Што е вистина за Захарија Ситчин и Ерих фон Даникен за постоење на вонземјани како Аннунаки?

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 29 ноември 2018 5 Коментари

извор: steemitimages.com

Јас еднаш купив книги од Zecharia Sitchen и прочитав од корица до покритие. Бев апсолутно фасциниран од новите согледувања. Неверојатно е како новите согледувања можат да ве фасцинираат толку многу што сте спремни да ги прифатите како нов систем на верување. Сепак, открив дека секогаш е важно да се чуваш и да се запрашаш за некои прашања. Важни прашања може да бидат, на пример: кој ги финансира луѓето што можат да патуваат низ целиот свет во потрага по докази за нивните теории? Ние сме склони да веруваме дека сè е можно, бидејќи тие прават пари со своите книги. Но, за првата книга требаше веќе да има свинче банка. Што е со сите оние големи истражувачи кои ги населуваат алтернативните медиуми? Што е со теориите и колку добро сме биле во можност да испитаме дали навистина е точно она што го велат?

Всушност, низ текот на годините сте научиле дека многу теории можат да бидат многу веродостојни, но можеби не сосема рок солидна. На пример, околу 911 се тврди дека се откриени докази дека кулите близнаци се надуени со нано-термитот. Проблемот, сепак, е тоа што ние не сме патувале на нула сами за да ги истражиме остатоците. Ние треба да правиме со приказни за истражувачите кои рекламираат на интернет и кои, врз основа на нивната биографија и свест за брендот, мислат дека тие ја објавуваат вистината. Не знаеме дали доаѓаат со фабрикувани докази или со вистински докази. Всушност, може да се констатира дека во сегашната доба на медиумите и алтернативните медиуми во двете полиња на сила може да има лажна игра. Не можете слепо да верувате дека алтернативните медиуми ја кажуваат вистината, едноставно затоа што носат алтернативна приказна за мејнстрим медиумите и за мејнстрим историчари.

Можеме да завршиме во точката каде што можеш да влезеш во целосна измама и да се распарчиш зафат што си мислел дека си го најде во алтернативните медиуми. Потоа, големиот проѕир почнува од нема повеќе зафат. Вашиот нов систем на верување е целосно во урнатини ако треба да дојдете до заклучок дека алтернативните медиуми, исто така, дадоа лажни информации.

Единствената лекција што можеме да ја извлечеме од ова е дека повторно сме во стапицата на "да го очекуваме одозгора"исфрлен. Вистината не доаѓа одозгора. Вистината не доаѓа од надвор. Вистината не е од медиумите, од историските книги или од алтернативните медиуми. Единствената вистина е во себе; во врска со твојата душа со твоето оригинално јас.

Се разбира, мојата теорија за симулација (види овде en овде), исто така, може да се смета како друга теорија или замка, и затоа е важно да се погледне само во таа област и да не прифаќа ништо како вистина. Тоа се однесува на сè. Не треба да бараме нови системи на верување, туку само да сфатиме кои и што сме.

Моето пребарување до сега ме доведе до идејата дека сме "набљудувачи" во мултиплеер симулација и дека сме ко-творци на ниво на душата (во потеклото / изворот). Тоа може да значи дека ние учествуваме во оваа симулација за да научиме лекција. Можеби да се тестира како ние честопати ја забораваме суштината на нашето битие во игра базирана на мака и измама, смрт, болест, војна и тука и таму некои моменти на среќа. Во крајна линија е дека не знаеме и дека дури и најстарите списи можат да бидат лажни.

Ако почнеме од симулација, "вонземски" концепт и идејата за "богови" едноставно би можеле да бидат дел од програмираната историја. Ако ставиш плејстациона игра во плеер, целата игра веќе е на CD. историјата на тој играчки свет е запалена на ЦД-то, но е само програмирана и не мора да се одвива. Тоа е дел од илузијата на играта. Може да донесете необјасниви работи во играта што никогаш нема да имате како играч. Прашањето за тоа кој изградил монументални структури како што се Пума Панку и пирамидите секогаш ќе остане неодговорен. Исто како и Симс никогаш нема да разберат каде започна нивниот свет и каде што сите тие конструкции доаѓаат во светот на нивниот Сим. Кој некогаш го вклучи светот на Сим? Кој некогаш ја започнал симулацијата. Големиот бран момент? На границите на нашата симулација откриваме црни дупки каде што времето мирува, а гравитацијата е толку голема што сè ќе исчезне. Или сме ние само Сим кои откриваат и се обидуваат да ги разберат границите на светот на нивниот Сим? Или ние едноставно сме Труман Бурбанк (Џим Кери) кои ги откриваат границите на шоуто на Труман? Границите на нашата реалност никогаш не можат да се објаснат од оваа реалност; само од надвор. Истото важи и за необјаснивите монументални конструкции.

Во симулативен свет можете да додадете што сакате и играчите во играта никогаш нема да најдат објаснување за тоа.

Ајде да разгледаме како приказите на Сичин Нибиру и Аннунаки може да се распаднат кога ќе го проучуваме другото осветлување на приказната. Или тоа е затоа што Каналот Историја (во овој случај) ја донесе извртуваната верзија (која затоа мора да биде разоткриена)? Кога ќе го разгледаме документарецот подолу, барем ќе дознаеме дека доказот во медиумите (мејнстрим и алтернатива) понекогаш не може да биде толку тешко колку што мислевме. Или тоа беше и намерата?

Можеби најголемата лекција е дека не треба да ја бараме вистинската историја или новиот систем на верување, туку дека едноставно треба да сфатиме дека играта е програмирана и дека и медиумите и алтернативните медиуми имаат контролирана приказна. донесе. Не ја слепи вербата во медиумите, но исто така и нема слепа верба во алтернативните медиуми. Врати се во суштината на твоето битие.

Табелата е навалена, играта е лажирана ..

Тагови: , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (5)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Мартин Vrijland напиша:

  Џорџ Карлин, со својот макотенски гест на раце, исто така, беше дозволено да ни прогласи парче "вистина" за нас.

 2. Мислам дека Ерих фон Даникен му припаѓа на високиот благородник. Документарецот подолу покажува дека тој е потомок на семејство кое поседува многу ексклузивен хотелски синџир. Ерих му беше дозволено да ја започне својата кариера во филијала во Давос. Ако Мартин пишува нешто, никој од мејнстрим медиумите нема да сака да го објави, но со Ерих тоа минало ...
  [YouTube https://www.youtube.com/watch?v=JU9CUia9GDw&w=560&h=315%5D

 3. Сонце напиша:

  Ако, како Мартин, го доведувате во прашање постоечкиот статус кво, со аргументи, тогаш имате проблем во овој свет. Тогаш статус квото, агентите на тоа, ќе ве нападне. Фон Даникен и Сичин се интересни, но одат за минатото како можеше да биде. И двајцата не го доведуваат во прашање моменталниот статус, дури ни во времето кога тие биле во мода. Е интересен за трговијата може да се продаде повеќе, се прават филмови, итн.

 4. ClairVoyance напиша:

  Wow, супер добра статија !! ова објаснува како се градат пирамидите.

 5. PeterB напиша:

  Видео повеќе не постои?

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина