KUJDES: pilula e rinovimit është një fakt! 80 Një burrë vjeçar gëlltitet për herë të parë pas provës mbi kafshët

paraqitur në SIMULIMI, ANALIZA E LAJME by në 29 gusht 2019 1 Comment

David Sinclair është profesor në departamentin e gjenetikës, Instituti Blavatnik dhe bashkëdrejtor i Qendrës Paul F. Glenn për Mekanizmat Biologjikë të Plakjes në Shkollën Mjekësore Harvard. Në prezantimin më poshtë, ai shpjegon se si procesi i plakjes së trupit të njeriut ka të bëjë kryesisht me humbjen e informacionit; e krahasueshme me zbehjen e informacionit në shiritin magnetik të kasetave të vjetra të kasetës, pasi brezi i vjetër akoma e njeh atë. E njëjta gjë ndodh me informacionin dixhital përmes internetit, por për shkak se është dërguar një kod kontrolli që kontrollon nëse informacioni në të vërtetë arrin ose duhet të jetë i pakënaqur, ju mund të rishikoni atë pjesë të informacionit nëse ka ndonjë humbje të të dhënave.

Procesi i plakjes ka të bëjë me humbjen e kodit në ADN. Duke i lustruar këto "gërvishtje në CD", mund të marrësh informacionin. Duke shtuar një 'vëzhgues', me të cilin të gjithë informacionet mbi ADN-në mund të merren ashtu si të ishte nëse ai humbet, mund ta arrish këtë proces. Së pari, ky 'vëzhgues' u testua tek minj dhe shpejt u bë e qartë se procesi i plakjes në minj mund të përshpejtohej duke humbur kodin me qëllim. Sidoqoftë, e kundërta doli të jetë e vërtetë: kodi i humbur i ADN-së mund të rikuperohej dhe kështu minjtë rinovuan.

Në prezantimin më poshtë të David Sinclair do të merrni një shpjegim të hollësishëm të gjithë kësaj. Sidoqoftë, më e rëndësishmja është se babai i tij tetëdhjetë vjeçar vendosi që ai donte të provonte një pilulë të tillë. Rezultati nuk është vërtet i vështirë në një afat kaq të shkurtër, por duket se ka një ndalesë për plakjen e babait të Davidit dhe ai duket se ndjehet edhe më jetik. E gjithë kjo është sigurisht një lajm fantastik për transhumanistët dhe nëse ky zbulim vjen përmes testeve klinike, një version komercial (shumë i shtrenjtë) padyshim që do të dalë së shpejti në treg. Mund të merret me mend se një pilulë e tillë natyrisht që mund t’i shitet të pasurve dhe të famshëmve, nëse vetëm sepse jetoni më gjatë dhe për këtë arsye keni nevojë për më shumë para për ta mbajtur atë më lart. Aspirata e fundit e transhumanistëve është, natyrisht, pavdekësia.

Konsiderimi i biologjisë dhe ADN-së si një bazë të dhënash informacioni në këtë epokë dixhitale bën të mundur që të kuptohet më mirë funksioni i gjithë atij kodi. Në pamje të parë, ky proces i ndalimit dhe madje edhe kthimi i plakjes duket fantastik, a nuk ka qenë për shumë komplikime. Willfarë do të thotë për fondet e pensioneve, për popullsinë në rritje të botës, furnizimin me ushqim, taksën mjedisore, etj? Zgjidhjet padyshim që do të hartohen për këtë, por ekziston shqetësimi më i madh. Ky shqetësim më i madh është se duke i hartuar të gjitha funksionet e secilës pjesë të kodit në ADN-në tonë, ne po afrohemi në momentin kur njerëzit mund të ri-programohen nga distanca. Jo vetëm që është ndërfaqja e trurit të Elon Musk në rrugë (shih këtu), por me instalimin e rrjeteve 5G në kombinim me (përmes programeve të vaksinimit) duke lejuar një enzimë bartëse për funksionet e leximit dhe shkrimit të ngjashme me CRISPR në trup, ne po afrohemi në momentin që të dy mendimet tona dhe ADN-ja jonë mund të lexohet dhe të mbishkruhet në internet. Pra, ne jo vetëm që po i afrohemi pavdekësisë, por gjithashtu po i afrohemi transformimit drejt njerëzve android. Unë gjithmonë kam menduar veten pse sistemi operativ në ato smartphone nga Samsung, Huawei dhe të ngjashme, mban emrin 'Android'. A e njohim një qëllim përfundimtar të planifikuar për këtë? a njohim këtu një axhendë afatgjatë?

burimi: maxvandaag.nl

Programet televizive si ajo e Jan Mulderit, të cilët filluan të kërkojnë jetën e përjetshme, duket se janë në gjendje të përgatisin njerëzit për zhvillimet e ardhshme. Marrim një sallam, siç ishte, dhe duam të kafshojmë. Kush nuk dëshiron të jetojë përgjithmonë !?

Prisni një minutë! A nuk ju bën premtimi i "jetës së përjetshme" të mendoni për asgjë? A nuk është kjo diçka që na premtojnë fetë? Epo, po vjen vërtet tani. Prandaj mund ta imagjinoj që premtimi për një mesia nga 'reja' në të vërtetë përshtatet mjaft mirë në pamjen e transhumanizmit. Në fakt: nëse ndërfaqja e trurit të Elon Musk është një fakt, ne mund të përjetojmë një "parajsë të re dhe një tokë të re" përmes asaj lidhjeje re, sepse lojërat nga atëherë e tutje do të jenë aq të gjalla sa të gjithë perceptimin shqisor direkt në trurin tonë stimulohet. Nëse rishkrimi i qelizave tona nga reja bën të mundur që ta bëjmë trupin të pavdekshëm, mesia nga reja madje mund të na japë një trup të ri. Të vdekurit madje mund të rriten nëse informacioni i tyre për ADN-në është akoma diku në një varr, pasi ne po përpiqemi të sjellim përsëri në jetë kafshë të zhdukur si Mammoth.

Sidoqoftë, qëllimi përfundimtar është shumë më tej. Transhumanistë të ashpër në fund të fundit dëshirojnë që ne t'i themi lamtumirën kësaj bote biologjike dhe ta bashkojmë atë me re ('marrja në ajër' nga Bibla?). Kjo do të ofrojë shumë përparësi. Për shembull, nuk ju duhen gjëra të ndërlikuara si raketa të shtrenjta dhe karburant për të fluturuar në Mars. Ju gjithashtu nuk keni pse të rivendosni atmosferën e Marsit ose planeteve të tjerë. Thjesht ndërtoni një univers dixhital që është i padallueshëm nga jeta reale. Ky moment i bashkimit midis njerëzve dhe AI ​​ishte parashikuar vite më parë nga njeriu, shpikësi dhe filozofi më i lartë i Google, ray Kurzweil. Ai e quan këtë moment "singularitet" dhe tashmë pret këtë bashkim midis njerëzve dhe AI ​​në 2045. në ky artikull Unë sqaroj në detaje se sa i rëndësishëm është ky informacion dhe se ne në fakt po merremi me një 'kopje të asaj që është tashmë'. Këshillohet që ta lexoni me kujdes atë artikull ose e gjithë kjo seri artikujsh për të kaluar nëpër. Pse këshillohet? Epo, është 2019. Momenti i parashikuar i singularitetit (dhe kështu të gjitha ato zhvillime nga 'bërja e pavdekshme' tek rishkrimi i mendimeve dhe ADN-së tonë, deri në atë pikë sa të zhytemi në simulime) është pra vetëm vite 26 nga momenti i leximit. Prandaj është më e mira në një afat të shkurtër dhe kështu sigurisht që do të prekë ju dhe fëmijët tuaj.

Fundërri këtu pse seria e re e policisë nga Yolanthe Cabau me titullin ADN gjithashtu kontribuon në përgatitjen e njerëzve për pranimin e bazave të të dhënave kombëtare të ADN-së, në mënyrë që masat së shpejti të varur në re dhe ADN-ja të rishkruhet.

Lista e lidhjeve burimore: maxvandaag.nl

Etiketa: , , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (1)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

  1. Wilfred Bakker ka shkruajtur:

    Unë thjesht lëshoj kapakun tim Martin Vrijland për këtë…

    dashuri

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër