Holandezët nuk janë të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodhen: eksperimenti i burgut Stanford

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Qershor 2019 5 Comments

burim: allthatsinteresting.com

Në 1971, Philip Zimbardo kreu një eksperiment burgu në bodrumin e Universitetit Stanford në Kaliforni. Interesante, ai më vonë shkroi një libër për këtë me titullin "efekti Lucifer. Në artikujt e mi unë shpesh kam theksuar se histori en simbolizëm tregoni se ne jemi në një Simulimi Luciferian jetoj (percepto / luaj). Kjo mund të jetë arsyeja e parë që lexuesi i ri të braktisë, por unë ende rekomandoj të vazhdoj leximin, sepse dua të tregoj se si shoqëria jonë ka shumë karakteristika që mund të gjejmë në këtë Standford (/ Zimbardo) eksperiment në burg. Ju mund t'i lexoni artikujt nën ato lidhje përsëri më vonë.

Eksperimenti i Zimbardos tregon se si rojet e burgut të rremë krijuan më shumë rregulla më të rrepta brenda pak ditësh për të bindur të burgosurit e rremë të rremë; duke humbur krejtësisht pamjen e njerëzimit. Në këtë eksperiment, të dy të burgosurit dhe rojet ishin studentë të cilët kishin qenë fizikisht dhe psikologjikisht të shqyrtuar paraprakisht. Përmbledhja e eksperimentit më poshtë nuk mund të jetë përshkrimi i saktë i eksperimentit, por ofron një përmbledhje të arsyeshme. Në këtë Intervistë VPRO ju mund të dëgjoni se çfarë vetë Philip Zimbardo ka për të thënë në lidhje me eksperimentin.

Është e rëndësishme të theksohet se vetë Zimbardo ishte gjithashtu i pranishëm gjatë eksperimentit dhe, ashtu si vëzhguesit vullnetarë, filloi të tregonte tendenca sadiste. Në të vërtetë, eksperimenti zvogëlon faktin se kur të burgosurit ndjehen të trajtuar në mënyrë jonjerëzore, rojet e burgut përpiqen të kryejnë detyrat e tyre "edhe më mirë" duke marrë masa edhe më të lira për lirinë, në mënyrë që të mos kompromentohet ekzekutimi i suksesshëm i detyrave të tyre. Në ditën 2, të burgosurit e rremë filluan të revoltonin, sepse situata e tyre e kontaktuar filloi të kishte ndonjë efekt psikologjikisht. Megjithatë, rojet e rreme e morën seriozisht detyrën e tyre dhe shpejt u harrua se ishte një eksperiment. Në ditën e dytë, rojet filluan të spërkonin të burgosurit e rremë me aparatet e zjarrit për t'i mbajtur nën kontroll dhe pastaj t'i mbyllnin ato në dollapët që ishin mjaft të bollshëm sa të qëndronin. Hidhni një sy në përmbledhjen e eksperimentit më poshtë.

Arsyeja për të cilën përmend këtë eksperiment është sepse besoj se mund të bëhet një krahasim në një shkallë më të madhe shoqërore, ku mund ta ndajmë shoqërinë në dy grupe:

 1. Krijuesit, zbatuesit dhe inspektorët e rregullave që duket se kanë për qëllim t'i mbajnë gjërat në mënyrë të qetë në shoqëri, por në të shumtën e rasteve përjetohen si kufizuese të lirisë
 2. Klasa punëtore që duhet të pajtohet me ligjet dhe rregulloret dhe të paguajë taksat

Kjo mund të jetë një ndarje shumë e rreptë ose e zezë dhe e bardhë në sytë e tu, por në të vërtetë ka gjithnjë e më shumë njerëz që punojnë për 'sistemin' (grupi 1). Shteti vjen me ligje dhe rregulla dhe gjithnjë e më shumë njerëz po organizojnë futjen, zbatimin dhe monitorimin e atyre ligjeve dhe rregullave. Epo do të thuash:Po, por ligjet dhe rregullat janë të nevojshme për një vend që të funksionojë siç duhet dhe nuk mund të krahasohet me një eksperiment burgu, sepse ne nuk jetojmë në burg". Pastaj do të doja të theksoja se rojet e rreme në eksperimentin e Zimbardos gjithashtu nuk ishin të ndjeshëm ndaj të burgosurve të tyre dhe gjithashtu e gjetën plotësisht të justifikuar që ata krijuan rregulla më të rrepta (për të humbur më pas njerëzimin). Kjo tha, ju mund të gjeni se shoqëria nuk mund të krahasohet me një burg, por pastaj ju pyes nëse keni shikuar me të vërtetë përreth jush.

Numëroni numrin e makinave me një çati të mbushur me kamera që e shihni duke ngarë makinën në qytetin ose qytetin tuaj. Numëroni numrin e skuterëve me kamera në anën e pasme. Numëroni numrin e kamerave që shihni të varur në një rrugë pazar mesatare ose në një autostradë. Numëroni numrin e boshnjakëve, punonjësve të policisë dhe inspektorëve të tjerë që shihni në këmbë ose ngarje në ditën 1. Kontrollo numrin e agjencive të mbledhjes, zyrave të përmbarimit, shërbimeve të inspektimit, inspektorëve të komunës etj., Brenda një rrezeje prej 25 kilometrash nga shtëpia juaj. Numëroni numrin e njerëzve në mjedisin tuaj të menjëhershëm të cilët punojnë në "kujdes" (të tilla si kujdesi i të rinjve), në të vërtetë është një institucion i tillë ku fëmijët janë të bllokuar dhe shpesh edhe të abuzuar (shih incizim i fshehtë). Numëroni numrin e njerëzve në zonën tuaj të afërt që punoni në kujdesin e shëndetit mendor ("kujdes"), ku njerëzit mbahen në një qelizë, nën ilaçe dhe vëzhgime. Të gjithë këta njerëz, ashtu si rojet e burgut nga eksperimenti më poshtë, e gjejnë krejtësisht të ligjshme atë që duhet të bëjnë dhe kryesisht merren me mbrojtjen e pozitës dhe të ardhurave të tyre. Shpesh ata janë gjithashtu të martuar mirë dhe kanë një familje të tyre. Ndoshta ju vetë i përkisni këtij grupi.

Sa më shumë njerëz që punojnë në anën e rojeve, aq më shumë konsensusi i përgjithshëm do të jetë që njerëzit do të mbrojnë punën, pozicionin dhe sjelljen e njëri-tjetrit. Kur njerëzit e kanë vënë njerëzimin e tyre jashtë detyrës sepse duhet të bëjnë punën e tyre dhe të provojnë sjelljen e tjetrit si rebelë dhe të bezdisshëm, ne në fshehtësi shohim sjelljen e eksperimentit të Stanfordit në shumë aspekte të shoqërisë. A e njeh veten në këtë?

Merrni një hap prapa dhe rifitoni njerëzimin tuaj dhe vendosni detyrat tuaja. Vetëm atëherë kjo spirale në rënie mund të ndalet në shoqëri. Edhe nëse jeni vetëm përmbarues dhe duhet të dëboni familjet; edhe nëse jeni vetëm BOA dhe gjeneroni bonot e parkimit me skuterin tuaj të kamerës; edhe nëse jeni punonjës i kujdesit për të rinjtë dhe mbyllni fëmijët në dhomën e tyre sepse "kjo është e mirë për ta"; gjithashtu nëse jeni një punëtor i kujdesit në një shtëpi të daljes në pension dhe vendosni të moshuarit prapa një dere me një kod pin sepse "ata përndryshe do të largohen"; edhe nëse jeni një punonjës i GGZ dhe mbani njerëz të hutuar në një qelizë izolimi dhe i futni ato me ilaçe sepse "ata do të çmenden". Hidhni një sy eksperimentit Zimbardo Stanford dhe kuptoni përsëri se marrëzi mund të jetë pasojë e sistemit të ligjeve dhe rregullave se diçka ka shkuar shumë keq dhe ka krijuar një burg pa bare të prekshme.

Lista e lidhjeve burimore: lucifereffect.com

Etiketa: , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (5)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Përvoja ime tregon se shumica e njerëzve nuk mund të kujdesen për të derisa të jenë të drejtë në mes të saj dhe vetëm atëherë të kuptojnë se sa gjëra të këqija janë. "Do ta shohësh vetëm kur ta kuptosh" zbatohet për shumicën dërrmuese të banorëve të Madurodamit, të cilët janë antsy por nuk janë në gjendje të mbulojnë të gjithë. Kjo është arsyeja pse Madurodam gjithmonë do të mbetet i vogël, varësisht nga të dyshuarit e zakonshëm që orkestrojnë të gjithë si një cirk pleshti. Deri atëherë adhurimi i vetëqendruar "Pas meje përmbytja" zbatohet ...

 2. Zonnetje ka shkruajtur:

  Shikuar Twitter nga Jacolien dhe unë vërehet se ajo është vazhdimisht duke folur për 'jesus'. Për rekord nuk ka dëshmi deri më sot se ai ka ekzistuar !!!
  Pse propaganda për 'jesus'? Çfarë mund të jetë pas kësaj? Djemtë nga shkrimi dëshirojnë të promovojnë 'jesus'? A është e saktë ironia?
  Unë gjithashtu gjej Jacolien shumë në kërkim në media dhe shumë të biznesit për motrën e saj dhe të shkruar si është e vërtetë. Ndërsa në qoftë se ajo ka një menu, një procedurë, kjo është mënyra se si ajo vjen për mua. Në situatën e saj unë nuk do të vizitoj të gjitha ato media. Kjo ngre pyetje.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër