I dyshuari Gökmen Tanis u arrestua, ndoshta drama familjare

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Mars 2019 36 Comments

burimi: elsevier.nl

Pra, ju keni të gjitha mjetet, keni kamera që varen në të gjithë qytetin, të gjithë mund të përgjojnë automatikisht, keni sisteme parashikuese të mëdha të analizës së të dhënave, por nuk mund të parashikoni një sulm që ndodh rastësisht në një ditë grevsi të transportit publik? Pastaj e hedhni në erë tërë këtë histori në media në një veprim terrori dhe pastaj befas shfaqen mesazhet që mund të jenë në lidhje me një zgjidhje në sferat relacionale. Raportet e NOS [citaat] Gjatë rrjedhës së ditës, janë bërë deklarata nga të njohurit e burrit, duke thënë se ai kishte probleme psikologjike dhe se kishte një çështje familjare. Sipas disa, i dyshuari kishte parashikuar ishin e tij, të tjerë mendonin se objektivi i tij ishte një anëtar i të drejtës së tij.

Sipas mendimit tim, thjesht kemi pasur nevojë të merremi me një PsyOp të përgatitur mirë për të testuar të gjitha masat e terrorizmit dhe për të qenë në gjendje të masim përgjigjen e popullit. Ne kemi parë një ushtri të policisë në rrugë me të cilën ju mund të merrni një vend të tërë! Përveç kësaj, ishte një mënyrë e mirë për të prezantuar diçka të re, domethënë një hyrje të maskuar të censurës së mediave sociale. Kjo mund të gjendet në faktin se policia njoftoi se imazhet nuk duhet të ngarkohen në mediat sociale, por vetëm përmes faqes së tyre të internetit. Futja në mbarë botën e kësaj ndodhi në të vërtetë gjatë sulmit në Zelandën e Re, siç përshkruhet në ky artikull. U prezantua edhe një faqe interneti ku mund të raportoni se jeni i sigurt (ikbenveilig.nl i mirë për sistemet e të dhënave të mëdha). Ndërkohë, efekti i niveleve të ndryshme të kërcënimeve terroriste mund të matet mirë. Në këtë mënyrë njerëzit ngadalë mund të mësohen me një 'shtet të rrethimit' dhe është e mundur të matet se sa të mirë janë qytetarët qëndro brenda në kodin 5.

Policia njoftohet se vëzhgoi në lokalet e të dyshuarit me një dronë. Edhe kjo është ardhja e një droge të re, të cilën tashmë mund të mësohemi. Njerëzit ishin në gjendje të gëzonin imazhet e oficerëve të maskuar të armatosur rëndë dhe kështu të gjitha masat e policisë në ditën 1 u testuan tërësisht. Kur mund të presim futjen e tankeve në rrugë? Ah, për këtë ne kemi nevojë për më shumë (të rremë) terror, me armë edhe më të rënda!

Prandaj, kjo histori do të shmanget shpejt në një dramë familjare. Ndërkohë, të gjitha sistemet janë testuar tërësisht në ditën 1 dhe zonjat dhe zotërinjtë janë duke u larguar me justifikimin se ka vetëm aksione të larta. Ju mund të thërrisni vetëm një "ekspert terrorizmi" për t'i thënë ata se nuk përjashton tjetrin dhe se xhihadistët ndoshta mund të shkojnë në terr si rezultat i përdorimit të drogës ose problemeve në sferat relacionale. Një vajzë e tillë e re që e ka fjalën e saj lajmet e NOS mund të vijë të bëjë përvojën e saj natyrisht në këtë fushë. Dhe kështu të gjithë e bënë një shurrë dhe e gjithë gjëja u kthye tutje.

Geenstijl ishte në gjendje të raportojë se Gökmen Tanis mund të jetë Marok i bezdisshëm ky film për ta bërë atë edhe më të duhur. Kush e di, por kush më thotë se nuk ishte vepruar tashmë? Sidoqoftë, sigurisht që nuk duhet të mendoni se qeveria është duke organizuar çështje të tilla. Kjo thjesht nuk është e mundur; kjo është e pamundur. Kjo është mendimi i komplotit dhe kjo duhet gjithashtu të ndalohet.

burim: blogspot.com

Të vdekurit dhe të plagosurit janë gjithnjë të vërteta. Pas të gjitha, ne shohim imazhe reale dhe dëshmitarë të vërtetë dhe të afërm të vërtetë. Ne nuk besojmë se qeveritë dhe autoritetet bëjnë një gjë të tillë për argëtim. Jo, ata nuk e bëjnë këtë për argëtim; ata e bëjnë këtë për të qenë në gjendje të vazhdojnë të zbatojnë shtetin policor. A e kupton? "Po, por ju nuk do të bëni të rreme të vdekurit dhe të plagosurit?"Nëse mund të sjellësh 17 milion njerëz nën një shtet totalitar të policisë pa u revoltuar?" Pse jo? Hidhni një sy në videon më poshtë dhe mendoni për atë që është e mundur kur punoni me aktorë, fakes thellë en teknikat me ekran të gjelbër. Nëse e kombinoni atë me një mbingarkesë të vëmendjes së medias dhe një përsëritje të gënjeshtrës, atëherë të gjithë do ta besojnë atë automatikisht (copyright Joseph Goebbels).

A nuk ishte e veçantë për të parë se si kamerat e medias mund të ndiqnin të gjithë bastionin? Duket sikur e dinin saktësisht se ku duhej të ishin. Oh mirë. Flini mirë. Sytë mbyllen dhe sqepat mbyllen. Babai po kujdeset për ju.

Mos harroni komentet në këtë artikull dhe atë artikulli i mëparshëm për të lexuar. Dhe mbaj votimin edhe pse! lexoj këtu pse!

Lista e lidhjeve burimore: nos.nl, telegraaf.nl

Etiketa: , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (36)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Rowald Krijthe ka shkruajtur:

  18-3-2019.
  18+3+2+0+1+9 = 33

  Dhe këto minuta 66 ......

 2. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  "Pas xhirimeve në Utrecht, njerëzit mund të raportojnë në Facebook se ata janë të sigurt. Ky shërbim ka hapur një të ashtuquajtur kontroll të sigurisë. Është hera e parë në Holandë se kjo ka ndodhur për një incident në Holandë.
  Nëse ndodh një fatkeqësi, Facebook mund të vendosë të dërgojë një mesazh të veçantë për këdo që mund të jetë në zonën e fatkeqësisë. Përdoruesit pastaj mund të klikoni në butonin 'Unë jam i sigurt'. Një njoftim u dërgohet automatikisht të gjithë miqve të këtyre përdoruesve.

  Kontrolli i sigurisë në Facebook u përdor më parë për masakrat në Londër, Manchester, Bruksel, Berlin, Paris, Mynih, Nice, Turqi dhe Las Vegas dhe për fatkeqësitë natyrore si zjarret e pyjeve, tifozët dhe tërmetet ".

  (Burimi: https://www.telegraaf.nl/nieuws/3311671/wereldleiders-solidair-met-nederland-strijden-tegen-angst)

  Shkurtimisht: besoni sistemet e mëdha të të dhënave dhe i besoni shtetit: raportoni shpejt babait që jeni i sigurt. Natyrisht, të gjitha këto të dhëna nuk përdoren për asgjë tjetër. Është vetëm i dobishëm.

 3. Zonnetje ka shkruajtur:

  Unë duhet të them sinqerisht se nuk e kuptoj se dikush dëshiron të jetë një oficer policie, një ushtar etj. A nuk kanë pastaj aftësi të pavarura, të të menduarit për pastrim? Ata nuk mendojnë se po luajnë në një shtëpi të çmendur dhe se bosët e tyre janë në të vërtetë vetëm të çmendur. Jo, ata vërtet nuk e kanë atë kapacitet. Kjo përfshin që ata të luajnë polic, ushtar etj. Ata kujdesen për uniformën dhe nuk u intereson cilat regjim i mbajnë. Na vjen keq për Martin për regjimin e fjalëve.

  Nëpunësit civilë identiteti juaj nuk është sinonim me uniformën tuaj. Për fat të mirë, por përndryshe ju nuk do të imagjinoni asgjë pa uniformë. Sigurisht që nuk mund ta kemi këtë. Faleminderit që mban Madurodamin të sigurt.

 4. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Sidoqoftë, ata tani kanë qenë në gjendje të mbajnë një stërvitje të vërtetë ... ajo e 8 dhe 9 nëntor ishte vetëm kikirikë

  https://www.amsterdamsdagblad.nl/algemeen/grote-terrorisme-oefening-op-straat-op-8-en-9-november

 5. Jaline Bies ka shkruajtur:

  Gjithashtu në Vervoersmaatschappy Kreolis ishte e njohur se çfarë do të ndodhte sot. Që nga ajo kohë është pastruar nga Kreopolis
  Për fat të keq unë nuk mund të marrë foto postuar këtu.
  Gjithmonë në dispozicion sipas kërkesës së Martin Vrijland

 6. Zonnetje ka shkruajtur:

  @ Salmon konservuar, gazetarët në Holandë sigurisht redaktorët kryesorë punojnë drejtpërdrejt dhe nën drejtimin e shërbimeve të sigurisë. Ata kanë numrin privat të njëri-tjetrit dhe janë anëtarë të Klubit, natyrisht.
  Kjo vlen edhe për shumë shkrimtarë të famshëm. Shkrimi është një mbulesë. Individë të tmerrshëm, të fshehtë.

 7. mb. ka shkruajtur:

  Nuk ka më policë në rrugë. Junk, pasiguri, etj.
  Me sa duket paratë i shkojnë këtyre llojeve të njësive.

  @ zon ... ne pothuajse të gjithë luajnë së bashku. Të gjithë e mbajmë atë.

 8. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Ah Nieuwsuur raporton se një shënim u gjet edhe në renault të kuq. Pra, nuk ka pasaportë këtë herë, por një shënim.
  Çfarë do të kishte shkruar ai? Një lloj letre lamtumire?

  Shfaqja duhet të vazhdojë!

 9. Riffian ka shkruajtur:

  Oh mirë se Daan gjithsesi, "për fat të mirë dyert u hap" duket se dyert idd hapur ajo është ajo .. mbaj të habitshme mua ku ata e dinë se ku mund të gjejnë ato idiots dobishme dhe me sa duket ajo është e plotë të tyre ... djalë i ri është shkruar terror në nl

  https://www.rtlnieuws.nl/nieuws/laatste-videos-nieuws/video/4646781/daan-zat-tram-schietpartij-utrecht-gelukkig-gingen-de

 10. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Dhe personi tjetër? "Po, ai vetëm shpërtheu frymën e tij të fundit"

  A mëson të jesh akullt i ftohtë në shkollën aktive të AIVD-së?

  11: 25 dëshmitar minutë Nicky van Grinsven

  https://www.npostart.nl/nieuwsuur/18-03-2019/VPWON_1297048

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Jaja de emo buidling tani shkon në lodh për të bërë historinë e besueshme. Është media, kështu që mediat mund ta sjellin atë dhe mund të tregojnë imazhe të të afërmve dhe mund të krijojnë dhe mbajnë gjithë historinë.

   • tedsdam ka shkruajtur:

    Unë kam një pyetje 1 për ju Martin,

    Çfarë ndodh me personat e interesuar siç është trajneri i futbollit?
    Sepse duhet të ketë stërvitur atje dhe njerëzit duhet ta njohin atë, mendoj.
    Apo është një person imagjinar?

    • Martin Vrijland ka shkruajtur:

     Mund të jetë një person i vërtetë (një biletë për në Ishujt Waikiki), por gjithashtu thjesht nuk mund të jetë real. Të afërmit dhe dëshmitarët që shohim në televizor shfaqen në TV. Ose më mirë: mediat po udhëheqin në histori dhe ata mund të bëjnë dhe të thyejnë gjithçka. Ushtria e mediave sociale është e gatshme ta mbrojë çështjen.

 11. IBERI ka shkruajtur:

  Jam shumë kurioz për situatën me të dyshuarin (mentalisht të paqëndrueshëm). A është ai revole në një skenë që ishte planifikuar paraprakisht? Nëse po, si e morën atë? A i ka dëgjuar zërat në kokë? Vetëm një mendim. Sidoqoftë, pavarësisht nga gjendja në këtë operacion psikologjik, ai ishte karakteri i caktuar që ata kishin nevojë për këtë "sulm" që përfundimisht të nxirrte shtetin policor përmes legjislacionit.

  • Zonnetje ka shkruajtur:

   Ju mund t'i bëni njerëzit që kanë nevojë urgjente për drogë ose ilaçe të bëjnë gjëra të çmendura.
   Ne nuk e dimë me siguri nëse ky është rasti.

   • IBERI ka shkruajtur:

    Për shembull, ka teknika të përparuara për të bindur dikë në një distancë për të kryer një akt terrorist. Dhe se ata e dinë me siguri se do të rezultojë në një akt që do të përfitojë prej tyre. Sigurisht që është e dobishëm për të viktimizuar një person me probleme psikologjike.

 12. JHONNYNIJHOFF@GMAIL.COM ka shkruajtur:

  Ne xhihadistët kërkojnë të gjykohen para gjykatave të Sheriatit!
  Ligji penal [redakto]
  Në Islam, ligji penal është kryesisht privat në natyrë. Vrasja, për shembull, dënohet me dënimin me vdekje, por të afërmit e mbijetuar të viktimës vendosin nëse kjo dënim është vërtet e kërkuar ose nëse është vendosur me ryshfet. Shuma e një shume të tillë përcaktohet më pas me negociata ndërmjet palëve. Ndalohen gjakmarrja ose vrasjet e nderit.

 13. Squenzy ka shkruajtur:

  Ajo që më goditi dje veçanërisht në lidhje me lajmet e orëve 6 në RTL ishte se shumë vëmendje i janë kushtuar xhamisë në Utrecht. Kjo do të ishte e mbyllur menjëherë kur u njoftua se ishte duke vazhduar. Intervistë me menaxherin e xhamisë së blabla. Çfarë do të thoni kondicionuar? Duke iu përgjigjur mirë mendjeve të popullsisë për të bërë lidhjen me të shtënat në Zelandën e Re. Kjo nuk ka bazë të përbashkët me njëri-tjetrin, por është megjithatë një përpjekje për t'iu përgjigjur mendjeve të njerëzve. Pse duhet të mbyllni një xhami përsëri sepse ka një të shtënat që ndodh diku tjetër në qytet? Lidhja ka ende kuptim. Çfarë bote e sëmurë.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër