Deepfakes se çfarë janë ata dhe për sa kohë ka ndodhur ky fenomen?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 26 Qershor 2019 1 Comment

burimi: medium.com

Unë kam diskutuar shpesh teknika me të cilat mund të krijohen shkronja të thella. Për lexuesit e rinj, do të doja të përsërisja këtë këtu në një detaj më të detajuar në një artikull të veçantë të dedikuar për këtë temë. Sepse nëse e ndiqni lajmin çdo ditë, është shumë e rëndësishme që të njiheni me këtë temë, sepse do të shihni se çfarë teknikash janë në dispozicion për të luajtur thjesht njerëzit. Shumë e lehtë.

Deepfakes janë bërë përmes GAN (Rrjetet Adversarial Generative)) teknikat e softuerit. Ky është një softuer inteligjent artificial që, bazuar në sistemet e shumta të UA në një rrjet, krijon karaktere nga asgjëja. UA është anglisht për Inteligjencën Artificiale; çfarë qëndron për inteligjencën artificiale. Një rrjet tjetër AI pastaj teston imazhet e krijuara nga rrjeti i parë dhe i refuzon ose i miraton ato. Duke e bërë këtë në një cikël, personazhet bëhen më realiste me çdo hap, kështu që në fund të fundit mund të krijoni njerëz krejtësisht imagjinar që duken si njerëz të zakonshëm të zakonshëm (të cilët mund të takoheni vetëm në rrugë). Nëse doni të dini saktësisht se si funksionon kjo, së pari shikoni videon më poshtë nga NVIDIA (prodhuesi më i njohur i kartës grafike për PC).

Nuk është e dobishme vetëm të dimë se ekziston kjo teknikë e thellë, por gjithashtu se si mund të përdoret një karakter i thellë në, për shembull, video ose për të krijuar profilet e mediave sociale (duke përfshirë një histori të tërë, duke përfshirë fotot dhe videot dhe pëlqimet nga të tjerët) profilet e mediave sociale të thella). Për shembull, diskutimet në mediat sociale lehtë mund të monitorohen online nga "punëtorët shtëpiakë" ose punonjësit e një agjencie telemarketing, për shembull, ku personazhet me të cilët po diskutoni mund të fshihni pas një profili të tillë të thellë (rrjetet e miqve të të cilëve janë gjithashtu të mbushura me profile profili). Ata mund të sulmojnë njerëzit në afatet e tyre në diskutime për të drejtuar ndjenjat midis njerëzve në një drejtim të caktuar.

Le të shqyrtojmë të gjitha mundësitë e aplikimit, por para se të fillojmë, është e dobishme të dimë që industria e lojës dhe industrisë së filmit, por edhe prodhuesit e televizionit, kanë pasur teknika të tilla për një kohë të gjatë. Megjithatë, puna tashmë është thjeshtësuar në atë masë sa që mund ta bëni vetë në një shtëpi-kopsht dhe kuzhinë PC.

Kur Paul Walker vdiq në mes të regjistrimit 7 Fast and Furious, kompania Weta Digital u ftua për të përfunduar versionin e filmit të Paul Walker. Bazuar në një kombinim të metodave të tilla si imazhet e vjetra, skanimet e trupit të vëllezërve të Palit dhe digjitalizimi i kokës së Pavlit, Weta Digital solli Paul Walkerin në jetë. Videoja më poshtë jep një përmbledhje se si funksionoi kjo.

Teknika e kapjes së lëvizjes 3D ka ekzistuar për vite me radhë, në të cilat aktorët i mbajnë përshtatjet për të regjistruar lëvizjet e tyre dhe pastaj mbivendosen karakteret e krijuara digjitale nëpërmjet CGI. Kjo është e krahasueshme me teknikën e përdorur për Paul Walker, vetëm me aktorë të gjallë që mbajnë një kostum të kapjes së lëvizjes. Kjo teknikë tani është gjithashtu në dispozicion për njerëzit me një buxhet të ulët (shih videon më poshtë), por një shembull i mirë i një filmi në të cilin kjo teknikë tashmë është përdorur është filmi Avatar nga 2009 (shih këtu).

NVIDIA tashmë ka kapur përdorimin e këtyre kostove dhe teknologjinë CGI, sepse përdor rrjetet nervore për të trajnuar softuerin. Në fakt, kjo është e njëjta teknikë prapa fytyrave të thellë. NVIDIA tani nuk është vetëm në gjendje të gjenerojë fytyra joekzistuese, por mund të kalojë nëpër një qytet me një aparat fotografik dhe ta kthejë atë në një peizazh dimëror (në kohë reale). Teknika të tilla mund të përdoren për shembull për të trajnuar programin AI të makinave vetëlëvizëse në ndryshimin e kushteve të motit, por ato gjithashtu mund të përdoren për të bërë të panevojshme një kostum të kapjes së lëvizjes. Një kamera e thjeshtë GoPro ose kamera është e mjaftueshme. Hidhni një sy nga 1: 03 min. Në videon më poshtë për të parë se si funksionon kjo.

Tani ju mund të mendoni se mundësia për ta bërë këtë në kohë reale nuk ekziston. Mendoni përsëri. Ne kemi parë më lart se është e mundur të krijohen persona joekzistues nëpërmjet Rrjeteve gjeneruese adversariale. Tani e dimë se si një mjedis urban dhe një karakter mund të gjenerohet nëpërmjet rrjeteve nervore. Pyetja është nëse kjo është gjithashtu e mundur në kohë reale. Kjo është ajo ku teknologjia e reenactment fytyrës në kohë reale vjen në. Kjo ka qenë rreth e rrotull për një PC shtëpi të thjeshtë që nga viti 2015 (shih videon më poshtë).

Gjithsesi, ne mund të themi se ka qenë e mundur që prej vitesh të gjenerohen video të thella. Megjithatë, teknologjia tani është bërë kaq e thjeshtuar me shfaqjen e Rrjeteve Adversarial Generative, rrjetave nervore dhe reenactment fytyrës në kohë reale, që ju në të vërtetë mund të krijoni një histori të tërë të një personi që nuk ekziston në një minutë, një intervistë të gjallë të atij personi që nuk ekziston mund të krijojë çdo mjedis nga çdo perspektivë e kamerave dhe çdo kusht i motit.

Cilat janë implikimet e kësaj? Për të filluar, ju mund të thoni se nuk keni qenë në gjendje të besoni 100% për vite me rradhë. pikëpamje këtu sa kohë teknikat CGI janë përdorur në industrinë e filmit. Megjithatë, për momentin është kaq e thjeshtë që kushdo me një buxhet prej disa mijë euroësh mund ta bëjë këtë. Nëse supozojmë se media është e drejtë, atëherë mund të supozojmë se ata nuk kanë përdorur teknika të tilla për vite me rradhë. Megjithatë, nëse marrim parasysh mundësinë që qeveritë të përdorin veprime psikologjike për të sjellë psikologjikisht njerëzit në mënyrën e pranimit të legjislacionit të ri dhe më të rreptë, atëherë duhet ta kuptojmë se për vite me radhë teknikisht nuk ka pasur asgjë në rrugën e prodhimit të lajmeve të rreme. Në këtë kontekst, është shumë interesante të dihet se agjensia më e madhe e lajmeve në vend (Algemeen Nederlands Persbureau, shkurtuar ANP) është në duart e një produenti televiziv (i cili është gjithashtu një miliarder). Sa e madhe duhet të jemi për t'u siguruar që këto teknika nuk janë përdorur për vite me radhë?

Duket se mediat janë padurim në kërkim për të mbyllur rrjedhën që Martin Vrijland ka goditur në fund të anijes mediale të madhe. Për disa vite unë kam qenë duke shpjeguar se si media mund të manipulojë imazhet. Jort Kelder dhe Alexander Klöpping u lejuan në programin televiziv Kelder & Klöpping shfaqje çfarë deepfakes janë. Gjithashtu programi i radios Përcaktuesit e imazhit BNR Nieuwsradio (menaxherët e perceptimit) kohët e fundit përmendi atë që unë kam qenë duke shkruar për kaq gjatë. Është e qartë se paniku është gjithmonë i dukshëm dhe se krijuesit e programeve duhet të përpiqen të mbajnë shikuesit dhe dëgjuesin në bord. Ju duhet të vazhdoni të keni besim në media dhe në demokraci, sepse nuk ka asgjë më të keqe se revolucioni i mobit (për të folur në fjalët e bodrumit të Jort).

Sigurisht "zgjidhja" për të gjithë këtë është se qeveritë dhe kompanitë e teknologjisë do të përpiqen të shtojnë një lloj ujëra në filma, në mënyrë që të mund të kontrollohen për autenticitet. Pyetja e vetme është se nëse vetë qeveritë po përdorin lajme të rreme për vite me radhë për të nxitur legjislacionin dhe për të luajtur mbi njerëzit nëse kjo ujëfaqe është aq e besueshme apo jo. A do të refuzojë një kasap mishin e vet? Jo, natyrisht jo. Të gjitha lajmet nga John de Mol, NOS, De Telegraaf dhe kështu me radhë kanë qenë gjithmonë krejtësisht të besueshme dhe të ndershme! Kuch. A jeni me të vërtetë mendoni se John de Mol do të shfaqet në TV sot apo nesër për të thënë: "Na vjen keq zonja dhe zotërinj, kam bërë lajme të rreme me të gjitha studiot televizive dhe software që kam në dispozicion. Unë ju kam prezantuar me lajm të rremë dhe kam luajtur me punë psikologjike me koston e tenisit dhe kam mbushur çantat"? Jo, natyrisht jo. Dhe natyrisht ju duhet të mbani besim në media dhe në qeveri, sepse kush tjetër duhet të keni besim? lexoj këtu...

Aplikacionet e mundshme të forta:

 1. profilet e thellë të mediave sociale
 2. foto dhe video nga e kaluara duke përfshirë familjen dhe miqtë
 3. intervistë e gjallë me një person joekzistent
 4. imazhe nga kamerat e sigurisë
 5. video si dëshmi në lajme (prodhime të rreme të lajmeve)
 6. dhe kështu me radhë

Lista e lidhjeve burimore: bnr.nl, wikipedia.org

Etiketa: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (1)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Guppy ka shkruajtur:

  Udhëheqësit e këtij planeti ende përdorin të njëjtat teknika. Përsa i përket teknologjisë, ata vazhdojnë të qëndrojnë me kohën. Në të kaluarën, gjithashtu, mund t'i nxirrni të gjithë fiset e çmendura me një figurë jo-ekzistuese. Ata kanë qenë gjithmonë një hap përpara prej nesh duke kontrolluar historinë me ndihmën e rrotullimeve të librave dhe të tilla.

  Në të kaluarën kishte edhe Martin i cili vuri në dukje njerëzve se ata janë të mashtrohen.

  Gjë e keqe është se njerëzit sot mendojnë se janë më të mençur se paraardhësit tanë. Unë nuk mendoj se shumë ka ndryshuar, ne jemi ende skllevër që punojnë shumë vetë për një pickim dhe një pije.

  Ata thoshin "nuk duhet të besosh gjithçka që thonë"

  Sot themi "ti nuk duhet të besosh gjithçka që sheh"

Lini një Përgjigju

CLOSE
CLOSE

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër