Robërit e vrasjeve, robotët autonome që mund të vrasin masivisht njerëzit janë një realitet

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Korrik 2018 0 Comments

burim: imgur.com

Bota shkencore dhe teknologjike duket të jetë e angazhuar fuqishëm për të na mbrojtur kundër ngritjes së inteligjencës artificiale (Artificial Intelligence, AI) dhe robotëve vrasës autonom. Të enjten e kaluar mijëra udhëheqës të teknologjisë Udhëheqësit e qeverive globale u bënë thirrje për veprim kundër rreziqeve. Çështja është nëse shqetësimi është i vërtetë ose nëse jemi dëshmitarë të një procesi programimi dhe habitati për një realitet të ri dhe të ardhshëm.

Për të marrë një përshtypje se çfarë robots autonome mund të jetë, është e këshillueshme të shikoni videon më poshtë. Këtu ju merrni një përshtypje të AI 'robots bots'. Kjo është një tufë e avionëve me vetë-drejtues të AI me një peshë shpërthyese në bord. Kjo armë mund të vihet në shënjestër, bazuar në analiza të mëdha të të dhënave (të dhëna nga mediat sociale dhe të dhëna të tjera të mbledhura në internet) dhe njohja me fytyrë, individë dhe grupe. Për shkak se videoja shfaqet në lajmet e skena, ju menjëherë merrni një përshtypje se sa lehtë mund të krijojnë lajme të rreme mediat, por që mënjanë. Ajo që është e rëndësishme është që ju të shihni teknologjinë në veprim që është në fakt e përditësuar dhe e realizueshme. Prandaj është një çështje besimi se disa autoritete nuk e kanë testuar tashmë këtë teknologji në një situatë lufte dhe janë përgatitur për ta vendosur atë në popullatën e vet në shtetin gjithnjë në zgjerimin e policisë. (Lexo më shumë nën video)

Pa dyshim, supozimi se ne jetojmë në një shtet policor nuk mund të miratohet nga ju. Kjo mund të jetë sepse beson seriozisht në gjithçka që keni parë në media lidhur me sulmet terroriste dhe vendosjen e njësive policore të armatosura rëndë. Ju jeni, për të thënë, të mbytur nga imazhet që keni parë, historitë e viktimave dhe të mbijetuarit që keni vëzhguar përmes mediave. Në këtë kontekst është e dobishme të shihet se sa mirë mediat janë në gjendje të krijojnë një surrealizëm përmes teknikave të Hollivudit që ne përjetojmë si të gjallë. Ka pasur indikacione të mjaftueshme në vitet e fundit që shumë sulme terroriste janë organizuar. Megjithatë, për shkak se sistemet software AI janë gjithnjë e më realiste dhe inteligjente, ka ardhur koha kur ne diferenca midis storylines të krijuara në mënyrë të gabuar në formën e provave videove dhe profileve të krijuara edhe dixhitale të viktimave dhe të mbijetuarve (duke përfshirë audio dhe materiale videove të tyre historia, rrjeti social, familja dhe miqtë), nuk mund ta shohin më.

Mundësia për të dalluar botën reale nga bota kinematike surrealiste është zhdukur. Teknikat në këtë front janë të panumërta! Graphics card dhe zhvilluesi software Nvidia ka treguar tashmë karaktere si AI nuk mund plotësisht ekzistuese dhe për të krijuar industrinë e Hollywood filmit ka qenë prej kohësh në gjendje jo të paraqesë besueshme për personazhet tona ekzistuese apo edhe aktorë të vdekur për të sjellë në jetë në një film.

Kështu terrorizmi është vënë e mundur në vendin e ngjarjes për të frymëzuar frikë në njerëzit, ajo është e lehtë për të imponuar mbi popullin asnjë masë e cila ka për qëllim gjoja për të mbrojtur, por në fakt të kthehet në vend në një shtet të mbikqyrjes. Skenarët e trupit në Schiphol, kamerat në çdo cep të rrugës, rregullat e rimarrjes: ne e kemi pranuar të gjitha, sepse jemi aq të frikësuar nga terrori. Dhe ne e besojmë atë, sepse pamë atë në TV dhe e lexuam në gazeta. Mirë se vini në Trumanshow.

Argumenti i ditës është arsyeja pse ne gjithnjë e më shumë në një jetë shtet policor dhe se shumica e masave që duket për të shërbyer për të mbrojtur kundër terrorizmit, klandestine të shërbejë për vëzhgimin dhe manipulimin e njerëzve për të siguruar se çdo formë e rezistencës së shpejti dhe duke shtypur në mënyrë efektive kokën. Masat pastaj mund të përcaktohen si masa të policisë së shtetit dhe do të shërbejnë për të mbrojtur klasën sunduese nga rezistenca e mundshme e ardhshme nga njerëzit. Nëse ju nuk keni qenë tashmë në gjendje të mbyllni sleepers potencial duke imponuar atyre (çrregullim psikologjikisht të definuar zyrtarisht) "çrregullime të sjelljes kundërshtuese". Kushdo që paraqet ndonjë kërcënim për shtetin, tani mund të jetë thjesht në dispozicion të shtetit për jetën përmes gjyqësorit. Pas Michael P. / Anne Faber psyop * nuk ka ekzaminim psikiatrik nevojë dhe gjyqtari i cili tani është në jetën në një këmishë force dhe shkon në mjekim.

Pra, ne jemi në të vërtetë tashmë në një kohë që tashmë është e përfaqësuar mirë në shumë filma (shih shembullin më poshtë nga filmi 2015 SciFi Chappie). Robotët zhvilluar nga kompania Boston Dynamics (të blera nga Google dhe që 2013 2017 në pronësi nga kompania japoneze Softbank) Të gjithë kanë karakteristikat e robots të policisë nga filmi më poshtë. Boston Dynamics madje e dëshiron atë qen robot spotmini marketing komercial. Ju ndoshta mund të imagjinoni se çfarë robotë të tillë mund të ofrojnë me AI të domosdoshme dhe armatim. Paratë e njëjta, sigurisht, për këtë robot Atlas ky film një mashtrim në shfaqjet balancuese. Dhe pastaj pyetja është nëse ne në të vërtetë të shohim të gjitha zhvillimet e kompleksit industrial ushtarak. Ne, megjithatë, shohim zhvillimet e kompanive që janë komerciale aktive, por ajo që del nga kutia e DARPA dhe zhvilluesve të tjerë të teknologjisë ushtarake në mbarë botën?

Është për njerëzit që të zbulojnë se kush është armiku i saj më i madh dhe kush do të jetë në gjendje të përdorë armë të tilla kundër saj. Sigurisht, kjo gjithmonë kalon përmes kërcënimit të një problemi të vetë-krijuar, kështu që ju mund ta ofroni atë si mbrojtje. Ju e dini; ky rregull i gishtit ku krijoni një problem për të provokuar reagimin përmes mediave (nëpërmjet teknikave të manipulimit) dhe pastaj ofroni zgjidhje. Kjo zgjidhje sigurisht që duhet të gjendet në gjithnjë e më shumë masa të policisë së shtetit për mbrojtjen e klasës sunduese kundër popullit.

Burimi: washingtonpost.com * Lexoni: Dyshimi i një psikopsi, si këtu në faqe në disa artikuj të vërtetuar.

Etiketa: , , , , ,

Rreth Autorit ()

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër