Koha për veprim!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Shkurt 2020 15 Comments

burimi: marketwatch.com

Nëse studioni të gjitha temat me të cilat luhen masat, ndonjëherë mund të bëheni mjaft të mprehtë për verbërinë kolektive të masave. Sidoqoftë, kur e konsideroni se kush janë media dhe cilët kanë kanalet kryesore të mediave sociale në xhep, është gjithashtu e kuptueshme që njerëzit nuk shohin se si luhen.

Media mund të përcaktojë perceptimin e masave përmes gazetave, emisioneve radio dhe TV dhe showmasterëve të trajnuar mirë që kryejnë intervista kritike, të cilët bëjnë atë që bëjnë duart e magjistarit; shpërqendrohuni nga vendi ku zhvillohet mashtrimi i vërtetë. Mediat sociale mund të kalojnë mesazhe në afatet kohore dhe në rezultatet e kërkimit dhe të censurojnë atë që nuk është në përputhje me idenë e dëshiruar.

Nëse shtoni të gjithë paletë e burimeve, ju gjithashtu keni efektin e presionit të grupit. Mendimi më i dëgjuar është ai opinion që i përket festimeve të marrura në kërkim të mirë. Nëse devijoni nga kjo, atëherë nuk i përkisni.

Arsyeja shpesh humbet nga ndjenja e zorrëve dhe presioni nga kolegët. Dua të them: Nëse dikush tregon se David Attenborough ka gënjyer për popullatën e ariut polar, atëherë shumë do të thonë akoma që ka akull më pak polare dhe arsyetimi i hedhur poshtë. Nëse Greta Thunberg thotë se duhet t'i dëgjojmë shkencëtarët, por shumica e shkencëtarëve e gjejnë ngrohjen globale si rezultat i marrëzisë së CO2, atëherë shumica e hedh poshtë atë duke thënë se shumë plastikë po lundrojnë në oqeanet. Nëse shfaqjet televizive dhe dokumentarët tregojnë vetëm gypa të mëdha të oxhakut të duhanit, së shpejti harrojmë se sa ndotin makinat elektrike që duhet të blejmë masivisht për të hequr qafe gazin e shkarkimit; duke mos menduar për nxjerrjen e lëndës së parë mega ndotëse të baterive.

Shumica e njerëzve janë të mençur të gazetës, TV ose internet dhe kanë burime të njohura nga National Geographic, Discovery Channel, Wikipedia ose burime të tjera të menaxhuara me para. Një numër në rritje i njerëzve marrin informacionin e tyre nga media alternative dhe nuk pranojnë të shohin se paratë e mëdha nuk do të kenë lënë kopshtin pas. Pse paratë e mëdha do të kishin vetëm mediat kryesore në xhepin e saj? Arti i kundërshtimit, megjithatë, është se ju duhet ta bëni atë të duket autentike dhe se njerëzit kanë përshtypjen se është punë papafingo. Arti i kundërshtimit është se duhet të dalë me kritika serioze dhe të heqë këmbët e karriges. Sidoqoftë, ata kurrë nuk duhet të shohin këmbët e karriges. Atëherë ju hedhin në erë atë kundërshtim me një skandal ose përdorni dezinformata të integruara për të minuar besueshmërinë.

Pas më shumë se shtatë vjetësh shkrimesh, dëshiroj të shpreh shpresën se do të shihni rëndësinë e fjalës së vërtetë të lirë. Liria e shprehjes është një gjë e shkëlqyeshme, sepse stimulon trurin tuaj të vazhdojë të mendojë. Shtë pikërisht brezi i ri në Instagram dhe Snapchat që duhet të zhvillojnë dhe ruajnë atë aftësi.

Mënyra më e lehtë e jetës është ajo ku thjesht konsumoni të gjitha informacionet. Një qëndrim i domosdoshëm për jetën është se kur mësoni se në jetën e përditshme mund të luhen nga gjithçka dhe të gjithë rreth jush dhe që duhet të mësoni të filtroni. Ju nuk mësoni të filtroni nëse dëgjoni vetëm një version ose njërën anë të një tregimi. Ju mësoni se filtrimi pasi të futeni në shitësin e dritës ose fqinjin joshës. Me anë të gjykimit dhe gabimit ju zhvilloni të menduarit kritik. Dhe kjo është arsyeja pse mbetet e rëndësishme që liria e shprehjes të mbetet.

Nëse shumë njerëz ecin me ndërfaqen e trurit me kompjuter Neuralace të Elon Musk brenda disa viteve dhe ndërmarrje të mëdha si Google dhe Facebook kanë hyrje të drejtpërdrejtë në trurin tonë, ai trajnim është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Në fakt: është thelbësore të mësosh të mendosh në mënyrë kritike dhe të hedhësh hapin e mirë të shitjeve. Për shembull, Elon Musk dëshiron ta bindë njerëzimin se është më mirë të bashkohet me UA, me të cilën ai vetë po ndërton 'në veshjen më të lartë'. (Shih, këtu). Prandaj është pikërisht në këtë kohë, e hedhjeve kuantike në teknologji dhe në pushtimin e trupit dhe trurit me AI, është e rëndësishme që të kontrollohet aftësia për të menduar kritik. Të gjitha ato burime të informacionit celular që ne mbajmë me vete janë tashmë gjysma e cyborgëve. Pra, ne duhet të jemi të stimuluar për të qëndruar të mprehtë.

Për të qenë në gjendje të vazhdoj të arrij në një numër të madh njerëzish dhe të jem në gjendje të vazhdoj të bëj analiza kritike, prandaj do t'ju kërkoja të më mbështetni pas gjithë këtyre viteve. Tani është thelbësore që unë të vazhdoj të paguaj shpenzimet e kësaj faqe dhe gjithashtu të ha një sanduiç. Prandaj ju bëj thirrje që të shprehni mirënjohjen tuaj në mbështetje konkrete. Kjo është e mundur duke shtypur butonin më poshtë. Reallyshtë vërtet urgjente që ta bëni atë. Shumë faleminderit!

mbështetja juaj

Do të dëshiroja të shpreh falënderimet e mia të mëdha për ata që më kanë ndihmuar të qëndroj gjatë kohës. Shpesh vetëm në avantazh financiar. Për shkak të shumë ankesave, unë kam hequr reklamat e Goolge nga kjo faqe, por nëse nuk marr më shumë anëtarë, për fat të keq duhet të riaktivizoj ato. Prandaj shpresoj që ju të shprehni mbështetjen tuaj në formën e një anëtarësie konkrete.

Etiketa: , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (15)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Këtë javë bëra pushim për shkak të etheve dhe ftohjes që thjesht nuk do të largoheshin. Shpresoj të mund të hyj përsëri përsëri në këtë çështje me shumë guxim dhe frymëzim dhe jo gjithmonë dua të bëj thirrje për mbështetje, por është vërtet e nevojshme.

  • XanderN ka shkruajtur:

   Shpejt shpejt (nuk do të bëj shaka me të).

   Që nga fëmijëria ime, me të vërtetë kam grip sezonal çdo vit. Meqë mora D2011 (variantin e mirë, kolekalciferolin, pikat ose skedat) në 3 në muajt e ftohtë, nuk kam pasur më grip. Për shkak të koronës, përdorni gjithashtu nano argjend koloidal.
   Kam shumë përvojë me ilaçe alternative, shumë është marrëzi dhe mashtrim i pastër (sidomos homeopatia), por këto ilaçe vërtet funksionojnë (të paktën përvoja ime).

   Suksese, gjithashtu me faqen tuaj. Shpresoj se mund ta mbani në ajër.

  • ylli Asten ka shkruajtur:

   Shpejt shpejt! 👍
   Shpresoj që gjithnjë e më shumë njerëz të bëhen anëtarë dhe të bëjnë punën tuaj të mundshme !!!
   Veryshtë shumë e nevojshme !!!!

 2. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Citimi AIVD:
  "Hapni aty ku është e mundur, mbylleni aty ku është e nevojshme!"

  për lirinë tonë (e cila është / po kufizohet në çdo mënyrë, faleminderit NOS, VARA, TROS AVRO dhe të gjitha gazetat)

  Pse njerëzit nuk e marrin as një herë, sepse ka censurim të vazhdueshëm, nëse DUHET

  https://www.aivd.nl/onderwerpen/werken-bij-de-aivd/hoe-we-werken

 3. Kornizat ka shkruajtur:

  martin,

  Cili është mendimi juaj në lidhje me lajmet në lidhje me ruajtjen e materialit të qelizave votuese?

  https://www.msn.com/nl-nl/nieuws/binnenland/duizenden-ouders-vrezen-voor-opslag-stamcelmateriaal-kinderen/ar-BBZK5fA?li=BBoPOOe

  Për të qenë i sinqertë, nuk e pata idenë që kjo ekzistonte, por për mua të gjitha zhvillimet e tanishme në biologji (siç përshkruani) janë të frikshme.

 4. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Indshtë me të vërtetë koha për veprim duke i dhënë vepra fjalës dhe duke vepruar në përputhje me rrethanat.
  Mesazhi im mbetet mospërputhje në këtë model të Vdekjes dhe Borxhit.

  Shpejt shpejt Martin!

 5. Zonnetje ka shkruajtur:

  Shpejt shpejt Martin. Kemi vetëm një Martin!
  E vetmja e vërtetë.

 6. Analizoj ka shkruajtur:

  Merrni mirë Martin, ne kemi nevojë për ju! Sajti i fundit i pa censuruar në Madurodam ...

 7. Riffian ka shkruajtur:

  le të harxhojmë pak fjalë, jo fjalë por vepra, të bëhemi shpejt Martin.

 8. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Kjo zonjë e kupton plotësisht atë që përshkruaj në librin tim!
  Thelbësore për të realizuar reals:

  https://youtu.be/TmQaRHZaRzU

 9. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Duke shqetësuar zhvillimet në Madurodam, ne tani mund të vërtetojmë se ekziston një diktaturë e heshtur e njohur si një shtet policie.

  Shteti i policisë
  Një shtet policie nënkupton një shtet ku pushteti social, ekonomik dhe politik mbahet nga drejtuesit me ndihmën e policisë (sekret).

  https://www.nu.nl/economie/6031057/politie-grootste-nederlandse-werkgever-multinationals-verliezen-terrein.html

  dhe ne ende nuk po flasim për De Dienst dhe Mitarbeiters e saj Inoffizieller

Lini një Përgjigju

CLOSE
CLOSE

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër