Shteti dhe mediat mund të përdorin mashtrimin dhe mashtrimin dhe e shpërblejnë këtë me çmimin Machiavelli

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 24 Qershor 2017 11 Comments

Adolf Hitleri ka shpjeguar një teori në librin e tij 'Mein Kampf' që ne gjithnjë e shohim duke u zbatuar me sukses në kohën e tashme. Teoria mund të përmblidhet si më poshtë: "E vërteta është e parëndësishme, por vetëm fitore". Dhe këtu është parimi i ministrit të propagandës së Hitlerit Joseph Goebbels: "Bëni gënjeshtrën e madhe, mbajeni të thjeshtë, vazhdoni ta përsëritni dhe përfundimisht njerëzit do ta besojnë atë". Në vetvete këto nuk ishin deklarata të tilla të veçanta nga Hitleri, pasi që sistemet diktatoriale nuk janë përcaktuar për të vërtetën që nga kohra të lashta. Pika kryesore është se rendi i vendosur nuk është prekur dhe mund të qëndrojë fort në shalë. Sigurisht që është e rëndësishme të kuptoni psikikën e popullit tuaj për të parandaluar trazirat. Në këtë kontekst, Hitleri u tregua i mirë për një kohë të shkurtër demagog të jetë.

Adolf Hitleri, megjithatë, nuk ishte fare origjinal në idetë e tij. Ju kishit quajtur edhe një zotëri Niccolò Machiavelli. Libri më i famshëm i Machiavellit 'Il Principe' ('The Prince') përmban një numër të maksimumeve rreth politikës. Më e rëndësishmja nga këto parime është: "Për të ruajtur pushtetin, trashëgimia trashëguese e fronit duhet të ruajë me kujdes strukturat socio-politike. Morali publik dhe morali personal janë dy gjëra të ndryshme. Prandaj, korrupsioni moral është i nevojshëm për sigurinë dhe stabilitetin. Një regjent duhet të ndërtojë një reputacion dhe, herë pas here, të veprojë si imorale. Ndonjëherë kjo duhet të shoqërohet me forcë brutale dhe mashtrim."E pra, kjo e fundit është pikërisht ajo që Hitleri tha në kushte kaq shumë. Tani ne kemi një çmim për nder të këtij parimi në Holandë. Për shkak se ajo mund të ketë qenë pak tronditëse për të përmendur këtë çmim Adolf Hitler - që e di Adolf Hitler nuk ka - ata kanë ndoshta por vendosi çmimin për person mesatar krejtësisht të panjohur për të përmendur: Niccolò Machiavelli. Megjithatë idetë e këtij Machiavelli janë të ngjashme me ato të Adolf Hitlerit. Lista dhe mashtrimi formuan thelbin e mendimeve të këtyre Machiavellit drejtuar regjentëve. A ekziston edhe çmimi më i famshëm i mediave në Holandë? Po, kjo është e drejtë. Machiavelliprijs është një çmim holandez, i cili i jepet çdo vit një politikan apo organizate që sipas Fondacioni Machiavelli ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në komunikimin midis politikës, qeverisë dhe qytetarëve: fushën e komunikimit qeveritar.

Është shumë e çuditshme të përmendet se një çmim është emëruar pas këtij Machiavelli. Përkufizimi ose përshkrimi i çmimit mund të formulohet shumë fisnik, por nëse, për shembull, do të përmendja një çmim Anders Breivik dhe pastaj nga 'Stichting Anders Breivik' do të thoshte "Qëllimi i fondacionit është të bëjë një përpjekje për të promovuar një shkëmbim domethënës të ideve në lidhje me komunikimin midis politikës, qeverisë dhe qytetarëve dhe rreth rolit që media luan në këtë. Qëllimi është që emri i "Anders Breivik" të lidhet në mënyrë pozitive me çështjet në këtë fushë " A nuk keni fshehtas pikëpyetje? I njëjti duhet të zbatohet për këtë z. Machiavelli. Nuk ka asgjë pozitive për këtë njeri, përveç se ai shprehu fuqinë dhe kontrollin e elitës në turmë përmes mënyrës së mashtrimit dhe mashtrimit.

Fragma e mëposhtme shfaqet për herë të parë në propagandën gjermane gati njëqind vjet pasi Machiavelli jetonte:

Princi im, ju këshilloj që t'i afroheni Caterina Sforzës nën një flamur të bardhë. Trupat e saj janë nisur shumë fort në fortesë dhe do të duhen muaj për të zhdukur rebelët. Për luftën e përditshme, më shumë nga trupat tuaj besnikë janë therur. Më shumë nga qytetarët tuaj kanë dëmtuar ose shkatërruar pronën, nuk ka më korrje dhe fëmijët mund të vdesin nga uria. Beteja duhet të përfundojë. Kjo është arsyeja pse këshilla ime është kjo: "Qasja Caterina Sforza me një flamur të bardhë dhe nën pretekstin e paqes. Merrni të burgosurin e saj. Pasi ajo është e burgosur, ju grisi rrobat e saj të shtrenjta nga trupi i saj dhe ju vendosni atë në një kafaz hekuri në paradën e saj në frontin e forcave rebele dhe përdhunuar atë para syve të tyre para vrasjes së saj. Trupat e armikut do të shohin se udhëheqësi i tyre është kapur dhe poshtëruar. Shtrirja e këtij akti do t'i pengojë aq shumë saqë ata do të largohen nga frika dhe kurrë nuk do të heqin armët kundër jush përsëri ".

Kështu, Machiavelli ishte jo vetëm për mashtrime dhe mashtrime, por edhe për mizori të ashpër. Përveç kësaj, Machiavelli shpesh lidhet me pedofilinë. Megjithatë, kjo është e paketuar më mirë se shkrimtarët pedofilisë tani promovohen në mënyrë të hapur si Gerard Reve, por është që të marr një libër si "Machiavelli in Love: Sex, Vetë, dhe Shoqëria në Rilindjes italiane" (shih, p.sh., faqe 110).

Me këtë njohuri në mendje, megjithatë mund të vërehet se Machiavelliprijs bie nën fushën e 'komunikimit qeveritar'. Në këtë kontekst është interesante të adresohet lista e njerëzve që kanë fituar çmimin Machiavelli në vitet e fundit. Ndoshta ju mund të pyesni veten nëse këta persona kanë në ndonjë mënyrë ndonjë gjë të bëjnë me këshillën e Machiavellit që të regenton: 'vetëm jepni dhe mashtroni'. Këta janë njerëzit që fituan këtë çmim në vitin e kaluar 5:

Tags: , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (11)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. PasOpSmoking parandalon tharjen e trurit ka shkruajtur:

  Në kuadrin e konceptit të listës dhe mashtrimit, gjithashtu është interesante të dihet.
  https://nl.wikipedia.org/wiki/Marxistisch-Leninistische_Partij_van_Nederland.

 2. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Facebook greva censurë: Facebook ka bllokuar vetëm mua qasje në faqen time 24 orë për të shkruar në lidhje me çmimin Machiavelli.

 3. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Martin, a ndodh që të dini se ku do të kryhen të dyshuarit Demmink të premten 30 qershor?

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër