Kur qeveritë fillojnë mediat sociale ose internetin në rast të sulmeve (si ato në Sri Lanka), ju në fakt tashmë e dini mjaftueshëm

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 22 Prill 2019 11 Comments

burim: wsj.net

Sulmi i djeshëm në Sri Lanka përsëri pati një ndikim të madh. Qindra të vdekur dhe shumë të plagosur dhe një sulm me bombarduesit vetëvrasës në vende të shumta, ju njoftojnë mediat. Sa mbresëlënëse është kjo? Pra mbresëlënëse që qeveria e Sri Lankës menjëherë duhej të shkatërronte meda sociale për "të parandaluar përhapjen e lajmeve të rreme". Por cili lajm i rremë mund të përhapet kaq shpejt? Se sulmet nuk ishin të vërteta ndoshta? A do popullsia e varfër e Sri Lankës të zvarritet shpejt pas Photoshop ose Adobe After Effects për të filluar prodhimin dhe shpërndarjen e videos të rreme? Çfarë mendoni ju? Ah, natyrisht që qeveria ka frikë se më shumë njerëz do të ndihen të frymëzuar të përdorin mediat sociale për të shpejt të varur një brez bombë dhe madje të fillojnë të hedhin në erë një kishë apo hotel! Ose që ata e bëjnë njëri-tjetrin "Dhe tani ti!"Ose jo, njerëzit kanë frikë se të krishterët e zemëruar tani do të sulmojnë myslimanët.

La International Business Times raportoi:

Portali i lajmeve i qeverisë së Sri Lankës përditësohet se të gjitha mediat sociale janë bllokuar për të shmangur përhapjen ose lajmet e rreme. Në një apel, Kryeministri i Sri Lankës, Ranil Wickremesinghe u kërkoi njerëzve që "të shmangin propagandimin e raporteve dhe spekulimeve të paverifikuara".

Nëse shikoni videot në internet, ka kaosi të njohur, britma dhe britma. Shumë sirena dhe ambulanca dhe në këtë rast natyrisht skenën kaotike të rrugës së Sri Lanka. Me sa duket ka shumë dëme, por mund të jetë mjaft e shtrenjtë për të marrë një popullsi të tërë botërore në mënyrën e rrënuar. Së fundi, është lajm i botës me ndikim global; veçanërisht nëse përfshihen amerikanët dhe evropianët. Për këtë ju doni të sakrifikoni një kishë të brendshme në një vend kaq të varfër. Imazhet e vetme që kemi për të parë janë ato që na lejohen të shohim dhe që përforcojnë imazhin se është e gjitha serioze.

De New York Times vjen me shpjegimin e mëposhtëm për shkatërrimin e mediave sociale:

Sri Lanka bllokuan disa rrjete të mediave sociale në prag të sulmeve terroriste të dielën, duke përfshirë Facebook dhe shërbimin e mesazheve WhatsApp. Hapa e jashtëzakonshëm pasqyron shqetësim në rritje globale, veçanërisht në mesin e qeverive, në lidhje me kapacitetin e rrjeteve amerikane për të nxitur dhunën.

YouTube, Instagram, Snapchat dhe Viber ishin gjithashtu të paarritshëm, sipas grupeve të monitorimit në internet.

"Ky ishte një vendim i njëanshëm," tha Harindra Dassanayake, një këshilltare presidenciale në Sri Lanka.

Zyrtarët bllokuan platformat, tha, për shkak të frikës se dezinformata rreth sulmeve dhe gjuhës së urrejtjes mund të përhapeshin, duke shkaktuar më shumë dhunë.

A doni të dëgjoni mendimin tim? Me sa duket, përndryshe nuk do ta kishit lexuar këtë artikull dhe do të kishit lënë pas web faqen time. Mendimi im, pra: Mendoj se qeveritë po hedhin internetin, sepse kanë frikë se njerëzit që jetojnë në lagje do të bërtasin se historia është e gabuar dhe zbulon lajmin e rremë duke përhapur imazhe ose dëshmi që tregojnë se ne jemi mashtruar. jetë.

Unë përsëris përsëri: "nga frika se dezinformata rreth sulmeve dhe gjuhës së urrejtjes".

George Orwell do ta donte këtë. Këtu shohim dy gjëra. Për të filluar, ka të ngjarë që qeveritë dhe mediat e tyre të përhapin 'dezinformata' në formën e lajmit të rremë, kështu që njerëzit kanë frikë se e vërteta do të zbulohet përmes mediave sociale nëpërmjet deklaratave të njerëzve që thjesht shohin se është e rreme. Elementi i dytë në këtë koment është termi "gjuha e urrejtjes". Kjo është mbulesa për gjithçka dhe për ata që guxojnë të bëjnë një zhurmë. Është vetëm një alibi për të rrafshuar internetin; me sa duket që njerëzit nuk bëjnë thirrje për të sulmuar (në këtë rast, për shembull) muslimanë. Shprehja "gjuha e urrejtjes" së shpejti do të jetë termi me të cilin kushdo që shpreh një mendim të ndryshëm nga historia që shfaqet emisioni i mediave kryesore. Në fillim u quajt teori konspiracion, por durimi i autoriteteve gënjeshtare dhe mediave të tyre po mbaron. Njerëzit duan më shumë censurë dhe kështu tani stigma e re 'gjuha e urrejtjes' shtohet në arsenal. Ekziston vetëm një imazh i realitetit dhe ky është realiteti i rremë që qeveritë dhe mediat e tyre na imponojnë nëpërmjet makinave të tyre të lajmeve propaganduese të lajmeve, në mënyrë që ata të mund të kundërshtojnë grupet e popullsisë.

A keni kuptuar më në fund? Është menduar që grupet e popullsisë të vendosen kundër njëra-tjetrës. Kjo është arsyeja që këto PsyOp (operacione psikologjike) janë manipuluar përmes krijimit të lajmeve të rreme. Qëllimi është krijimi i "gjuhës së urrejtjes" në mesin e popullatës, por njerëzit duan të shkatërrojnë internetin për të parandaluar zhbllokimin e lajmit të rremë dhe për të përdorur "gjuhën e urrejtjes" dhe përhapjen e "lajmit të rremë" si alibis për të përdorur mediat sociale. censuruar. Në këtë mënyrë, nuk shfaqen imazhe dhe mesazhe që fshijnë mashtrimin. E drejtë e zgjuar? Në të njëjtën kohë, në mbarë botën ka frikë nga pornografia për ta vënë atë në retinë e gjithë botës se masat e policisë janë vërtet të nevojshme në mbarë botën. Në këtë drejtim, Dita e Pashkëve ishte një ditë e mrekullueshme për të përdorur Papa për këtë propagandë frike.

Bombarduesit vetëvrasës tani janë në shitje në Media Markt. Dy për çmimin e 1. I dobishëm për përdorim në telefon.

Lista e lidhjeve burimore: ibtimes.com, nytimes.com

Etiketa: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (11)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Po, ne i njohim ato histori, por kjo është pika: nuk është operacioni Gladio. Kur do ta merrni atë nga Wilfred? Ata janë situata të skenës. Metoda të pastra të Hollivudit duke përdorur një ekip aktorësh dhe personel të komprometuar qeveritar. Nuk ka vdekje apo lëndime. Çfarë Hollywood mund të bëjë në një film, kështu që mund të mediave. Shikoni? Është një lajm i rremë në kuptimin literal të fjalës.

 1. Maya El Mai ka shkruajtur:

  Pse po e bëjnë këtë?

 2. Wilfred Bakker ka shkruajtur:

  Po, ata me të vërtetë nuk ngurrojnë të bëjnë këtë, dua të them 911, nuk më duket se e kuptoj apo jo.

  Brrr

  dashuri

 3. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Imagjinoni: Ju keni një katastrofë në Holandë aq të madh sa fatkeqësia Bijlmer.
  Imagjinoni: Qeveria menjëherë vendos mediat sociale, jo më shumë post, asgjë pas komunikimit, FB tuaj larg, Gjithçka

  Mendoni se shumë njerëz mendojnë se A-social i qeverisë në atë kohë pavarësisht nga arsyeja, si do të reagonit nëse ndodh diçka e tmerrshme dhe nuk mund të komunikoni më siç keni bërë?

  Pra, si një qeveri ju keni diçka për të fshehur, sepse nëse do të ishte e vërtetë, do të luani kartelë plotësisht të hapur.

  Nëse ka një faqe tjetër në Holandë që pajtohet me pozitën e z. Vrijland, kërko vetëm në rrjet, sepse kjo analizë është shumë më logjike.

 4. JHONNYNIJHOFF@GMAIL.COM ka shkruajtur:

  Interneti 1.0 plotësisht nën kontroll (r) qeveritë! koha për internet 2.0 evolucioni është revolucion!
  http://wlcg.web.cern.ch/

 5. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Sipas Rita Katz nga Site Intel, si është e mundur?

  https://ent.siteintelgroup.com/

 6. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Rastësia ekziston

  XNUMIX pas prillit Marina amerikane arrin në Sri Lanka për qëllime trajnimi

  https://sputniknews.com/military/201904221074342119-us-navy-sri-lanka-drills-suspended/

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër