Toddlers neglizhuar Zaandam përsëri një problem, Reagim, histori Zgjidhja?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 7 Maj 2019 5 Comments

burimi: deorkaan.nl

A e keni lexuar edhe në ditët e fundit? Historia u përmbledh se një polic Tom Verweij shkoi në një raport në Zaandam, ku dy djem u gjetën në një apartament në Zaandam dhe ai me një dorë e detyroi derën. Djemtë do të dukeshin të uritur dhe banesa ishte e mbyllur plotësisht, kështu që ata nuk mund të dilnin jashtë. Njëri prej djemve qëndronte prapa dritares me një thikë. Natyrisht shumë dramatike (shih videon e menaxherit të perceptimit Jeroen Pauw më poshtë), por përsëri nuk mund ta kontrollojmë atë dhe nëse futeni në një diskutim në mediat sociale, mund të thuash se ka 'profilet e mediave sociale' që reagojnë sërish majtas dhe djathtas "Njerëzit" të cilët thonë se i njohin fqinjët dhe të tillë.

Tani mund të themi se është e vështirë të kontrollosh edhe ato profilet e mediave sociale dhe ku në RDGJ keni pasur Mitarbeiter Inoffizieller që kontrollonin fqinjët e tyre, ju tani keni ata punonjës jozyrtarë online për të mbrojtur një storyline. A doni të dini ndjenjat e mia për këtë rast?

Për hartuar: Unë thjesht shpreh mendimin tim. Mbi të gjitha, ju nuk duhet ta pranoni atë si të vërtetë, por nëse e lejoj dramën që mediat bëjnë për një çast, unë nuk mund të shmangem përshtypjen se kjo gjithashtu ka të bëjë me luajtjen e njerëzve që të jetë në gjendje të fusë një legjislacion të ri. Ju ndoshta jeni njohur me Problemi, Reagimi, Zgjidhja maksimum, në të cilin një problem madhor i përhapur nga mediat gjithmonë sjell në vëmendjen tuaj. Përgjigja juaj gjithmonë duhet të ngjallë surprizë të thellë dhe emocion intensiv. Mediat janë mjeshtër në këtë (prandaj pagat e larta të njerëzve si Matthijs van Nieuwkerk dhe Jeroen Pauw ndoshta?). Çdo gjë që dëgjoni dhe shihni, duhet të jetë me të vërtetë e saktë, sepse ato ju sjellin nëpërmjet imazheve dhe "provës". Shumica e njerëzve mendojnë se kjo dëshmi dhe imazh mund të krijohet me anë të teknikave të Hollivudit dhe zgjidhjeve softuerike të dëmtuara dhe paranojës. Sipas përkufizimit, ne supozojmë se media nuk do të bëjë kurrë një gjë të tillë dhe vetëm të sjellë lajme reale dhe të besueshme. Megjithatë, dyshoj se edhe në këtë rast ne po luajmë me emocionin e një Zgjidhje duke shtypur. A mund të jetë që ne të luajmë me rrëfimet e krijuara në skenë?

Çfarë do që kjo Zgjidhje atëherë duhet të jetë në këtë? Çfarë mendoni për kujdestarët e familjes që u jepet autorizimi ligjor për të pushtuar çdo shtëpi dhe familje për inspektim dhe ndërhyrje, pa ndonjë urdhër kërkimi apo urdhër gjykate? A nuk do të ishte mirë që inspektorët shtetërorë të lejoheshin të ndërhynin me çdo familje? Jo, sigurisht që nuk do të ishte mirë, por ndoshta do të jeni të lumtur me atë pasi të keni dëgjuar historinë e Tom Verweij.

Vetëm një shembull. Supozoni se nuk jeni dakord me ndonjë legjislacion të detyrueshëm të vaksinimit në të ardhmen e afërt ose keni ide të tjera për edukimin tuaj sesa që shteti mendon se duhet të keni (për shembull në lidhje me mësimet neutrale ndaj gjinive dhe zgjedhjes gjinore në vend të gjinisë së lindur djalë apo vajzë) dhe doni të mësoni fëmijën tuaj ndryshe. Nëse paraqitet një legjislacion i ri ku kujdestarët e familjes gjejnë që nuk i përmbahen udhëzimeve shtetërore, një punonjës shtetëror mund të hyjë në shtëpinë tuaj, sepse ju (sipas standardit shtetëror) neglizhoni ose neglizhoni fëmijën tuaj. Unë jam duke dërguar një bandë lule për Jeroen Pauw si një faleminderit për të ndihmuar mua për të vendosur këtë Zgjidhja. E pra, ndoshta unë jam shumë i gabuar dhe kjo është e gjitha me të vërtetë të mirë për qëllim. "Çfarë një dude negativitet! Bah!"

Etiketa: , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (5)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. mb. ka shkruajtur:

  ... tashmë disa muaj?

 2. mb. ka shkruajtur:

  Tentimi për lirimin e emocioneve këtu gjithashtu. Atëherë njerëzit shpesh ndalojnë të menduarit.

 3. mb. ka shkruajtur:

  Është e çuditshme se si një ngjarje (edhe nëse është e vërtetë) tani është lajme. Link Gazeta belge https://www.hln.be/nieuws/buitenland/opgesloten-verwilderde-nederlandse-jongetjes-nu-in-goede-handen~a2952a9d/?utm_medium=rss&utm_content=Nieuws

  Lajmet emocionale ...

 4. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Mendova se do të ishte mirë të bëja një këngë për këtë 'Problem, Reagim, Zgjidhje'.
  Regjistrimi i parë i para i korit .. pjesa tjetër do të ndjekë natyrisht.

  Pjesa e parë e tekstit me këtë:

  Ju shikoni lajmet dhe dëgjoni një tregim të mbështetur nga imazhet më mbresëlënëse. Ju jeni në shok, sapo keni parë provën. Gazetarët rreth për të treguar të gjitha. Nuk janë të vetëdijshëm për teknikat që mund të përdorin për të krijuar personalitete të thella të rreme. Nuk është i vetëdijshëm për teknikat e ekranit të gjelbërt dhe për rikthimin në fytyrë. Ju gëlltitni të gjitha dhe ju merrni zvarritur larg nga vala emocionale dhe në shok ju jeni. Ajo që ju nuk mund ta shihni është se ju nuk mund të besoni se ju jeni sy më. Duhet ta dini se është e gjitha vetëm.

 5. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Hej, ai ishte policia me Tomin e tij, thote qe ne fillim dhe papritmas "ata" hyjne brenda, gjithcka tregon qe njeriu me boris-crook shpiku nje bar te dyfishte dhe mesoi gabimisht nga zemra
  ka, vetëm praktikoni Tommie Verwijf, ju do të merrni atje ... do të jetë mirë atëherë ju mund të aplikoni edhe në FVD

  Guys, pse i vishni këto syze dielli?

  joehoe.

  Hej ju nuk keni turp nga mut nga sytë tuaj Pauwtje, Matthijs tashmë e ka turpëruar pusin nga karriera e tij, ndërsa ju ende, ju do një ditë të bëhet një anti-rrëmujë, ajo do të jetë aq e keqe për ju djalë
  me të vërtetë do të thotë diçka për fqinjët tuaj, sepse ata do t'ju prishin kur të kuptojnë lojrat tuaja të perceptimit, llogarisin në të.
  Nuk është kurrë tepër vonë

  https://www.youtube.com/watch?v=vbYIrRCekco

  Pauw e dinte se gjithçka ishte organizuar

  https://www.martinvrijland.nl/nieuws-analyses/powned-zette-poelenburgse-vloggersrel-in-scene-met-acteurs-figuranten-en-regie/comment-page-1/

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër