Kush ose çfarë fshihet pas rrëzimit të aeroplanit iranian me fluturimin Boeing 737-800 PS752?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 9 Janar 2020 36 Comments

burimi: sputniknews.com

Përplasja ajrore me fluturimin Boeing 737 PS752, në të cilën u vranë 176 njerëz, ishte sigurisht shumë e jashtëzakonshme në funksion të kohës, menjëherë pas sulmit me raketa në objektivat amerikane. Sulmi me raketa jo vetëm që demonstroi që sistemi anti-aeroplan amerikan nuk është në gjendje të ndalojë raketat iraniane, por demonstroi edhe saktësinë me të cilën ato raketa mund të godasin objektivat e tyre. Kështu që ju mund të shihni në foton poshtë cilat synime kanë qenë. Irani gjuajti pesë raketa në konsullatën amerikane në Erbil dhe me qëllim dukej se qëllonte menjëherë pranë asaj ndërtese, për të dërguar sinjalin "Ne nuk do të shkaktojmë vdekje të qëllimshme tani, por nëse duam të qëllojmë do të godasim herën tjetër".

Shpjegon ish oficeri i marinës amerikane Scott Ridder, inspektor për zbatimin e Traktatit të INF ky artikull se saktësia e bombardimeve është e rëndësishme në lidhje me aftësitë e raketave iraniane.

Asnjëherë nuk synohet të spekulohet për katastrofat ajrore, por të gjithë e bëjnë këtë. Ne e dimë se Boeing 737-Max ka rënë nga qielli disa herë dhe se mund të ketë disa të meta të projektimit në softuerin e asaj pajisje, por Boeing 737-800 është një aeroplan relativisht i njohur që ka drejtuar për disa vite dhe asnjëherë vetëm spontanisht nuk ra nga qielli. Megjithëse është pararendësi është nga kutia e tmerrit 737-MAX, madje një shpërthim në ajër në atë Max nuk ndodhi kurrë. Se duhet të ketë më shumë veprim, sigurisht sepse momenti i aksidentit është mjaft i jashtëzakonshëm, mund të ndihet nga të gjithë.

Një aeroplan që kap zjarr spontanisht është pothuajse i pamundur. Kjo merret parasysh në hartimin e një pajisjeje të tillë. Nëse një motor kap zjarr, ai mund të fiket dhe furnizimi i karburantit të bllokohet. Në raste ekstreme, motori madje mund të hidhet për të vazhduar fluturimin në një motor.

Nëse ka një sulm, pyetja është se kush do të kishte dashur ta kryente atë sulm. Cilat interesa mund të njihni? A do ta bënte Irani një gjë të tillë kur shumica e pasagjerëve ishin me origjinë iraniane? Si dukej lista e pasagjerëve?

 • 82 iranianë
 • 63 Kanadezë
 • 10 Suedi
 • 4 afganë
 • 3 gjermanë
 • 3 Britanikët
 • 11 ukrainas, 9 prej të cilëve janë anëtarë të ekuipazhit

A do të gjuante Irani një aeroplan që sapo është larguar nga aeroporti i Teheranit nga qielli ndërsa shumica është iraniane? Atëherë ju e bëni vendin tuaj jo tërheqës për njerëzit që thjesht duan të vizitojnë familjen ose miqtë. Turistët ndoshta nuk kanë marrë më shumë sidoqoftë, por nëse e vendosni veten në hartë si një destinacion i rrezikshëm fluturimi, është shumë katastrofike për numrin e fluturimeve që zgjedh vendi juaj. Prandaj Irani duket një kandidat i keq për një sulm të mundshëm. Spekulimet se Irani mund të shpresojë të jetë në gjendje të godasë ekonominë amerikane duke i dhënë Boeing një emër ekstra të keq gjithashtu gjithashtu duket paksa e pabesueshme. Atëherë ata do të kishin zgjedhur të paktën një moment dhe kohë më pak goditëse dhe sigurisht jo vetëm pas një sulmi raketash në objektivat amerikane.

Ju mund të argumentoni se një raketë iraniane e humbur goditi aeroplanin, por duke marrë parasysh saktësinë me të cilën u kryen sulmet e atyre raketave në caqet amerikane, kjo gjithashtu duket mjaft e vështirë. Apo Amerika (ose Izraeli) ka dashur të tregojë (ose mund) të tregojë që ata janë në gjendje të këpusin sistemin operativ të një rakete të tillë për të ndryshuar objektivin? A ishte mbase një raketë anti-aeroplan i humbur amerikan që goditi aeroplanin? Por, atëherë sistemi anti-aeroplan iranian do ta kishte zbuluar atë raketë përsëri dhe, për më tepër, Teherani është shumë larg nga vendi ku SHBA ndoshta mund t'i kishte ato sisteme.

Raportohet se nuk ka pasur ndonjë sinjal urgjent nga kabina, por pilotët do të ishin përpjekur të ktheheshin në aeroport (shih këtu). Kjo mund të jetë një tregues se një zjarr ishte në bord. A ka qenë ndoshta një terrorist në bord dhe cila kombësi duhet të jetë ai? Duket e pamundur që një iranian dëshiron të hedhë në erë një fluturim nga vendi i tij në një moment të tillë. Nacionalitetet e tjera gjithashtu nuk duket se përshtaten mirë me stolin e të dyshuarit.

Prandaj mund të konkludoni që SH.B.A. ose Izraeli mbeten si kandidatë të mundshëm për një sulm të mundshëm. Zgjedhja për një pajisje ukrainase mund të jetë disi mosrespektuese ndaj shtetit krejt të ri vasal të Ukrainës, por a e njohin amerikanët vërtet fjalën respekt? Nëse do të arrinte në mendje se SHBA ishte pas këtij sulmi, ata do të humbnin mjaft partnerë. Kanada do të ishte e ashpër; popullata ukrainase do të jetë në gjendje të kthehet kundër Amerikës dhe të mos flasë për kombësitë e tjera në bord. Fatkeqësitë e aviacionit janë gjithmonë të ndjeshme ndaj masave, edhe pse bombardimet perëndimore në Lindjen e Mesme shpesh rezultojnë në shumë viktima të shumta.

Pra, në të vërtetë nuk ka asnjë kandidat logjik për një sulm të mundshëm. Nuk ka ndonjë vlerësim fillestar të besueshëm për një zjarr të pakontrollueshëm spontan. Spekulimet më logjike prandaj duket se diku rastësisht (ose, përmes një hile, qëllimisht) diçka duhet të ketë shkuar keq me një sistem ushtarak iranian. Sidoqoftë, pyetja është nëse do ta dëgjojmë ndonjëherë atë.

Kjo faqe në internet mund të vazhdojë vetëm me ndihmën tuaj. Prandaj bëhuni anëtar dhe mbështesni punën time.

mbështetja juaj

Lista e lidhjeve burimore: rt.com, sputniknews.com, tpo.nl

Etiketa: , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (36)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Ju mund të spekuloni se kishte njerëz në pajisje që po përpiqeshin të iknin nga Irani dhe se Irani dëshironte t'i pastronte ato. Kjo gjithashtu më duket një spekulim i çuditshëm për mua, sepse atëherë mund t'i mbash në bord dhe t'i mbyllësh.

  "Ekspertët" thonë se bëhet fjalë për një sulm dhe kështu mundësia e një rakete iraniane që zgjodhi një objektiv tjetër (për shembull, në formën e një sistemi rakete të hakuar që zgjodhi aeroplanin si objektiv) duket më i mundshmi.

 2. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Një gjë është e qartë për mua, cui bono? Bëni pyetjen po i përgjigjeni, shikoni ata që e financuan Trump dhe e shpëtuan nga falimentime të ndryshme në të kaluarën.

  Agjenti i Rotschild Wilbur Ross: "Emri Trump është akoma shumë një pasuri,"
  https://www.latimes.com/politics/la-na-pol-wilbur-ross-commerce-20161208-story.html
  https://americanfreepress.net/who-towers-behind-trump/

  Dhe donatori mega Adelson

  • ZalmInBlik ka shkruajtur:

   Ata kanë një skenar për të përmbushur ...

   • ZalmInBlik ka shkruajtur:

    Në vitin 1990, pasi u kthye në Izrael dhe pasi ishte ambasadori i Izraelit në KB në Nju Jork, dhe para Luftës së Parë të Gjirit, Bibi Netanyahu ishte në Jeruzalem në Barin e Finkut - duke ngrënë dhe pirë me staf të nivelit të lartë të Ambasadës së SHBA dhe të tjerë.

    Bibi dhe grupi i tij besnik në një tryezë private Fink's Bar në Jeruzalem sapo kishin vjedhur pesë (5) pajisje kriptografike të zhvilluara nga NSA KG-84A në Golan Heights (me ndihmën e Kanadezëve që shërbejnë me Organizatën e Mbikëqyrjes së Kërcënimeve të Kombeve të Bashkuara), duke i dhënë Bibi, besnikë dhe të tjerë qasje në kohë reale në të gjitha komunikimet e Departamentit të Shtetit të SHBA, Marinës së SHBA dhe NATO-s.

    "N WESE DO T KEMI KUJT, DO T RE ZNDNIROJN US SHUM me personat e veshjes së njëjtë. SO, NUK KA NDSISHME ATFAR BNI. AMERIKA ASHT A një Calf i Artë; DHE DO T S DO T S KUPTOJM DR T DR SHUM, TOP SHPIRTOJM AND DHE SHITETI NGA PIECE NGA PIECE Deri kur nuk është asgjë, por MIREL SE VINI MIREL MIREL SE VINI MIREL SE VINI MIREL SE VINI. PSE? SI T B ITNI DO T W DUHET T G ZOTIT, DHE AMERIKA ISSHT SHUM DUHET T TO BNI HIT; Kështu që, MUND T DO BJM IT NDODH DHE AKTOHEN DHE AGJEN. Kjo është ajo që ne bëjmë për SHTETET që ne urrejmë. Ne i shkatërrojmë ata shumë ngadalë dhe i bëjmë ato zhurmë për të refuzuar të jemi skllavët tanë. "[Konfirmuar nga një" pjesëmarrës "gjatë një DEBRIEFING.]

 3. Analizoj ka shkruajtur:

  "Ata që i referohen numrit 52 duhet të mbajnë mend edhe numrin 290. # IR655,"
  https://af.reuters.com/article/worldNews/idAFKBN1Z51UC

  https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655

 4. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Flamuri i madh i kuq, fituesit e Machiavelli lejohen të mbledhin provat
  Ne shohim të njëjtat lidhje këtu me operacionin MH-17 në Lindjen e Ukrainës, ka filluar pastrimi i parave

  Ekipi i Bellingcat aktualisht është duke mbledhur imazhe të mbeturinave të motorit dhe mbetjeve nga vendi i rrëzimit # PS752 në Iran. Nëse keni ndonjë imazh ku keni hasur, ju lutemi ndani ato duke iu përgjigjur këtij Tweet.
  https://twitter.com/bellingcat/status/1214923462726291456

 5. Jan Holland ka shkruajtur:

  MSM tani po shtyn gjithashtu mbrojtjet anti-aeroplane iraniane

  rregullimi është në.

 6. Zonnetje ka shkruajtur:

  https://www.henrymakow.com/
  Sipas Brendon o 'connell, Izraeli dhe Irani janë të rremë.
  Interesante.

 7. Zonnetje ka shkruajtur:

  http://aanirfan.blogspot.com/2020/01/trump-kills-top-iranian-general.html?m=1

  Asgjë nuk na është paraqitur të paktën kaq
  ju mund të formatoni sipas këtij neni.

  • Zonnetje ka shkruajtur:

   Kaos në Lindjen e Mesme dhe më pas sigurohuni që 'refugjatët' të përfundojnë në Evropë. Gjithçka do të përzihet përmes planit Kalergi dhe evropianët e vërtetë nuk do të ekzistojnë më. Kjo çon në zhdukje, identitet, bashkësi etj. Siguron skllevërit nën klasë dhe lirë. Shtë për të ardhur keq që Izraeli nuk i pranon refugees refugjatët ’. Në rajon gjithsesi. Më të mirë. Gjithashtu sepse Izraeli sponsorizohet shumë nga SH.B.A. dhe Gjermania. A mund të ndodhë kjo sepse Izraeli duhet të mbetet hebre sa më shumë që të jetë e mundur? Jo, kjo nuk do të ishte në solidaritet me popullatën evropiane. A do të interesohej Izraeli?

   • Zandi Eyes ka shkruajtur:

    Ky është me të vërtetë plani në terma të përgjithshëm, por zona e aneksuar e quajtur Izrael po lufton me shumë probleme etnike, kjo është arsyeja pse fjala aparteid bie rregullisht. Jewsifutët Falasha diskriminohen dhe dërgohen rregullisht, Hebrenjtë Sephardik / Mezrahi janë gjithashtu më të ulët në rendin e grumbullimit, dhe AshkezIm e importuar janë kryesisht përgjegjës atje. Nuk më duket asnjë bazë për një gjendje të shëndetshme të shëndetshme ..

    https://www.911history.de/pdfs/Israel_Hayom_Kissinger_10_years.pdf

   • XanderN ka shkruajtur:

    Shumica e refugjatëve / migrantëve janë muslimanë dhe nuk duan të shkojnë në Izrael fare, pavarësisht se rreth 2 milion arabë (pothuajse të gjithë muslimanë) jetojnë atje.

    E vetmja rrugëdalje logjike e drejtpërdrejtë për muslimanët suni ishin Turqia (gjithashtu e sponsorizuar shumë nga BE) dhe Jordania. Dhe Izraeli është për tre të katërtat hebraike etnike, por shumë më pak hebre fetare. Ortodoksët kanë vetëm 1 milion anëtarë.

    Unë nuk shoh pse Izraeli duhet të kujdeset fare për Evropën. Në fund të fundit, shumica e njerëzve këtu nuk duan të ndryshohen në një vend të qeverisur nga ligjet islame. Prandaj është e justifikuar që ata arsyetojnë në Jeruzalem se është shumë më logjike për vendet islamike të pranojnë refugjatë nga feja e tyre. Në Arabinë Saudite, për shembull, nuk ka hapësirë ​​dhe para të mjaftueshme. Ai vend, nga ana tjetër, ka mbyllur praktikisht kufijtë e tij, dhe 'ashtu' ato janë - sipas planit - të drejtuara drejt Evropës.

 8. XanderN ka shkruajtur:

  Po fillon të duket shumë si një përsëritje e skenarit MH-17. Ministri Blok gjithashtu e quan atë "me shumë gjasë që aeroplani u qëllua nga raketa iraniane", dhe i përgjigjet pyetjes nëse Irani duhet të ndëshkohet "varet nga përgjigja iraniane".

  Ashtu si me MH-17, është jashtëzakonisht e çuditshme që vende të ndryshme të arrijnë në një përfundim të tillë kaq shpejt pas katastrofës. Dhe atëherë Irani madje mund të duhet të 'ndëshkohet' për vrasjen e një numri të madh të qytetarëve të vet (plus, sa 'i dobishëm', dhjetëra qytetarë të vendit të NATO-s, Kanada, ku në vitin 2014 në veçanti viktima ishte vendi i NATO-s, Hollanda)? Ashtu si Asad supozohet se grumbulloi njerëzit e tij?

  Dhe me sa duket harrohet se raketat antitajrore të vendosura në një vend fiks janë krejtësisht të papërshtatshëm për të zbritur një aeroplan me fluturim të ulët, sigurisht jo kur sapo është ngritur, edhe në zonat malore. Sikur të ishte tashmë një raketë, duhet të ishte shkrepur nga supet (si 'Stinger' i mirënjohur amerikan). Në atë rast, kemi të bëjmë me një sulm terrorist. Por saktësisht kur Irani gjuajti raketa në bazat amerikane në Irak?

  Kështu që videoja që tregon se një raketë godet aeroplanin thotë shumë. Nëse videoja është e vërtetë (siç është thënë), atëherë kjo në të vërtetë tregon për një sulm, sepse një gabim nga mbrojtjet e avionëve - që në fillim më dukej një shpjegim logjik - është praktikisht i pamundur. Nëse videoja është e rreme, atëherë është në interesin e një pale të krijojë një përshtypje të rremë, dhe për këtë arsye ka të ngjarë të kishte njohuri paraprake, dhe ekziston gjithashtu një komplot (terrorist) në atë rast.

 9. Guppy ka shkruajtur:

  @Zonnetje

  Gjithashtu mendoni se është një shfaqje e madhe e rreme, drejtuesit e Iranit janë pjesë e lojës. Shtë gjithashtu bukur që Perëndimi ka të drejtë, tani të gjithë mendojnë se ata kishin të drejtë edhe me MH17.

  https://nos.nl/artikel/2318152-iran-geeft-neerhalen-boeing-toe-noemt-het-een-menselijke-fout.html

  • Zonnetje ka shkruajtur:

   Interesant është libri i Jack Bernstein, një hebre i vrarë nga mossad, jeta e një çifuti amerikan në Izraelin racist marksist. Në librin e tij ai shkruan se kontrasti është i rremë lindje-perëndim. Këto marrëveshje janë bërë midis Moskës, Tel Aviv dhe New York. Si mund të jetë kështu?
   Se miti që Moska do të qëndronte pas vendeve arabe është i rremë etj etj. Sigurisht që nuk duhet ta njohim njerëzit e thjeshtë të botës që etj.

   • ZalmInBlik ka shkruajtur:

    e keni lexuar gjithashtu atë libër dhe është e vërtetë ajo që ju shkruani, Lies New për Old është gjithashtu një interesant. Një mbrojtës i KGB-së i cili pajtohet që kontradiktat janë sajuar dhe ne të gjithë e dimë se kush ishte përfaqësues i tepërt brenda Byrosë Politike dhe politikë-bërësve në përgjithësi. Sidoqoftë, parashikimet e Anatoliy Golitsyn janë realizuar për 85% -90%.

    https://aanirfan.blogspot.com/2018/03/putin-communism-trump-golitsyn.html
    https://www.amazon.com/Golitsyn-Vindicated-Second-Splits-Communist/dp/1514238977

    Philby i jep një fjalim Stasi në 1981 pjesë e Kembrixhit V me kokën e të dyshuarit të zakonshëm Victor Rothschild

    • Zandi Eyes ka shkruajtur:

     @zalm, është qesharake dhe befasuese njëkohësisht të shihet se si kjo filby gay po falënderon shokun e tij Wolf, linjat siç e përshkruan Dielli qartë.

     Markus Wolf (STASI): «Në retrospektivë, unë jam i lumtur të them që Jewishifutëria ime mund të ketë kontribuar në mungesën e dëshirës sime për të vepruar kundër Izraelit, por kjo kryesisht ishte për shkak të konsideratave profesionale. Unë preferoj të përqendroj të gjitha përpjekjet për mbledhjen e informacionit në Gjermaninë Perëndimore dhe në NATO ".
     https://www.haaretz.com/1.4742183
     https://www.timesofisrael.com/top-israeli-officials-were-part-of-kgb-spy-ring-report/

     vjersha e historisë në një farë mase

     • Zonnetje ka shkruajtur:

      Interesant është libri nga Christopher Story, Rendi i ri i nëntokës, aktorët e errët që luajnë lojëra, fantazitë globale të iluminati gjeomasonik. Tregoni shumë
      informacion të mirë për djemtë dhe taktikat e tyre. Shtë turp që Story i përmend djemtë në librin e tij "Gjermanët" edhe pse unë mund ta kuptoj këtë. Historia gjithashtu është shumë e shqetësuar me Krishtin. Recommended. Allshtë e ndërlidhur e gjitha në krye dhe popullsia e zakonshme po mashtrohet dhe përdoret si një mjet, gurë.

     • ZalmInBlik ka shkruajtur:

      Le Christopher Story ta ketë botuar librin nga Anatoliy Golitsyn, të jetë i njohur me veprën e tij. Ju duhet të lexoni idd me kujdes midis rreshtave për të kuptuar me kë merremi. Mund të rekomandojë punën e tij në BE nëse nuk e keni lexuar librin.
      https://exopolitics.blogs.com/files/eu-collective.pdf

     • Riffian ka shkruajtur:

      faleminderit salmon për majë, kam lexuar librin e librit të Golitsyn në veçanti kjo pjesë më tërhoqi vëmendjen. Drejtuar kështu:

      "Sekreti, koordinimi midis vendeve komuniste, veçanërisht midis Bashkimit Sovjetik dhe Kinës, është praktikuar në bazë të politikës me rreze të gjatë. Pavarësisht nëse synohet apo jo. Teoritë e konvergjencës perëndimore kontribuojnë në mënyrë efektive në përmbushjen e suksesshme të kësaj politike. Ata promovojnë ndalimin dhe ndihmojnë bllokun komunist të marrë teknologji të përparuar nga Perëndimi dhe të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në favor të komunizmit. "

      https://en.wikipedia.org/wiki/Sino-Soviet_split

 10. Riffian ka shkruajtur:

  asgjë nuk është ajo që duket, kjo erë drejtimi dhe kush e di se çfarë marrëveshjesh po përmbyllen aktualisht. Masa përsëri shpërndahet masivisht në sy.

  Tag: Bankare Zvicerane

  https://www.zerohedge.com/geopolitical/id-see-them-call-me-how-trump-used-encrypted-swiss-fax-machine-defuse-iran-crisis

 11. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Për rekordin, postuar vetëm nga telegraaf

  Filmi tregon që ...
  Unë preferoj që ata të thonë një provë të demonstrueshme që filmi është 100% i vërtetë, por pastaj përsëri, kjo nuk është më e mjaftueshme.
  Ndihemi kaq të ndyrë sa nuk mund të marrësh asgjë si të mirëqenë.

  https://www.telegraaf.nl/nieuws/326266112/nieuwe-video-toont-dat-twee-raketten-vliegtuig-iran-raakten

  Asgjë nuk mund të pranohet, pa llogaritur, të paktën jo nga media (NOS, gazeta, RTL etj)
  Kjo është gjithashtu e imagjinueshme ngadalë pasi një ekip i Bellingcat (studiues të MH17) merr një çmim Machiavelli dhe një deklaratë e referencës për çmimin thotë: Kështu që nga shkrimi i Machiavellis!

  "Sepse njerëzit janë të këqij dhe nuk do ta mbajnë fjalën e tyre për ty, nuk ke pse t'ua bësh këtë" atyre ... "Kështu që ai thotë që gjithçka është e ligjshme sepse me përkufizim ata mendojnë keq për ty / ti / ti

  https://www.militairespectator.nl/sites/default/files/bestanden/uitgaven/1995/1995-0493-01-0122.PDF

 12. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Interesant

  Siç thashë në artikullin e mësipërm: Izraeli ka të ngjarë të jetë i aftë të hakmarrë në sistemin antirap të iranianëve.

  • Zonnetje ka shkruajtur:

   Nuk kam dyshim se Izraeli mund. Ata janë shumë të mirë për këtë, në çështje të tilla. Ah, Irani, elita iraniane, po e luan lojën. Ndërkohë, elite elita ’e Iran iranianëve’ shtypë popullsinë e zakonshme me ndihmën e besimit islam. Deri vonë, kjo bëhej përmes besimit, "Krishterimi" në Evropën Perëndimore. Tani që ata kanë arritur qëllimin e tyre në Evropë, "Krishterimi" nuk është më i nevojshëm si një mjet për nënshtrim. Sigurisht që 'Krishterimi' nuk do të hidhet me ujin e banjës, edhe nëse është e nevojshme, por gjithashtu nuk do të më befasonte nëse doli se samiti i Palestinezëve po bashkohet gjithashtu mirë me ta. Paguan të luajë së bashku, kështu bën edhe popullata e mirë në Hollandë. E bukur për të marrë pjesë, argëtim. marrëveshje e heshtur e popullatës normale me djemtë. Ata janë 'anëtarë' të popullatës normale që ruajnë dhe do të ruajnë ata që mendojnë ndryshe !!!
   Ne nuk duhet të kemi iluzione për këtë. Nuk i intereson ata ... morali është për shitje me siguri në Hollandë, tokën e tregtarëve. Jo diçka për të cilën të krenohemi, sigurisht jo.

Lini një Përgjigju

CLOSE
CLOSE

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër