Katastrofa ajrore MH17: çfarë tjetër mund të besojmë?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 17 Korrik 2019 3 Comments

burim: rd.nl

Është pikërisht sot 5 vite më parë se katastrofa MH17 do të kishte ndodhur. Që atëherë, ne kemi parë papritmas fanatizmin e medias rreth fenomenit të lajmeve të rreme dhe në 2019 ne po shohim edhe raporte që programet kompjuterike artificialisht inteligjente (AI) papritmas janë në gjendje të gjenerojnë deepfakes. JIT (Ekipi i Përbashkët Hetimor, i cili tingëllon veçanërisht i mirë) ka ardhur në përfundimin se ishin rusët. Dhe për këtë ne kemi parë dëshmi të mrekullueshme video në media. Pyetja e vetme është nëse dëshmitë ende mund të shihen si dëshmi sot. Ju mund të tregoni imazhe video si dëshmi të një instalimi BUK që është filmuar diku dhe që vjen me të gjitha llojet e deklaratave të dëshmitarëve, fotove, radarëve ose imazheve satelitore, por në fakt mund të thuhet se kjo mund të jetë vënë së bashku në një studio filmike.

Në parim ju mund të krijoni ndonjë provë (duke përfshirë lojtarët kryesorë) dhe kjo ishte në të vërtetë e mundur në 2014. Ne nuk po flasim për një kohë kur televizori i bardhë dhe i zi ishte vetëm shpikur; ne po flasim për kohën kur deepfakes ishin tashmë të mundshme, por jo aq lehtësisht të arritshme sa që mund ta bënit atë në një aplikacion Snapchat për telefonat mobil (aplikacionet Faceswap).

Personalisht, unë kurrë nuk kam besuar aq shumë në lidhje me fatkeqësinë MH17, sepse shumë histori dukeshin mjaft të pabesueshme. Në të vërtetë, është pak e dobishme të rendisni të gjitha këto gjëra këtu, sepse çdo kritikë e leximit zyrtar dhe dëshmi për këtë thjesht hiqen nga YouTube. Natyrisht, kjo ndodh nën maskën e censurës në 'lajme të rreme' nga 'fabrikat ruse të lajmeve të rreme', por po, kush e zotëron zyrën tonë të përgjithshme të Shtypit holandez? Ky është prodhuesi më i madh televiziv i vendit, i quajtur John de Mol. Pra, nëse lajme të rreme duhet të prodhohen diku, të gjitha burimet dhe përvoja janë me të vërtetë të disponueshme këtu në Holandë.

Arsyeja e vetme e vërtetë për të besuar katastrofën është dëshmi emocionale e të afërmve dhe presioni i bashkëmoshatarëve të njerëzve që thonë se e njohin dikë që ishte në aeroplan. Megjithatë, nëse vendosni një skenë në katastrofë, gjithashtu ju mund t'i jepni 'udhëtarëve' një 'destinacion të ndryshëm përfundimtar', duke përfshirë një identitet të ri dhe një qese parash. Mund të jetë gjithashtu një kombinim i karaktereve të komprometuar dhe të thellë. Çdo gjë është e mundur në qoftë se doni të krijoni diçka. Argumenti se dikush do të duhet të flasë gojën e tij ose të saj në fund të fundit nuk është mjaft i fortë, sepse të gjithë radarët e vegjël në orën nuk duhet të mbikëqyrin tërë pamjen. Radarët e vegjël nuk duhet të zbulojnë se po punojnë në një PsyOp. Për shembull, mund të jesh një drejtor i madh i varrimit dhe të transportoje një arkivol pa shikuar në të.

Fakti që ne besojmë se çështjet me ndikim të madh si fatkeqësia MH17 është kryesisht për shkak se ka aq shumë vëmendje të medias dhe të gjithë udhëheqësit e qeverisë në mbarë botën shprehin ngushëllimet e tyre dhe ne shohim lot në mediat. Dhe kur ajo është shpaketuar në një mënyrë kaq të madhe, ne fillojmë automatikisht të besojmë në të. Fjalimet emocionale dhe ulërima e të afërmëve japin shtysën përfundimtare. Sidoqoftë, mund të jeni edhe një i afërm i një personi jo të ndjerë që është diku tjetër me një identitet të ri. Ju gjithashtu mund të veproni 'të afërmit e mbijetuar'. Ju mund të prodhoni gjithçka si media. Dhe në të gjitha rastet, vetëm një grup i vogël duhet të dijë për këtë. "Po, por Vrijland, ju harroni mundësinë që mund të jetë e vërtetë". Jo, nuk e harroj këtë, por ka pasur kaq shumë erë në këtë çështje që duhet të paktën të keni parasysh se mund të kushtojë një miliard për të fryrë tensionin mes Lindjes dhe Perëndimit në lartësi më të mëdha. Ju gjithmonë keni nevojë për një armik që të jetë në gjendje për të prodhuar më shumë armë dhe për të mbledhur ushtritë më të mëdha. Në pamje më të madhe ju duhet gjithmonë dy pole të tensionit të lartë për të realizuar një rrymë të drejtpërdrejtë në një drejtim të caktuar.

Ne jetojmë prej vitesh në një kohë kur nuk jemi më të sigurt nëse lajmi vërtet na tregon të vërtetën. 50 tashmë kishte mjetet teknike për të vendosur gjërat në vend, të gjitha vetëm pak më të sofistikuara. Pavarësisht nga vëmendja e fundit e medias për fenomenin e "lajmit të rremë", kjo nuk do të thotë që mediat dhe politikanët vetë kanë prodhuar lajme të rreme për vite me rradhë për të drejtuar fluksin në një drejtim të dëshiruar. Kur vjen puna te ajo, është e gjitha për pyetjen: Kë besoni? A i besoni qeverive dhe mediave? Nëse është kështu, atëherë asgjë nuk është e gabuar. Personalisht, megjithatë, unë kam ardhur në përfundimin se ju mund të vendosni një 'r' përpara fjalës 'qeverisje' dhe se loja e këto en antitezë është vendosur në SYNTHESE për të realizuar; si plus dhe minus në një bateri gjeneron rrymë të drejtpërdrejtë.

Drejt një qeverie botërore përmes një fushe të vetë-krijuar të tensionit. E gjithë kjo bëhet përmes një shkrimi të madh dhe monitorohet nga një grup i vogël i ngushtë i rojeve të shkrimit. Ju mund të gjeni atë paranoje ose flisni për mungesë besimi. Megjithatë, gjithashtu preferoj të jem optimist, por realisht, pas viteve të hulumtimit, arrini në atë përfundim: ne jemi të mashtruar në një shkallë të madhe.

Vitet e hulumtimit sigurojnë që ju të zbuloni se masa e grupit po luhet me propagandë dhe lajme të rreme. Masat mbahen në një realitet kolektiv Trumanshow. Nëse ju hapni edhe më thellë, do të gjeni se realiteti i Trumanshow është i një niveli shumë më të plotë sesa mund të kuptojmë me mendjet tona. Kjo mund të të bëjë depresive, por gjithashtu mund të të bëjë optimiste nëse fillon të shohësh përmes thelbit të saj. Ne nuk jemi të humbur. Për të zbuluar këtë, mund të filloni, për shembull ky artikull dhe artikujt e lidhur.

Etiketa: , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (3)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Fshehtësia nëpërmjet frikës, detyrës, besnikërisë dhe

  Nëse hapni gojën, shkoni atje, ose familjen tuaj, kjo është ashtu siç është

  Ha ha, shikoni këtë artikull 'der Feind hört mit'. (Armiku ndodh të jetë vetëm qytetari normal i cili do të bëhet i bardhë i nxehtë nëse ata erë që MH17 është një lojë e ngritur)

  http://www.opiniestukken.nl/opiniestukken/artikel/529/Ongeruste-AIVD-ers-zijn-de-dupe-van-de-geheimhoudingsplicht?r=be

  Dhe kështu me radhë

  Ish-drejtori i CIA William Colby konfirmoi në kujtimet e tij se krijimi i ushtrive sekrete në Evropën Perëndimore kishte një program të madh për CIA-n.

  https://www.globalresearch.ca/natos-secret-armies-linked-to-terrorism/5353177

  Dhe Gene Sharp, më shpesh e përshkruar në këtë faqe interneti, metoda shumë e sofistikuar dhe çdo gjë qëndron e bukur dhe sekrete

  Revolucioni i Paqëndrueshëm (avioni pa vrasje, një sekret, pa dhunë)

  https://www.politico.com/magazine/story/2018/12/30/gene-sharp-obituary-academic-nonviolent-revolution-223555

 2. Zonnetje ka shkruajtur:

  Ata thonë se shfaqja duhet të vazhdojë në ne, shfaqja faraonike me siguri do të zhvillohet dhe duhet të ofrojë zbavitje. Nëse ky është rasti me çështjen MH17 është e vështirë të përcaktohet. Popullsia normale nuk lejohet të mendojë në asnjë rast, por duhet të mbahen të zënë dhe t'i dërgohen rezultatit në interes të fëmijëve të Faraonit.

  Më shumë tepricat bien me AIVD, aq më mirë. Ne duam një qeveri transparente, ligjore që nuk kryen vepra penale. Nëse ata e kryejnë atë, AIVD-të dhe menaxherët e tyre duhet të shkojnë në qeli ashtu si çdo qytetar. Por për fat të keq kjo nuk ndodh. Në fund të fundit, ne jetojmë në një demokraci të rreme, një diktaturë të heshtur dhe delikate në interes të një klike të caktuar, të cilët oh kush, që shoqërohet me shoqërinë shoqërore përmes shërbimeve të sigurisë, think tank etj. Një AIVD që nuk mund të kontrollohet, çfarë mut. Guys vazhdojnë të besojnë se jetoni në një 'sundim të ligjit'.

 3. Kamera 2 ka shkruajtur:

  54 milion Euro në krye (çfarë mund të bëni dhe sa jetë mund të kurseni me 54.000.000, - Euro)

  per cfare për një Hoax ?!

  https://www.parool.nl/nederland/kabinet-trekt-54-miljoen-euro-uit-voor-mh17-proces~bc8811a7/

  pushtetarët e dinë pappenheimers e tyre pse

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër