Anne Faber skenari më i mundshëm: rrëmbimi, vrasja apo diçka tjetër?

paraqitur në ANNE FABER, ANALIZA E LAJME by në 8 Tetor 2017 4 Comments

Nga të gjitha raportimet e medias deri më tani mund të bëjmë një analizë probabiliteti për shkakun e personit të zhdukur të Anne Faber. Ne pastaj shikojmë në app fundit dërgoi, vendin ku xhaketë e saj, biçikletë dhe shpinës u gjetën dhe pastaj mund të përfundojë shpejt se nuk ka aksident. Për fat të mirë, duket se ne jemi ende të aftë për këtë, sepse policia arriti në përfundimin se javën e kaluar edhe ju. Ne gjithashtu duhet ta gjejmë atë, por ta lëmë atë tek ME dhe vullnetarë të trajnuar posaçërisht nga Kryqi i Kuq. Ata kanë një ekip të trajnuar posaçërisht nga policia që mund të kërkojë mirë. Ti dhe unë nuk mundemi. Daavoor ju duhet të jeni në të Ready2Help ekipi i Kryqit të Kuq. Nëse ti dhe unë do të kërkojmë, ndoshta do të fillojmë të punojmë me grushta dhe maç, ose do të hedhim lythat përmes të gjitha llojeve të shkurreve. Duhet të ketë kërkim sistematik dhe pastaj të gjithë zonën e kërkimit "profesionale" mund të përcaktohen, sipas udhëzimeve të paracaktuara.

Megjithatë, duket se ne jemi të nxitur të mendojmë së bashku dhe mediat të sigurohemi që ne ta mbajmë vëmendjen tonë të përqendruar në gjërat e zhdukura, duke postuar diçka të re për Anne çdo orë. Ne jemi tani në të kërko në kopshte. De Telegraaf madje e përdori këtë temë për të rekrutuar anëtarë me titullin emocionues provokues 'Vajza ku jeni tani?'

Ne jemi thithur në një turne puzzle. Pamja e një foto të biçikletës së Anne-së para statujës së perëndeshës romake Ceres aktivizoi hetuesit e parë mes nesh. Ka edhe raporte të tweets të komplikuara të koduara në një faqen e internetit të mesme, e cila përmban referenca për Anne dhe në një lokacion. Turneu i madh mister ka filluar. Ekziston edhe një AZC pranë vendit ku gjenden sendet e Anne-s, kështu që shpejt të përkujton një marrëdhënie të ngjashme me Marianne Vaatstra. A do të marrim të njëjtin kërkim si në kohë? E pra, ndoshta e lë atë jashtë kokës, sepse njerëzit si Wim Dankbaar kanë qenë të lejuar të luajnë ndeshjen e "kritikuesit që kafshon dhe nuk e liron" dhe pastaj shkon kundër dënimeve dhe gjobave të larta. Ne kemi Peter R. de Vries, hyjni krimi që kemi besim. Ne gjithashtu kemi mediat e besueshme kryesore (të cilat na sqarojnë të lëmë punën tek profesionistët). Ne mund të kërkojmë! Por vetëm nëse jemi Ready2Help ose nën drejtimin e policisë; profesionistëve.

Cilat janë skenarët që mund të mendojmë kur Anne humbet dhe çfarë ka më shumë gjasa? Një aksident është i përjashtuar, sepse mund të dalësh me ndjenjën tuaj të përbashkët. A është e përjashtuar edhe vetëvrasja? Jo fare, sepse ju mund të kryejnë vetëvrasje dhe pastaj një pjesë të çiklizmit dhe hedhin tuaj pallto dhe pak më shumë hedhin qese tuaj në shkurre, dhe pastaj hale biçikletë tuaj në pellg dhe pastaj do të vazhdojë për aktin tuaj. Por Anne nuk është gjetur ende dhe se skenari vetëvrasja tingëllon çuditshëm anyway. Nonsense! Edhe pse në rastin e Anass Aouragh 2013, 13 viti Anass pas shumë kërkim (me helikopter dhe nuhatës qentë) Por, papritmas, në të njëjtën copë druri në shall i tij u gjet në një pemë (sipas versionit zyrtar). Por në këtë rast, le të vetëm të supozojmë se ka më shumë logjikë në këtë rast. Edhe pse ju mund të qartë të pyes veten pse një grua e re 25 një thyen ashpra bikes në një qëllim jo biçikletë shumë e përshtatshme, në një vend që kishte një grimë e një reputacion, pak para të errët dhe me mot të keq të vërtetë përpara. Ne e gëlltisim atë "Ajo e bëri këtë më shpesh"Pastaj për tortë të ëmbël?

Supozoni se Anne do të ishte rrëmbyer ose vrarë; kush do ta bënte një gjë të tillë? Natyrisht ajo gjithashtu mund të jetë e gjallë dhe e rrëmbyer. Ajo gjithashtu mund të rrëmbehet dhe të vritet dhe të gjitha llojet e varianteve të tjera. Treguesit që kemi deri tani duhet të japin një tregues të skenarit më të mirë të mundshëm. Tani, çfarë rrëmbimin planin e tij kidnapim mirë, hedhin një xhaketë në një vend të lehtë për të gjetur dhe pastaj të vënë poshtë shpinës në një vend krejtësisht të ndryshme (apo hedhin) dhe për të hale biçikletë në pellg? Mirë, atëherë ndoshta kjo ishte një veprim i paplanifikuar me shumë rezistencë dhe luftë apo Anne thjesht arriti të hidhte sende vetë! Prisni një minutë, ka një mundësi tjetër! Rrëmbyesit apo rrëmbyesit e saj me dashje hodhën sendet për të vendosur një udhë të rreme! Apo Anne ka nevojë vetëm për një festë të zgjatur dhe a është ajo duke shijuar një koktej në Zelandën e Re me ne në turin tonë të enigmës? Jo, një oficer doganor në Schiphol ose një sistem kompjuterik do ta kishte njohur atë diku. Me pak fjalë: nuk e dimë. Ne kemi nevojë për më shumë informacione teknike.

A doni të dini se çfarë mendoj unë? Kemi të bëjmë me një mashtrim shumëdimensional që shërben për qëllime të shumëfishta. Për të filluar, "ligji i zvarritjes" duhet të dalë nga ky biznes. Familja, për shembull, i bëri thirrje AIVD-së që të prekë të gjithë telefonat në zonë. Kjo ishte, pra, një thirrje për zbatimin e atij ligji "të tërhequr", i cili është kaluar nëpër dhomën e parë për një kohë të gjatë (në mënyrë që referendumi mustardë pas vaktit është). Por mbi të gjitha, është në lidhje me quests validation lojë dhe duke u bërë të qartë në retinë se kjo duhet të bëhet profesionalisht dhe në një mënyrë të strukturuar.

Për shkak se policia dëshiron të ngjyrosë imazhin pozitivisht, ata kanë një aplikacion smartphone (një lloj aplikacioni Pokémon Go) në zhvillim që do të stimulojë ju për të ndihmuar me kërkimin; kërko të strukturuar. Ky aplikacion, i quajtur 'Kërko së bashku', është sigurisht tashmë në raft, i gatshëm për hyrje, por domosdoshmëria duhet ende të fshihet në popull. Në të njëjtën kohë, njerëzit duhet të mbahen të verbër Juist rreziku i madh i kësaj aplikacioni. Ky aplikacion ka gjithçka që ka të bëjë me të njëjtin ligj "gjumë" dhe kushdo që e instalon aplikacionin në telefonin e tij do të jetë në kohë reale mund të dëgjojnë. Kjo do të thotë se policia me futjen e këtij app në dukje me qëllim të mirë (e cila mund të ndihmojë në një kërkim të strukturuar për personat e zhdukur) kudo dhe në çdo kohë dhe në çast të arritshme, mikrofon dhe kamera mund të vazhdojë dhe mund të hyni të gjitha sensorë në telefonin tuaj spiunazh i ashpër për veten.

Sipas mendimit tim, shanset janë që kemi të bëjmë me një instalim këtu, duke përdorur aktorët. Nathan Fidder, miku i Anne Faber aktori aktual teatri dhe teatri grupi Imperium dhe Anne gjithashtu punoi për prodhimin e teatrit të kompanisë Het Huis.

Sigurisht që mund të presim më shumë rezultate në një instalim. Ose Anne është vetëm gjallë dhe është gjetur mirë; ose së shpejti do të marrim një mesazh tragjik për një trup të gjetur. Në rastin e fundit, ne duhet ta bëjmë përsëri me median për një hetim mjeko-ligjor dhe për shembull një varrim ose djegie në shkallë të gjerë. Nuk e dimë, nuk mund ta provojmë. Filmi Wag the Dog shpjegon pse. Me softuerin aktual mund të lejoni që një aktor i vdekur të luajë në një film (si në rastin e aktorit Paul Walker në Fast & Furious 8). Pra, nuk mund të kontrollojmë asgjë nga ajo që shohim në të vërtetën. Dëshmitë mund të fabrikohen dhe imazhet mund të krijohen ose manipulohen (shih për shembull serinë Netflix 'Bërja e një vrasësi"). Ndërkohë, mediat gjithashtu e bëjnë të qartë se sytë e ndezur nuk janë të mirëpritur në skenat e krimit, me përmendjen e nënshkrimit hermetik dhe monitorimit të një zone. Pra, ne nuk mund të kontrollojmë asgjë në mënyrë të sinqertë dhe duhet ta bëjmë me konturet e asaj që ne e perceptojmë. Dhe nëse shohim konturet, atëherë është e qartë se ky rast është shumë i çuditshëm përsëri. Ne thjesht nuk e lejojmë veten të jetë i stung me një grumbull në kallamishte më.

Unë mendoj se lexuesi mesatar tani e kupton se policia është e angazhuar kryesisht në lojë-autentifikimin e njerëzve të humbur për të stimuluar njerëzit që të bashkohen në çuditshëm. Qëllimi përfundimtar është që ju do të shkarkoni aplikacionin (monitorim), me qëllimin e dukshëm të "asistencës me zbulimin", por qëllim të fshehtë: të dëgjoni vetë. Përveç kësaj, 'ligji i gjumit' duhet të vihet në një dritë pozitive, ndoshta duke ofruar një zgjidhje për zbulimin e kryerësit. I njëjti 'ligj i tërhequr' që bën të mundur dëgjimin e shkarkuesve të aplikacionit 'Samen Zoek' në një shkallë masive. Natyrisht; që tani është e mundur edhe përmes blerjes në kohë reale të të Dhënave të Mëdha në kompani të tilla si Facebook dhe Google, por është e dobishme nëse ju si policë kanë të drejtat për të aktivizuar mikrofonin dhe kamerën e dikujt në çdo kohë, kudo dhe dëgjoni dhe duken. (Lexuar vazhdoni këtu)

Lista e lidhjeve burimore: bndestem.nl, omroepgelderland.nl, telegraaf.nl, medium.com

Etiketa: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (4)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Juul ka shkruajtur:

  E pra, nëse historia është e vërtetë, atëherë ju ndjeheni fajtor më pas që e pyetni. Por në këtë moment unë kam pikëpyetje dhe për fat të mirë i kam lexuar në këtë faqe interneti. Në internet, Anne mezi duket të ekzistojë, ashtu si i dashuri i saj. E cila është shumë e çuditshme me njerëz të tillë të rinj. Dhe ajo do të bënte universitet, ku janë reagimet e shokëve të saj? Prindi (at) nuk ka qenë ende në media, vetëm xhaxhai ka folur si zëdhënës dhe është "rastësisht" një këshilltar strategjik i komunikimit. Ajo që unë gjithashtu kam një shumë pyetje në lidhje me është kjo: çfarë ndodhi me mediat 'e pavarur'? Të gjitha gazetat duket se publikojnë pak lajme të njëjta, ndoshta edhe të marrin përsipër njëri-tjetrin dhe përveç një "raporti të drejtpërdrejtë të kërkimit në vend", a ka pak pyetje nga gazetarët që hyjnë në thellësi?

 2. Moenen ka shkruajtur:

  Unë nuk jam ende i sigurt se unë do të marr pjesë plotësisht në teorinë e komplotit, por ka një numër të gjërave të çuditshme që luajnë, me përjashtim të pyetjeve të bëra më parë që janë diskutuar këtu në këtë faqe interneti (punë e mirë Martin!).

  Në thirrjen e parë nga i dashuri i saj, ai përshkruan pallto të gjelbër, biçikletë dhe shpinës. Vetëm këto, pra, janë gjetur në të vërtetë. Nuk do të më befasojë nëse njëra prej këtyre ditëve do të gjendet edhe syze dielli luksoze, për të cilën është folur fillimisht. Por, pse ju merrni një palë syze dielli me ju, ndërsa ju gjithashtu vuri mbi mushama (me sa duket ajo e dinte se shiu po vinte) dhe ajo tashmë është vonë? Të mërkurën u shkrua gjithashtu se ishin gjetur rroba të tjera, por nuk dëgjojmë asgjë për këtë (a janë duke u hetuar për ADN-në dhe cilat janë këto)? Dhe pastaj atë shpinës, pse e merrni me vete gjatë një udhëtimi me biçikletë? Me sa duket ai nuk ishte as hers. Unë mund të kuptoj që ju doni të merrni atë pije dhe ushqime me ju, por ju bëni atë në një shpinës të tillë relativisht të madh, dhe jo në xhepin tuaj ose qese në bagazhin tuaj për shembull. Dhe ku ishte ajo shpinës gjatë selfie? Jo në kurrizin e saj.

  Dhe kush e ka gjetur biçikletën? A erdhi dikush në mënyrë spontane me idenë për të parë në pellg? Asgjë nuk është thënë për këtë. Dhe pastaj është e çuditshme që shpinës të gjendet vetëm një ditë më vonë në shkurre pas pellgut nëse një pellg i tërë tashmë është zbrazur.

  Pastaj edhe befasia që ka aq shumë vëmendje dhe është kërkuar me kaq shumë njerëz dhe forcë policore. Sigurisht shumë mirë, sepse të gjithë duam që Ana të gjendet, por pse nuk është bërë në raste të tjera? Për shembull, që nga 30 Shtator, Xiana Meeuwse mungon dhe që nga 27 shtatori Jennifer van Vliet dhe Naomi Sealtiel (shih faqen zyrtare të policisë që kërkon dhe mungon). Dhe pse ushtria nuk u përdor për të ndihmuar javën e kaluar? Komandanti kishte treguar se ishin të përgatitur, një kërkesë zyrtare ishte kërkuar vetëm nga policia. Gjithashtu, ndihma e ekipeve të qenve shtesë përveç policisë nuk është e nevojshme me sa duket? Në të kaluarën është provuar se këto ekipe private të qenve janë shumë efektive.

  Me pak fjalë, shumë pyetje në lidhje me këtë rast të zhdukjes së trishtuar. Policia është gjithmonë shumë e shkurtër në shkëmbimin e informacionit, gjë që shpesh mund të jetë shumë e rëndësishme. Në interes të hulumtimit që shpesh kuptohet, por që duket se nuk zbatohet këtu.

 3. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Për shkak se policia dhe Prokuroria Publike shpresonin se i dyshuari do të drejtojë ekipin e hetimit tek gruaja e humbur 25, burri u shikua nga afër. Për shkak se kjo mbeti pa rezultat, u vendos që ta mbante njeriun.
  https://www.nu.nl/binnenland/4956638/verdachte-27-aangehouden-betrokkenheid-bij-vermissing-anne.html

  Në çfarë baze është arrestuar ky njeri? Pra, sepse hulumtimi mbeti pa rezultat, njeriu më i mirë u arrestua, çfarë logjikë.?!

 4. Kamera ka shkruajtur:

  Sa këngë të rreme publiku nuk kishte për të duruar
  dhe duhet të mendojnë së bashku me yllin televiziv Peter R, folklorikun e pamëshirshëm

  Mari anne V

  Dhe tani Anne F

  ADN-ja ishte zgjidhja

  Cila do të jetë zgjidhja tani?

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër