Vetëm një mendim për shkakun e zjarrit Notre-Dame

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 18 Prill 2019 17 Comments

burimi: thenational.ae

Ne nuk do të spekulonim më mirë, por nëse studiojmë imazhet, zjarri në Notre Dame duket shumë si një zjarr i kontrolluar mirë. Ju mund të thoni se do të jetë shumë i përshtatshëm për Macron të jetë në gjendje të luajë udhëheqësin e madh, të tillë si Reichstag-zjarri në Berlin nga 1933 Adolf Hitler gjithashtu erdhi në shumë të volitshëm. Kjo zjarr u vendos në këpucët e komunistit holandez Marinus van der Lubbe. A do ta shohim të njëjtën gjë tani në Francë? A do të përjetojmë, për shembull, se "hulumtimi tregon" se një aktivist i verdhë i veshjeve ishte pjesë e një ekipi restaurimi dhe me vetëdije ndezi zjarrin?

Ik shkroi tashmë se zjarri ishte gjithashtu një zbavitje e mirë nga zjarri i njëkohshëm në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem, por në shumicën e Operacioneve Psikologjike (PsyOps) ekziston një fund i dyfishtë. Sigurisht që nuk ka asnjë dëshmi se ekziston një PsyOp, por asgjë nuk përjashtohet në këto kohë kur, nga një pikëpamje teknologjike, asgjë nuk qëndron në mënyrën e mashtrimit të njerëzve përmes synimeve të medias.

Para së gjithash, është e dukshme se zjarri nuk ishte aq i nxehtë sa ai shkriti skela çeliku. Nuk ishte se problemi me 911; se cores çeliku u bë shumë e nxehtë dhe të shkrirë? Pse ky bankinë mund të merret me nxehtësinë? Për shkak se nuk po bëhej kaq e nxehtë? Me flakë të hapur, temperatura nuk do të arrijë në faktin e shkrirjes së çelikut. Pyetja është nëse kjo mund të jetë rasti me 911, por që mënjanë.

Videoja më poshtë jep një pamje të arsyeshme të zjarrit. Lexo më tej nën këtë video.

Ajo që është e habitshme është se vetëm çatia prej druri po digjet dhe nëse shikoni në imazhet më pas nuk ka pothuajse një spërkatje të blozës në ndërtesën e ndërtimit. Kisha me sa duket ishte e papërlyer nga zjarri. Unë vetë i kam djegur ndonjëherë mbeturinat organike në një kazan konkret prapa fermës sime. Nëse pastaj e ndizni zjarrin për gjysmë ore, shtresa e jashtme e betonit fillon të shpërthejë dhe gjithçka nxirret. Pse ndërtimi i Notre-Dame ende duket aq i pastër dhe nuk ka dëm të dukshëm? Ju mund të thoni se kjo është për shkak se zjarri ka arritur të mbajë zjarr nën kontroll të mirë, por kjo është pikërisht ajo që është e shquar. Sigurisht që kemi parë imazhe të një shtëpie të shkatërruar, por ju dhe unë ndoshta nuk po hyni në kishë për të kontrolluar imazhet për të vërtetën dhe nëse shikoni videot, ka vetëm dru të djegur në qendër të kishës. Llampat janë vetëm të ulur padëmtuar në ndriçimin e kishës dhe shumica e statujave janë thjesht pastër dhe të pastër në vend. Dritaret e qelqit me njolla duken mirë dhe të pastra dhe janë të gjitha ende në kornizën e dritareve. Muret ku ndodhen të gjithë dru zjarri janë ende virgjërore. Asnjë shenjë e blozës.

Çka nëse çati duhej të hiqej gjithsesi? Po sikur ndërtimi prej druri të ishte dëmtuar nga boktor apo woodworm? E pranoj, është një supozim, por me sa duket duket se është një zjarr i kontrolluar mirë, në të cilin gurgari ra gjithashtu mirë në qendër të zjarrit në vend të ndërtesës tjetër. Kjo sigurisht ishte sepse shumica e nxehtësisë erdhi nga qendra e çatisë. Ne të gjithë dëgjojmë dhe lexojmë tregime rreth nxehtësisë së plumbit të shkrirjes, por më pas ndoshta kolltukët duhet të kenë rënë në pllaka dhe t'i vendosin ato në zjarr. A mund të them se mendoj se brendshme duket shumë e pastër? (Shikoni videon dhe lexoni më poshtë)

Këtu jemi përsëri të konfrontuar me një shfaqje të madhe mediatike në kombinim me teknologjinë që ka bërë të mundur realizimin e një zjarri të kontrolluar mirë, për ta sjellë sërish botën në tronditje. Dhe për aq kohë sa unë e di, nuk ka pasur vdekje. Kjo koloni bee e vetes Bletët 150.000 mbijetoi zjarrit.

Tani ju mund të pyesni veten pse unë mendoj se ky zjarr është kontrolluar siç duhet dhe si mund të jetë kryer. I shpjegova 'pse' më lart. Unë shpjegoj 'si' me videon më poshtë nga NASA. Mund të duhen disa javë për të vendosur panele të tilla të ngrohjes nën konstruksionin prej druri, por kjo nuk duket si një detyrë e pamundur. Duke supozuar se një material i tillë është përdorur, ajo shpjegon shumë për mënyrën se si kemi qenë në gjendje ta shohim këtë shfaqje të bukur të zjarrit dhe gjithashtu shpjegojmë shumë se si zjarri mund të kishte qenë aq i kapsuluar. (shikoni videon më poshtë dhe vazhdoni leximin më poshtë)

de website citylab.com raporton si më poshtë:

Flaka ndalur poshtë dy kullave të dyerve që strehojnë këmbanat e pafund të katedrales, vendi i pavdekshëm nga Victor Hugo në Hunchback ose Notre Dame. "Më e keqja është shmangur edhe pse beteja nuk fitohet plotësisht", tha Presidenti francez Emmanuel Macron.

Ky është lajmi i mirë për arkitekturën gotike: Është sende e fortë, e ndërtuar për të qëndruar me një ferr.

"Nuk është se ata janë të dizajnuara për t'u djegur, por janë projektuar në mënyrë që nëse çati djeg, është e vështirë që [zjarri] të përhapet në pjesën tjetër të ndërtesës", thotë Lisa Reilly, një profesor i asociuar i arkitekturës histori në Universitetin e Virxhinias dhe një studiues i arkitekturës mesjetare. "Në Mesjetë, mendimi ishte se kasat e gurit përdorën për të parandaluar përhapjen e zjarrit".

Pra, papritur ndërtesa e gurit është 'sende e fortë', ndërsa betoni i kullave binjake doli të mos ishte 'sende të forta' të mjaftueshme. Skela prej çeliku është ende në këmbë, guri dhe madje suva, ashtu si Maria, duket të jetë plotësisht e papërlyer dhe kështu mund të pyesim veten nëse mund të kemi një shfaqje të madhe të medias përsëri.

Ajo që gjithashtu qëndron në foton e profilit të postuar me këtë artikull është se dritaret janë bërë të errët. Në videon (e dytë) në këtë artikull mund të shihni se gotë me njolla është ende atje. Duket fuqishëm se një filtër hije është përdorur për të bërë dritaret duken të nxirë. Megjithatë, për shkak se qelqi dhe plumbi janë ende plotësisht të drejtë, kjo nuk është thjesht e saktë. Kjo pastaj duhet të deformohet ose pjesërisht të shkrihet. Një filtër u përdor qartë për të krijuar përshtypjen se gotë me njolla është nxirë (gjë që nuk është e vërtetë, shih videon).

Lista e lidhjeve burimore: thesun.co.uk, thenational.ae

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (17)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. Skllavi i pagave ka shkruajtur:

  Personalisht, mendoj se gjithçka është ndezur, sepse edhe në Holandë ju jeni të detyruar të keni një aparat zjarrfikës për ta përdorur kur punoni me ndezës në një çati të sheshtë.

  Tavani i Notre Dame dhe ndërtimi i kulmit janë (ose ishin) dy ndërtime të ndryshme; Prandaj kishte një hapësirë ​​bosh mes çatisë dhe tavanit. Tavani ishte prej guri, ndërsa skeleti i konstruksionit të çatisë ishte prej druri. Tavani i gurit mund të kishte (pjesërisht) bllokimin e flakës për një kohë. Koha do të tregojë se si zjarri është përhapur.

 2. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Banorja lokale Michel Dupont tha se ata që jetonin rreth katedrales ishin të mërzitur më shumë pajisje nuk ishte në vend për të llak me ujë në flakë të lartë. "Shumë prej nesh po bëjnë pyetje në lidhje me përgjigjet e autoriteteve", tha ai.

  Unë shoh shumë pak materiale në filma.

  https://www.dailymail.co.uk/news/article-6925307/Questions-Paris-fire-brigade-Notre-Dame-inferno-burns-control-hours.html

 3. Kamera 2 ka shkruajtur:

  Rackat (tubat) prandaj shpohen me vrima nga të cilat rrjedh uji dhe kështu mban raftin në këmbë, me sa duket, raft me sistemin e ujitjes :-), duket sikur është për shkak se
  bordet e pozicionit duhet të jenë të gjata dhe të gjata me ato flakë të nxehtë.

  Vëzhguesit e zjarrit dhe zjarrfikësit janë përfshirë në mënyrë specifike në këtë lloj rinovimi monumental, ka roje të zjarrit, oficerë të sigurisë në vend në vazhdimësi.

  Me të vërtetë duket se është një zjarr i kontrolluar, një sugjerim më poshtë ...

  http://www.martinvrijland.nl/wp-content/uploads/2019/04/notre-dame-NO-smoke-controlled.jpg

  • Martin Vrijland ka shkruajtur:

   "Skela është aq e ngulitur me vrima."
   Unë e kuptoj mendimin tuaj krijues, por kjo mund të dalë jashtë. Pastaj duhet të shihni avionët e llakëve në imazhet.
   Unë mendoj se ideja ime për mburojat e nxehtësisë nuk është aq e keqe.

   Nga rruga, unë pyes veten nëse nuk kishte asnjë sistem spërkatës në çati. Kjo duket të jetë diçka që instaloni në një ndërtesë të tillë me një çati druri. Kjo mund ta ketë mbuluar tashmë zjarrin.

 4. Kornizat ka shkruajtur:

  Në vitet e fundit disa ndërtesa monumnetale janë vendosur në zjarr (shih, për shembull, Windsor Caslle). Ajo që ata të gjithë kanë të përbashkët është se është kryer mirëmbajtja. Kur të shtoni dëmin, më duket se nuk është e vështirë të kaloni pak para për parandalimin e zjarrit gjatë punës së mirëmbajtjes dhe, për shembull, që njerëzit të kryejnë vazhdimisht vëzhgimin e zjarrit. Shpenzimet shumë shumë herë më pak sesa rindërtimi. Megjithatë, pyetja është pse nuk është bërë kjo. Ende ka shumë njerëz që njohin, vlerësojnë dhe zbuten rrezikun për një projekt (diçka që quhet menaxhimi i rrezikut)

 5. Martin Vrijland ka shkruajtur:

  Zjarr i rregullt. Kjo çati është djegur mirë dhe mund të ri-ngrihet atje. Kjo me të vërtetë nuk duhet të kushtojë një miliard. E gjithë ndërtimi është ende plotësisht i paprekur dhe madje përmban pak ose aspak blozë. Muret janë ende të pastra! Cilat materiale janë ato panele gjysmë transparente të panjohura në ato ngritës në të vërtetë?

 6. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Zjarri i kripës përçon shërbimet e së dielës së Palm në Katedralen e Shën Gjonit Hyjnor
  Prill 15, 2019

  https://dailynews.news/crypt-fire-disrupts-palm-sunday-services-at-cathedral-of-st-john-the-divine/

 7. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Izraelitët do ta trajtojnë atë në një mënyrë shumë më të madhe, kështu që mund të jetë edhe më e mira një kullë e re e Babel '😀

  Tel Aviv Skyscraper: Remake ose Kulla e Babelit ose Përgatitja për Tempullin e Tretë?

  Grupi Azrieli, një pasuri e patundshme izraelite dhe kompani mbajtëse, njoftoi planin e tyre për të ndërtuar ndërtesën më të lartë të Izraelit, si një shtesë e tyre tashmë mbresëlënëse Kompleksi Qendror Azrieli në Tel Aviv. Duke mbuluar historitë e 91 dhe duke arritur këmbët 1,150 drejt qiellit, vlerësohet se Kulla e Spiralit do të marrë gjashtë vjet për të përfunduar me një kosto të llogaritur prej $ 666 milion.

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër