Adobe, Twitter dhe media kryesore do të luftojnë për thellime?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 nëntor 2019 0 Comments

Burimi: aolcdn.com

In libri im i ri Unë përshkruaj se si mund të aplikohen thellime në fusha të ndryshme në media, por edhe në mediat sociale dhe platformat e diskutimit, dhe unë shpjegoj se si media ka pasur të gjitha teknikat për të vënë në veprim lajmet për dekada të tëra. Se kjo është hedhur poshtë nga shumë si një komplot, nën maskën e që gjithmonë duhet të ketë dikë midis tyre ndërgjegjja e të cilit do të flasë, injoron ndarjen e njohurive. Nëse kompanitë e mediave dhe gazetat marrin lajmet nga një burim 1 dhe se një burim është, për shembull, Zyra e Përgjithshme Hollandeze e Shtypit e John de Mol, atëherë vetëm një ekip i vogël brenda këtij ANP duhet të jetë i vetëdijshëm për operacione të tilla. Dhe brenda këtij ekipi gjithashtu, ndarja e njohurive mund të sigurojë që vetëm disa njerëz duhet të dinë për mashtrimet e mundshme dhe mashtrimet.

Unë jam çuditur shpesh dhe seriozisht nga besimi ende i madh në media, gjithashtu midis të ashtuquajturve të zgjuar. Nëse reagimi juaj i parë ndaj një artikulli të lajmeve është akoma i tronditur ose "impresionuar", atëherë nuk e keni kuptuar gjatë gjithë kohës se si njerëzit po shtyhen drejt një legjislacioni të ri, më të rreptë me operacione psikologjike. Njerëzit guxojnë të flasin për 'vetëdijen' dhe besojnë mjaft mirë se ndonjëherë ka ndodhur një operacion i rremë me flamurin, por kjo është gjithçka larg dhe sigurisht nuk ndodh në Hollandë, sepse holandezët janë të besueshëm dhe ne të gjithë kemi njerëz të talentuar në të media dhe politika dhe shumë politikanë kritikë në Hagë. Njerëz si Jeroen Pauw dhe Matthijs van Nieuwkerk janë akoma në dorë dhe ne ende nuk shohim që ata janë menaxherë të sofistikuar të perceptimit që kanë diskutime për të krijuar pamjen e kritikës dhe për të nxjerrë mundësinë e zbulimit se sa i thellë është mashtrimi. . Ende nuk besojmë se kundërshtimi mund të kontrollohet.

Nëse, në një operacion psikologjik për të cilin të gjithë dyshojnë se janë lajme të rreme, ju zhvilloni një diskutim serioz, me ekspertë seriozë dhe shumë emocione, atëherë të gjithë do ta besojnë automatikisht atë. Dhe nëse e përsërisni atë lajm në të gjitha stacionet radio, në të gjitha gazetat dhe të gjitha lajmet, të gjithë janë të bindur. Kjo fuqi e bindjes përforcohet nga të ashtuquajturat krahu kritik i atyre mediave alternative, të gjitha këto heshtin kolektivisht gjatë operacioneve psikologjike. Ata mbajnë vëmendjen e të ashtuquajturit zgjim, por përqendrohen në gjëra të tilla si 911, JFK, zbarkimi i hënës dhe të gjitha llojet e lajmeve të tjera të vjetra ose 'lajmet e vetëdijes'; duke i mbajtur ata zgjuar në të vërtetë në modalitet të përgjumur në lidhje me lojën (pothuajse të përditshme) me një lajm të rremë të prodhuar për të përmbushur një axhendë politike. Si media ashtu edhe media alternative janë atje për të mbajtur njerëzit në dijeni të metodave 'Wag the Dog' (film nga 1997) të mediave dhe kolektivit Truman Show (film nga 1998) në të cilin mbahet njerëzit. "Mënyra më e mirë për të kontrolluar opozitën është ta udhëheqni vetë"

Adobe, kompania që zhvillon softuer grafik me të cilin, për shembull, filmat mund të redaktohen, njoftoi një ditë më parë dje për të bashkëpunuar me Twitter dhe New York Times. Ata duan të prezantojnë një standard të origjinalitetit të përmbajtjes. Në librin tim tashmë njoftova se kjo po vinte dhe mund të tingëllojë si një iniciativë fantastike, e cila ka të ngjarë të parandalojë "fabrikat e rreme të lajmeve ruse" që të bëjnë video të rreme për të ndihmuar Donald Trump të fitojë zgjedhjet e ardhshme, por Kush e mban çelësin e këtij standardi të origjinalitetit, në parim mund të thotë që çdo video nga një "burim i aprovuar" është origjinal dhe se kushdo që shqetësohet të thotë se është lajm i rremë. Në fakt; ne me siguri do të shohim filmat e nevojshëm të rreme në periudhën e ardhshme për të tërhequr vëmendjen shtesë për problemin. Ne mund ta krahasojmë atë pak me faqet e lajmeve të rreme të stolisura me dashje, të cilat ishin menduar të ishin në gjendje të thoshin "shikoni faqet e lajmeve të rreme ekzistojnë, kështu që ne duhet të krijojmë një lloj 'ministrie të së vërtetës' Facebook dhe censurimin e mediave sociale". Ky standard i ri i origjinalitetit nuk do të jetë më shumë se kaq: një ministri e certifikimit të së vërtetës George Orwell 1984.

Tani padyshim që do të ketë ekspertë të ftuar përsëri në tryezën e Jeroen Pauw për të shpjeguar se sa i mirë dhe i nevojshëm është një markë e tillë e cilësisë, por nëse agjensitë kryesore të lajmeve marrin kodin e koduar për të aprovuar të gjitha lajmet e tyre të rreme, ju kujtohet jo atë që merrni nga ajo zgjidhje dhe në të vërtetë forcon vetëm monopolin në prodhimin e lajmeve të rreme.

Lista e lidhjeve burimore: engadget.com

Etiketa: , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër