Amazon po digjen, mushkëritë e tokës janë në zjarr!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 23 gusht 2019 8 Comments

burimi: abc.net.au

Kush kujton se kur presidenti aktual i Brazilit, Jair Bolsonaro, erdhi në pushtet si një lloj politikani i rrezikshëm ekstrem i krahut të djathtë u portretizua në media, menjëherë e di se ne kemi të bëjmë këtu me dikë që mbështet axhendën antikl جهانیizimin . Dikush që ngrihet për interesat e njerëzve të vet. Një lloj Boris Johnson, Thierry Baudet, Donald Trump dhe të gjithë atyre politikanëve të krahut të djathtë që mund të marrin një lavdi të vogël, por në fund të fundit janë të dënuar të dështojnë, sepse kjo është axhenda e madhe. Everythingdo gjë dhe të gjithë ata që janë proteksionist ose besojnë se ekzistojnë komplote (dhe me sa duket kundër tyre) përfundimisht duhet të jenë në gjendje të fajësojnë Zwarte Piet për dështim, në mënyrë që çdo zhurmë kritike kundër globalizmit dhe klikës së vjetër elitare të jetë e lidhur përfundimisht me ai grup që shkaktoi katastrofë ekonomike.

Pra, nëse Jair Bolsonaro deklaron se OJQ-të janë përgjegjëse për ndriçimin e zjarreve të Amazonës, atëherë mund ta shihni atë si një ide konspirative. Imazhi global është vendosur: nën Jair Bolsonaro, mushkëritë e tokës sonë digjen brenda asnjë kohe.

Ende është e dobishme të vazhdojmë të përsërisim se nuk kemi asnjë ide nëse lajmet që shohim janë akoma të vërteta apo jo. A ju kujtohet akoma fluksi i refugjatëve drejt kufirit meksikan me SH.B.A.? E mbani mend akoma shpërthimin e Ebolës? Papritur nuk dëgjojmë asgjë më shumë pasi të jenë zbatuar masat që duhen përshkuar. Atëherë problemet papritmas zhduken si bora në diell. Në kohën e fluksit të refugjatëve drejt kufirit amerikan, Unë tregova sa lehtë mund ta bëni një turmë të duket e madhe me softuer; edhe në imazhet video. Në ditët e sotme, ju shihni gjithnjë e më shumë reklama në media sociale siç është Facebook duke ofruar softuer fantastik për të rregulluar fotot (shiko voorbeeld). Isshtë duke u bërë gjithnjë e më e lehtë për të manipuluar imazhin dhe tingullin. Ne as nuk e dimë kur kemi një të tillë intervistë me Bolsonaro qoftë ai me të vërtetë është ky vetë apo nëse ne thjesht shkojmë tek një shkëmbim fytyre rri duke shikuar Fakti i thjeshtë që besojmë se kanalet kryesore të mediave janë ndërmarrje që punësojnë qindra apo mijëra njerëz, dhe imazhi që ne kemi për zonjat dhe zotërinjtë e zoti me kostume, do të thotë se kemi besim në atë që jemi prezantuar.

A është vërtet Amazon në zjarr? "Po, ju ende shihni imazhet !?"Vazhdon të më befasojë se është akoma e pamundur t'u shpjegohet njerëzve që imazhet nuk janë më prova. Imazhet nuk dëshmojnë asgjë. E vetmja provë që keni kur shihni imazhe është se keni shikuar në ekranin tuaj. Ju shikoni imazhin. Kjo është ajo Me softuerin e sotëm, gjithçka mund të krijohet dhe manipulohet në një çast. Shikoni videon më poshtë për të parë se si rrjetet nervore të inteligjencës artificiale të sotme (AI) mund të manipulojnë një foto brenda sekondave. E njëjta teknikë është pas krijimit të imazheve video (shih këtu). Ne bast që ju mendoni "Po, e gjithë kjo do të jetë, por unë me të vërtetë besoj se Amazon është në zjarr". A e dini pse? Sepse e shihni në media sociale dhe në lajme. Besimi juaj prandaj përcaktohet nga ata për të cilët jeni aq të mërzitur kur paguajnë kaq pak taksë dhe kanë miliarda në llogarinë e tyre bankare; ai grupi i vogël elitar. Do ta keni bezdisëse që ekziston një grup kaq i vogël njerëzish të pasur që tërheqin tërë pasurinë, por ju injoroni faktin që ata kanë kanalet e mëdha mediatike dhe internetin si një mjet për të luajtur me të.

burimi: noticias.r7.com

A është në zjarr Amazon? Ne nuk e dimë! "Po, por njoh dikë që jeton atje që e konfirmon”Në cilin vend jeton ai person dhe a është i pranishëm në vend për të vëzhguar zjarret apo a e merr edhe ai person këtë lajm nga lajmet? "Po, por në Brazil ata nuk do të gënjejnë për diçka të tillë? Kush përfiton nga kjo? Nëse Bolsonaro do të duhej të largohej, a nuk do ta thyejnë median braziliane komplotin?", Ju mund të argumentoni. Atëherë ju harroni se, ashtu si në SH.B.A. me Donald Trump (i cili supozohet se është kundër luftës së thellë), politikanët janë thjesht aktorë që duhet të vazhdojnë paraqitjet dhe të bëjnë veprimet e tyre në bashkëpunim me median dhe median alternative. Ju nuk do të vini në pushtet nëse nuk jeni një gur i linjave të gjakut aristokratik. Kjo mund të shkojë shumë për shumë njerëz, por hidhni një vështrim artikullit tim të fundit mbi Ursula von der Leyen, presidentin e ri të BE-së (shiko këtu) dhe zbuloni se si funksionon.

Media është atje për të luajtur njerëzit dhe për të mbështetur iluzionin e demokracisë. Politikanët dhe media luajnë një bashkëveprim që monitoron skenarin e masterit dhe duhet të drejtojë popullsinë në një drejtim të paracaktuar, pa e kuptuar se ajo është luajtur me kohë të plotë përmes aktrimit, mashtrimit dhe mashtrimit.

Kjo "markë Amazon" me sa duket thjesht sillet rreth perceptimit politik dhe zgjidhjes me markën në të djathtë. Ndër të tjera, unë kam shpjegimin e hollësishëm të këtij procesi dhe përshkrimin e markës tregtare në të djathtë ky artikull dhënë. Lexoni atë artikull përsëri dhe zbuloni se si luhet loja.

Etiketa: , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (8)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Anna de Winter ka shkruajtur:

  E shijshme! Faleminderit që shkruani si shkon ... saktësisht çfarë mendova kur papritmas pashë këtë "lajm" që po vinte nga ...

 2. keazer ka shkruajtur:

  Kjo video më kujton përsëri nëse mund të ndërtojmë diçka të tillë në këtë botë përmes një skicë të thjeshtë për fëmijë. Sa e lehtë është të bësh diçka të tillë jashtë kësaj bote të flasim për aventar?

 3. DHBoom ka shkruajtur:

  Një shoku im jeton në Brazil, gjithashtu në Sao Paulo ... Unë gjithashtu mendova se do të doja ta ndaj këtë lajm me ju, sepse kishte media në media aq të errëta sa nata për shkak të gjithë tymit gjatë ditës. Asgjë nga ku !! Unë i kam dërguar asaj hartën kryesore të mediave për atë që shpallet këtu dhe ajo thotë se asgjë nga kjo nuk është e vërtetë.

  Si është e mundur që media kryesore të jetë kaq naive ... persondo person me mend të thjeshtë e di se diçka e tillë me një pyetje të thjeshtë mund të etiketohet si lajm i rremë duke pyetur një mik që jeton atje ?!

  Unë kisha të gjitha dyshimet e mia të mëdha për lajmet, por si rezultat i kësaj historie ata kanë humbur plotësisht besueshmërinë .. Pështirë.

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Unë nuk mund të verifikoj përgjigjen tuaj (e cila vlen në përgjithësi), por duke supozuar se historia juaj është autentike, atëherë gjithmonë ka një ushtri të tërë të troleve që ju presin (punëtorët me pagë që mbrojnë diskutimet në mediat sociale) për të pretenduar të kundërtën.

 4. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Oh po ... nëse thjesht doni të tërheqni portofolin:

  Zjarret e tmerrshme të pyjeve në pyjet e shiut të Amazonës nuk mund të kontrollohen dhe po zgjerohen akoma çdo ditë. Amazon është i paçmueshëm për kafshët dhe njerëzit, dhe për luftimin e ndryshimit të klimës. Kjo është arsyeja pse WWF po fillon një fushatë emergjente. Por së bashku jemi më të fortë, kështu që ndihmoni edhe! Teksti AMAZONE në 4333 tani dhe dhuroni 3 euro. Mund të dërgoni mesazhe me tekst sa herë të dëshironi! Dëshironi të dini më shumë? https://www.wwf.nl/kom-in-actie/noodactie-bosbranden

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Oh po dhe pasi të keni zbritur kostot për Porsche të reja për drejtorin, sigurisht që paratë tuaja do të shpenzohen në një mënyrë të dobishme. Ndoshta ka disa pemë të reja të planifikuara në parkun e kafshëve Apeldoorn, por natyrisht që shumë blloqe reklamimi televiziv duhet të blihen dhe reklama të shtrenjta në revista, në mënyrë që më shumë njerëz të bëhen anëtarë. Kjo është sigurisht gjëja më e rëndësishme.

 5. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Mim i lartë ushtarak

  Barinj deti

  Plus dhe minus krijuan energji në botën e mjedisit si kaq shumë plus & minus, krishterë / antikristian, mirë / keq, etj.
  Seasheprd nuk ka flokë përveç të tjerëve, njerëzit nënkuptojnë të mirë që janë vullnetarë por drejtori shkon në tryezë me kompani të çuditshme

 6. Presidenti Osama ka shkruajtur:

  NASA thotë se ka pak zjarre pyjore:

  https://fires.globalforestwatch.org/report/index.html#aoitype=GLOBAL&reporttype=globalcountryreport&country=Brazil&dates=fYear-2019!fMonth-8!fDay-15!tYear-2019!tMonth-8!tDay-22

  Një 5.000 i tillë në vend të 15.000 12 vjet më parë.

  Pra, është e qartë se Bolsonaro duhet të shkojë.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër