста и нема видливи штети? Може да се каже дека ова е затоа што противпожарната бригада успеа да го задржи огнот под добра контрола, но тоа е токму она што е извонредно. Се разбира, видовме слики од уништен ентериер, но ти и јас веројатно не влегуваме во црквата за да ги провериме сликите за вистината и ако ги гледате видеа, во центарот на црквата има само изгорено дрво. Светилките само седат неоштетени во црквата осветлување и повеќето од статуи се само уредни и чисти во место. Прозорците од витраж исто така изгледаат уредно и чисто и сите се уште се во рамката на прозорецот. Ѕидовите каде што се лоцирани сите огревни дрва се уште се девици. Нема знаци на саѓи.

Што ако покривот мора да се отстрани? Што ако дрвената конструкција била оштетена од боктор или дрвна бура? Признавам, тоа е претпоставка, но очигледно се чини дека е добро контролиран оган, во кој шпицот, исто така, падна уредно во центарот на огнот, наместо до зградата. Тоа беше, се разбира, бидејќи поголемиот дел од топлината дојде од центарот на покривот. Сите слушаме и читаме приказни за топлината на топењето на оловото, но потоа веројатно на столбовите мора да паднале на столбовите и да ги запалат. Може ли да кажам дека мислам дека ентериерот изгледа многу чист? (Погледнете го видеото и прочитајте подолу)

Овде повторно се соочуваме со голема медиумска емисија во комбинација со технологија која овозможи да се реализира добро контролиран оган, со цел повторно да го доведе светот во шок. И тоа, колку што знам, не се случиле смртни случаи. Оваа пчела колонија на себе 150.000 пчели го преживеа огнот.

Сега може да се запрашате зошто мислам дека овој оган е правилно контролиран и како тоа може да се изврши. Јас го објаснив "зошто" погоре. Јас го објаснувам "како" со видеото подолу од НАСА. Тоа може да потрае неколку недели да се стави како топлинска штит панели под дрвена конструкција, но тоа не изгледа како невозможна задача. Под претпоставка дека се користи таков материјал, тоа многу објаснува како можевме да ја видиме оваа прекрасна огнена емисија и исто така многу објаснува како пожарот можеше да биде толку добро инкапсулиран. (видете го видеото подолу и продолжете да го читате подолу)

Веб-страницата citylab.com го известува следново:

Во пожарот престанаа кратки од двете кули на камбанарија, во кои се сместени огромните ѕвона на катедралата, местото што го овековечи Виктор Хуго Ханкбек или Нотр Дам. "Најлошото е избегнато, иако битката не е целосно победена", рече францускиот претседател Емануел Макрон.

Тоа е добра вест за готската архитектура: тоа е силен материјал, изграден да стои со пекол.

"Тоа не е дека тие се дизајнирани да бидат изгорени, но дизајнирани се така што ако покривот изгори, тешко е [пожарот] да се прошири до остатокот од зградата", вели Лиза Рејли, вонреден професор по архитектонски историја на Универзитетот во Вирџинија и научник од средновековна архитектура. "Во средниот век, мислата беше дека камени сводови се користат за да се спречи ширењето на оган".

Значи, одеднаш зградата на камењата е "силна работа", додека конкретните кули од близнаци се покажаа дека не се доволно силни. Челичните скелиња сè уште стојат, каменот, па дури и малтерот, исто како Марија, се чини дека е потполно беспрекорно и затоа може да се запрашаме дали повторно би можеле да имаме голема медиумска претстава.

Она што исто така се истакнува на фотографијата на профилот објавена со овој напис е дека прозорците се темни. Во (вториот) видео во овој напис може да се види дека витражот е сеуште таму. Се чини силно дека филтерот во сенка се користи за да се зацврстат прозорците. Сепак, бидејќи стаклото и олово се уште се сосема исправени, ова едноставно не е точно. Тоа потоа треба да се навредува или делумно да се стопи. Филтер беше јасно искористен за да се создаде впечаток дека витражот е поцрнет (што не е случај, видете видео).

Листа на изворни линкови: thesun.co.uk, thenational.ae

Тагови: , , , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (17)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Лично, мислам дека сè е запалено, бидејќи дури и во Холандија сте обврзани да имате противпожарен апарат за гаснење при работа со горилници на рамен покрив.

  Таванот на Нотр Дам и кровната конструкција се (или беа) две различни конструкции; затоа имало празен простор помеѓу покривот и таванот. Таван е направен од камен, а скелетот на кровната конструкција е направен од дрво. Камениот таван би можел (делумно) да го блокира пожарот за некое време. Времето ќе покаже како се шири пожарот.

 2. Мартин Vrijland напиша:

  Локалниот жител Мишел Дупонт рече дека оние што живеат околу катедралата биле вознемирени повеќе опрема не била на лице место за да се прска вода на пламенот високо. "Многу од нас поставуваат прашања во врска со одговорот на властите", рече тој.

  Гледам многу малку материјал во кино ..

  https://www.dailymail.co.uk/news/article-6925307/Questions-Paris-fire-brigade-Notre-Dame-inferno-burns-control-hours.html

 3. Камера 2 напиша:

  Затоа, багажникот (цевки) се дупчат со дупки од кои тече вода и на тој начин го држи решетката исправена, се чини, на решетката со систем за наводнување :-), изгледа како да е затоа што
  одборите на позицијата треба да имаат долги и широки со оние кои се високи топли пламени.

  Огнена брана и противпожарната бригада се посебно вклучени во овој вид монументално реновирање, постојат постојани противпожарни службеници, службеници за обезбедување на терен.

  Се чини дека тоа е контролиран оган, предлог подолу ...

  http://www.martinvrijland.nl/wp-content/uploads/2019/04/notre-dame-NO-smoke-controlled.jpg

  • Мартин Vrijland напиша:

   "Скелето е" толку "вградено со дупки .."
   Ја разбирам вашата креативна мисла, но тоа може да издвоите. Тогаш треба да видите спреј авиони на сликите.
   Мислам дека мојата идеја за топлинските штитови не е толку лоша.

   Патем, се прашувам дали во покривот немало систем за прскање. Тоа се чини дека е нешто што ќе го инсталирате во таква зграда со дрвен покрив. Тоа можеби веќе го изгуби огнот.

   • Камера 2 напиша:

    Скелестите цевки обично се обезбедени со дупки за изградба на скеле, така што нема потреба повторно да се вежба за ладење на водата.

    Но, во 2017 веќе беше извик на страната на Фондацијата пријатели на Нотр Дам во Париз.
    Во своето списание тие побараа помош во 2017, бидејќи зградата се распадна и веќе не беше безбедно
    ќе биде за посетителите на 14.000.000 годишно, видете подолу од линкот на пријателите на Нотр Дам

    http://www.notredamedeparis.fr/friends/2017/07/27/notre-dame-cathedral-is-crumbling-who-will-help-save-it/

 4. marcos напиша:

  Во последните неколку години, неколку монументални згради биле запалени (види, на пример, Виндзор Келл). Она што сите го имаат заедничко е дека одржувањето е извршено. Кога ќе ја додадете штетата, ми се чини дека не е тешко да се потрошат малку повеќе пари за превенција од пожари за време на одржувањето и, на пример, постојано да се изведуваат надзор над пожарот. Троши многу многу многу пати помалку од обновата. Сепак, прашањето е зошто ова не е направено. Сè уште има многу луѓе кои го препознаваат, проценуваат и намалуваат ризикот за проект (нешто што се нарекува управување со ризик)

 5. Мартин Vrijland напиша:

  Убав оган. Тој покрив е уредно изгорен и може да се подигне таму. Тоа навистина не мора да чини една милијарда. Целата конструкција е сеуште целосно непроменета, па дури и содржи малку или без саѓи. Ѕидовите се уште се беспрекорни! Кој материјал е всушност оние полу-транспарентни неизгорени панели на тие ризери всушност?

 6. SalmonInClick напиша:

  Криптата оган нарушува услуги на палма недела во катедралата Свети Јован Божествена
  Април 15, 2019

  https://dailynews.news/crypt-fire-disrupts-palm-sunday-services-at-cathedral-of-st-john-the-divine/

 7. SalmonInClick напиша:

  Израелците ќе се справат со тоа на многу поголем начин, така што, исто така, може да бидат најдобри луѓе нова кула на Бабел '😀

  Тел Авив облакодер: римејк или вавилонска кула или подготовка за трет храм?

  Групата Азриели, израелска недвижен имот и холдинг-компанија, го објавија својот план за изградба на највисоката зграда во Израел како додаток на нивниот веќе впечатлив комплекс Азриели Центар во Тел Авив. Добивање на 91 приказни и достигнување на нозете 1,150 кон небото.

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина