Zjarri i Notre-Dame: një test me një ndezës me gaz 5 për minutë në rreze 300 vjeçare (të thatë)

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 22 Prill 2019 9 Comments

Ndërsa zjarri i Notre-Dame tronditi gjithë botën pa rënë një qenie njerëzore, çështja e madhe është ende se pse ky çati mund të digjet. A ishte për shkak të punës, a ishte kjo për shkak se trarët e dushkut kapën zjarr si pasojë e një zjarri që zëvendësonte çatinë e çatisë apo ishte për shkak të qark të shkurtër?

Kulmi i Notre Dame përbëhej nga lisi. Çfarë mund të jetë më mirë sesa thjesht të provoni në praktikë se sa lehtë ndizet kjo lisi. Personi më poshtë mori testin dhe vuri një zjarr me gaz në një rreze 300 të vitit të vjetër. Gjithashtu një trung i dendur i kockave. Ndonjëherë imazhet thonë më shumë se fjalët. Hidhni një sy për veten tuaj.

Franca (burimi: këtu) mbushi zjarrin e gazit 5 me lisi për pak minuta. Pas pesë minutash, bari ende nuk ka kapur zjarr. si qark të shkurtër shkaku i mundshëm i çatisë së Notre-Dame, duket se në këtë rast mund të përshkruhet si shumë pak gjasa.

Po, rrethanat mund të ndikojnë në zhvillimin e një zjarri, por ajo që është e qartë është se lisi jo vetëm që ndez spontanisht në zjarrin e parë ose në një shkëndijë. Pra, ka të bëjë me djegien e drurit. Ne të gjithë e dimë se druri djeg, por për të marrë atë në zjarr, shumë duhet të bëhet (siç tregon video më poshtë). Dhe në një ndërtesë të tillë historike ku mirëmbajtja është në proces, ju mund të supozoni se ende po zhvillohet një numër i madh i parandalimit të zjarrit. Nëse shihni edhe dëmin (shih këtu) duket se nuk ka asnjë sulm bora në mure dhe duket se ka pasur një zjarr të kontrolluar (të mbyllur) të ndezur.

Lista e lidhjeve burimore: edition.cnn.com, telegraaf.nl

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (9)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Skllavi i pagave ka shkruajtur:

  Rusët dhe kinezët me sa duket kanë përdorur lisi në të kaluarën si një mburojë e nxehtësisë për objekte dhe automjete që "ranë" në tokë përmes hapësirës përmes atmosferës.
  https://vintagespace.wordpress.com/2016/12/05/can-a-wood-heat-shield-really-work/

  Gjithsesi, më pëlqen të digjem drurin e lisit dhe ahu në sobën time të djegur me dru dhe unë lehtë mund ta bëj stufën time vetëm me lisi. Unë e bëj këtë duke krijuar kushte të favorshme në sobën time të djegur me dru në mënyrë që lisi të zërë zjarr. Këto kushte të favorshme nuk janë të pranishme vetëm në një vend ndërtimi, siç është çatia e Notre Dame, ndërkohë që asnjë person nuk do të punonte atje.

  Përfundimi im është i thjeshtë: zjarrvënie.

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Natyrisht, thuhet se një qark i shkurtër mund të ketë qenë shkaku i zjarrit. Kjo duket të jetë shumë mirë e përjashtuar me këtë test. Edhe në qoftë se keni punuar në çatinë e çatisë, ju duhet të bëni ç'të doni për ta vënë dru në zjarr.

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Problemi është se shumë njerëz nuk mund të mendojnë më në mënyrë të pavarur dhe madje edhe nëse ju tregoni me një video të tillë që lisi jo vetëm që ndez, nuk mund të shohësh ose të besosh se është shumë e vështirë të vendosësh vetëm një çati të një kishe të tillë (ku do të jetë e pranishme parandalimi i nevojshëm i zjarrit). Kjo nuk ndodh vetëm me anë të një shkëndije nga një qark i shkurtër nëse tashmë është e vështirë me një sobë me gaz.

   Njerëzit janë kaq hipnozë të medias se ata vetëm besojnë se çfarë tregon hipnotizuesi. Ky hipnist nuk është Rasti Rostelli (si në video më poshtë), por TV dhe media të tjera që vazhdojnë të përsërisin se limoni nuk është i thartë, por lëng dhe i ëmbël.

 2. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Nëse ju jepni një dorë me disa dylli të ulët të ndezshëm / parrafine ose të tjera, të cilat ju llak paraprakisht, atëherë ajo shkon mirë, faleminderit për shpjegimin e ndezësit të gazit.

  Për fat të mirë, deri tani nuk janë djegur kulmet në Rammstein

 3. Guppy ka shkruajtur:

  Kjo ishte një sakrificë e Pashkëve për perëndeshën e hënës Isis, rastësisht në Par (isis) dhe se ishte hëna e plotë ditët e fundit është gjithashtu një koincidencë. Nuk mund të ketë pasur vdekje, ka gjeneruar energji të mjaftueshme me të gjitha emocionet.

  Ju keni të drejtë që ishte një zjarr i kontrolluar me shumë qëllime. Një tjetër Christchurch u vra në zjarr dhe u tërhoq nga zjarri tjetër në Jerusalem. Çatia që nevojitej për rinovimin, shigjetat ose njerëzit ende ishin duke ngrënë gjithçka. Një sakrificë e Pashkëve dhe më vonë pas renovimit mund të varet hëna në vend të të gjitha atyre imazheve të Krishtit. Gjithsesi muslimanët janë pothuajse në shumicë dhe bukuria femërore sakrifikohet dhe mbulohet me mbulesa. Ajo që kam vënë re në të kaluarën është se Notredam është plot me demonët (imazhet e frikshme), jo me të vërtetë një tempull ku ndihem në shtëpi.

 4. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Kjo tashmë ishte vendosur këtu, por kjo është me më shumë detaje

 5. Riffian ka shkruajtur:

  Mund të jemi të shkurtër për shkakun ... të dyshuarit e zakonshëm

 6. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Nëse kjo vizion nuk është bërë nën vetvete,
  atëherë ju mund të telefononi përmbajtjen Mind Blowing

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër