Të vdekurit e sulmit në Utrecht me siguri vërtetojnë se nuk mund të jetë një PsyOp?

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 19 Mars 2019 32 Comments

burim: parool.nl

Megjithëse çdo gjë duket se ka qenë një PsyOp (operacion psikologjik) i rregullt, këtu, një ditë para zgjedhjeve, ka histori bindëse rreth vdekjeve të vërteta. Ku i dëgjon dhe i sheh ato histori? E drejta: në media. Dhe natyrisht ju shihni edhe në mediat sociale "profilet reale" me miqtë dhe familjen e vërtetë që mbrojnë se i njohin viktimat dhe të afërmit e tyre. Sigurisht që duhet të vendosni për veten nëse besoni në një sulm të tillë apo jo, por vazhdoj të theksoj burimet dhe mundësitë që qeveritë dhe mediat kanë në duart e tyre për të luajtur me masat. Ata mund të krijojnë profilet e mediave sociale krejtësisht jashtë blu (por me një rrjet të besueshëm). Dhe kështu nuk mund të thuash me siguri ose ata që i përgjigjen postës suaj në Facebook me komente si "Është me të vërtetë e vërtetë sepse janë fqinjët e mi"Ose"Unë e njoh këtë njeri sepse djali im është në shkollë atje"(Dhe kështu me radhë) janë në të vërtetë njerëzit aktualë. Dhe ne gjithashtu kemi një rrjet të madh të Inoffizieller Mitarbeiter që bateri dëshminë e daulle kur është e nevojshme.

Media është para së gjithash kanali propagandues i qeverive dhe ata ju tregojnë njerëz dhe imazhe që ata mund të (dhe duan të) t'ju tregojnë për të udhëhequr perceptimin tuaj të botës. Nga mediat sociale ne kemi (përmes të njëjtit median) përshtypjen se ekzistojnë të gjitha ushtritë e rrotës ruse që ndikojnë në gjendjen shpirtërore në Facebook dhe Twitter me profile të rreme, por që kjo është për shkak të rendit të vendosur ndodh gjithashtu, natyrisht, mohohet. Në fakt, me siguri mund të thuash që të gjitha mjetet teknike ekzistojnë për të vendosur gjithçka në skenë fjalë për fjalë dhe për të kuptuar kontrollin e perceptimit nëpërmjet medias dhe medias sociale deri në detajet më të bukura. Është gjithashtu e mundur që një PsyOp thjesht të punojë me njerëz të komprometuar. Kjo mund të zbatohet për të dy autorët dhe viktimat (dhe dëshmitarët). Atje qesja e parave duhet të lëkundet disi, sepse ju duhet t'u jepni njerëzve një identitet dhe ekzistencë të re në një vend të largët ku është e nevojshme. Megjithatë, rëndësia dhe ndikimi i këtyre operacioneve është i madh dhe kështu mund të prisni që kjo mund të kushtojë pak. Në fund të fundit, ka të bëjë me futjen e pakthyeshme të masave të shtetit policor që mund të përdoren për të kontrolluar miliona.

Sidoqoftë, kur shohim imazhe të të afërmve ose të të afërmve të pikëlluar, emocioni shpejt merr përsipër dhe ne preferojmë të hedhim konceptin se ekziston një PsyOp në mbeturinat gjithsesi. Ju keni bekimin tim, por unë mendoj se është e rëndësishme të kuptohet që teknikisht dhe financiarisht nuk ka asgjë për të qëndruar në rrugën e të luajturit me lajme false të rreme nëpërmjet kanaleve kryesore. Pas të gjitha, ajo vjen nga tenxhere e taksave.

Ishte gjithsesi e mrekullueshme që kishte një grevë të transportit publik kombëtar dhe se shumë njerëz thjesht qëndruan në shtëpi si rezultat i kësaj. Vendndodhja e sulmit ishte gjithashtu një gjë e mrekullueshme, sepse ishte në të vërtetë një qoshe (pse nuk zgjedh qendrën?). Për më tepër, ndikimi i një sulmi të mundshëm në një ditë grevash natyrisht nuk pritet të jetë aq i madh sa nëse keni zgjedhur një ditë normale pune dhe një vend të zënë. Tregimet e dëshmitarëve janë shumë të paqarta, duke krijuar përshtypjen se ata nuk janë më të prirur, por çfarë ndodhi pikërisht? A u qëllua gruaja nga tramvaja dhe më pas e panë gruan të shtrirë atje? Pra, bëri Gökmen Tanis xhiruar nëpër dritare nga tramvajit? Ai dëgjon plop plop plop (silenciator) dhe tjetri dëgjoi pang pang pang (pa flutur). Kështu që ju xhironi dikë nga tramvaja; atëherë frena e emergjencës është tërhequr (ose shoferi i tramvajit frenon), por gruaja ishte tashmë pranë (ose prapa?) tramvaj dhe pastaj të gjithë shkojnë jashtë dhe Gökmen fillon të shtënat përsëri? Si e nxori atë grua nga tramvaja? Dhe pse do të dilte jashtë tramvajit në mes të një 24 Oktoberplein? Ose ajo hape derisa dyert ishin ende të mbyllura? Ose Tanis xhiruar në atë jashtë tramvaj dhe pastaj të marrë në (derisa dyert ishin të mbyllura dhe tramvaj ishte duke vrapuar) dhe pastaj të marrë përsëri? Çuditshme (nëse jo e pamundur) dhe histori e paqartë, a nuk mendoni?

burim: facebook.com

Dëshmitari Daniel Molenaar luan një rol më të rëndësishëm në këtë histori. Nga rruga, pse ka vetëm 2 dëshmitarë në media? Sigurisht që tramvaja (në ditën e grevës së transportit publik) kishte më shumë pasagjerë që panë diçka? Daniel Molenaar është një dëshmitar shumë interesant. Ai ka ndjekur një kurs në Universitetin e Utrehtit dhe jo vetëm një kurs. Ai studioi Mediat e Reja dhe Kulturën Dixhitale. Prandaj ai duhet të dijë të nevojshme për mënyrën se si ju fakes thellë mund ta bëjë, por atë mënjanë. Universiteti i Utrehtit është bastioni i Prof. dr. dr. Beatrice de Graaf (natyrisht një emër fisnik). Në 2004 ajo fitoi doktoratën e saj në Universitetin e Utrehtit në një disertacion rreth RDGJ-së, gjë që është veçanërisht interesante, sepse kjo ishte epoka e Mitarbeiter Inoffizieller. Njerëzit të cilët aktualisht luajtën një rol të dyfishtë për shërbimin sekret gjerman të Lindjes. Ideja se kjo nuk po ndodh në Holandë dhe se ky fenomen është zhdukur plotësisht është ndoshta iluzioni më i madh që duhet të kalojmë.

Dëshmitari tjetër është një djalë me emrin Nicky van Grinsven. Ky dëshmitar mund të shtyjë historinë e 'Allahut Akbar'. Ai ka dëgjuar këtë Gökmen Tanis thonë (në kontrast me Daniel Molenaar). Tanis duhet të ketë qenë një revole e keqe për të marrë Nicky në 15 metra (dëshmia e tij në histori Ora e lajmeve) Të ketë humbur. Nëse jeni duke xhiruar, bëni mirë, ju do të thonit. Por historia e Allahut Akbar është ushqim i këndshëm për konfuzionin "A është tani terrori apo jo dhe a është ndoshta një ish-xhihadist i çmendur?". Dhe kjo është ushqim i këndshëm për nxitjen e fushës së majtë kundrejt forcës së djathtë në politikë (dhe deleve) ata vazhdojnë të votojnë në shpresën e rreme të partive që aktualisht mund t'i përfaqësojnë ata këtë herë).

Mund të themi me siguri se një sulm i tillë riafirmon nevojën për masa terroriste. Gjithashtu janë prezantuar disa mjete të reja, të tilla si ngarkimi i imazheve të telefonit në një vend të policisë (dhe jo tek mediat skanore, leximi i "censurës"), futja e ikbenveilig.nl dhe Butoni i kontrollit të sigurisë të Facebook me të cilat ju mund t'i njoftoni miqtë tuaj në 1x se jeni akoma gjallë (lexoni 'të dhëna të mëdha'). Për herë të parë, policia përdori dronët për të kërkuar për kryerësin e dhunës dhe qeveria ishte në gjendje të provonte se sa mirë mbetën qytetarët brenda pas një thirrjeje dhe zbatimin e nivelit të kërcënimit 5. Në vitet e fundit njerëzit tashmë janë mësuar me kodet e kërcënimeve përmes raporteve të motit (kodi i verdhë, kodi i kuq etj.) Dhe tani me "terror të vërtetë".

Ndërkohë, janë shfaqur argumente se kishte arsye për të menduar terrorin, sepse vëllai i Gökmen mund të shoqërohej me një klub kalifati ekstrem nga Turqia (shih këtu). Kjo është sigurisht që të mbajmë konfuzionin dhe ta mbajmë derën hapur ndaj terrorit. Kjo Gökmen nuk ka lidhje me viktimat, ekziston edhe një argument tjetër për opsionin e terrorit (por pse atëherë sulmuan personat 1)? Përveç kësaj, nuk ka (këtë herë asnjë pasaportë) një shënim gjetur në Renault Clio që Gökmen do të kishte përdorur për të marrë larg. citat RTL News: Në Renaultin e kuq të Renaultit, i dyshuari kryesor Gökmen T. i përdorur pas sulmit, u gjet një shënim që do të tregonte këtë, njofton Shërbimi i Prokurorisë Publike. "Natyra e fakteve" gjithashtu do ta konfirmonte këtë. Gökmen natyrisht u nuh me koks dhe harroi të merrte një shënim të rëndësishëm me të në stres. Ne do të shohim se çfarë është bërë përsëri. Natyrisht ne gjithashtu kemi historinë e të dashurës që e njeh Gökmen si një snorer koks dhe gjithashtu transmetimin e Pauw & Jinek tregoi dje një fotografi të një njeriu të paqëndrueshëm të paparashikueshëm që përdorte shumë droga dhe alkool. Dhe kështu të gjithë trazirat e medias janë larguar nga një diskutim i mirë për të bërë nëse do të terrorizojë apo jo, ndërsa sistemet janë testuar mirë për një ditë dhe dobia e shtetit të policisë ka qenë edhe njëherë e fërkuar në të.

Lista e lidhjeve burimore: ad.nl, rtlnieuws.nl, ad.nl, uu.nl, npostart.nl, nos.nl, volkskrant.nl, bright.nl, geenstijl.nl, herhaling.nl

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (32)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Zonnetje ka shkruajtur:

  Mirë se ju jeni aq në krye të saj. Merrni skllevërit nga ekstazia e tyre. Megjithatë, do të jetë e vështirë. A dihet tashmë se kush është avokati në këtë rast? Një avokat që ka kontakte të mira me shtetin? Kush përfshihet më shpesh? Paguan të jesh miq me shtetin.

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   Do ta quaja atë hipnozë mediatike. Njerëzit janë hipnozë të pajisjes së hipnozës që fjalë për fjalë i vendos ato nën hipnozë me argumente dhe imazhe (në të cilat lëvizja mbrapa dhe mbrapa është një metodë e rëndësishme). Prandaj lëkundja mbrapa dhe me radhë me tregimet rreth terrorit apo problemeve relacionale etj. Prandaj rrethet rrotulluese në lajmet e NOS dhe mbrapa e me radhë të lajmeve të lajmeve dhe weatherman / grua.

   Si i tregoni njerëzve nën hipnozë se po ha një limon kosi, ndërsa hipnotizmi u thotë atyre se është një mango e ëmbël e ngrohtë? Me Rasti Rostellin, kjo është sigurisht shumë e bukur, por shumë pak e kuptojnë në jetën reale se ne po hipnozë dhe programohen në jetën reale.

 2. Zonnetje ka shkruajtur:

  Vërtetë, Milton Erickson, një ekspert pionier në hipnozë, ka punuar shumë për këtë. Duke anashkaluar vetëdijen duke adresuar pa ndjenja. Kjo u rafinua më vonë nga Tavistock dhe sigurisht që është aplikuar nga të dyshuarit e zakonshëm për të kushtëzuar shoqërinë, për të inxhinieruar shoqërinë (pompimin e trurit) me psikologët e tyre, think tanket që punojnë në ministri të ndryshme etj.

 3. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Vetëm ta diskutoni këtë në kafene, në vend të terrorit ose çështjeve familjare (nuk e dini)

  Vetëm diskutoni këtë:

  Fakti që kanali Vimeo është i mbyllur në vendin më të pavarur në Holandë tregon një diktaturë që ka kënduar.

  Videot më të përgjakshme nga faqet e tjera dhe imazhet e tmerrshme janë në Vimeo dhe le të mos flasim as për faqet pornografike funzige, të cilat mund të mbeten kanale.
  Ata të gjithë qëndrojnë në internet të gjitha kanalet me filma aq të pista që e bëjnë trurin tuaj të sëmuret. Ndonjëherë shumë e tmerrshme për fëmijët ...

  POR POR POR

  Kanali i Vimeo i Heer Vrijland u hoq nga interneti këtë javë, pa paralajmërim siç tregoi vetë ai në artikullin e mëparshëm.

  Kjo është më shumë se prova se ne jetojmë në një diktaturë totalitare.

  Njerëzit e medias që kanë pushtetin duhet të rizgjidhen njëherë e përgjithmonë (në vend të grupeve të rreme të teatrit politik) të votojnë të gjitha mollët e kalbura nga Medialand dhe le të kemi zgjedhje për këtë, sepse tani e dimë që politika (grupet e teatrit) ) paws deri në Jinek Pauw dhe tregon Nieuwkerkjes, De Media lan trurin tonë.
  Ata mund të tregojnë filmat më të përgjakshëm në TV dhe internet

  Por kanali Vimeo i Zotit Vrijland është eliminuar plotësisht pa paralajmërim, i denjë për një vend demokratik, DO TË THOTË

 4. IBERI ka shkruajtur:

  Ky operacion shumë i sofistikuar në Utreht është i lidhur me operacionin në Zelandën e Re. Prandaj, presim operacione dhe përshkallëzime të ngjashme, veçanërisht në Perëndim, në prag të 2023 në vitet e ardhshme. Mediat do të sigurojnë një ndjenjë rritjeje anti-turke në mesin e popullatës.

 5. nuk ka shkruajtur:

  Unë ende po pyesja nëse 18 Mars është një ditë e veçantë?
  3 vite më parë në marsin 22 ishte sulmi mbi Zaventem. Kur desha të kthehesha në atë datë, gjeta këtë histori të paqartë në lidhje me atë sulm:
  https://www.ad.nl/buitenland/autopsierapporten-slachtoffers-aanslagen-brussel-gestolen~abfaeda9/

 6. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Asnjë RTL Bertelsmann AG, Tanis veproi në emër të AIVD, i cili nga ana e tij u betua me Willy 🙂

  https://www.rtlnieuws.nl/nieuws/nederland/artikel/4647616/gokmen-aanslag-utrecht-schietpartij-terroristisch-terreur-tram

 7. Riffian ka shkruajtur:

  Një dijetar i rëndësishëm mysliman, i cili thotë se çfarë po ndodh në mbarë botën ka të bëjë me fillimin e luftës botërore 3 dhe ai pretendon se Stambolli (Konstandinopoja) do të luajë një rol qendror në këtë. Ndani dhe sundoni kështu .. prisni atë që ata vijnë me të premten 22e, Tower Bridge, West Coast SHBA? Kush do të thotë ..

 8. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Pra, që punon mirë, eh, Trollongren, a nuk e shihni se këta nëpunës civil kanë interesin më të mirë për bastards ..?

  "CTIVD dërgoi një kërkesë në Dhomën e Përfaqësuesve në nëntor për të qenë gjithashtu në gjendje të shihte dhe diskutonte informacionin sekret shtetëror që është shpërndarë midis vendeve. Duke zvogëluar konfidencialitetin, pesë vëzhguesit duan të mprehin vëzhgimin e tyre për shërbimet sekrete. "
  https://www.nu.nl/internet/5799042/kabinet-bezwaren-inzien-staatsgeheimen-door-waakhonden-geheime-diensten.html

  • Zonnetje ka shkruajtur:

   Unë duhet të qesh me atë sikur shërbimet e sigurisë po tregojnë pjesën e pasme të gjuhës së tyre për "mbikëqyrësit" dhe për ministrat. Përveç kësaj, "mbikëqyrësit" nuk duan të dinë çdo gjë, sepse ata atëherë kanë njohuri për krime dhe madje do të bëhen bashkëpunëtorë në krime etj. Kush kontrollon 'mbikëqyrësit'? Shfaqja e kukullave.

 9. mb. ka shkruajtur:

  Pak e ngjyrës së mjekrës (photo parool)

 10. Manuel Chaguaceda ka shkruajtur:

  Analiza shumë interesante, por le të presim me durim versionin e një plumbi të vetëm ... 😉

 11. JHONNYNIJHOFF@GMAIL.COM ka shkruajtur:

  "Escape car" ishte nga një turist i fatkeqësive! shkelësi fsheh rastësisht shkruani një letër për "vëllezërit"? atëherë a ka shkelësi të paguajë një faturë me një telefon të "shokut"?

 12. Manuel Chaguaceda ka shkruajtur:

  Ndonjëherë ju nuk dini më nëse diçka është e rastësishme. Raid Trumanlaan. Presidenti amerikan apo Trumanshow? Sulmo xhaminë në Christchurch. Xhamia dhe Krishti?

  • Kamera 2 ka shkruajtur:

   @mb.

   Ju faleminderit shumë, edhe pse mashtrimet janë paraqitur gjithnjë e më shumë të papërshkueshme nga uji
   analiza bën shumë kuptim dhe Media / Fuqia ka frikë prej tij, minutë 18, 35 nuk mund të ketë ndonjë qartësi

 13. një sy hapur ka shkruajtur:

  Shpesh përmenden terroristët që synojnë të vrasin sa më shumë njerëz të jetë e mundur. Ky terrorist goditi në një vend të qetë, ku ju nuk do ta prisni. Është e habitshme që ata të mos godasin krenarinë Gay, Ditën e Përkujtimit apo Ditën e Mbretit për shembull. Si një terrorist i vërtetë ju do të bëni veprimet tuaja në mes të turmës. Ashtu si një Call of Duty, ju afroheni si psyop i Zelandës së Re. Dhe edhe nëse jeni kundër njerëzimit si IS, pse nuk merrni një central bërthamor? Push përmes sigurisë, peng një punonjës i cili fillon reagimin zinxhir ose ndryshe fryj atë reaktor. Ata me sa duket e bënë atë me tubacionet e naftës, por kjo është gjithashtu e mundur në këmbët e shtyllave dhe instalimeve të tensionit të lartë si në Nuon. Por pastaj papritmas kjo nuk ndodh. Gjatë një festë të tillë, atëherë mund të ndryshohet në një kaos të paregjistruar, ata duhet të mbeten në kontroll, përndryshe nuk do të shkojnë siç është planifikuar.

 14. Okkie ka shkruajtur:

  Ajo që më godet është se shumë pak dihet për viktimat. Edhe gazetat vështirë se shkruajnë për këtë. Ku modeli kishte vdekur kohët e fundit dhe një artikull është shkruar për çdo ditë, asgjë nuk është shkruar në lidhje me këto "viktima". 1 është një 19-vjeçar Roos Verschuur .. Por kur unë Google këtë emër, nuk gjej pothuajse asnjë informacion rreth saj. Ju mund të prisni që një 19-vjeçar, i cili ka lindur dhe rritur në një epokë teknologjike, është aktive në Social Media. Nuk ka llogari në Facebook, nuk ka llogari instagram, nuk ka llogari snapchat. Fotot e vetme që shihni në Google janë fotografitë që gazetat përdorën.
  Asnjë dashnore që vendos një fotografi të përbashkët me të me tekste të tilla si unë do t'ju mungoj etj etj.
  ose unë kërkoj krejtësisht të gabuar. Por ky rast ndjen në të gjitha anët.

 15. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Oh, kështu që nuk mund ta dimë kush është, kështu që nuk mund të kontrollojmë nëse ekziston aktualisht?

  https://www.telegraaf.nl/nieuws/3349245/vrouwelijk-slachtoffer-21-utrecht-uit-ziekenhuis-ontslagen

  • gronz23 ka shkruajtur:

   Emri i saj është Melanie (AD), ata gjithashtu shprehin? Të bësh diçka të paqartë rreth personit, i cili atëherë duket se duket se ekziston pas një zhurmë të vogël. Fondacioni Marty ka hequr të gjitha llojet e mesazheve (në të cilat i referova drejtorit të fondacionit, babait të saj) ... një grua tjetër foli për një motër dhe nënë e Roos, e cila gjithashtu do të ishte atje. Ajo ka familje të mirë, kështu që 'fqinji rregullon gjithçka'. Dirk Kleppe (regjisor) dhe drejtori i funeralit René Werner kanë një të kaluar si këshilltar financiar. Ati René Verschuur ka FB, por vetëm 1 tjetër Verschuur, një halla Lenie, e cila gjithashtu nuk ka Verschuurs të tjerë. Babai i fundit foto me vajzën është nga 2014 ....

 16. Zonnetje ka shkruajtur:

  E pra, pse është miratuar ligji për 'privatësinë'? Jo për të mbrojtur qytetarin, por në mënyrë që qeveria të mund të mbajë aq sa dëshiron një sekret nga popullata e zakonshme ajo që është.
  Unë shoh se viktima, kështu që unë e quaj, ka punësuar një avokat të dyshuar të zakonshëm. Çfarë di ata ku mund të gjejnë njëri-tjetrin në mënyrë që shkrimi të vazhdojë?

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër