Rënia e kontenierit 7e të botës, Hanjin kërcënon logjistikën globale

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 2 Shtator 2016 1 Comment

HanjinDisa faqe kanë raportuar një kolaps ekonomik të afërt në ditët e fundit. Ndoshta ju filloni të ndjeni pak skenarët e dënimit dhe ndjeni se nuk do të jetë aq shpejt përsëri. Megjithatë, ka sinjale të ashpra që çojnë në përfundimin se raft është me të vërtetë jashtë tani. Kështu ngrihet transportuesi i kontenierëve të Koresë së Jugut Hanjin dhe kështu sulmon faqen e internetit zerohedge.com. Bankat nuk janë më të gatshme për të financuar kompaninë. Kjo do të thotë se numri 7 në renditjen botërore të transportuesve të kontejnerëve të anijeve vjen në një ndalesë virtuale, sepse ajo nuk mund të përmbushë detyrimet e portit dhe kostot e transportit. Duke qenë se rrjeti global i transportit është në fakt linja kryesore e transportit të mallrave në mbarë botën, është e krahasueshme me një gjakderdhje arteriale të logjistikës në të gjithë botën.

de website Lajme Xander vjen me një listë të qartë të stuhive financiare që kemi zbritur, me të cilat ata në të vërtetë bëjnë të njëjtat vëzhgime që bëra kur bëra një turne të lajmeve të sotme. Për të filluar, ata e përshkruajnë problemin që del si rezultat i falimentimit të Hanjinit [quote] Portet në Shangai (Kinë), Valencia (Spanja) dhe Savannah (SHBA) kanë mohuar aksesin në anijet Hanjin sepse ata kanë frikë se kompania nuk mund të paguajë detyrimet e portit. Në portin e Singaporit, Hanjin Rome u kap nga një kreditor. Në brigjet e Kalifornisë, të paktën tre anije të mëdha kontejnerësh nga Hanjini janë duke pritur me gatishmëri për atë që do të ndodhë tani. Në vitet e fundit, transportimi i kontejnerëve dhe ngarkesave me anije ka rënë ndjeshëm, si rezultat i së cilës normat e mallrave janë shkatërruar dhe shumë transportues kanë qenë në telashe. Transporti i një kontenieri këmbë 40 nga Shangai në bregun perëndimor të SHBA-së kushton 2010 $ 2000, -, tani vetëm $ 596, -. Dorëzimi i mallrave në bordin e anijeve të Hanjin është në pritje për javë dhe ndoshta edhe muaj. Për shkak se kompania është kaq e madhe, një reaksion zinxhir kërcënon të dëmtojë seriozisht linjat e furnizimit me Evropën dhe Amerikën, me pasoja potencialisht të mëdha për ekonomitë tona tashmë të brishta.

de website Rtkcom njoftoi dje pasdite se Deutsche Bank nuk i jep arin fizik klientëve të saj. Pra, çfarë? E pra, është veçanërisht e shquar që klientët po marrin arin fizik nga banka. Kjo do të thotë që investitorët e dinë se një kolaps ekonomik është i afërt. Problemi tani është se Deutsche Bank ka shitur klientët e saj ari, por tani thjesht raporton se furnizimi i artë në formë fizike thjesht nuk ndodh nën titullin e 'nuk ka shërbim më në dispozicion. Kjo është përafërsisht e krahasueshme me blerjen e një makine në letër dhe prodhuesit i thuhet se keni makinë në letër, por se ai nuk është dorëzuar fizikisht. Në jetën e vërtetë ne e quajmë diçka 'vjedhje'. Ku shkon kjo?

Ju mund të mendoni se diçka po ndodh në një shkallë të madhe. Ne pamë më parë se qeveria gjermane donte të inkurajonte popullsinë e saj për t'u bërë një racion emergjent për ujë dhe ushqim. Kjo më vonë u duk se u soll nën pretekstin e një të ardhmeje kriza energjetike, por kjo duket të jetë një alibi qetësuese. Sigurisht që nuk doni të bëni panik në një telefonatë të tillë. Sinjalet që po ndodh diçka serioze po fluturojnë rreth veshëve tanë. Më parë këtë javë, faqet kryesore të lajmeve kanë raportuar tashmë se bankat janë duke u përgatitur për një mbarë botëndimër financiar bërthamor. Në shkurt të këtij viti bankaandelen e bankave të mëdha tashmë të vështirë. Brexiti tashmë ka situatën ekonomike jo shumë mirë bërë. Dhe një i madh Bankat italiane qëndrojnë në buzë të rënies.

Në Amerikën e Jugut tani po bëhet një rrëmujë e konsiderueshme. Venezuela është e mbuluar plotësisht. Kjo duket të jetë kryesisht për shkak të ndërhyrjes perëndimore. Holanda ka luajtur fshehurazi një rol të madh në këtë nëpërmjet Oranje-së për shkak të interesat e naftës të Shell. Sigurisht që asnjëherë nuk do të dëgjojmë asgjë në lidhje me këtë në mediat tona kryesore, sepse hollandezët janë të këndshëm dhe ti valëzoni me flamuj në Prinsjesdag dhe sende. Në fakt, ka pasur edhe një në Brazil Gene Sharp grusht shteti. Depozita e Presidentit Dilma Rousseff duket e saktë dhe e gjatë janë përgatitur dhe që atëherë ka qenë i suksesshëm. Ndërkohë, ekonomia braziliane po përkeqësohet seriozisht [citaat] Që nga viti i kaluar, numri i të papunëve është rritur nga 8,6 milion në 11,8 milion, ose 11,6% e fuqisë punëtore. Dy vjet më parë kjo përqindje ishte vetëm 6,9%. Ata që ende punojnë, panë të ardhurat e tyre tkurren me një mesatare prej 3,0% në një vit. Konsumatorët blejnë mallra 5% më pak gjatë kësaj periudhe, dhe PBB-ja reale ra me -5,4% në tremujorin e parë të këtij viti, dhe në të dytën nga -3,8%. Kërkesa e brendshme nga sektori privat madje ra me 2% në vitin e kaluar 12,4. Ndërkohë, ekonomia është kthyer në nivelin e 2010. Deficiti fiskal i sektorit publik përbën një 9,6% të madhe të GNP dhe borxhi kombëtar është rritur nga 2015% në 66,5% të GNP që nga fundi i 69,5. Prandaj, analistët e pavarur flasin për një "depresion" ekonomik të vërtetë në vendin e Amerikës së Jugut.

Dhe pastaj nuk kemi folur për borxhet e mëdha të qeverisë amerikane në Rezervën Federale. Diçka e ngjashme zbatohet në Evropë dhe fushata në rritje e tensioneve të luftës në mbarë botën nuk mund të fshihet. Po, kjo tingëllon përsëri si një skenar i dënimit. Dhe ne nuk duam ta dëgjojmë më. Deri më tani duket se qeveritë janë ende në gjendje të shtyjnë një kolaps, në kombinim me bankat e mëdha. Së fundi, ata janë përgjegjës për procesin e krijimit të parave dhe ata mund të përdorin kryesisht barrën e borxhit si alibi për të bërë shkurtime për t'i mbajtur njerëzit nën presion të lartë. Ne do të shohim se ku ai çon dhe nëse diçka do të jetë e dukshme. Por nëse keni disa të holla, kjo nuk duket e mençur për të dhënë ndonjë gjë për të marrë ushqim të konservuar në shtëpi. Ka pasur paralajmërime nga burime të ndryshme, prandaj pse të mos dëgjoni sinjalet? Kjo nuk është propagandë e frikës, por vetëm të menduarit logjik.

Lista e lidhjeve burimore: zerohedge.com, xandernieuws.punt.nl, rt.com, xandernieuws.punt.nl, rt.com

Etiketa: , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër