Censura e Facebook: teksti i paqartë ikën nga bots AI, teksti i thjeshtë është i bllokuar!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 17 Janar 2018 5 Comments

Që prej disa javësh është praktikisht e pamundur të postohet diçka në Facebook, pa u censuruar. Njerëzit ende mendojnë se kjo është një ide e konspiracionit ose se është e gjitha e keqe, por provat tani janë demonstruar rigorozisht në afati i Martin Vrijland. Një tekst u postua dje me një lidhje me një faqe të re të medias sociale (një alternativë e lirë e Facebook-ut për censurën), por ky tekst u shty menjëherë nga ushqimi i lajmeve nga botët inteligjentë artificialë (AI) të Facebook. Numri i njerëzve që arrinin mesazhin ishte 12 orë më vonë 296 (klik hier). Normalisht keni qindra njerëz që kanë arritur me ndjekësit 18,4 k brenda pak sekondash. Pastaj u krye një eksperiment për të parë nëse bots Facebook AI mund të lëviznin. Hidhni një sy.

Fotografia më poshtë është postuar. Një foto me tekst të përzier, për shkak se bots AI mund të lexojnë gjithashtu tekste në imazhe (të tilla si skanim software). Në atë pamje morra natyrshëm reagimet e nevojshme, që teksti ishte i lexueshëm keq. Edhe ky ishte qëllimi. Në komentet nën postin Unë gjithashtu u përgjigja me një lloj dialektesh të vetëshpallur (gjithashtu për të anashkaluar bots AI). Ju shikoni se ky post u tregua për pasuesit. Dhe njerëzit që bënë më të mirën mund ta lexonin gjithsesi. Bots AI e Facebook, megjithatë, jo. Brenda disa minutash reagimet shkonin dhe numri i njerëzve të arritur ishte rritur.

Kjo mund të jetë dëshmi e qartë se Facebook punon me censurë automatike nëpërmjet bots AI. Nëse do të ishte puna e njerëzve, censura nuk do të futet menjëherë, por ai person do të ishte në gjendje të lexonte tekstin në figurën e kuqe prapa butonave.

Prandaj mund të themi se Facebook është një organizatë ku thjesht nuk mund të thuash atë që dëshiron. Ju as nuk duhet të hiqni tekstet fyese, vulgare apo abuzive. Facebook thjesht filtron çdo gjë që nuk i pëlqen. I njëjti efekt ka ndodhur në postimet e mëparshme në afatin kohor. Facebook thjesht përcakton se çfarë bëjnë apo nuk lejojnë. Dhe me një organizatë të tillë a do të shkelësh gjithë privatësinë tënde?

Lexoni politikën e privatësisë në faqen e internetit të mediave të reja sociale www.bravenewbook.com; ai përbëhet vetëm nga rregullat 1! Nëse keni listën e madhe të rrobave të privatësisë (lexoni: shkeljet e privatësisë) leximi nga Facebook do të trembë ju! Këto janë lista e tërë e lavanderi! Dhe me çdo aplikacion që instaloni, duhet të bini dakord mbi këto kushte të privatësisë. Pastaj ju nënshkruani për përgjimin e ashpër me kohë të plotë. Dhe kjo me të vërtetë ndodh! Dhe të gjitha ato të dhëna të mëdha që nxjerrin është përdorur për të analizuar psikologjinë tuaj dhe për të liruar të gjitha llojet e modeleve mbi ju dhe mjedisin tuaj shoqëror. Dhe kështu Facebook nuk përcakton vetëm atë që shihni ose nuk shihni (shih provën më lart), por me të vërtetë ajo shkon nën lëkurën tuaj. Ata dinë gjithçka për ty! A doni të vendosni fotografitë dhe videot tuaja me një kompani të tillë dhe të shpërndani atë që po bëni sot? Ju as nuk keni për të ndarë atë: Facebook tashmë e njeh atë përmes mikrofonit tuaj, aparatit tuaj dhe afatit tuaj kohor. Po, atë aparat dhe mikrofon ata trokitje e lehtë në kohë të plotë me ato bots të njëjta AI.

Siç thuhet në tekstin në figurë: Unë dua ta kthej shpinë në Facebook sa më shpejt që të jetë e mundur dhe t'u kërkoj të gjithë pasuesve të mi të kalojnë në Bravenewbook. Të dhënat tuaja nuk shiten si të dhëna të mëdha qeverive dhe nuk janë analizuar nga UA. Natyrisht, praktikat e përgjimit të ligjit të gjumit të qeverive do të bëjnë çmos për të kapur gjithçka, por në çdo rast nuk ndodh drejtpërdrejt dhe duhet bërë përpjekje. Bravenewbook mban të dhënat për vete. Me 1 shtyjeni butonin që ju ftoni të gjithë miqtë tuaj në Facebook, kështu që unë them: bëni dhe largohuni në Facebook! Ju nuk e ftoni çdo ditë një magjistar të të dashurës tuaj në shtëpinë tuaj? Pse sulmuesi i privatësisë suaj? Koha për të kaluar në këtë platforma e re e mediave sociale!

Etiketa: , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (5)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Një tjetër gjë:

  Hotmail me sa duket e bllokoi serverin e Bravenewbook, shih përgjigjen në timeline.
  E pabesueshme!

 2. mirrë ka shkruajtur:

  Për ata që ende nuk e besojnë atë dhe e vënë këtë larg si një komplot. E kam përjetuar veten time. Qëndrimi në dyqan dhe telefoni im në çantën time. Dikush tjetër pranë meje kërkoi vitaminë shtatzënisë. Atë pasdite kam marrë një bllok reklamimi për këto vitamina në facebook. Unë jam 50 është gjithashtu në profilin tim. Ju gjithashtu mund ta provoni veten. Në ndërkohë nuk është më aq e qartë për mua, sepse i thashë të gjithëve për këtë. Ata mbajnë gjurmët e dyqaneve në internet. Gjithashtu e bukur për të f..cken si këta këpucë reklamat (google) me mikun tuaj në laptopin e tij ... ..

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Kjo është vetëm anën reklamuese të tregimit.
   Ajo shkon shumë më tej.
   Qendrat e të dhënave të tilla si Palentiralizojnë të gjitha të dhënat tuaja dhe krijojnë një profil psikologjik dhe social të ju.
   Sistemi CAS në Holandë synon gjithashtu të njëjtën gjë.
   Libri i ri i librit të faqes vendos një prag të vogël në çdo rast.

 3. fo ka shkruajtur:

  E vërej edhe kur shikoj diçka ndërsa shikoj TV në internet.
  Bëhet fjalë për diçka që unë dua të shoh konfirmuar rreth një filmi, për shembull, ose më shumë informacion rreth një personi, ngjarje etj. Dhe më shpesh jashtë vendit sesa jo.

  TË PAMUNDUR që me 2 ose nganjëherë edhe letrën 1 emrat më të pamundur etj shfaqen si një sugjerim që unë vetëm 'vetëm' look for.
  nb .. jo emrat e pazakontë etj, por, nuk ka gjasa të jetë i lartë në një motor kërkimi dhe kjo ndodh pak më shpesh në krahasim me mundësitë e panumërta të drejtshkrimit të fjalëve të tjera.

Lini një Përgjigju

CLOSE
CLOSE

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër