Pages Menu Navigation

Autoriteti i pyetjeve Mendoni për veten tuaj

GOOGLE AD

Koreja e Veriut është e rrezikshme, sepse ne (media) themi

Koreja e Veriut është e rrezikshme, sepse ne (media) themi

Nëse ju përsërisni mjaft shpesh në media, njerëzit do ta besojnë atë automatikisht. Rimëkëmbjes: në të vërtetë, shumica e njerëzve besojnë gjithçka që mediat tregojnë menjëherë dhe pa ndonjë mendim kritik. Koreja e Veriut ka qenë në listën imperialiste të Amerikës për vite me rradhë. Vendi shtrihet midis Kinës dhe Koresë së Jugut dhe ka një pjesë të vogël të kufirit me territorin rus. Dhe që në dekadat e fundit Amerika ka hequr çdo vend që ende nuk ka pasur borxhe me FMN, në mënyrë që të rindërtohet përmes miliarda kredive nga FMN, kjo natyrisht duhet të bëhet edhe në atë vend të pavarur. Për këtë, ju duhet së pari të demonizuar tërësisht vendin në media.

Argumenti më i mirë për ndryshimin e regjimit është argumenti i kërcënimit. Çfarë mund të jetë më mirë se ajo që besojnë se Koreja e Veriut ka armë të shkatërrimit në masë. Sigurisht që ne shohim këtu në imazhet e mediave të një paradë të madhe ushtarake dhe kështu imazhi është konfirmuar. "Këto imazhe nuk rrjedhin nga Koreja e Veriut për asgjë, kështu që me sa duket vendi dëshiron që ne të marrim atë frikë të ngulitur"Ju mund të mendoni kështu tani.

Çka nëse vendi thjesht ndihet i goditur nga imperializmi amerikan? Çfarë ne e dimë aktualisht për Korenë e Veriut sesa imazhi i errët që mediat vazhdimisht na prezantojnë dhe ndryshe nga ajo (faqja kryesore e propagandës) Wikipedia na tregon për Luftë koreane në vitet 50? Në fakt, e vetmja gjë që gjithmonë dëgjojmë ...

Të gjitha aksionet 0
468 ad
GOOGLE AD

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër