A do të marrë Turqia në Siri dhe çfarë do të thotë kjo për marrëdhëniet me SH.B.A., Rusinë dhe Iranin?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 12 Shkurt 2020 6 Comments

burimi: thesun.co.uk

Nëse shohim tanket e mëdha të konvojit dhe pajisjet e tjera në drejtim të provincës siriane të Idlib, duket se Turqia po planifikon një luftë totale kundër Sirisë. Videoja më poshtë është nga dje, 11 shkurt dhe tregon një zhvendosje të madhe në shkallë të gjerë. Ndërkohë, Turqia ka edhe një helikopter luftarak Sirian e shtënë.

Erdogan pozoi shume e qarte se ai do të sulmojë Sirinë nëse ushtria Siriane sulmon ushtarët turq. Siria deklaron se ka grupe terroriste në zonën e sigurisë të krijuar nga Turqia që janë civilë si mburojë njerëzore perdore Ështja pra është gati të përshkallëzohet.

Prandaj jemi në një situatë kur nuk është më e qartë se kush po punon me kë dhe kush lufton kundër kujt. Më lejoni ta shpjegoj atë.

Turqia po e vë Sirinë nën presion, por ndërkohë është bërë partneri i Rusisë në tubacionin fitimprurës të gazit Turkstream, ndërsa Rusia mbështet regjimin sirian të Asadit. Turqia ka blerë gjithashtu raketa anti-ajrore S-400 nga Rusia.

Ndërkohë, Turqia ka nënshkruar një marrëveshje me qeverinë e tanishme Lybian (ai vend në Afrikën e Veriut, i cili drejtohej nga kolonel Gaddafi deri disa vjet më parë). Ajo qeveri e re libiane i detyrohet të drejtën e saj për të ekzistuar NATO-s (lexoni: SH.B.A.), por i njëjti NATO tani duket se është në një pozitë mahnitëse, sepse partnerët e NATO-s Turqia dhe Greqia janë në konflikt për marrëveshjen midis Turqisë dhe Libisë; një marrëveshje që në të vërtetë bllokon Detin Mesdhe nga një tubacion i destinuar për një projekt gazi në të cilin Izraeli, Greqia dhe Egjipti punojnë së bashku ( Projekti i gazit Leviathan).

Ne nuk i shohim SH.B.A. në asnjë fushë apo mënyrë në lidhje me situatën aktuale në Libi dhe duket se janë larg.

Prandaj Rusia ka interesa në Turqi (siç u përmend më lart), por mbështet ndërkohë gjenerali rebel Khalifa Haftar, i cili dëshiron të rrëzojë qeverinë libiane. Prandaj është plotësisht në kundërshtim me interesat turke. Rusi gjithashtu mbështet gjithashtu qeveria egjiptiane e cila nga ana e saj ka interesa në atë projekt të gazit Leviathan në atë bashkëpunim me Izraelin (shih ky artikull). Kjo është në kundërshtim me interesat e tubacionit të gazit Turkstream (marrëveshja midis Turqisë dhe Rusisë).

Pra, pyetja është pse Rusia mbështet Egjiptin, ndërsa Egjipti është në zemër të një projekti konkurrues të gazit (në bashkëpunim midis Izraelit, Egjiptit dhe Greqisë, i quajtur projekti i gazit Leviathan) që në të vërtetë do të duhet të jetë konkurrues me tubacionin e gazit Turkstream. Theështja është gjithashtu se përse Rusia mbështet udhëheqësin rebel të Libisë, ndërsa Turqia po bashkëpunon me qeverinë aktuale Libiane për të mbrojtur interesat e projektit të gazit rus Turkstream. Kjo ndoshta për shkak të faktit se Gazprom i Rusisë është projekti i gazit Leviathan të Izraelit mund të ndihmojë në zhvillimin.

Më 19 tetor 2015, Presidenti Rus Vladimir Putin dhe Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu arritën një marrëveshje të rëndësishme për të lejuar Gazprom të zhvillojë rezervat e gazit Leviathan.

Ndërkohë, Turqia dhe Amerika ishin gjithashtu në konflikt me të gjitha llojet e fronteve dhe ndërkohë shtohet Erdogan nuk jam plotësisht dakord me planin e paqes së Trump për Izraelin dhe Palestinën. Në fakt, Erdogan e gjen atë një marrëveshje të keqe dhe kjo është kryesisht në temën e qytetit të shenjtë të Jeruzalemit, i cili është i rëndësishëm për Islamin, Judaizmin dhe Krishterimin.

Turqia kishte debatuar tashmë me SH.B.A. në disa aspekte, me Turqinë madje edhe vendosjen e sanksioneve nga SH.B.A. SHBA refuzon F35-të e urdhëruara nga Turqia për të ofruar dhe Turqia po shqyrton mbylljen e bazës ajrore të Incirlik dhe stacionin radar të Kürecik të NATO-s (shiko këtu). Të dy partnerët argumentues tani janë ende zyrtarisht në aleancën e NATO-s dhe së bashku formojnë ushtritë më të mëdha brenda këtij NATO.

Po në lidhje me Iranin, i cili gjithashtu mbështet qeverinë Siriane? Cila është Turqia? qëndrimi ndaj Iranit (gjithashtu një partner në krimin e Rusisë)?

Prandaj është një kaos total në të cilin palët që në të vërtetë janë partnerë dhe lidhin marrëveshje me njëra-tjetrën, vendosen në mënyrë të favorshme ndaj njëri-tjetrit në zona të caktuara, por janë plotësisht në flokët e të tjerëve në zona të tjera. Dhe atëherë ne nuk kemi përmendur ende grupet terroriste të prokura që mund të ndihmojnë në krijimin e kaosit si mercenarë për vende të ndryshme. Diqka nuk shkon këtu diku!

Sidoqoftë, do të shihni nëse e kuptoni se ne po luajmë nga taktikat dualistike hegeliane të kontradiktave të dukshme, në të cilat të gjitha palët në të vërtetë po ndjekin një skenar master. Ky skenar i masterit duket se plotëson jo vetëm profecitë fetare, por edhe një axhendë të njohur në qarqet më të larta të shoqërive sekrete, të cilave u takojnë të gjithë krerët e qeverive. Unë përmbledh të gjitha këto në librin tim, të cilin ende rekomandoj ta lexoj.

Prandaj është një kaos plotësisht i pashpjegueshëm dhe, për t'i bërë gjërat më keq, ne gjithashtu duhet të merremi me tinguj të ndryshëm propagandistikë të mediave, si rezultat i të cilave njerëzit priren të humbasin përgjithësisht pasqyrën.

Kam parashikuar prej vitesh që Perandoria Osmane duhet të rivendoset, dhe përkundër faktit se logjika duket se mungon plotësisht, ju mund ta merrni si të mirëqenë që Turqia do të fillojë këtë vit këtë vit.

librin tuaj

Lidhja e burimit të listuar: youtube.com, rt.com, egypttoday.com, dailymail.co.uk, defensenews.com, trtworld.com, timesofisreal.com, wikipedia.org, oedigital.com

Etiketa: , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (6)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  në një nivel më të ulët duket se NATO-ja po e përdor Turqinë si një kalë Trojan, por sa më lartë të shkosh në piramidë aq më shumë ndjek një skenar. Kjo shumë është e qartë ...

  SHBA premton mbështetje të plotë për "Aleatin tonë të NATO-s"
  https://www.zerohedge.com/geopolitical/erdogan-ready-hit-assad-forces-anywhere-us-vows-full-support-our-nato-ally

 2. Zonnetje ka shkruajtur:

  Epo, ne e dimë kush përdor vende, njerëz, NATO etj etj si përfaqësues. Ata gjithmonë i lënë të tjerët të bëjnë punën e ndyrë dhe të heshtin për tu dukur të pafajshëm. Gjithmonë duke kërkuar boshllëqe ose alibis. Ju do t'i gjeni në çdo nivel si derëtarë dhe skewers. Vëzhgoni gjithçka.
  Ata e përdorin këtë shabllon me shekuj.
  Kush do të na çlirojë nga ky problem?

 3. Jan Holland ka shkruajtur:

  Automjetet në videoklip nuk janë rezervuarë, siç thotë edhe titulli, por mjete të blinduara për shembull për zbulim ose për transport të trupave.

  Për më tepër, një helikopter tjetër është qëlluar dhe duket se xhihadi kanë marrë raketa më të mira.

  Turqia gjithashtu siguron mbështetje artilerie për kundërsulmet e xhihadit.

  Kjo vështirë se ngadalëson ofensivën dhe tashmë është arritur objektivi i parë: rruga midis Damaskut dhe Alepos është pushtuar.

  https://www.almasdarnews.com/article/syrian-army-announces-aleppo-damascus-highway-is-fully-secured-for-first-time-in-9-years/

Lini një Përgjigju

CLOSE
CLOSE

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër