Pak në lidhje me traktatin e Marrakeshit: Kutzooi!

paraqitur në ANALIZA E LAJME by në 6 Dhjetor 2018 4 Comments

burim: persgroep.net

Unë e di, unë jam pak vonë, por kam dashur të lërë hype të shkojnë nga. Për disa javë ne kemi qenë të rrahur për të ndaluar traktatin e Marrakesh dhe pastaj të gjitha vazhdojnë vetëm. Ne tashmë e dinim paraprakisht. Për fat të mirë mund të kemi zgjedhjet e para të dhomës në favor të Forumit për Demokraci dhe pastaj të gjitha funksionojnë! Pastaj dhoma e parë thjesht e ndalon atë.

Çfarë saktësisht ndalet? Nuk e di. Nuk kam hyrë në atë pakt në atë mënyrë. Kur ka kaq shumë shfaqje politike, tashmë e dini se të gjitha janë rregulluar për një kohë të gjatë, por vetëm disa tërheqje lufte mund të shfaqen përmes mediave. Me fqinjët tanë jugorë a sapun të ngjashëm rritur. Kjo traktat i Marrakeshit ka të bëjë me diçka me njerëz nga vende të largëta që mund të vijnë vetëm, apo jo? Po të kisha dëgjuar vetëm Thierry Baudet, ai mund të më shpjegonte dhe unë do të isha kundër tij!

Të tjerët janë përpara. Ende të tjerë duken 'Bota po kandidon'. Nuk ka rëndësi se çfarë gjejmë dhe çfarë zgjedhim, kur do ta shohim këtë përmes!

Qeveria botërore po bëhet një fakt. Brukseli dhe OKB po vendosin gjithnjë e më shumë dhe vetëm krijuesit e presionit në politikën kombëtare ende japin përshtypjen se ata do të japin rezistencën për ne. Ne kemi parë atë në Nigel Farrage të partisë UKIP në Mbretërinë e Bashkuar. Në momentin që suprême njeriu i parë vendos pas një fitore zgjedhore Brexit se nuk është puna e tij për të udhëhequr vendin në BE. Pastaj vjen një lloj Bucket Hyacinth që me anë të Keeping up Appearances pretendon të bëjë Brexit me të vërtetë të suksesshëm, por që nga dita 1 unë parashikoj që Brexit ka për qëllim të bie. Është një marifet i madh për të treguar masat që nacionalizmi dhe proteksionizmi nuk punojnë. Demokracia nuk ka punuar kurrë. Është vetëm pamja e demokracisë, e organizuar nga politikanët dhe mediat, të cilat duhet t'i mbajnë njerëzit në iluzion.

Politikanët nuk janë asgjë më shumë se aktorët të cilët duhet të mbajnë imazhin e ëndrrës së "kontrollit" dhe "inputit" të lartë, në mënyrë që ju - njerëzit - të mbeten në mënyrë pasive dhe të vazhdojnë të presin ndryshim nga lart. Mediat dhe mediat alternative ushqejnë këtë shpresë.

Në ditët e sotme ne kemi Café Weltsschmertz (nuk mund të kujtoj se si e shkruani këtë, por është diçka me ss dhe z në fund) edhe për të kapur mendimtarët komplotistë kritikë. Ne duhet të vazhdojmë të shikojmë në ekranet dhe të shpresojmë se ka njerëz inteligjentë që do ta marrin atë për ne dhe ta ngrenë atë me politikanë apo që do të bëjnë një lëvizje të re politike të madhe. Dhe kështu vazhdojmë të shpresojmë për funksionimin e një sistemi që kurrë nuk ka punuar më parë, por vazhdojmë të ecim në votime. Kjo rrënjë është përpara çdo brez përsëri dhe përsëri dhe ne shpresojmë që të marrim pak nga ajo, por rrënja lëviz me lëvizjen.

Ndryshimi i vërtetë në botë nuk vjen nga politikanët, nga mediat apo nga mediat alternative. Ndryshimi i vërtetë vjen nga brenda. Kjo fillon me ju dhe jo me Thierry Baudet, krijuesit e zgjuar të gomarëve në kanalet e reja të internetit ose aktivistët që fillojnë një lëvizje të re.

Ndryshimi i vërtetë fillon me veten. Kjo fillon me gjithë qëndrimin tuaj ndaj jetës në qenien tuaj të përditshme. A jeni dikush që në praktikën e përditshme të jetës ndihmon në fakt të mbajë sistemin piramidal? A besoni fshehurazi në politikë gjithsesi? A besoni se sistemet që ne kemi ndërtuar punojnë me të vërtetë mirë, por nevojitet vetëm një rregullim i vogël i gjobës nga njerëzit që më në fund do ta bëjnë ndryshe (por kurrë nuk do të)? Apo mendoni se është koha që ju vetëm do të sjellni ndryshimin. Demokracia, iluzioni i zgjedhjes nëpërmjet rrjetave të sigurisë që gjithmonë ju mbrojnë në atë rrënjë të besimit dhe shpresës, nuk do të bëhet. Gjithçka fillon me ju. Le të rrjedhë energji përsëri dhe përsëri; po vraponi pas një udhëheqësi të ri apo politikani apo do të ndryshoni kursin në mjedisin tuaj të menjëhershëm? Ndryshimi i vërtetë vjen nga thelbi i juve; jo nga një jelek i verdhë dhe jo nga një kryq në një fletëvotim.

E vetmja mënyrë për të marrë burimin është të notosh kundër rrymës.

Lista e lidhjeve burimore: nieuwsblad.be

Etiketa: , , , , , , , , , ,

Rreth Autorit ()

Komente (4)

ndjekëse URL | Komente Feed RSS

 1. JHONNYNIJHOFF@GMAIL.COM ka shkruajtur:

  Mediat e trajnimit!
  Ne gjithashtu angazhohemi për të hapur diskutime publike të bazuara në dëshmi mbi emigracionin dhe emigrantët në partneritet me të gjitha pjesët e shoqërisë, që gjeneron një perceptim real, humane dhe konstruktiv në këtë drejtim. ... ..c) Promovimi i pavarur, objektiv dhe të cilësisë raportimin e mediave, në internet me bazë në informacion, duke përfshirë, zoals duke sensibilizuar dhe edukimin e profesionistëve të medias mbi çështjet të lidhura me migrimin dhe terminologjisë, duke investuar në standardet etike të raportimit dhe reklamat, dhe të ndaluar shpërndarjen e fondeve publike apo mbështetje materiale për mediat që promovojnë sistematikisht jotolerancën, ksenofobinë, racizmin dhe format e tjera të diskriminimit ndaj migrantëve, në respekt të plotë të lirisë së medias .... informojnë perceptimet e publikut në lidhje me kontributet pozitive të migrimit të sigurt, të rregullt dhe të rregullt, dhe në bazë të racizmit, ksenofobisë dhe stigmatizimit ndaj të gjithë migrantëve

 2. Guppy ka shkruajtur:

  Historia përsëritet çdo herë, Kulla e Babelit është pothuajse në pikën më të lartë. Nuk është për asgjë që ne të gjithë flasim gjuhë të ndryshme, është mirë që të kemi grupe të ndryshme më të vogla. Por jo, udhëheqësit tanë janë të ashpër dhe duan ta bëjnë botën një fshat të madh (dixhital), me një gjuhë, një monedhë dhe një udhëheqës. Ishte shumë vite më parë që Evropa e tanishme ishte sakrifikuar, për fat të keq nuk mund të ndryshojmë aq shumë. Ndoshta kjo mund të ndryshohet vetëm kur të gjithë kanë vërejtur se çfarë ndodh përfundimisht. Bëhet fjalë për të gjithë që kanë për të bërë zgjedhjet e tyre dhe për të realizuar ndryshimet e tyre. Gjithkush bën thirrje për një shpëtimtar që e quan stuhinë të qetësohet, por ka vetëm një që mund ta qetësojë stuhinë brenda vetes.

  Do të thosha fundjavë e qetë dhe e bukur.

  https://mattbell.org/why-is-the-strasbourg-parliament-based-on-tower-of-babel

 3. ZalmInBlik ka shkruajtur:

  Të zgjedhurit e nderuar, ne kemi një Mesian të ri i cili do të organizojë gjithçka për popullin apatifik dhe të dëgjueshëm. Qëndroni sidomos në të dyja duart tuaja, mbështetur prapa dhe do të jenë të gjithë njerëzit e mirë.

 4. Wilfred Bakker ka shkruajtur:

  Jeta në vetvete ka një funksion, qëllimi nuk është aq i rëndësishëm, por mënyra për të.

  Frustrimi dhe impotenca është procesi mësimor.

  dashuri

Lini një Përgjigju

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër