Fjala, libra, muzikë, filma, lojëra dhe internet: konfuzioni boshnjak i gjuhëve eksponenciale?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 30 gusht 2017 10 Comments

Argus ishte një australian në mëngjes nga Melburn nga 1846 në 1957 e cila shihej si gazeta e Australisë dhe konsiderohej si një gazetë konservimi. Në 6 Gusht 1931 gazeta botoi një pjesë për komunikimin telepatik të popullsisë indigjene; Aborigjenët. Imazhi i ngushtë që shumë prej sot kanë për popujt indigjenë është ndoshta imazhi i një 'popullsi primare të privuar'; Një grup i pafavorizuar i popullsisë që 'ne' me teknologjinë tonë ka qenë në gjendje të nxjerrë pak përpara ecjes sonë. Edhe të mjerët mund të përfitojnë pak.

Ky mendim arrogant mund të fitojë pak rishikim; sidomos kur zbulojmë se përparimi ynë teknologjik do të na sjellë biznesin që tashmë kanë zotërinjtë vendës. Ju lutemi të hidhni një sy në prezantimin e mëposhtëm TED nga Profesor Kevin Warwick nga 2012. Megjithëse sipas kurbës eksponenciale të rritjes teknologjike të ligjit të Moore, 2012 duket se ka qenë një shekull më parë, Warwick na tregon se si do të bëhemi telepatike përmes lidhjes së trurit. Elon MuskKompania Neuralink do të japë një kontribut të rëndësishëm për këtë. Shumë prej tyre janë ende skeptikë nëse lidhja e trurit me internetin do të jetë teknikisht e realizueshme, por unë guxoj të përdor potencialin tim të dobët 'paratë e gjalla"për të bast. Hidhni një sy në videon e Kevin Warwick dhe vendoseni pranë ideve të CEO të Google ray Kurzweil. Më pas lexoni nën videon.

Si vepruan ato aborigjenët sipas përshkrimit Argus? Epo, njoftoi gazeta 6 gusht 1931:

David Unaipon, një anëtare e plotë me gjak nga fisi Ngarrindjeri e aborigjenëve ngjallur interesim të madh në mesin e anëtarëve të Institutit viktoriane e Reklamim përshkruajnë mesditë dje duke u dhënë atyre metodën e përdorur nga ana e aborigjenëve për të dërguar mesazhe në distanca të gjata ose të shkurtra. Unaipon tha se statusi i inteligjencës së Aborigines u lexua nga aftësitë e tij të gjurmimit, transmetimi i mesazheve të mendimit dhe
kod i lartë moral. "Kur një aborigjen dëshiron të marrë ose të dërgojë një mesazh tjetër anëtarëve të tjerë të fisit të tij, ai së pari tërheq vëmendjen me ndihmën e një sinjali të tymit"Tha z. Unaipon. "Njeriu që sheh tymin fillon pastaj procesin e vështirë të pastrimit të mendjes së tij nga çdo mendim dhe duke u bërë plotësisht i hapur ndaj mesazheve që i janë dërguar atij. Njeriu që ka bërë sinjalin e tymit përqendron mendimet e tij në mesazhin që do të dërgohet, që pranohet në asnjë kohë dhe përcillet në pjesën tjetër të trungut. Nëse nuk shihet një sinjal tymi, dërguesi pret që personi me të cilin ai dëshiron të komunikojë të ketë rënë në gjumë dhe vetëdija e tij të jetë e fikur. Nënndërgjegjja e tij është aktivizuar plotësisht dhe kështu që mesazhi ende mund të dërgohet."

A nuk duket kjo si ajo që Kevin Warwick dhe miqtë e tij futuristë si Ray Kurzweil dhe Elon Musk tani na ofrojnë si një vizion fantastik teknologjik për të ardhmen? Për njëfarë kohe, unë kam marrë mendimin se përparimi teknologjik është në të vërtetë një degjenerim i kapacitetit "njerëzor".

Historia biblike e konfuzionit babilonas të gjuhëve është në fakt një falsifikim i historisë së vërtetë. Ajo shkon shumë larg për të shpjeguar plotësisht se në këtë artikull. Më fal për të bërë atë një herë tjetër. Në fakt, mund të themi se konfuzioni i fjalimit babilonas ishte kryesisht për futjen e fjalës. Në fakt, kjo ishte degjenerimi i parë i kapaciteteve tona. Kur flas për 'tonë', synoj njeriun origjinal në kapacitetin e tij të plotë. Për të shpjeguar të gjitha ato që unë do të duhet për të shkruar një libër të tërë, por për shkak të hapësirë ​​të shkurtër vëmendje të lexuesit mesatar, unë të përpiqet të jetë i shkurtër këtu dhe thjesht duke deklaruar se fizika kuantike jep shpjegimin më të mirë për të "eksperiment i dyfishtë': çështja është fikse vetëm kur shihet. Shpirti përjeton universin e materializuar përmes avatarit njerëzor. Më parë u përpoqa ta shpjegoj këtë në bazë të zhvillimeve në industrinë e lojës (ju lexoni atë artikull përsëri nëse keni kohë). Sa më shumë që jetojmë nga ai shpirt, aq më shumë do të shohim se gjithçka tjetër në "realitetin tonë" të gjithë ditës është vetëm një zbavitje nga "dija e vërtetë".

Krahasoni pak kur luani një lojë. Ju mund të humbni plotësisht veten, por për momentin ju duhet ta bëni atë me një njësi kontrolli. Po në qoftë se ju merrni një eksperiencë të plotë shqisore nëpërmjet një lidhjeje të trurit të Elon Musk brenda një lojë që pothuajse është e padallueshme nga realiteti? Tani për tani mund të kuptosh që po luan një lojë dhe mund ta fikësh ekranin ose të fikësh syzet e VR. Dhjetëra mijëra njerëz në mbarë botën shpenzojnë më shumë se një ditë pune gjatë lojrave. Çfarë do të ndodhte në qoftë se loja u bë kaq e gjallë që ju mund të takoheni me lojtarë të tjerë? Tani ju mund të komunikoni me ta në internet nëpërmjet mikrofonit tuaj jashtë lojës në një dhomë chat. Supozoni se realiteti virtual bëhet kaq i vërtetë që fjalimi dhe dëgjimi janë futur në lojë? A nuk krahasohet kjo me atë që ndodhi në Babiloni? Ne filluam të mësonim për të komunikuar në këtë realitet virtual përmes fjalimit, ndërsa komunikuam në nivelin e shpirtit (në imazhet 'nëpërmjet mikrofonit në dhomën e bisedave të lojës'). Komunikimi në këtë 'realitet' na ka çuar më larg nga realizimi i 'origjinalit' tonë. Ne mund të komunikonim në nivel shpirtëror (të quajtur edhe 'telepatia') dhe tani kemi filluar të komunikojmë në nivelin e lojrave.

Ne kemi zhvilluar këtë komunikim në nivelin njerëzor-avatar (gjithashtu të njohur si 'fjalim') në lartësi të mëdha. Ne kemi literaturë, film, imazh, tinguj, muzikë, lojëra dhe tani në internet. Kjo lidhje në internet dhe truri do të na bëjë telepatik (në këtë "nivel lojë") përsëri. Por a nuk duhet të harrojmë se ne ishim atje dhe që tashmë i kishim të gjitha aftësitë kur nuk e kishim lejuar veten të kapnim në këtë iluzion burgu të burgut? Çfarë po bëjmë? Ne filluam të rrahim veten dhe adhurojmë shkrimtarë që shkruajnë libra të bukura ose krijuesit e filmave dhe zhvilluesit e lojërave që na marrin në botë të mahnitshme të ëndrrave. A e njihni filmin 'Inception'? A e shihni këtë film edhe një herë dhe e kuptoni se kjo është pikërisht ajo që po ndodh.

Progresi teknologjik në këtë lojë na sjell dukshëm më afër së bashku, por në të vërtetë është një ankorim më i thellë në këtë Luciferian burgu shpirtëror. Burgu shpirtëror që na mban larg nga aftësitë origjinale të shpirtit dhe na prezanton me një suxhuk që nuk është asgjë më shumë se një kopje e asaj që tashmë është në shtresën origjinale. Krijimi Luciferian solli 'dritë' dhe materializoi universin tonë në 3D. Kjo ishte ndërtimi i këtij burgu shpirtëror; kufizimin e kapaciteteve tona. Ju dhe unë jemi tunduar të zbresim në këtë lojë iluzionare. Dita e parë e krijimit, ku "Drita" u krijua, kohën kur Luciferi ishte një spektër të vogël të spektrit dridhje kufizuar seriozisht të (shpirtit të burgosur) dritë shikimi i dukshëm (mendoj e 'eksperiment i dyfishtë'); spektri që materializohej nga vëzhguesi (lexo: 'shpirti i burgosur') i universit tonë fizik. Krijimi i dritës ishte pra fillimi i kufizimit të kapaciteteve tuaja. Prandaj, termi "punëtorë të lehtë" është kryesisht një interpretim për Luciferianizmin dhe për 'mbajtjen e shpirtit në burg'.

Prandaj mund të themi se Apple dhe pema e dijes (internetit) më largojnë nga kapacitetet tona origjinale dhe të vërteta. E gjitha filloi me fjalën e folur dhe të shkruar. Pasuese "Progresi", që ka rezultuar në shprehje të mrekullueshme artistike dhe krijuese dhe muzikë të bukur, filma dhe lojëra ishin sqimë e tërheqjen e jetës në lojë me anë të njeriut-avatar; konfuzioni përfundimtar i gjuhës babilonase. Mjekësia për t'u kthyer në kapacitetet tuaja origjinale qëndron pra në të heshtja. Jo, jo heshtjen nga thëniet e famshme "Jini akoma dhe e dini këtë Unë jam është Perëndia juaj ", sepse atëherë ju do të përqendroheni te krijuesi ynë (që është një korrupsion për 'të burgosurin'). Pastaj ktheheni te Luciferi, 'Unë Jam' që na burgosi ​​në këtë krijim të dritës, kjo kufizim i fushës sonë të perceptimit. "Jini ende dhe e dini!"

Lista e lidhjeve burimore: wikipedia.org, trove.nla.gov.au

Etiketa: , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (10)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. tru ka shkruajtur:

  Me pak fjalë, sipas mendimit tim,
  jo-babeloniers me frymën e tyre të bllokuar në trupat e tyre në një hologram / matricë të krijuar nga babeloniers.

 2. hans coudyser ka shkruajtur:

  Super Martin. Personalisht për një kohë të gjatë ndjenja se unë nuk kam 'vullnetarisht' të prirur për këtë 'jetë' 'këtu' dhe 'atë'. Se unë jam i përshtatur ... Dhe ne nuk kemi zgjedhur të jetë kjo qëllimisht për ne se ajo mund të japë, etj Kjo është Njerëzit flasin me origjinë nga burgu 3D ose nep'lichtconnectie. (Ulur 'prapa' 'zë' të lehta dhe kjo është interesante për të hetuar) Tani që I-ne ende kemi, ne mund vetëm masa të mirë këtu nuk -Pra, - që të kthehen për të vizituar dhe duke virtualiteti më tej demaskuar.

 3. jana ka shkruajtur:

  Faleminderit Martin, ju shprehni pikërisht atë që unë mendoj gjatë gjithë kohës; se ajo që Elon Musk dhe bashkëpunëtorët dëshirojnë, mund ta bëjmë tashmë me telepatinë. Është thjesht humanizmi në vend të Transhumanizmit. Pra, ne nuk kemi nevojë dhe krejtësisht të panevojshme! Ne duhet të polishim dhe të zhvillojmë mençurinë dhe intuitën tonë përsëri.

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Pikërisht "zhvillimi" i gjithçkaje që ka komplikuar kapacitetet tona. Merrni sa më shumë zhurmë nga linja që është e mundur.
   Në vend që të dëgjojnë mësuesit dhe të ndjekin mësimet e tyre të mençura (të folurit), heshtni dhe dëgjoni zërin e shpirtit tuaj që përmban të gjitha njohuritë.

   A do të thotë kjo që të bëhesh pasiv? Jo, vetëm shikoni ??

   • amilius ka shkruajtur:

    Vetëm Martin!
    Një dëshmi e mençur, nuk më kujtohet kush, ajo kurrë:
    Të gjitha problemet lindin sepse nuk mund të ulesh dhe të jesh në heshtje me veten.
    Njerëzit flasin për zemrën, por është shpirti që jeton në zemër, dhe kjo
    Nuk flet, por pëshpërit. Kjo është arsyeja pse është një mençuri e vërtetë të jesh e qetë.
    Shpirti punon nga zemra me ndjenjën e zorrëve. Ju duhet dhe mund të mbështeteni në atë. Dhe besimi është çelësi i derës së (dhe që është abuzuar që abuzimi bëhet përsëri) dashuria.
    Kur shpirtrat mund të dëgjojnë njëri-tjetrin përsëri, ndjenja e gutës bëhet përsëri një festë.
    Tani gjithçka po bëhet për të shtypur atë ndjenjë, dhe jeta emocionale është bërë standardi me anë të të menduarit.

    Meditimi ... është si nderimi i mesit.
    Është e qetë në mes mes dy tingujve. Në heshtje gjendet e vërteta mbizotëruese. Ka heshtje pas zërit.
    Ne bëjmë heshtje për vdekjen, viktimat dhe gjithçka që shkoi keq.
    Pothuajse kurrë për jetën.
    Ndjenja e gutëve nuk është konceptuar, është atje. Dëgjimi i saj ju bën të besoni veten. Ndalimi i saj na brent Ne në këtë gjendje aktuale. Ne nuk i besojmë më vetes.

    Faleminderit përsëri Martin,
    Je mirë!

  • Camaron ka shkruajtur:

   Lëreni edhe për një njeri. Sepse kjo fjalë është e infektuar gjithashtu si gjuha botërore e re 'e projektuar'. Njerëzit si shpirtrat janë tashmë, kështu që nuk duhet të jetë. E vetmja gjë që duhet bërë është shkëputja nga realiteti i rremë dhe artificial.

   Liria është jashtë matricës, por do të duhet të vihet në lëvizje në matricë. Mënyra origjinale e komunikimit midis njerëzve dhe midis njerëzve me gjithë krijimin duhet të jetë jashtëzakonisht e veçantë dhe pa gjuhë.

  • amilius ka shkruajtur:

   Kur hapemi, ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me njëri-tjetrin, pa frida moderne.
   Unë një herë pata se aborigjenët e Australisë mund të komunikoheshin pa qenë në një shëtitje të gjatë nëpër të pacenuarën. Kjo ishte e mundur vetëm sepse ato janë të hapura për njëri-tjetrin në besim.
   Asnjë komunikim pa besim.

 4. mendjehollësi ka shkruajtur:

  Martin, siç e dini, unë kam vështirësi në kuptimin e fizikës kuantike.
  Me fjalë të tjera, materia është e fiksuar vetëm kur shihet.
  Pyetja ime është shumë e thjeshtë, domethënë:
  A duhet të bëhet ky perceptim nga një njeri apo a mund të bëhet kjo perceptim nga kafshët?
  Pra, për shembull, tingujt e gjigantit të vjetër të pyjeve që zhyten në xhungël, ndërsa nuk ka qenie njerëzore, dhe ka vetëm kafshë që e vëzhgojnë atë. A është kjo çështje solide atëherë? Apo këto kafshë ekzistojnë vetëm kur një person i percepton ato?
  Nëse është kështu, më në fund kuptoj fizikën kuantike.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër