Bankat përgatiten për financimin e 'dimrit bërthamor'

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 29 gusht 2016 0 Comments

kriza bankareDitëve të fundit unë kam pasur për të marrë një pushim nga ekrani dhe shikuar lajmet me 1. Kishte disa gjëra në të. Gjueti për mbështetjen e Gulenit nga komuniteti turk në Holandë duket të jetë i hapur në fillim të vitit shkollor; Siria ka ende për të siguruar më shumë refugjatë si rezultat i vendosjes turk ushtarak dhe fjala subkoshiencës BURQINI 'është shtyrë në media. Kjo ndoshta do të thotë se marrëdhëniet midis komunitetit musliman dhe popullatës autoktone në Evropë do të vihet në nga një debat të mprehtë mbi shami dhe BURQINI-së. Një gjë e tillë thjesht mund të hidhet poshtë, në të njëjtën mënyrë si një lojë e shtuar e realitetit si Pokemon Go u hiped, ose siç e pamë në diskutimin e zezë, jo shumë kohë më parë. i subkoshiencës Programim është një armë e fuqishme në media, me të cilën popujt luajnë masivisht. Sidoqoftë, ajo që u dallua sot ishte fakti se një dimër i rëndë parashikohet për bankat e mëdha ndërkombëtare. RT.com madje hapi këtë mëngjes që bankat janë duke u përgatitur për një dimri bërthamor. Mesazhi origjinal po vjen nga CNBC dhe po ashtu flitet për një dimër bërthamor.

Në fillim të gushtit kam raportuar se sipas të dhënave të Bankës së Marrëveshjeve Ndërkombëtare (BIS), bankat italiane kanë rreth EUR 550 miliardë në kredi. Këto kredi vijnë nga vende të ndryshme, por kreditorët më të mëdhenj janë bankat franceze me 250 miliardë dhe bankat gjermane me 90 miliardë. Në rast të një kolapsi të sektorit bankar italian, vetëm Deutsche Bank do të humbte 30 herë më shumë para se sa nëse Greqia falimentoi. një stresstest, i kryer nga Autoriteti Bankar Evropian në fund të korrikut të këtij viti, konfirmoi gjendjen e keqe të shumë institucioneve të kreditit në Evropë. Bankat italiane dhe Deutsche Bank po bëjnë më të keqen. Gjatë disa muajve të fundit, aksionet e Deutsche Bank kanë rënë nga 25% dhe banka franceze Société Générale ka rënë nga 23%. Aksionet e gjigantit bankar italian UniCredit madje ra me 30%. Banka më e vjetër italiane Monte dei Paschi di Siena do të ishte edhe në prag të falimentimit. Shuma absolute e kredive "të këqija" nga banka është 47 miliardë. Kjo është më shumë se 40% e portofolit të kredisë. Monte dei Paschi di Siena nuk është një rast i izoluar; ka dhjetra institucione të tilla financiare në Itali.

Brexit nuk ka bërë ende shumë gjëra dhe pastaj kam dhënë të gjitha ato që mund të përballemi me krizën më të thellë ndonjëherë. Pra, është e mundur vetëm që ne jemi tani në prag të rënies së shumëpritur të Europës. Falë Jeroen Dijsselbloem, legjislacioni është shtyrë në Europë që siguron që kur një bankë të bjerë diku në Evropë, bankierët e çdo banke duhet të ndihmojnë në shpëtimin e kësaj banke. Kryeministri italian Matteo Renzi i kërkoi Evropës në fillim të gushtit që të lejonte tatimpaguesit të paguanin përsëri për të shpëtuar bankat. Në të vërtetë, ajo vjen poshtë për faktin se njerëzit do të shtypen me vështirësi nëse zinxhiri i përgjimit i rënies së bankave fillon një herë. Testi më i fundit i stresit tregon se në të vërtetë nuk ka mbetur asnjë kursim. I famshëm shpëtuar në Skema Jeroen Dijsselbloem është qëlluar në qafë për depozituesit të gjithë Evropën dhe si kryeministër italian do të ketë rrugën e tij të gjithë njerëzit e Evropës është më i dobësuar për të shpëtuar bankat.

Gjatë muajve të fundit, kemi parë kërcënimin e luftës në mbarë botën, situata ekonomike po përkeqësohet dhe tensionet në lidhje me kërcënimet terroriste po rriten. Megjithëse mund të thuhet se këto janë kryesisht sulme flamuj të rremë apo edhe mashtrime, kjo nuk ndryshon faktin se Evropa është në prag të kaosit. Efekti domino mund të fillojë me kolapsin e, për shembull, bankave italiane. Një ngjarje e tillë mund të thith gjithë Europën në një reaksion zinxhir të paqëndrueshëm si rezultat i shpëtuar në skemë, e konceptuar nga Jeroen Dijsselbloem. Tani Gjermania tashmë po paralajmëron popullatën me këshilla grevë racionet e emergjencës dhe gjithashtu duke konsideruar rekrutimin për të rivendosur, sinjalet janë pothuajse të pamundura për t'u injoruar. Diçka po mbulon nën sipërfaqe.

Amerika ka bërë agresorin global për vite me rradhë. Mediat kanë luajtur një rol të keq në maskimin e rolit të dëmshëm të NATO-s. Për shembull, presidenti serb Sllobodan Millosheviç ishte dënuar tashmë për vrasje masive nga mediat në kohën e luftës jugosllave, por ai u bë kohët e fundit liruar nga Gjykata e Jugosllavisë. Media mërmëriti këtu sa më pak të jetë e mundur (me dorën para gojës dhe sa më pak të jetë e mundur), kështu që shpejt dhe pa u vënë re në harresë. Ah, njeriu më i mirë ishte vrarë tashmë në qelinë e tij. Shkaku zyrtar i vdekjes: infarkti i miokardit. Lufta e tërë Jugosllavisë ka qenë një gënjeshtër e madhe perëndimore për të ndarë dhe për të thyer vendin që dikur ishte shumë i begatë, por kishte lidhje historike me Rusinë. Ju lutem shikoni në këtë kontekst ky dokumentar me vëmendje. 'Lufta kundër terrorit' dhe 'Lufta kundër terrorizmit' pushtim në Irak në 2001 gjithashtu filloi me pretendime të rreme. Në këtë, politika dhe mediat e tyre propaganduese gjithashtu luajtën një rol udhëheqës.

NATO (Organizata e Terrorit të Atlantikut të Veriut) është një agresor global dhe madje duket se e luan këtë rol me qëllim. NATO po fillon të bëhet globale në të gjithë botën. Presidenti turk Erdogan tashmë e ka kthyer shpinën në NATO dhe ka kërkuar afrimin me Rusinë. Por kini kujdes; kemi të bëjmë këtu me një lojë të njerëzve në krye që bëjnë çdo lëvizje në konsultime reciproke. ata janë faraonët që luajnë shahun global dhe kanë siguruar ndërrime pushteti për shekuj me radhë. Nga Lufta e Parë Botërore deri në Luftën e Tretë Botërore, gjithçka është planifikuar sipas një plani të planifikuar mirë. Në disa artikuj kam shpjeguar se si faraonët përdorin fetë si skripte për manipulimin e 'lojës fundore'. Ata po punojnë drejt një Armageddon, me një betejë përfundimtare që duhet të rrotullohet rreth Jerusalemit. Në këtë, bota islamike në rritje do të luajë një rol udhëheqës. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ishte tashmë në 2015 quajtur në kalifin e botës islame. Kjo do të thotë se ai është parë në botën islame si pasardhës i Profetit Muhamed. Fakti që ai dëshiron të ketë Perandorinë Osmane të rivendosur në 2023 përshtatet në mënyrë të përkryer në foto dhe përshtatet në mënyrë të përsosur në skriptat fetare. Për më tepër, ajo lidhet në mënyrë të përkryer me letrën nga Albert Pike nga 1871 (shumë thonë se kjo është një falsifikim apo mashtrim).

Duket se roli agresiv i NATO-s gjatë dekadave të fundit ka luajtur Erdogan në kartelë. Për fazën, kjo legjitimon lëvizjen e tij drejt Rusisë. (E sipas mendimit tim) Flamuri false coup kaluar korrik 15., E cila në gojën time nga faraonëve Fethullah Gylen, Erdogan, Obama dhe shërbimet e tyre sekrete është e koordinuar, Erdogan ka pushtet legjitim diktatorial. në ky artikull Ju mund të lexoni se si situata në Turqi tani tregon shumë krahasime me Gjermaninë nën Hitlerin pas zjarrit të Reichstag në 1933. Erdogan mund të jetë populli i tij nga shuma e agresivitetit të NATO-s gjatë dekadave të fundit në mbarë botën en roli i dyshuar në grushtin e shtetit 15 korrik, për të shitur mjaft lehtë se bashkëpunimi me Amerikën brenda NATO-s nuk është më i dëshirueshëm. Dhe sigurisht që NATO ka partnerë të tjerë sesa Amerika, kështu që vendet evropiane nuk janë më miku më i madh i Erdoganit. Ndërkohë, varësia e Evropës ndaj Turqisë është rritur jashtëzakonisht shumë. Erdogan aktualisht operon vinçin e rrjedhës së refugjatëve drejt Evropës. Ndërkohë, faraonët po e shtyjnë zjarrin e luftës në Siri edhe më tej, kështu që së paku njerëz të mjaftueshëm do të vazhdojnë të konkurrojnë. Dhe ju menduat se ku do të jenë gebonjourd.

Lufta në Ukrainë e ka bërë Gazpromin rus të vendosë për të kthyer tubacionet e gazit, dhe Turqia gjithashtu ka një rol të rëndësishëm në këtë. Tub Turk Turk dhe Nord Stream 2 sigurojnë që Ukraina në fund të 2016 nuk duhet të jetë centrali qendror i furnizimit të gazit në Evropë. Dhe edhe pse NATO është i zënë me të gjitha llojet e "ushtrime" në kufirin rus dhe ndërtimin e një mburojë raketore kundër Rusisë, NATO ndërkohë nga brenda secilit prej deponisë, për shkak të fuqisë më të madhe ushtarake pas Amerikës, të cilat Turqia, i njëjti Amerika në fyt. Kjo është për shkak se Turqia, pas grushtit të shtetit të bazës ajrore korrik 15 NATO Incirlik ka marrë përsipër në fakt. Raportimi rreth kësaj baze Incirlik (ku ndodhen bombolat atomike amerikane 50) është konfuze. Sepse, ndonëse ka pretendime se SHBA do të kishte qenë ajrore Incirlik hequr mbushje dhe ata do të kishin lëvizur në Rumani, që duket shumë e vështirë. Gjithashtu sepse kjo është nga Rumania mohohet. Gjithashtu duket e pamundur që Turqia të lejojë që kjo të ndodhë. Unë mund të imagjinoj që mediat po përpiqen ta minimizojnë këtë, siç është rasti ky artikull në Elsevier, por dyshoj se Turqia së pari dëshiron të shohë Fetullah Gülen të dorëzohet para se ndonjë raketë 1 të largohet për një vend si Rumania. Ata kanë marrë ju nga topa George Carlin do të thoshte. Shkurt, blloku i madh i fuqisë së NATO-s ndoshta është në fund të latinizmit të tij. Amerika e madhe dhe shteti i tij vazal Evropa janë në skaj të humnerës dhe supet janë tashmë në ajër. Erdogan do të godasë në mendjen time kur Amerika dhe Evropa të zhyten në gjunjët e tyre ekonomik. Për vite, kur shtypja e parave dhe mbajtja e bankave artificiale dhe maskimi i hiperinflacionit nuk do të zgjasë shumë. Rack është jashtë.

Pra, çfarë mund të pres në pikëpamjen time - dhe unë nuk guxoj të parashikoj se sa shpejt do të ndodhë kjo - është një kolaps i Evropës. Globalisht, ekonomia do të shembet, por nëse Amerika ka më shumë gjasa sesa Europa, nuk guxoj të them. efekt domino megjithatë, do të ketë gjithsesi. Dhe pastaj një vend si Turqia është suprem, sepse është pa borxhe dhe tashmë është në shtrat me armiqtë e NATO-s. Kjo do të thotë se kaosi do të lindë së pari në Evropë para se Erdogani të mund të pushtojë pushtetin. Ne shohim se si Erdogan po rrit presionin ndërkombëtar tani që ai po refuzon aksesin në bazën e NATO-s Incirlik për personelin ushtarak gjerman të rangut të lartë nën kërkesën që Gjermania të njohë njohjen e Genocid armen tërhiqet.

Ndërkohë, unë e kuptoj se disa njerëz po punojnë seriozisht për një ushqim dhe ujë të pijshëm në magazinë ose gjëra të tilla si një filtër uji blerjes. Unë me siguri do të doja të jap atë këshillë për të gjithë. Për njerëzit me para në bankë, këshillat janë gjithashtu të qarta; të marrë një vend të sigurt në shtëpi dhe të vënë disa ari nuggets në të. Unë thjesht nuk dua të shkaktoj një bankë të drejtuar. Nëse, rastësisht, ka një krizë të thellë, pyetja është sa barrows para që ju duhet për të blerë mbetjet e fundit nga raftet. Pra, është shumë më e rëndësishme të mos prisni deri në momentin e fundit, por me të vërtetë të siguroheni që të mund të mbijetoni për një periudhë më të gjatë kohore pa para. Një krizë akute ekonomike do të ndikojë, për shembull, në transportin e ushqimit. Raftet e zbrazëta shpejt çojnë në kaos dhe panik.

Është e habitshme të përmendet përdorimi i termit "dimër bërthamor" të paktën në krye të vendeve të mëdha ndërkombëtare. Në një mënyrë apo tjetër, qeveritë dhe bankat arrijnë të marrin tullumbacën e ajrit ekonomik për të shtrirë më tej. A do të përplasë ndonjëherë apo a ka një shtrirje të pafundme duke shtypur pa fund shtypjen? Sa serioz jeni sot kur parashikoni një 'dimër bërthamor' për bankat? A e dinë njerëzit se kjo gjithashtu do të rezultojë në një kaos të plotë ekonomik ose të gjithë të bërtitnin me idenë "Ne do të mbijetojmë përsëri atë krizë"? A duhet që ndoshta të merremi përsëri me propagandën e frikës? Në fakt, bankat gjithashtu nuk kanë asnjë problem, sepse nëse merrni para nga ajo asgjë të plotë dhe se si një hua, ju humbni asgjë nëse i anuloni këto kredi. Dhe ndoshta kjo është edhe metoda që, pa marrjen e mediave (ose qëllimisht duke u heshtur), zbatohet. Ju gjithashtu mund të lejoni që ajri të largohet nga tullumbace. Asnjë gjel që nuk këndon për të. A keni ndonjë ide se sa qindra miliarda që Banka Qendrore Europiane (BQE) ose Rezerva Federale (FED në Amerikë) duhet të kërkojnë nga shtetet dhe bankat? Nëse ju keni hyrë në procesin e krijimit të parave pak, ky proces nuk është shumë më tepër se të futni një numër në një sistem kompjuterik. Pra, asgjë nuk do të humbasë nëse anuloni paratë e imagjinuara (nga asgjëja). Kështu që kriza bëhet artificiale. Pastaj ju lejoni që politikanët dhe mediat të deklarojnë se vendet kanë huazuar para nga një bankë qendrore dhe se kjo duhet të kthehet urgjentisht. Për këtë ju leni popullin të rrjedh gjak përmes rritjes së taksave ose diçka si ai shpëtuar në skemë.

Nuk mund të presim që të shohim se çfarë do të ndodhë, duket. Megjithatë, ka diçka që mund të bëni në kohën e gjithë kërcënimit të luftës, krizës dhe tensioneve në rritje mes grupeve të popullsisë në territorin e tyre. Çdo person mund të kuptojë se kush është në qenien më të thellë dhe në lojë faraonët nuk luajnë më së bashku. Kur e kuptojmë se jemi në një burgu shpirtëror gjej en kur kuptojmë se jemi në qenien më të thellë zielen (të cilët mendojnë se ne duhet të nxjerrim maksimumin nga kjo jetë (por në të vërtetë vetëm nëse është e lirë nga kjo matricë), humbet 'sistemin e kontrollit'e faraonëve kthetrat e saj. Ata nuk janë asgjë më shumë se avatarë ose agjentë të saj matricë dhe sipas vetëm shkrimit të kësaj realitet simulues. A mendoni tani? "Çfarë dreqin po flisni: faraonët, avatarët, sistemi i matricës, realiteti simulues?", Pastaj klikoni mbi lidhjet blu poshtë tekstit. Më poshtë do të gjeni artikuj në të cilat unë e shpjegoj këtë më tej. Do të ishte një zgjedhje e mirë për të të çuar në atë kat.

Lista e lidhjeve burimore: rt.com, cnbc.com, sputniknews.com

Etiketa: , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër