Çfarë do të bëjmë nëse robotët marrin përsipër punën tonë?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Qershor 2018 3 Comments

Atlas, Boston Dynamics, Burimi: Wired.com

Vetëm për shkak se ndonjëherë na kalon, mund të jetë po aq interesante që të hedhim një vështrim më të afërt në gjendjen teknologjike të çështjeve. Jo të gjithë marrin vështërsi për të parë filma, kështu që shpesh nuk kemi asnjë ide se çfarë qëndron në aspektin e teknologjisë. Kur u them njerëzve, për shembull, se shtëpitë do të jenë të shtypura në të ardhmen, ata më shikojnë shpesh të çuditshëm. Njerëzit shpesh nuk kanë idenë se si përparon teknika. Teknika e shtypshkronjave tashmë ekziston dhe tashmë po vihet në praktikë. Vetëm shikoni videon më poshtë. Por ky është vetëm fillimi i diferencës së mbetur që shumë kanë në fushën e njohurive të teknologjisë. Vetëm shikoni se sa të lirë ju mund, në parim, të shtypura një shtëpi të vogël. Bouwbedrijf Van Wijnen po punon edhe për një projekt në komunën e Bosrijk, ku shtëpitë shtypen.

Nëse pastaj marrim një hap përpara për zhvillimet në fushën e robotikës, shumë njerëz ndoshta nuk do të kenë asnjë ide se çfarë po ndodh në fushën e robotikës. Hidhni një sy në atë që firma Boston Robotics bën. Ju mund të imagjinoni se cilat gjëra të tilla me mundësitë e zbulimit artificial (AI) në rritje në kombinim me njohjen e fytyrës dhe një armë në dorë nuk munden.

 • Trego gjithë
 • robots

Ajo që ne gjithashtu mund të shqetësohemi, natyrisht, është ajo që ndodh në fushën e zhvendosjes së fuqisë punëtore sapo robotët e tillë të bëhen të përballueshëm në treg. Kjo ngre pyetjen: Çfarë do të bëjmë nëse robotët marrin përsipër punën tonë? Avantazhi i një modeli të zhvilluar një herë është se ju mund ta merrni atë në prodhim masiv. Seri Netflix 'Njeriu i vërtetë' jep një përshtypje të bukur të asaj që mund të ndodhë atëherë. Por mos u shqetësoni, robotika e njëjtë siguron që ne po bëhemi më mirë dhe më mirë në zëvendësimin e gjymtyrëve tona dhe prandaj mund të qëndrojmë më të lëvizshëm. Zhvillimi i mëposhtëm është vetëm një fazë e ndërmjetme në rrugën drejt procedurave të zgjatjes së jetës. Në video ju mund të shihni se si amputimi i ri dhe teknikat proteze sigurojnë që një pacient të ndjehet se ka këmbën e amputuar mbrapa.

Por ky është vetëm fillimi. Ne nuk po punojmë vetëm për mundësinë që gjymtyrët të rriten përsëri në një laborator, por ka edhe të gjitha llojet e teknikave të printimit të 3D që duket se e bëjnë të pamundurën të jetë e mundur. Shkencëtarët mund të jenë tashmë një vit më parë printoni organet për trajnimin kirurgjik të mjekëve. Këto ishin vetëm modele të buta sintetike jo funksionale të një organi. Megjithatë, ka edhe zhvillime në të cilat funksionaliteti i një organi mund të riprodhohet, siç mund të shihet në prezantimin e mëposhtëm, i cili shpjegon se si rrahja e indeve të forta mund të shtypen në laborator. Për këtë, përdorimi është bërë nga teknika e transformimit të qelizave staminale nga qelizat e lëkurës dhe furnizimi i indeve të domosdoshme nga ato qeliza burimore për printerin e indeve të buta. Ekziston gjithashtu një metodë në zhvillim për organet për të rritur derrat. Një lloj derr gjysmë hibride - gjysma njeriu është krijuar me qëllim që të lejojë organet të rriten në to. Kjo zgjidhje duket shumë më afër. Kombinoje këtë me teknologjinë e quajtur 'decellularization perfusion'atëherë ju thjesht mund t'i vendosni këto organe në raft dhe t'i dorëzoni tek njerëzit që mund të përdorin një organ të ri.

Shumë do të ndryshojë në të ardhmen e afërt në fushën e jetëgjatësisë. Dhe pastaj nuk e kemi përmendur as edhe teknologjinë CRISPR që bën të mundur riparimet gjenetike, kështu që të gjitha llojet e qelizave në trup mund të modifikohen. Përdor viruse të padëmshme që duken dhe njohin qelizat me kodin e tyre unik dhe më pas e prenë një copë dhe futni kodin e modifikuar (shih këtu). Kjo teknologji bën të mundur atë që tashmë e dimë për procesorin tonë Word Word në funksionin e kërkimit dhe zëvendësimit. Kjo jo vetëm që siguron për mundësitë e parashikueshme të ardhmen në drejtim të ndryshimeve në ADN-në për sëmundjet gjenetike, por edhe kur është fjala për zgjidhjen e të gjitha llojet e kancereve. Përveç kësaj, shkenca po kërkon me zell për kodin në ADN-në tonë që është përgjegjës për procesin e plakjes. Ne pastaj do të shkojmë gradualisht në fushën e transhumanizmit. Kjo nuk është vetëm vendi që kërkon pavdekësinë e trupit të njeriut, por edhe zona që të bëjë të gjitha llojet e modifikimeve, kështu që për shembull, ne mund të ul receptorin e telefonit trurin tonë në internet, ose të kenë të udhëtimit hapësirë, pa vuajtur nga rrezatimi apo mungesa e oksigjenit dhe faktorëve të ndryshme të tjera që mund të ndikojë në trupin tonë të dobët biologjik.

Në fushën e virtual en shtuar realitet ka edhe shumë zhvillime në vazhdim. Furnizuesi i kartave grafike NVIDIA tashmë përdor inteligjencën artificiale (AI) në formën e GANs (Rrjetet e Përgjithshme Adversarial) për të bërë një pamje realiste të një vizatimi të thjeshtë. E njëjta kompani është në gjendje të përdorë inteligjencën artificiale për të transformuar një incizim video të një peizazhi veror në atë të një peizazhi dimëror ose për të transformuar një pranim të ditës në një skenë të natës (shih këtu). Çfarë nëse realiteti shtuar (që ne e dimë të mirë të Pokemon Go, e cila është vendosur një shtresë e imazhit botën reale) duket aq realiste në të ardhmen e afërt ne ajo mund të më të vërtetë të dallueshme? Çka nëse ky realitet i ri 3D mund të projektohet drejtpërdrejt në trurin tonë?

ne duhet me gjendjen aktuale teknologjike të çështjeve në të vërtetë nuk është aspak çudi nëse çdo film ne në një revistë ose në kalimin e Internetit nga është ende e vërtetë apo është thjesht krijuar nga software AI? A mundet ende të shihet imazhi si dëshmi? A nuk jemi ndoshta duke mbetur prapa në njohurinë tonë për atë që është e mundur? Ato gjëra që ne shpesh mendojmë si muzikë të ardhshme shpesh janë tashmë realitet. Kjo vlen edhe për bërjen e videos dhe fotove. Me softuerin e sotëm ju mund të krijoni një 'realitet krejtësisht jo-ekzistues' nga i cili shikuesi nuk mund të dallojë nëse është e vërtetë apo e rreme. Ju mund të shihni edhe një intervistë me dikë në TV nga dikush që nuk ekziston vërtet, i bërë nga dikush tjetër, si ju kjo teknologji nga NVIDIA kombinon me ky softuer rikthim fytyrës. Ju lutemi merrni një moment për të klikuar lidhjet dhe shikoni prezantimin teknik të NVIDIA më poshtë (disa) dhe pyetni veten herën tjetër që shihni një intervistë televizive ose fotot e një person i vdekur do të shihni në një ditar, një herë: "A mund të besoj ende atë që shoh dhe dëgjoj me veshët e mi?"Shumë prej të cilave ju mendoni se është fantashkencë është tashmë e mundur, pa qenë i vetëdijshëm për të. Shumë është ndoshta tashmë aplikuar tani pa ju kuptuar atë.

Lista e lidhjeve burimore: houbenvanmierlo.nl

Etiketa: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (3)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. danny ka shkruajtur:

  Unë kam pasur ndjenjën se kur shikoj një intervistë në youtube, mendoj se intervistuesi është një person i animuar, por kjo është vetëm një ndjenjë.

  Unë parashikoj se në të ardhmen swings automatizimi do të shkaktojë një shumë të papunësisë dhe do të shkaktojë një krizë. Unë mendoj se një krizë e re financiare është e nevojshme në kuadrin e nwo.
  Në vitet tetëdhjetë keni pasur krizën e naftës, në 2008 dhe në krizë bankare.

  Dhe unë parashikojnë se nuk do të jetë përsëri një krizë të re financiare në vitet e rreth 4, kjo do të jetë arsyeja njëra anë, automatizimi (persona të papunë) dhe anti ngrohja globale, qeveritë do të shpenzojnë shumë para në mullinjtë e erës të tilla dhe njerëzit të ndaluar kështu që menjëherë të caktuar gjëra të tilla si blerja e një makine me një motor me djegie ose një sistem ngrohje qendrore të gazit dhe duke u detyruar të zgjedhin për një alternativë më të shtrenjtë.

  Shtëpitë gjithashtu do të bëhen më të pavlefshëm se ato që tashmë janë, për shkak të krijimit të çmimeve të mungesës po shtyhen, çmimet tashmë po rriten si të çmendura, por kjo do të vazhdojë për një kohë.

  Por tani jemi ende në një kohë kur është "e mirë". * kollë *

 2. Wilfred Bakker ka shkruajtur:

  Ne nuk kemi nevojë për njerëz më, dhe shpopullimi nuk është asgjë e re, miku ynë flet vëllime, një pikëpamje shqetësuese për gjërat, më pëlqen.
  Ai është në Japoni dhe është radioaktive.

  https://www.corbettreport.com/meet-paul-ehrlich-pseudoscience-charlatan/

 3. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Po po ajo duhet të jetë e zakonshme dhe popullore. Shaka është se transhumanizmi ka të ngjarë të dalë më shpejt përmes modifikimeve nanoteknologjike në trupin tonë, por gjithashtu mund të shkojë krah për krah me zhvillimin e avatars.
  Sepse në qoftë se ju mund të shtypni një krah ose këmbë apo të keni regrow dhe ju mund të bëni organe, ju gjithashtu mund të kopjoni një trup të tërë.

  "Dhe ai që rrinte mbi fron tha: '' Ja, unë i bëj të gjitha gjërat të reja ''.
  Ju e dini ... ringjalljen, jetën e përjetshme ... qiellin e ri dhe tokën e re (virtuale / realitet i shtuar, singulariteti). Nanoteknologjia dhe truri në internet së shpejti do t'i bëjnë të gjitha këto gjëra të mundshme për atë Mesia.

  Vetëm prisni pak kohë për të pritur për Jerusalemin dhe pastaj ai do të dëgjojë ... me nanotekën e tij. The wizkid Jesus ??

  http://krant.trouw.nl/ipaper-online/print/article/8004/91181/NL/6630198

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër