A është linja e ashpër e Trumpit drejt Kinës fillimi i rënies së dollarit dhe kolapsit të ekonomisë?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Maj 2020 11 Comments

burimi: abril.com.br

Me lëshimin e njëpasnjëshëm të standardit të arit dhe standardit të naftës, dollari u shndërrua në një monedhë që do të shtypet pa kufij. Ne i quajmë para Fiat. Paratë e Fiat janë të këqija për tregtinë ndërkombëtare. Në fund të fundit, shtypja e qindra miliardave shkakton një zhvlerësim të parave.

Për shkak se banka qendrore e SHBA (Fed) kontrollon këtë proces të krijimit të dollarit dhe dollari është standardi në tregtinë ndërkombëtare, kjo zhvlerësim i dollarit ndikon gjithashtu në zhvlerësimin e monedhave të tjera, përfshirë euron.

Me çmimin e një fuçi nafte që çon në çast negativ (që do të thoshte aq shumë sa keni fituar para për të blerë naftë) gjatë javëve të fundit, është mirë që vaji nuk është më standardi. Vaji do të zëvendësohet gjithsesi nga Bill Gates lodra më e re (rrezet e diellit të përqendruara për të bërë hidrogjen për motorët e djegies).

Arsyeja e vetme që ngelet me atë standard të dollarit asgjë për tu mbuluar është hegjemonia ushtarake amerikane (deri më tani). NATO ka detyruar çdo vend ose udhëheqës të largohet nga dollari. Gjithmonë ka ndërhyrë me bomba dhe granata dhe duke pastruar udhëheqësin.

Shembuj?

 1. Jugosllavia vitet 90. Vështirë se ka ndonjë borxh (aq i pavarur dollari). Ushtria e fortë e vet (jo anëtare e NATO-s dhe nr. 4 për sa i përket forcës së ushtrisë në botë). Pas vdekjes së Titos, popullatat filluan të binin kundër njëri-tjetrit për të filluar një luftë që duhej të shkatërronte vendin, duke i lejuar FMN-së të hapej për të huazuar para për rindërtim (varësia e dollarit).
 2. Iraku, Saddam Huseini dëshironte të tregtonte naftën në euro. Pra pastroni.
 3. Libia, Moammar Mohammed al-Qadhafi dëshironte një dinar afrikan të mbështetur nga ari për të lëshuar varësinë e dollarit. I rregullt dhe i zoti.

Tani që lufta në Siri ka treguar se fuqia e NATO-s (lodra amerikane) nuk është më mbizotëruese, kështu është fillimi i përfundimit të standardit global të dollarit. Gjithnjë e më shumë vende po i kthejnë shpinën SHBA-ve, dhe përgjigjja e vetme e Donald Trump është një linjë më e ashpër: luftërat tregtare. Dhe tani - me situatën e koronavirusit - ai bie përsëri në përparimin e mëtejshëm të rritjes së Kinës. Në intervistën e tij të fundit me FOX News ai deklaroi edhe se ai dëshiron të ndërpresë të gjitha lidhjet me Kinën.

Për rekordin, është e dobishme të dihet se qeveria kineze ka arritur të mbajë ekonominë e saj pak a shumë dollarë të pavarur. Ai dollar u përdor vetëm për tregti ndërkombëtare, por banka qendrore kineze ka blerë gjithmonë dollarë nga shumëkombëshi i vendit dhe ka arritur të mbajë juanin kinez të fortë brenda kufijve të vet.

Për më tepër, Kina ka një ndikim të madh ekonomik në shumë vende të botës dhe projekti Kinez i Rripave dhe Iniciativës Rrugore (BRI) siguron bashkëpunim me 120 vende dhe 40 shumëkombëshe të mëdha. Kjo i bën ato vende dhe kompani më të varura nga Kina.

Kur Donald Trump bërtet se ai dëshiron të heqë plotësisht Kinën, është shumë si akti i fundit i dëshpërimit të një superfuqie që po humbet kontrollin e saj. Ndërsa Trump pretendon se zemërimi i tij është i lidhur me qasjen e Kinës ndaj virusit të koronës, arsyeja e vërtetë për zhgënjimin e tij ka të ngjarë që dollari të dalë gati të humbasë standardin e tij të tregtisë botërore dhe juani kinez po fiton terren.

Kina prezantoi një brenda kufijve të saj para të reja në internet mënyra e pagesës: e-RMB (Ren Min Bi, që do të thotë 'paratë e njerëzve'). Ky e-RMB aktualisht është duke u testuar në disa qytete kineze, duke përfshirë Shenzhen, Suzhou, Chengdu dhe Xiong'an. Në këto qytete, e-RMB pranohet pothuajse në mënyrë universale për pagesa të pagave, transportit publik, ushqimit dhe blerjeve në shumicën e dyqaneve. Sistemi është i lidhur me WeChat dhe AliPay (nga Alibaba). Ky kriptocurrency e re është mbuluar nga Banka Qendrore Kineze.

FMN vendosi parimin e të Drejtave të Vizatimit Special në vitin 2016, në të cilin "monedhat e vjetra" ekzistuese formojnë një lloj rezervë për këtë standard të ri të kriptocurrency SDR. Problemi në këtë iniciativë të FMN-së, sidoqoftë, është se dollari formon 41,73% të aksionit brenda këtij standardi të ri cryptocurrency, ndërsa juana kineze ka vetëm 10.92% aksion (jen japonez 8.33%, paund britanik 8.09%, 30.93 euro). Pra, ndërsa ekonomia kineze do të bëhet ekonomia më e fortë në botë, pjesa e standardit të kriptove të FMN-së (SDR) është në mënyrë disproporcionale e vogël.

Pra, në të vërtetë po ndodh një luftë financiare; një luftë që sillet rreth vendosjes së një standardi të ri parash. Dollari duket se po humbet fuqinë dhe kriza e koronës ka dhënë shtysën e fundit, pasi shtypi i parave nuk ka ecur kurrë aq shpejt. Tani kjo është fjalë e urtë, sepse asnjë para nuk është shtypur më. Vetëm një numër në një kompjuter është rritur.

Juan kineze duket se po forcohet, ndërsa dollari po humbet gjithnjë e më shumë vlera.

Tani shtrohet pyetja nëse multinacionale dhe bankat duan të kalojnë nga standardi i dollarit në standardin e juan apo nëse duhet të ketë përsëri një lloj standardi ndërkombëtar të arit. SDR si një standard i kriptos nuk duket të jetë një zgjedhje e besueshme, sepse me nënçmimin e dollarit, ajo SDR gjithashtu do të bjerë (për shkak të pjesës së dollarit prej 41,73% në atë SDR). Kështu që duhet të heqësh qafe ndikimin e parave të fiat (paratë e shtypura pafundësisht) si bazë e një sistemi financiar ndërkombëtar.

Dollari duket se ka arritur në kohën e tij të fundit. Ekonomia në SH.B.A. dhe në Evropë do të goditet shumë në muajt e ardhshëm nga efektet e krizës së koronës. Pricesmimet në supermarkete tashmë janë në rritje. Shumë kompani do të bien dhe për shkak se qindra miliarda janë shtypur, kjo zhvlerësim i parave do të bëhet menjëherë i prekshëm për të gjithë në muajt e ardhshëm. Njerëzit që kanë ende disa kursime do të fillojnë të shqetësohen.

Në fakt, një skenar dënimi po vdes për shumë kompani dhe kursimtarë. Me rënien e dollarit, ari duket se është streha e vetme e sigurt, sepse sasia e arit në botë shpesh përdoret për të mbuluar një monedhë gjatë një rivendosje financiare.

Sidoqoftë, bitcoin gjithashtu duket se siguron gjithnjë e më shumë atë strehë të sigurt. Me kërcënimin e mundshëm të rënies së bankave (sepse ndërmarrjet dhe individët e falimentuar nuk mund të paguajnë më kreditë e tyre ose kamatën për ato kredi), kërcënimi i lirimit me kusht dhe dorëzanit është përgjumur. Kjo do të thotë që ose shteti kursen bankën (lexoni: tatimpaguesit) ose që kursimet përdoren për të kursyer bankën.

Pra, me siguri do të shohim një fluturim të fortë parash drejt bitcoin dhe arit në muajt e ardhshëm.

Shtë e parashikueshme që fluturimi drejt bitcoin do të jetë më i madhi, sepse thjesht nuk blini ar me shtypjen e një butoni. Ju keni hapur një portofol bitcoin brenda pak kohësh dhe ajo që është në bankën tuaj sot do të jetë në portofolin tuaj bitcoin nesër. Ajo fluturim drejt bitcoin, e kombinuar me parimin e minierave në të cilën bazohet, ka të ngjarë t’i japë bitcoin një pozicion kaq të fortë ndërkombëtar saqë ka potencial për të zënë vendin e dollarit.

Juan kineze mund të mbulohen nga banka qendrore kineze, por arsyeja që ari akoma shërben si një rezervë në të gjithë botën është fshehur pak në faktin se ju duhet të minave të artë. Duhet ta dilni nga toka përmes punimeve të gërmimeve në minierat e arit, që është një proces i shtrenjtë dhe intensiv ndaj punës dhe ka mungesë. Parimi i minierave Bitcoin bazohet në të njëjtën ide, siç shpjegohet në ky artikull.

Vëllimi i tregtimit të bitcoin në të gjithë botën tani është aq i madh sa gjithnjë e më shumë shumëkombëshe dhe investitorë të mëdhenj janë të interesuar për të dhe po hyjnë në të. Nëse e shtoni atë fakt në zhvlerësimin e hipur të parave dhe një rënie të mundshme të dollarit, duket se për shumë bitcoin do të jetë streha e bombës. Prandaj, ai ka potencialin për të vendosur standardin e ri ndërkombëtar dhe nëse dollari bie, bitcoin mund të zërë vendin e dollarit në standardin cryptocurrency SDR të FMN-së.

Lista e lidhjeve burimore: edition.cnn.com, ft.com, globalresearch.ca

Etiketa: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (11)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Kornizat ka shkruajtur:

  Sipas mendimit tim, së pari do të shohim një ndarje të USD midis një dollari ndërkombëtar (petro) dhe një USD lokal për vetë SHBA. Kjo e fundit do të zhvlerësohet jashtëzakonisht shumë, siç është skenari si Venezuela. Ndarja e dollarit është pjesë e rivendosjes financiare, pasi secili vend ka investuar shumë kursime të qytetarëve (në monedhën vendase, siç janë rupi Iniase) në letrat me vlerë të borxhit amerikan në sistemin e tij të kredisë bankare për të financuar tregtinë ndërkombëtare që është shlyer në USD. Vendet, pra, nuk do të duan kurrë të shohin pretendimet e tyre për Sh.B.A z = avulluar për shkak të hiperinflacionit, pra ideja e ndarjes. Për më tepër, Kina zotëron më shumë se një trilion letra me vlerë të borxhit të SHBA. Nëse Kina dëshiron të gabojë, ata mund të hedhin borxhin në treg dhe nëse nuk ka kërkesë, FED do të duhet të blejë këtë borxh i cili do të shkaktojë hiperinflacion në SH.B.A. Linja e ashpër e Trump lidhur me luftën e tarifave, për këtë arsye, më duket se është faza që masat të zbatojnë rivendosjen financiare. Mos harroni se një rivendosje financiare do të thotë që shumë borxhe do të shlyhen, sepse me një rivendosje nuk ka kuptim që të përfshini borxhet e këqija nga sistemi i falimentuar në sistemin e ri. Ju lutemi vini re, kjo do të zbatohet vetëm për një grup të zgjedhur dhe jo për hipotekat ose personat me borxhe private, këto thjesht do të vazhdojnë në sistemin e ri. Unë gjithashtu besoj se do të shohim një vlerësim të madh të dollarit ndërkombëtar përpara se ai të zhdukej nga skena. Kjo rritje është kryesisht për shkak të kërkesës për dollarë për të shlyer të gjithë kompleksin e derivateve. Unë mendoj se kjo do të jetë edhe koha kur lojtarët (bankat dhe bankat qendrore) do të shesin borxhin e tyre amerikan.

 2. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Hidrogjeni është revolucioni i energjisë që po vjen dhe që do të shkaktojë një zhvendosje të paradigmës. Pothuajse nga implikimet e drejtpërdrejta ekonomike, pothuajse të gjitha modelet bazuar në burimet e vjetra të energjisë mund të lënë dritaren.
  https://www.rtlnieuws.nl/tech/artikel/5016231/bill-gates-jacht-waterstof-schip-superjacht-duurzaam-varen
  https://archive.org/details/ColdFusionTheSecretEnergyRevolutionByAntonyC.Sutton1997_201903/page/n13/mode/2up/search/hydrogen

  Lufta me prokurë midis Kinës dhe Amerikës tashmë është duke u zhvilluar dhe do të përshkallëzohet vetëm duke marrë parasysh vdekjen në kohët e fundit të ambasadorit kinez në Izrael dhe akuzat e biowarfare. Ndërtimi i trupave në Detin e Kinës së Jugut (Diego Garcia) gjithashtu duhet të monitorohet.

  Hong Kongu ishte një operacion klasik i CIA Otpor dhe natyrisht Kina do të përgjigjet në mënyrën e vet kur koha të jetë e duhur.

 3. Analizoj ka shkruajtur:

  edhe më shumë sanksione, TSMC është një kompani Taiwanese një goditje e ndjeshme për Kinën.

  Chipmaker më i madh i kontratave në botë ndalon dorëzimet në Huawei si Sanksionet e reja të Sh.B.A.
  https://www.zerohedge.com/markets/worlds-largest-chipmaker-halts-deliveries-huawei-new-us-sanctions-bite

 4. Zonnetje ka shkruajtur:

  Një poster izraelit në 4 raste tha se Shin Bet, 'Mossad' i brendshëm i Izraelit, vrau ambasadorin me kërkesë të Kinës pasi Du Wei u përpoq të defektonte dhe të shpërndajë informacione në laboratorët bio-luftë të Kinës, dhe më pas ishte i dyfishtë.

  Henrymakow.com

 5. Riffian ka shkruajtur:

  mirë, i dyshuari i zakonshëm Bannon tashmë po parashikon konfliktin e ardhshëm të drejtuar me Kinën.
  https://www.breitbart.com/politics/2017/11/13/im-proud-to-be-a-christian-zionist-steve-bannon-gets-standing-o-from-leading-jewish-organization/

  Bannon WarRoom - Qytetarë të Republikës Amerikane
  Abonentë 66,6K

 6. Kornizat ka shkruajtur:

  Het begint steeds meer op een strategie te lijken waarbij de sequence omgedraaid is. Wat ik hiermee wil zeggen is dat van de aanbodzijde van de economie het MKB en een aamtal andere sectoren de nek om wordt gedraaid, omdat deze niet meer nodig zull;en zijn wanneer ze de vraagzijde met bijvoorbeeld vaccins naar beneden kunnen stellen. Normaal zal eerst een bevolking groeien en er meerdere aanbieders komen, of een bevolking dalen en het aantal aanbieders afnemen. Nu lijkt dit dus omgedraaid.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër