Propaganda e gënjeshtërt e mediave rreth Venezuelës

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 5 Shkurt 2019 8 Comments

burim: zerohedge.com

Ka ende fise të tëra që shikojnë lajmet e NOS dhe nuk e vënë në dyshim vërtetësinë e këtij lajmi. Propaganda po bëhet gjithnjë e më shumë në nivelin e kopshtit dhe është - siç mund të thoni - shumë e lehtë për të shpuar. Megjithatë, mediat kryesore janë duke u mbështetur në faktin se lajmi i tyre i rremë dhe 'fushatat ruse të fabrikës së lajmeve të rreme' kanë siguruar që besimi të jetë rifituar.

E ndershme është e drejtë: shumica e njerëzve kurrë nuk e kanë vënë në pikëpyetje lajmin. Ju vetëm uleni në mbrëmje dhe pastaj merrni për të dëgjuar se çfarë po ndodh në botë. E pra jo. Atje ju merrni për të parë një pamje plotësisht të shtrembëruar të asaj që po ndodh në botë. Një pamje që duhet të sigurojë që masat masive dhe lehtësisht të masazhohen në masa, në mënyrë që të gjithë të pajtohen me vendimet. Sigurisht që ne gjithashtu kemi shijen e opozitës së majtë dhe të djathtë, jeshile, liberale dhe të kontrolluar, por që do të thotë që demokracia të mbetet e lartë. Në temën e Venezuelës ka pak dyshime: është vendi i ardhshëm në listën imperialiste të vendeve nën mbikëqyrjen e Shteteve të Bashkuara.

Videoja më poshtë është e një niveli kaq të thjeshtë që skuqeni të shkoni në nofullat. Ajo kujton lajmin e të rinjve të NOS; Ti e di transmeton ndërrim pikëpamjesh e këtyre fëmijëve është paraqitur në shkollat ​​fillore, në mënyrë që fëmijët janë të programuar me një foto propagandistik të botës. Pastrimi i trurit fillon herët. Në fakt, unë me të vërtetë pyes veten nëse ajo është ende e nevojshme për të analizuar këto filma, por me sa duket është se me të vërtetë e nevojshme, sepse krijuesit me sa duket kanë përvojë që më vjen e tillë qëndron marrë në atë si një copë tortë dhe se ata nuk më tej histori të thundrën për t'u thelluar (me edhe më shumë vorbull).

E vetmja gjë që përshtatet në videon më poshtë është se Venezuela është rajoni më i pasur me naftë në rajon. Vendi ka qenë duke u përpjekur të qëndrojë jashtë kthetrat e SHBA për vite me rradhë. Royal Dutch Shell është i etur të marrë përsipër nxjerrjen e naftës nga PDVSA (kompania Venezuelës e naftës). Atje kam shkruar në 2017 ky artikull rreth, e cila u zbulua gjithashtu se pas uragani në St Maarten kishte të bënte me këtë proces dhe si ndoshta të mëdha rezervat e naftës të Venezuelës "të bërë të sigurt" nga marina holandez nën pretekstin e rremë e stuhi. Filmi i NOS ju shihni këtu vë të gjithë fajin për krizën në Venezuelë, në një krizë spontane në vend, por nuk shpjegon shkakun. Natyrisht, kjo shkak qëndron në izolimin e vendit prej vitesh. Në të kaluarën, kjo ndodhi kur një qytet u rrethua dhe të gjitha rrugët e hyrjes për ofrimin e ushqimit u mbyllën. Kur popullata fillon të uritur, ata fillojnë të revoltojnë dhe të kërkojnë dorëzimin e armikut. Ajo është duke pritur që ushtarët të fillojnë të shqetësojnë. Koha e re e internetit dhe mediave sociale gjithashtu e bën të lehtë fillimin e trazirave nga brenda.

Juan Guaidó, presidenti i parlamentit venezuelian, i cili gjithashtu u njoh nga vendet e BE si zëvendës president dje, është sigurisht një peng në perëndim. Çështja nëse Maduro do ta mbajë atë për një kohë të gjatë është gjëja më e ngutshme. A do të vazhdojë ushtria të zgjedhë anën e saj? Çfarë do të bëjë Rusia, Turqia dhe sidomos Kina? Kina ka investuar miliarda në ekonominë e Venezuelës dhe me një blerje perëndimore që natyrisht që paratë janë zhdukur. Zerohedge.com raportoi madhësinë e këtyre investimeve dy ditë më parë:

Dymbëdhjetë vjet dhe më shumë se 50 miliard $ në kredi më vonë, një krizë politike në Venezuelë po kërcënon pagim Kinës dhe duke Pekinin në një ngecje prokurë si ajo mbështet një lideri venezuelian SHBA është qëllim në përmbysjen. Është një konflikt me Uashingtonin që Pekini mund të bëjë pa, mes përpjekjeve për të zgjidhur një mosmarrëveshje tregtare që peshon ekonominë kineze.

Prandaj është shumë më tepër kur flasim për Venezuelën sesa për zgjedhjet që nuk janë demokratike. Bëhet fjalë për para dhe për bllokimin e pushtetit të Amerikës dhe aleatëve të saj kundër Kinës, Rusisë dhe Turqisë, me Kinën si palët më të mëdha të interesit. Mundësia që Aleanca Perëndimore mund të arrijë ndryshimin e regjimit po aq lehtë këtë herë si në 2014 në Ukrainë, prandaj duket e vogël. Nëse Maduro merr mbështetjen ushtarake nga ekipi i Kinës, Rusisë, Turqisë, mund të jetë një tjetër luftë e zymtë. Sipas mendimit tim, ekonomia amerikane nuk do të qëndrojnë gjatë dhe është aleanca e NATO-s në fakt tashmë në copra (duke pasur parasysh konflikti midis dy ushtrive të mëdha në aleancë, përkatësisht SHBA dhe Turqia) dhe të dalë në Evropë problemet shumë, por për të qenë në fillimet e saj. Nëse perandoria e madhe amerikane bie dhe aleanca e NATO-s bie, kjo do të thotë fundi i Trump. Se ky është një rënie e planifikuar e perandorisë amerikane, kam në një artikull më herët tashmë të përshkruara. Kështu që unë mendoj se ne nuk duhet të shohim shumë në propagandën në media dhe gjithashtu nuk mund të presim që Maduro të kapë një kapje të shpejtë.

Lufta civile duket e afërt. Ju mund të zëvendësoni fjalën 'qytetar' me 'një ndërhyrje ushtarake të nxitur nga Perëndimi'. Ne ndoshta do të shohim fenomene të ngjashme me Ukrainën, në të cilat, për shembull, mercenarët perëndimorë të veshur si ushtarë venezuelasë do të fillojnë të shtënat ashpër në demonstrata paqësore (ose diçka të ngjashme). Kjo imazh propagandistik duhet t'i bindë masat që të bëjnë një ndërhyrje ushtarake të mundshme. Masat nuk kanë mësuar ende asgjë nga metodat propaganduese të medias në bashkëpunim me shërbimet sekrete (si CIA). Kjo nuk është zgjidhur brenda disa javësh, por ndoshta do të bëhet një konflikt afatgjatë, me një rezultat të mundshëm pozitiv për Maduro në qoftë se rënia e dollarit shkakton që Perandoria Amerikane të rrëzohet para kohe.

Lista e lidhjeve burimore: zerohedge.com

Tags: , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (8)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Kush ka pasur tashmë borxhet e SHBA përsëri? Krismat e para në aleancën e NATO-s tashmë janë të dukshme ...
  https://www.zerohedge.com/news/2019-02-01/germanys-snub-lockheed-f-35-could-put-nato-strategic-nuclear-readiness-crisis

  Walrus Bolton qullon atë edhe një herë ... 😀

 2. Guppy ka shkruajtur:

  Kudo në çdo vend ka udhëheqës që ndjekin axhendën e madhe. Gjithmonë ka qenë kështu dhe nëse ju përshtatet, gjithçka do të kthehet sërish. Të gjitha nën flamurin e fesë, preferencën apo origjinën politike. Kudo shohim Blok për të shitur biseda të bukura. Historitë e njëjta në një mënyrë tjetër, trembë dhe partia tjetër nuk kanë idenë se çfarë po bëjnë. Gjithçka shkon zot (ari, nafta dhe droga).

  https://www.nu.nl/brexit/5723826/minister-blok-britten-hebben-ierse-grenskwestie-onderschat.html

 3. Zonnetje ka shkruajtur:

  Shihni që komentet e mia nga kjo pasdite nuk kanë ardhur me ju. Bëhu i bezdisshëm për të dyshuarit e zakonshëm, ku është liria e fjalës time?
  Unë përsëris ndryshimin e regjimit dje në vend të sotëm me të drejta reale të njeriut dhe të dyshuarit e zakonshëm ju japin pozita kyçe dhe punoni në miniera. Mirë për përulësi. Njerëz të tmerrshëm.

 4. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Pra, nga doracaku OTPOR ....

  Në tetor, 5, 2005, me popullaritetin e Chavez dhe me planifikimin e qeverisë për programe gjithëpërfshirëse socialiste, pesë "udhëheqës studentë" venezuelas arritën në Beograd, Serbi për të filluar trajnimin për një kryengritje.

  Studentët kishin ardhur nga Venezuela me mirësjellje të Qendrës për Aksionin e Veprimit dhe Strategjitë Jo të Dhunshme, ose CANVAS. Ky grup financohet kryesisht nëpërmjet National Endowment for Democracy, një CIA-s që funksionon cut-si krahu kryesor të promovimit ndryshimin e regjimit të qeverisë së SHBA-së; dhe degët si Instituti Ndërkombëtar Republikan dhe Instituti Demokratik Kombëtar për Çështje Ndërkombëtare. Sipas email rrjedhur brendshme nga Stratfor, një firmë e zbulimit të njohur si "hije CIA-s," Canvas "mund të ketë të dobishme marrë fonde të CIA-s dhe trajnim gjatë / 1999 luftës 2000 anti-Millosheviqit."

  CANVAS është një spinoff ose Otpor, një grup i protestës serbe i themeluar nga Srdja Popoviç në 1998 në Universitetin e Beogradit. Otpor, që do të thotë "rezistencë" në gjuhën serbe, ishte grupi studentor që fitoi famë ndërkombëtare - dhe promovimin e nivelit të Hollivudit - duke mobilizuar protestat që përfundimisht rrëzuan Sllobodan Millosheviçin.

  Kjo qelizë apo ndryshimi i regjimit të vogla shitore kanë operuar gjë fizarmonikë për teoritë e të ndjerit Gene Sharp, të ashtuquajturit "Clausewitz i luftës jo të dhunshme." Sharp kishte punuar me një ish-analist i Agjencisë Defense Intelligence, Kol Robert Helvey, të krijojë një plan strategjik që është protesta e armatosur si një formë e luftës hibride, dominimi unipolar i Uashingtonit.
  https://grayzoneproject.com/2019/01/29/the-making-of-juan-guaido-how-the-us-regime-change-laboratory-created-venezuelas-coup-leader/

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Shikoni! Ishte tashmë e qartë se kjo metodë e provuar dhe e testuar ishte prapa saj, por është ende e konfirmuar qartë.
   "Jo, kjo ishte në 2005 njeri" .. oh dhe pastaj ata u ndalën papritmas? Jo, natyrisht jo. Maduro është pasardhësi i Chavez ... i cili duhet të largohet.

 5. Riffian ka shkruajtur:

  Personi përgjegjës për ndryshimin e regjimit është Abrams, një dëshmitar i klasës 1e (i dënuar), i cili dëshmon aktivitetet e tij në Guatemala / El Salvador (Iran-Contra)

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër