Planet e pushimeve Aruba, Bonaire, Curaçao? Jini të përgatitur për luftën e nisur nga SHBA me ishuj ABC si qendër

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 19 Shkurt 2019 15 Comments

burim: 4.bp.blogspot.com

A keni plane pushimi për Aruba, Bonaire ose Curaçao? Jini të përgatitur për luftën e nisur nga SHBA me ishujt ABC si qendër. Nëse keni lexuar në media holandeze që ishujt ABC janë të përmbytur dëshiron të refugjatëve dhe SHBA si lehtësim, kjo do të thotë se një luftë është i pashmangshëm, me Venezuela rrethuar nga të gjitha anët do të jetë dhe të vendeve pjesëmarrëse në duart e Ecja në SHBA do të përdoret. Holanda do t'i bëjë ishujt e saj të disponueshëm për ndërtimin e trupave (edhe nëse bëhet në media sikur kjo të mos jetë e dëshirueshme). Shumë e rëndësishme është që të naftës nga Venezuela grabitje do të shkojnë nëpër këto ishuj, sepse ka tanke të mëdha magazinimit dhe rafineri. Prandaj, ishujt ABC do të luajnë një rol shumë të rëndësishëm dhe kjo ndoshta do të thotë se ne mund të presim shumë anije luftarake dhe nëndetëse amerikane. Gjithashtu duhet të pritet që Rusia, Turqia dhe (veçanërisht) Kina nuk do të lënë një ndërhyrje amerikane të pandëshkuar. Kjo është për shkak se këto vende kanë investuar shumë në ekonominë venezueliane.

Në tim artikulli i mëparshëm Unë kam shpjeguar se si gjithmonë mund ta njohim lojën dialektike hegeliane të kundërshtive të kundërshtuara në mënyrë të qëllimshme, kështu që gjithmonë kemi nevojë për një pamje më të madhe (ose 'skenari') mbajeni një sy në të. Ne kemi parë në fakt SHBA-të që humbën në Siri nga Rusia dhe Turqia (pasi SHBA-ja ushtria më e madhe brenda NATO-s). Turqia nuk është më komanduar nga SHBA. Të ashtuquajturat sanksionet amerikane kundër Turqisë janë shitur në media si të dëmshme në lira turke, por me lirës turke të ulët, eksportet turke janë në rritje në mënyrë eksponenciale e drejtë, e cila është lulëzimin e ekonomisë. Industria ushtarake turke në veçanti po përfiton dhe po rritet në qiell. Pra, ne të vërtetë janë pa raporteve të medias në lidhje me të vërtetë (ju duhet të shqetësohen për yjeve sapun dhe grindjeve politike rreth pakuptimta), dëshmitarë të një zhvendosje të fshehtë të pushtetit në favor të Turqisë dhe në dëm të SHBA-ve Lufta e ardhshme me Venezuelën mund të jetë rënia që e bën depërtimin e kovës amerikane. Ajo nuk duket e mundur që kjo, e kombinuar me luftërat e tregtisë Trump mund të jetë shtytje përfundimtare në rënien e hegjemonisë ushtarake të SHBA-ve

Pra, nuk e përjashtoj që do të shohim një Shtetet e Bashkuara të humbura për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Natyrisht që Vietnami tashmë ishte një dështim, por u deshën shumë vite. Afganistani gjithashtu nuk dëshiron me të vërtetë të trageteve dhe Siria ishte një bllok, por për më tepër të gjitha ndërhyrjet imperialiste kanë qenë të suksesshme. Jugosllavia, Iraku, Libia, Ukraina dhe ndoshta harrova disa, ishin ende suksese të thjeshta.

burim: zerohedge.com

Ndonëse Trump vazhdon të thërrasë se po tërheq ekonominë amerikane nga avulli, dhe se të gjitha shifrat janë pozitive, këto shifra nuk janë aspak pozitive në praktikë. Kështu qëndroi shitjet e dyqaneve në dhjetor 2018 në pikën më të ulët që 2014 dhe amerikanët duken gjithnjë e më shumë duhet të marrë hua për të mbajtur kokën lart ujë. Skena e rrugës në SHBA është një prej tyre varfërisë në rritjePor nëse mund të mbani punëkërkuesit e paregjistruar jashtë shifrave të papunësisë, kjo është e gjitha më e mira në letër. Ju mund të prisni që më shumë luftë tregtare nga tenxhere Trump, sipas përkufizimit, do të shtyjë çmimet për konsumatorin, dhe kështu jeta në tërësi bëhet më e shtrenjtë për të gjithë.

Me një tjetër luftë imperialiste në perspektivë, e cila është kuptohet një nga grabitjen e naftës së popullit amerikan, e kombinuar me një popullsi gjithnjë e më të frustruar dhe varfërisë gerakende, do batica tani ndonjëherë përgjithmonë kthehet kundër Trump. Dhe unë mendoj se është shkrimi që shpaloset.

Sipas mendimit tim, rënia e perandorisë së madhe amerikane, e cila u lejua të ngrihej pas Luftës së Dytë Botërore, tani është planifikuar. Kjo do të shoqërohet nga zgjidhja me 'të drejtën, nacionalizmin, mendimin e konspiracionit dhe anti-globalizimin', sepse kjo duhej të lidhej me Trump. Mediat dhe klika e vjetër politike do të jenë në gjendje të përkushtojnë rënien e hegjemonisë amerikane dhe rënien e dollarit në Trump dhe për çdo gjë dhe të gjithë të lidhur me të (nëpërmjet njerëzve si Alex Jones, Infowars). Kjo krijon hapësirë ​​për një shtet policor edhe më fashist, por jo para kaosit që e ka paraprirë. Sipas mendimit tim, lufta e ardhshme me Venezuelën, e kombinuar me një rënie ekonomike, është pra shkaku i mundshëm për një (të planifikuar) luftë civile në SHBA. Kjo do të thotë se popullata e armatosur rëndë, duke përfshirë shumë veteranë të trajnuar mirë të luftës, do të revoltuar. Lidhje kundër Rechts trump është hedhur në lartësi të mëdha nën Trump dhe kjo është një terren ideal për mbarështimin e një lufte të tillë civile. Dhe pastaj ne gjithashtu shohim funksionin e vërtetë të murit të planifikuar. Ky mur duhet të ndalojë fluturimin nga SHBA-ja në Meksikë. Sipas mendimit tim, kjo është arsyeja e vërtetë pas nxitimit me atë mur.

Në pamje të parë, lufta me Venezuelën (e cila do të vijë në mënyrë të pakthyeshme) do të shënojë fillimin e rënies së Shteteve të Bashkuara. Sipas mendimit tim, ne gjithashtu mund të presim trupat kineze dhe ruse, aeroplanë dhe anije detare në dhe pranë Venezuelës. Ndoshta Turqia tani do të zgjedhë në mënyrë të qartë një parti dhe madje ta tërheqë prizën nga NATO përgjithmonë, si rezultat i së cilës ky bllok papritmas i nënshtrohet humbjes. Prandaj, Venezuela mund të jetë fillimi i ndryshimit të madh në pushtet dhe ndoshta edhe shkaktari i një procesi që do të çojë në luftën e ardhshme botërore. Kjo nuk mund të ndihet menjëherë në çdo kontinent, por edhe në Evropë nuk duket të jetë larg nga kaosi.

Unë kam parashikuar për një kohë që Brexit ka për qëllim të dështojë dhe të sigurojë kaosin financiar në Evropë (dhe veçanërisht në Angli). Mesazhi për pjesën tjetër të Evropës duhet të jetë: "Mos na lërë, sepse atëherë duhet të rrjedh gjak". Ky grup i Brexit gjithashtu duhej të lidhej të drejtën, mendimin e komplotit dhe nacionalizmin dhe kështu një Brexit i dështuar së shpejti do t'i kushtohet atij grupi 'kritikësh', të cilat pastaj duhet të zgjidhen. Brexit do të çojë në mënyrë të pakthyeshme në kaosin financiar. Nëse ju shtoj se të gjithë të tjerëve (të krijuar vetëdije) trazirave si xhaketa të verdhë dhe ngritjes së qeverive nacionaliste (lexoni anti-BE), si në Itali, ju mund të flasim për një vakum të energjisë. Të gjitha sinjalet janë jeshile për shfaqjen e një forme të re të fortë që do të zhyten në atë vakuum të fuqisë. Sipas mendimit tim, kjo krah i fuqishëm është Turqia. Diku mes tani dhe 2023 pres që Turqia të marrë përsipër Evropën, me një alibi: duke vënë gjërat në rregull.

Ekzekutuesit e shkrimit gjithmonë shtrihen pak më shumë se që unë pres, por kjo është për t'u siguruar që makinat propaganduese maskojnë faktet e vërteta përmes shfaqjes politike dhe zbavitje. Vlerësimi im, megjithatë, është se ne mund të presim një sulm ndaj Venezuelës brenda disa javësh. Ndoshta kjo do të fillojë në stilin e Ukrainës, përmes misionarëve perëndimorë të cilëve iu është dhënë një uniformë venezueliane, kështu që Maduro mund të akuzohet (ose diçka e tillë). Pastaj një ndërhyrje do t'i shitet popullit përmes mediave propaganduese perëndimore. Nëse pushtimi, megjithatë, do të çojë në humbje të mëdha të trupave perëndimore dhe ishujt e qetë ABC do të kthehen në një ferr, opinioni publik mund të kthehet kundër aleancës perëndimore. Nëse kjo shoqërohet edhe nga keqardhje ekonomike dhe trazira sociale në familje, kjo mund të jetë pikë kthese. Venezuela nuk është vetëm e rëndësishme sepse ka rezervat më të mëdha të naftës në botë. Mund të ishte fillimi i fundit i dominimit të botës amerikane. E gjithë kjo, sigurisht, sipas planifikimit, për të krijuar porosi nga kaosi në kontekstin e ky dorëshkrim master.

Lista e lidhjeve burimore: zerohedge.com, zerohedge.com

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (15)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Gjithashtu lexoni këtë provë të mirë të luftës ekonomike kundër Venezuelës:

  https://www.krapuul.nl/blog/2733744/de-economische-oorlog-tegen-venezuela/

 2. Të gjitha është e thyer ka shkruajtur:

  Artikulli i mirë!

  A keni ndonjë ide se çfarë do të thotë India me popullsinë e saj të madhe dhe me rritje të shpejtë të rezervave të arit? Unë gjithashtu mendoj se roli i Kinës është përshkruar në një mënyrë vartëse. Përveç kësaj, Australia duket se i shmang të gjitha shqetësimet me privilegjet e tyre gjeografike.

 3. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  SHBA e sheh Amerikën Latine si një zonë nën sferën e saj të ndikimit, shih doktrinën Monroe, në terma të NATO-s është SouthCom. Strategjia që është duke u zbatuar është përshkruar në planin Rumsfeld-Cebrowski, ne e kemi parë edhe gjatë viteve '70 nën operacionin CIA Condor.
  https://www.southcom.mil/MEDIA/NEWS-ARTICLES/Article/1544677/southern-command-chief-says-south-american-allies-got-game/

  Edhe një herë, administrata e Obamës është përpjekur të detyrojë regjimin politik që e kundërshton atë. Në shkurt 12, një avion Academi (ish-Blackwater) i maskuar si një avion i ushtrisë venezueliane duhej të bombardonte pallatin presidencial dhe të vriste Presidentin Nikolas Maduro. Planifikuesit kishin planifikuar të vendosnin në pushtet ish Deputetin María Corina Machado dhe menjëherë u vlerësuan nga ish-presidentët e Amerikës Latine.
  https://www.voltairenet.org/article186879.html

  • ZalmInBlik ka shkruajtur:

   "Ish ministri i përgjigjet Argos në rastin Poch sepse emri i tij përmendet disa herë në dosjen penale. Gjatë hetimeve policore, Bot do të kishte kontakt informal me ministrin e atëhershëm argjentinas të Punëve të Jashtme në lidhje me pyetjen ku Poch mund të gjykohet më së miri: në Holandë ose Argjentinë.

   Kjo do të kishte të bënte me "interesat më të larta" që luanin rol në rastin Poç sipas disa burimeve: Jorge Zorreguieta, babai i mbretëreshës Máxima, që ishte ministër gjatë sundimit të gjeneralit Videla. Gjyqi i Poch në Holandë do të kishte çuar në mënyrë të pakthyeshme në pyetjen se përse Poch dhe Zorreguieta nuk po ndjekin penalisht.

   Sjellja e fluturimit

   Sipas Bot, autoritetet tani tregojnë 'sjelljen e njohur të fluturimit'. "Askush nuk dëshiron të trajtohet këtu, natyrisht. Tani duket se njeriu ka qenë i pafajshëm në kafaze për vite dhe qeveria holandeze mund të fajësohet, të gjithë po i pastrojnë duart. Në drejtësi, pra, do të dëgjoni historinë e zakonshme: ne nuk mund ta ekstradojmë Poch drejtpërsëdrejti në Argjentinë, kështu që e bëmë këtë gjë nëpërmjet Spanjës. Por eja, kjo nuk është se si i trajton qytetarët tuaj. '"
   https://www.vpro.nl/argos/lees/nieuws/2018/-Nederland-heeft-zich-in-zaak-Poch–schandelijk–gedragen-.html

 4. Zonnetje ka shkruajtur:

  Ku është 'Shpëtimtari' Putin për të ndihmuar Maduro-n? Ai është ende një klloun në skenarin e të dyshuarve të zakonshëm.

 5. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Dhe përsëri roli i ndyrë i Jeroen Pauw si një zgjerim dhe propagandist i shtetit u shfaq në rastin e Venezuelës. Zotëri është aq i shqetësuar për mirëqenien e popullit dhe e tregon atë me vendosmëri, të gjitha nën maskën e "demokracisë" dhe "ndihmës humanitare".

  https://www.npostart.nl/pauw-op-sint-maarten/11-02-2019/POW_04179191

  dhe kjo shpërblehet natyrisht .. 😀 pije alkoolike, kurvë dhe kordone në kurriz të paguesit të TVSH-së ..
  https://www.story.nl/artikel/showbizz/jeroens-liefdesvakantie-op-curacao-zoe-wel-de-ware
  https://www.nu.nl/politiek/5753175/onrust-op-curacao-na-zeeblokkade-woede-richt-zich-op-blok.html

  • Riffian ka shkruajtur:

   salmoni natyrisht e vendos atë stuhi Irma në një dritë krejtësisht të ndryshme kur e shikoni atë nga perspektiva e manipulimit të motit 😉

   Sigurimi i linjave të drogës dhe aksionet / dividentët e Shell janë sigurisht shumë të rëndësishme

   ajo shkon në hapa ...

   - "stuhi" Irma 6-9-2017
   - planin e masterstroke 23-2-2018

   • ZalmInBlik ka shkruajtur:

    @rifian, kur plani Rumsfeld-Cebrowski me të grabs ju shihni se Karaibe parë duhet të vijë nën kontroll ... dhe lapdog Neander vendi drejtimin kurs së bashku me të gjitha fun e linjës, të tilla si një qen familje të mirë-trajnuar duhet të bëjë të natyrshme 😀

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër