Граничниот ѕид на Трамп, ѕид против бегаат Американци по колапс економија?

поднесена во ВЕСТИ АНАЛИЗА by на 11 јануари 2019 30 Коментари

извор: independent.co.uk

Се чини дека планираниот пад на американската економија под Трамп мора да биде доведен до кулминација со претстојната состојба на воениот закон. Денес, на илјадници државни службеници не им се исплаќаат платите, што и да е четири од пет ќе биде катастрофа, бидејќи тие живеат од исплата до исплата. Зборуваме за некои 800.000 луѓе кои веројатно ќе бидат засегнати. Не е катастрофа од светска класа за земја со 325 милиони жители, но тоа може да биде само поттикнувач за социјални немири. Додека во Франција жолти елеци се повикува на банкарски работи, можете да си замислите нешто слично во САД веројатно ќе се случи органски како што луѓето веќе не се закануваат да врзат крај со крај.

Со години го објаснувам дека американската економија под Трамп треба да падне. Моќта на американската империја мора да падне за да го отвори патот за воскресение на нова империја; Отоманската империја. Сето ова ќе го промени рамнотежата на моќта на таков начин што би можела да се постави борба за последен пат околу Ерусалим. Ние се занимаваме со пророчки скрипти и на тој начин гледаме политички движења кои се нелогични и против природни. Десниот популизам и национализмот се поврзани со луѓе со критики за глобализацијата. Ако потоа ја споделите таа група надолу, со поврзување на економската слабост и криза (што е неизбежно) кон нив, вие не само што ја посакувате промената на моќта, туку исто така и вратот за оваа критична група.

Според мене, ѕидот толку посакуван од Трамп не е толку насочен кон ограничување на наводните бегалци на мексиканската граница да ги повлечат САД. Иако можеме да видиме сликите на целата колона на бегалци како алиби пред тој ѕид, тоа не значи дека ова е исто така и вистината. Што Холивуд може да го направи, носителите на енергија, исто така, може да ги натера луѓето да веруваат дека проблемот е со големи размери. Кој е малку вдаден во техниките за манипулација со слики кои дури едноставна домашна градина и кујна компјутер го прават тоа можно да се наполни стадионот со луѓе кои навистина не седат, да мислам на тоа прикажани слики не мора нужно да претставува вистината. Според мене, тој ѕид мора да дојде за да се спречи бегството на американското население во Мексико кога ќе се распрсне економскиот меур.

Трамп сега е добро на патот да се распрсне тој балон. Иако американските економски податоци се чини дека покажуваат добри вести, веројатно тоа главно се должи на исклучувањето на одредени групи во статистиката и креативното сметководство. Малку како во Холандија, ZZPers не се вклучени во бројките за невработеност. Жонглирањето со броеви секогаш добро функционира ако сакаш да донесеш позитивни вести. Фактите се дека пазарите на акции, понекогаш се надева на мало враќање, паднаа во последниве недели. Тоа е затоа што деновите се завршени, во кои американските компании би можеле да ги манипулираат сопствените цени со слободни репресирани пари со купување сопствени акции. Така беше, како што беше, навидум добра со тие компании. Со години тоа беше добра работа на саемите. ФЕД престанал да ги подарува овие бесплатни пари и исто така започнал митинг за зголемување на каматните стапки. Во комбинација со трговската војна на Трамп, тоа е идеалниот прашок за колапс на американската економија и на доларот.

Во Европа гледаме слични паралелни подготовки за претстојниот хаос. Брексит беше првиот чекор во таа насока, а движењето на жолт елемент сега помага да се шири хаосот од Франција (види мојот претходен напис). Губењето на американската економија ќе биде проследено со дезинтеграција на НАТО. Сега веќе ги гледаме знаците во конфликтот меѓу Турција и САД во северна Сирија. Моето предвидување е дека Турција ќе се нурне во само создадениот вакуум на моќ во Европа и така лесно ќе ги постигне османлиските амбиции. Другите предвидувања се дека ѕидот што треба да се гради во САД главно ќе послужи за ограничување на американскиот народ веднаш штом ќе избувне бомбата. Овој ѕид во пракса ќе биде ѕидот на затворот за американскиот народ.

Листа на изворни линкови: cnbc.com

Тагови: , , , , , , , , , , , ,

За авторот ()

Коментари (30)

Trackback рачно | Коментари RSS наслови

 1. Дик Клајн Оонк напиша:

  Добра анализа. Следниот чекор во американскиот хаос ќе биде употребата на камповите на ФЕМА.
  Но, тие, се разбира, ќе го наречат засолниште.

 2. Ибери напиша:

  Јас не го споделувам тоа гледиште! Што се заканува да се развие во Европа е политичка војна меѓу Германија (Меркел) Франција (Macron) и сите држави кои сакаат да го прошират глобализацијата и земјите кои сакаат да го спречи! Наскоро ќе има сојуз на држави кои се јавуваат теренски кон конфедералниот Европската унија и Европската (не е против Русија, патем) за да се формира војска. Брексит нема да се случи и во Франција населението ќе осигура дека социјалистичката влада на Макрон ќе падне. Како што предвидував со години, Франција ќе мора да направи важен избор. По мојата идеја, Французите ќе се приклучат на сојузот на европски земји, кои драстично ќе го реформираат Унијата. Ако Франција нема да го направи тој избор, ќе има дефинитивен раскол стана од Источна Европа до Западна Европа и северна и централна Европа кон јужна Европа.

  • Мартин Vrijland напиша:

   Тоа би можело да биде преоден чекор, но во исто време тоа ќе биде причина Ердоган да ги стави работите во ред. Можеби дури и по барање на Меркел 😉
   Погледнете го мојот претходен напис.
   Врската меѓу Отоманската империја и Германија е историска (види Прва светска војна). Не е за ништо што има толку многу Турци во Германија.

   • Сонце напиша:

    Германија не е независна држава контролирана од Германците. Германија го загуби 2e војна и оттогаш Германија се кандидира од страна на луѓе кои немаат Германски позадина, но и за обичните луѓе да се користи германски име како Меркел. Германија е управувана од вообичаените осомничени, бидејќи речиси сите европски земји се управуваат од страна на вообичаените осомничени. Овие вообичаени осомничени се глобални вообичаени осомничени. Спротивно на тоа, ќе имаат "националистичка" Приведете ги осомничените како Трамп, Путин и Меркел, исто така, го кријат својот сопствен народ дека всушност тие не се навистина американски, руски и турски јазик. Сите овие држави ги користат нивните / населението преку тезата и антитезата, ограничување на слободата на изразување, корумпирани медиуми, се плашат порно т.н. известување за 3e работа со поединци, итн за да се добие NWO диктатура еден за друг. Се разбира, ова се чува во тајност за пошироката јавност. И глобалистичките вообичаени осомничени и "националистичките" вообичаените осомничени се познаваат и работат заедно. На врвот на двата "кампови" се главните вообичаени осомничени кои го насочуваат сето ова, даваат насоки и координираат. Која земја е зад ова, јас нема да се спомене, бидејќи живееме кој исто така е контролирана во тивок диктатура во Холандија од страна на вообичаените осомничени. Тоа сигурно не е невозможно дека Меркел се согласи да Ердоган повика на "мачо исламистички" да ги нападне Германија или како алиби ќе се обезбеди во врска со формирањето на униполарен NWO. Сè е можно со вообичаените осомничени. Дека незамисливо, кога ќе зборуваме за вообичаените осомничени.

 3. Јуриј Гусен напиша:

  Колку долго очекувате тоа да се случи пред Европа да се распадне? Тогаш знам кога да заминам!

 4. SalmonInClick напиша:

  Ако ја споменете Турција, треба да го именувате Кина, Русија, Иран и Израел во истиот здив. Тел Авив стана нов Силиконската долина да се вклучат Интел R & D лаборатории, итн, Кина е изградба на инфраструктура (види исто така пристаништето Тел Авив) и Африка, Русија обезбедува одбрана и Иран ќе ја сноси одговорноста за т.н. -Stan земји антички Хорасан. Тие успеаја да ја интегрираат Саудиска Арабија со помош на ЦИА Саудиска Арабија и Турција по измама на Хасоги. Ќе мислат како тие се уште се дојде до таа технологија, тогаш треба да истражувам во програмата Talpiot (вклучувајќи Promis) Ова е најголемиот трансфер на технологија во човечката историја. Дури и поголема отколку за време на Студената војна, како што ја опиша Антони Саттон. Гледаме падот на Западот и подемот на Истокот (БРИ) во макро Хегеловата игра.
  https://www.zerohedge.com/news/2019-01-09/boltons-continued-humiliation-turkey-seeks-coordination-iran-and-russia-us-exit

  И како за бегалци на границата со САД, таму се речиси секојдневни летови од Африка и Латинска Америка на границата со Мексико. Целата операција ја олеснуваат ЦИА и Мосад, бидејќи остануваат непознати камиони што се појавуваат на границата.
  https://web.archive.org/web/20170410044851/https://merip.org/mer/mer275/eritrean-refugees-trek-through-americas
  https://globalsentinelng.com/2018/01/24/israeli-pilots-refuse-fly-deported-refugees-back-africa/

 5. guppy напиша:

  Реалноста ги покажува гладните игри! За да го задржите (гласот) говеда во кутијата. Останува чудно што Африканците и Јужноамериканците би сакале да живеат во силниот западен свет. Ние против тоа се слабо од тоа и сакаме убаво да се вратиме на основно, добро на сонце. Само ако сакате да ги заштитите вашите т.н. имот, градите огради околу нив. Малку лицемерно да се тврди дека САД, а тоа беше украдено од Индијанците не толку одамна. Ако светот е малку подобро поделен, немаше ни мизерија. Се разбира, секогаш ќе има луѓе кои имаат поубава куќа. Сите ние сакаме пијалак, меѓутоа меѓу пијалаците треба да си насликаш куќата и да ја одржуваш инаку, нема да има никакво срање. Лекарот кој лечи дете добива најскапо вино и вози во најголемиот автомобил, никој не се грижи. Но, таа мала група светски лидери кои го имаат светот во клешти, можеме да престанеме со плаќање. Поседувањето и алчноста уништуваат сè, најсреќен е во природата со нашите најблиски кои се со нас, бидејќи тие го сакаат, а не јас.

 6. Вилфред Бакер напиша:

  Германската полиција губи контрола

  https://youtu.be/jjgORHvWZug

 7. Вилфред Бакер напиша:

  Западна шеријатска полиција

  https://youtu.be/SLT9JOE64WQ

 8. SalmonInClick напиша:

  Без разлика дали тоа е Северна Америка или Европа, сè е планирано во исто време. Ордо Аб Чао
  За секој кој го заборавил циркусот Брексит, се претплатите на ProductiehuisEU kuch

  "Ако гласањето не е можно, нема да дозволиме тоа да го направи".
  - Марк Твен

  • Riffian напиша:

   @Salm, датумот на кој се врши гласањето е да се каже 29 март 2019 на 11 PM. Колку 911s може да имате во датумот. 😉
   https://moderndiplomacy.eu/2018/03/06/looming-brexit-deadline-expect-march-2019/

   • Riffian напиша:

    .. Мислам, се разбира, кога Велика Британија мора да ја напушти ЕУ со или без договор и се чини дека тие работат на вториот со логички последици од хаосот од двете страни на Северното Море.

    • SalmonInClick напиша:

     рифан, мора да се запамети дека Британците и Англичаните се пилотизирани во ЕУ под лажни претензии. Ова се случи во годишниот 70 предводен од подвижниот Едвард Хит кој потпиша таен договор наречен FCO 30 / 1048.

     "Класифицираниот документ од април 1971, Владата рече дека владата треба да биде во темнина за тоа што членството на ЕК значи да се предвиди дека ќе требаат 30 години за гласачите да сфатат што се случува со кое време ќе биде предоцна да заминат. "
     http://www.euexit.com/fco-30-1048.html

     Заедно со англискиот, гласавме против европскиот устав во 2003 и тоа беше поттикнато низ грлото со Лисабонскиот договор. Морам да го дадам на англиски, речиси успеаа да ги пресечат сите врски со овој диктаторски ентитет кој се насели во Брисел и да си го постави својот курс. На долг рок, англичаните се подобри, прво следи киселина.

     По вазна на Руте сега ја имаме мајската фабрика за порцелан, Цаја 😀

 9. Вилфред Бакер напиша:

  Прво тоа беше бездомници
  Тогаш тоа беше жртви на катастрофи
  Следно е Мигрант
  На крај тоа ќе биде ВАС

  https://youtu.be/1-vO730H-5k

Оставете Одговор

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина