Demonstrimi i Pegidës Hagë 10 prill 2016 u vërtetua tërësisht (foto dhe video)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 11 Prill 2016 3 Comments

demonstrim pegidaTë dielën 10 Prill 2016 Unë shkova në Den Haag së bashku me një mik për të marrë një kokë personale në një demonstrim të Pegidës për të parë nëse imazhi që skicat e medias përputhet me realitetin. Së shpejti ne kuptojmë se kjo nuk është absolutisht e vërtetë. Apo nuk kemi personalisht të shihni se demonstrimi i tillë është zgjedhur plotësisht nga mediat dhe se kundër-demonstrata duke përfshirë arrestimet duket për të vënë plotësisht në skenë.

Dita filloi mirë kur morëm një filxhan kafe rreth gjysmës së kaluar nëntë pasdite dhe fillova të xhiruar nga prapa gardhit përballë Sheshit Spui. Menjëherë dy agjentë erdhën tek ne për të kërkuar kartën tonë të identitetit. Në fakt, doli se ata e bënë këtë me çdo kalimtar. Numri i të pranishmëve të policisë ishte jashtëzakonisht i madh në krahasim me grupin e demonstruesve. Unë vlerësoj se ka pasur agjentë 1 në demonstruesit 500. Kjo është në kontrast me mesazhet në mediat kryesore, të cilat pretendojnë se ka një të tillë Demonstruesit 100 ishin. Kjo mund të duket kështu, sepse në 1 ishin rreth 1 gazetarë, fotografë ose kameramanë midis demonstruesve. Ishte në të vërtetë një shfaqje e trishtuar. Pjesëmarrja nuk ishte e dukshme. E njëjta gjë ishte e vërtetë edhe për të ashtuquajturën protestë kundër.

Edhe para demonstrata filloi, është bërë një përpjekje për të arrestuar një të rreme, sepse ME ekzistuese "nga blu" aktivist profesion Frank van der Linde arrestuar. Kjo dukej paraprakisht, sepse të gjithë kamerat dhe fotografët dinin saktësisht momentin dhe ishin gati për të fotografuar. Nuk është për asgjë që Frank ndoshta e quan veten një aktivist profesionist, sepse ai me të vërtetë dukej si një akt provë. Megjithatë, jo aq profesionistë që këtë herë mediat alternative ishin marrë parasysh. Çfarë doli të jetë? Van der Linde nuk ishte ngarkuar fare pas furgonit, por po bisedonte vetëm për disa minuta me zotërinjtë që e kishin kapur atë në mënyrë agresive para kamerave. Busted!

Demonstrata gjithashtu kishte të gjitha elementet e një shfaqje të krijuar. Një helikopter i policisë përfundoi shfaqjen. Powned ishte i pranishëm me një kameraman, një bjonde që sapo u tërhoq në disa lloje dhe një regjisor. Përveç kësaj, keni pasur një ekip të NIS, Telegraph, transmetimin në perëndim dhe ju nuk mund atë emër. Çfarë duhet të bëjë i gjithë vendi mediatik për një demonstrim të vogël të vogël? Përgjigja është tashmë me mend. Duhet të duket se shumë suksese janë arritur me nxitjen e popullatave kundër njëri-tjetrit. Asgjë nuk është më pak e vërtetë. Pjesëmarrja nuk përbënte asgjë më shumë se një pjesë të vogël të shtesave të punësuara. Jo, unë nuk e kam parë pagën e tyre që vërteton se ata ishin të punësuar, por nuk ishte gjë tjetër veçse një kompani shumë e gjallë që iu dha parulla dhe shenja të drejta nga ekipi i Pegidës në kohën e duhur dhe më pas u vendos para tyre. për të filluar të paraqesin kamerën. Gjithçka lëvizte rreth kamerave dhe të shtëna. Dhe Powned, natyrisht, intervistoi të gjitha këto shtesa pa kuptim.

Në një moment të caktuar qëndrova duke dëgjuar një intervistë me Powned me një zonjë me flokë të kuq të lyer. Në hetim më vonë ata doli për të jetuar afër dhe të ketë blogun e tyre dhe ajo kishte kapur diçka e një bisede mes oficerëve të policisë. Ajo kishte dëgjuar se një numër 25 ishin të gatshëm kundër demonstruesve në Mbretit Burger për të sulmuar PEGIDA protestues-ekstra. Shih videon më poshtë. Nëse, rastësisht, dëgjoni zhurmën e sfondit, kjo tingëllon sikur të mbahen fjalime mbresëlënëse. Ata ishin asgjë më shumë se njerëzit 4 përfshirë PEGIDA Holandë Përgjegjës Edwin Wagensveld dhe disa njerëz që lexojnë një shënim.

Kjo është arsyeja pse unë vendosa të shkoj për demonstrim dhe të marrë një pozitë pole në Burger King. Dhe po, ata ishin atje me të vërtetë. Ekstra ekstra-demonstrim. Unë i quaj ato shtesa demonstrues, sepse ajo ishte e gjitha për një akt. Edhe gjatë agresionit të luajtur, shumë anëtarë të këtij grupi kanë vënë një grin të gjerë në fytyrat e tyre, nga të cilat mund të vëreni se ata po luajnë në skenë. Sa i përket kësaj, ne u dukim fuqishëm që i gjithë kontrabanda kishte qenë vënë atje për të vendosur arrestimet në skenë. Sepse pse mbani një grup në Mbretin Burger derisa demonstratat e Pegidës kalojnë dhe më pas i arrestojnë për sytë e tërë ekipeve të kamerave? A mund ta keni bërë këtë para asaj kohe? Ata nuk bënë gjë tjetër veçse bërtisnin pak. Ose ka pasur vetëm përçarje të rendit publik? Asnjë nga këto. Nuk kishte asnjë fishekzjarre të hedhur dhe asgjë nuk ndodhi, por megjithatë ata u arrestuan. Me pak fjalë, të gjitha ato arrestime nuk ishin asgjë më shumë se një shfaqje. Rrëzohet përsëri!

Ishte shumë interesante të shihja se si demonstratia tërësisht e kapsuluar nga ME kalonte nëpër qytet dhe se si u skanua asgjë tjetër përveç të njëjtit slogan se "AZC larg me të!"Duket se ky turne në këmbë nëpër qytet ishte asgjë më shumë se pamja; me qëllim të organizimit të trazirave të vogla në Burger King për ekipet e kamerave dhe fotografët. Arrestimet e raportuara nga 54 nga kundër-lëvizja ishin ndoshta një tad i ekzagjeruar. Ju mund të numëroni përafërsisht sa ekstra ishin të pranishëm në Mbretin Burger. Rastësisht, nuk kishte staf në King Burger, kështu që dukej pak si hapësirë ​​ishte marrë me qira për rastin.

Arsyeja për vizitën në demonstratën në Hagë ishte të përjetonit me sytë tuaj se si është krijuar një gjë e tillë dhe si ndodh. në 2013 kam vërejtur të gjitha ato demonstrata dukeshin të jenë plotësisht të grisura. Ndërkohë mund të jetë e qartë se ky përfundim është i saktë. Nëse ju mendoni se do të demonstroni përsëri, dijeni se gjithçka është nën kontrollin e shtetit. Oh yeah, dhe makina e saj kamera e policisë (shih furgonin e bardhë në grup) përfshin dhjetra e kamerave nëpër autobus dhe gjithashtu dy kamera mbresëlënëse rradhës filmuar gjithçka dhe ndoshta keni regjistruar tashmë fytyrën tuaj si ju pak zonën përreth. Çdo gjë kontrollohet nga shteti policor.

Lista e lidhjeve burimore: nu.nl

Etiketa: , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (3)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Diewer ka shkruajtur:

  Çfarë sherrje të gjitha. Gjithçka duhej të hidhte naftë në zjarr. Është mirë që e keni parë atë me sytë tuaj! Shkrimi i cirkut të medias përbëhet kryesisht nga pjesë të shpikura / të gënjyer.

  Tema off, por relevante (mendoj ..):

  Ndërtimi i tempujve të Baalit të mbështetura nga Unesco, ndër të tjera:

 2. Kamera ka shkruajtur:

  Demoja e Pegidës (e ashtuquajtur) me anti-demonstrim në Amsterdam ishte gjithashtu lojë e madhe 1 me më shumë uniforma shtetërore se sa (aktrimi) qytetarë figurativë.

  Në atë kohë ishte edhe një i dërguar i shtetit në studion e AT 5 në veshje civile, e cila supozohej të parandaloje demokracinë tek njerëzit dhe kishte mësuar fraza "liria e demonstrimit" nga zemra.

  Koret folëse të antidemit këndonin me të njëjtën shkallë dhe tekste, Andre Rieu do të ishte krenar për të

  shih këtu Burgervader (i cili bën reklama për Starbucks në TV), i cili e di se është një skenë në skenë kështu që ai të mbetet kaq i qetë dhe ai nuk ka marrë vetëm çmimin Machiavelli në 2013

  http://www.stichtingmachiavelli.nl/nl/machiavelliprijs-en-lezing/prijswinnaars/machiavelliprijs-2013-voor-eberhard-van-der-laan

  shekuj të vjetër, ndani sundimtarët dhe të dielën futbolli dhe, natyrisht, festivalet e tharjes

  http://www.nu.nl/algemeen/4194821/van-laan-staat-demonstratie-pegida-in-amsterdam-toe.html

 3. MQ ka shkruajtur:

  https://www.youtube.com/watch?v=axMKL9UVyLE

  Steve Brown ka të njëjtin mendim për demonstratat e Pegidës

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër