ИСТОРИЈА

Фрисланд, свој јазик и култура се користи како остров под Исланд наречен Фрисланд?

поднесена во ИСТОРИЈА by на 7 јануари 2017 7 Коментари
Фрисланд, свој јазик и култура се користи како остров под Исланд наречен Фрисланд?

Колку брзо може да се фалсификува историјата, се чини дека е докажано со откривањето на островот Фрисланд на стари мапи кои едноставно се чини дека се наоѓаат во меѓународните библиотеки. Дали некогаш сте се запрашале како е можно дека има толку мали тврдоглави луѓе што живеат на север од Холандија што зборуваат јазик [...]

Продолжи со читање »

Доналд Трамп и Хилари Клинтон и потомците на фараонот?

поднесена во ИСТОРИЈА by на 18 мај 2016 33 Коментари
Доналд Трамп и Хилари Клинтон и потомците на фараонот?

Во моите последни статии го спомнав почесто, имено, дека светот сè уште е воден од старите фараонови крвни линии. Можеби ќе помислите: "Ах, како го правиш својот зафатен човек!", Но, многу е вредно да се учи, затоа што тогаш ќе разбереш како историјата, сегашноста и иднината [...]

Продолжи со читање »

Брексит не е лош за британското финансиско срце

поднесена во ИСТОРИЈА by на 14 мај 2016 3 Коментари
Брексит не е лош за британското финансиско срце

Вчера видовме во вестите на НОС дека Брексит (кој е излез од Европа од страна на Британците) може да има сериозни финансиски последици за финансиското срце во Лондон. Сепак, тоа е целосна глупост ако сме сериозни во копањето за да истражиме што точно е финансиското срце на Лондон. Оваа [...]

Продолжи со читање »

Војната во Сирија и претстојната или "младиот" светска војна

поднесена во ИСТОРИЈА by на 10 мај 2016
Војната во Сирија и претстојната или "младиот" светска војна

Рускиот претседател Владимир Путин вчера повика за формирање глобална безбедносна организација за борба против тероризмот. Прашањето е дали можеме да заклучиме од ова дека Путин (или, ако сакате, Путин, всушност ја поддржува глобалната агенда на Новиот светски поредок). За да одговорите на ова прашање може да биде [...]

Продолжи со читање »

Прослава на Денот на ослободувањето? Дали знаете што славиш?

поднесена во ИСТОРИЈА by на 5 мај 2016 0 Коментари
Прослава на Денот на ослободувањето? Дали знаете што славиш?

Ако ви се случува да го прослават Денот на ослободувањето денес и дека тогаш ќе се слави Холандија беше ослободен од нацистите ја преземе повторно, како и напорите да студираат дали ова е навистина случај. На веб-страницата Truthseeker1313.com може да се најде сосема поинаков поглед на историјата отколку во [...]

Продолжи со читање »

Мартин Vrijland интервјуа Шон Hross за тоа како фараона елита го контролира светот

поднесена во ИСТОРИЈА by на 31 март 2016 18 Коментари
Мартин Vrijland интервјуа Шон Hross за тоа како фараона елита го контролира светот

Во интервјуто на Мартин Vrijland со Шон Хросс на 31 март 2016 се разгледуваат важни прашања. Шон Хросс е историчар и првично од Јужна Африка. Претходно го интервјуирав 25 Мај 2015. Информации Шон е од суштинско значење за разбирање на сè што правиме денес [...]

Продолжи со читање »

Зошто Европа се преправа дека Ердоган е незгодно, но тајно соработува со новиот Хитлер

поднесена во ИСТОРИЈА by на 11 март 2016 4 Коментари
Зошто Европа се преправа дека Ердоган е незгодно, но тајно соработува со новиот Хитлер

Пред Втората светска војна видовме огромно заживување во германската економија. Адолф Хитлер изгради комплетни индустрии и инфраструктурата беше значително подобрена. Ова предизвика огромна економска криза во Германија, која досега доживеа многу од платите за репарација по Првата светска војна. Економскиот преродба можеби го направи Адолф Хитлер повеќе [...]

Продолжи со читање »

Дали Исус бил фараон потомок; се фараонови потомци на кралските семејства?

поднесена во ИСТОРИЈА by на 11 март 2016 6 Коментари
Дали Исус бил фараон потомок; се фараонови потомци на кралските семејства?

Дали историјата е како што ја знаеме точно? Дали религиите како што ги познаваме правилни претстави за нивното потекло? Зошто кралицата Елизабета Втора од Велика Британија крунисала на престол што стоеше на врвот на Јаков и на скалите во облик на пирамида? Пред да завршам анализа [...]

Продолжи со читање »

Дали холандските регенти добија крст со нацистичката симболика?

поднесена во ИСТОРИЈА by на 10 март 2016 6 Коментари
Дали холандските регенти добија крст со нацистичката симболика?

"Орден за заслуги на Сојузна Република Германија (германски: Bundesrepublik Deutschland Verdienstorden дер) е единствената Орден за заслуги на Германија и беше на 7 1951 септември поставени од страна на Сојузниот претседател Теодор Heuss. Има нешто нешто зачудувачко за овој крст. Добитник е на прилично истакнатиот холандски народ. Само листа: кралицата Јулијана и принцот Бернхард, кралицата Беатрикс и [...]

Продолжи со читање »

Воената ситуација во Сирија; Западното Римско царство, Византија и Отоманската империја

поднесена во ИСТОРИЈА by на 7 март 2016 0 Коментари
Воената ситуација во Сирија; Западното Римско царство, Византија и Отоманската империја

За да се разбере појавата на Турција, предводена од претседателот Реџеп Таип Ердоган е важно да се испита дел од историјата. Ако ја запознаеме оваа историја, ние исто така ќе разбереме како може да се објасни сегашната битка во Сирија; кои групи се активни и "кои" или "што" вистинските [...]

Продолжи со читање »

БЕСПЛАТНО
БЕСПЛАТНО

Со продолжување да ја користите страницата, вие се согласувате со употребата на колачиња. повеќе информации

Поставките на колачињата на оваа веб-страница се поставени да "дозволат колачиња" за да ви го овозможат најдоброто искуство во пребарувањето. Доколку продолжите да го користите овој веб-сајт без да ги промените поставките за колачиња или кликнете на "Прифати" подолу, се согласувате со овие поставки.

во близина