Tekst për të folur (TTS) dhe hologramë të gjallë me Microsoft Hololens 2

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 27 Shtator 2019 4 Comments

Burimi: bbci.co.uk

Shumë njerëz ende mund të jenë skeptikë për idenë se ne mund të jetojmë në botë virtuale në të ardhmen. Aty ku ende përdorim kanalet tona të hyrjes me bandë të ngadaltë për trurin tonë, siç janë sytë, veshët, hunda, gjuha, prekja dhe të ngjashme, BCI (Brain Computer Interface) nga Neuralink (një nga kompanitë e Elon Musk) do të jetë tashmë në 2020 duke qenë në gjendje të sigurojë shumë më shpejt ndërveprim me trurin. Le të jemi të sinqertë; merre veshin psh. Veshja e veshit duhet ta shndërrojë zërin në një puls elektrik dhe truri duhet ta përkthejë atë në tingull në formën e, për shembull, teksti ose muzika e folur. Pra, ka një përkthim në mes. Një histori e folur duhet të vijë fjalë për fjalë ose një libër duhet të lexohet fjalë për fjalë. Do të ishte shumë më i përshtatshëm nëse mund të ngarkoni një libër të tërë në 1x në tru. Ne po shkojmë në atë drejtim me zhvillimin e BCI.

Me Micorsoft Hololens 2 është akoma e nevojshme të projektohet një hologram si realitet i shtuar në një hapësirë. Me një BCI mund të vendosni prezantimin vizual direkt në qendrën vizuale të trurit. Gjithçka, gjithçka duket shumë spektakolare (shiko videon më poshtë). Sidoqoftë, nuk është asgjë për ne në afat të shkurtër pret.

Shikoni prezantimin e Neonlinksit të Elon Musk më poshtë dhe lexoni shpjegimin tim të hollësishëm ky artikull (dhe lexoni më tej nën video).

Megjithatë, zhvillimet siç janë ato të Microsoft Hololens 2 janë tashmë të dobishme për zhvillimin e një sistemi ku krijoni një hapësirë ​​dixhitale, ku të gjithë shohin të njëjtin objekt ose të njëjtin hologram në të njëjtin pozicion të saktë, por nga një pozicion tjetër i shikimit. Google zhvilloi Teknologjia e ankorimit në re dhe plani është që të hartoni të gjithë botën në mënyrë që të mund të projektoni objekte në çdo rrugë që të gjithë mund të shohin; në të njëjtin vend, por nga një kënd tjetër. Kështu që ju mund të keni edhe një shëtitje dinosauri në rrugë që të gjithë mund ta shohin. Neuralink BCI nga Elon Musk madje bën të mundur erën e kafshës në 2020, sepse kjo aromë mund të vendoset në qendrën e aromës së trurit. Imagedo imazh që ju shihni ose çdo vëzhgim që bëjmë përmes censurave tona fizike (sytë, veshët, hundën, etj.) Mund të përkthehet në një spektër elektromagnetik. Gjëja e frikshme që është e nevojshme është gjerësia e bandës dhe të dhënat e sakta nga ai spektër dhe përmes së cilës neuro-lidhjet duhet të projektohen në tru.

Pse po ju jap një vështrim tjetër në zhvillimin e teknologjisë? Sepse atëherë ju mund të kuptoni artikujt e mi për realitetin virtual dhe singularitetin pak më mirë. Do t'i gjeni ato artikuj më poshtë këtë artikull menuje. Në tim libër i ri Unë shpjegoj pse kjo njohuri është kaq e rëndësishme. Do të gjeni një shije në artikujt nën artikullin e përmendur të menusë.

Etiketa: , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (4)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Wilfred Bakker ka shkruajtur:

  Duke ëndërruar për këtë, ne mund të presim një pushtim të mrekullueshëm të huaj, veçanërisht duke pasur parasysh raportet e fundit në MSM, ekziston edhe një Luftë e re e botëve, për shembull.

  https://youtu.be/QYeqzI-EZe0

  A po vjen vërtet kartela e fundit, kush e di. Werner von Braun duket se e ka thënë atë sipas kësaj zonje. Fuqitë që do të krijojnë këtë projekt të tërë zbulimi me shumë bomba.

  Anije kozmike në parajsë është një fllad për ta ndërkohë, ajo që ne shohim më lart është ajo që ata duan që ne të shohim, unë mendoj se janë të aftë për shumë herë të tjera, ne do të shohim atë.

  https://youtu.be/WruCxsh8mfw

  dashuri

  • Analizoj ka shkruajtur:

   nuk mund ta presim atë, tashmë ka mbërritur një tabaka e birrës abbey belge. Serge Monast gjithashtu e parashikoi këtë në mesin e viteve '90 me atë që ai e quajti projekt rreze blu .. ne mund të shohim bukur variantet e klasike TR-3B. Tashmë kam vërejtur disa me kamerën time të natës, disa po aq të mëdha sa fushat e futbollit 2-3.. bazat NATO sa duket se janë të njohura.

   Karrige e palosshme është tashmë gati ...

 2. Wilfred Bakker ka shkruajtur:

  HAARP & Kontrolli i Mendjes - Vetëm Faktet

  https://youtu.be/R_EpwvUZSFU

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër