Pages Menu Navigation

Autoriteti i pyetjeve Mendoni për veten tuaj

GOOGLE AD

Dëshmia se si gjërat po shkojnë vërtet në Greqi, çfarë media është e heshtur

Dëshmia se si gjërat po shkojnë vërtet në Greqi, çfarë media është e heshtur

paralajmërim: Një vlerë jo numerike e hasur në /home/martinvrijland/public_html/archief/wp-content/plugins/social-warfare/functions/social-networks/twitter.php në linjë 106

paralajmërim: Një vlerë jo numerike e hasur në /home/martinvrijland/public_html/archief/wp-content/plugins/social-warfare/functions/social-networks/facebook.php në linjë 74

Do të doja të merrja më shumë mbështetje për punën time nga lexuesit e mi. Për fat të keq tashmë është e vështirë të paguhet qiratë, të paguhet kostot e internetit dhe gjithashtu të jenë në gjendje të hanë. Por kur e marr këtë histori nga një lexues, bëhem i përulur dhe i qetë. Unë ende menaxhoj pak falë mbështetjes suaj. Unë do të preferoja të udhëtoja vetë në Greqi për të raportuar për gjendjen atje. Për fat të keq, financat nuk e lejojnë atë. Në fund të fundit, ne mezi dëgjojmë diçka në lidhje me këtë në media. Përshtypja ime ishte se ajo është më serioze sesa mendojmë. Jo vetëm ka një gardhi gjigant i ndërtuar rreth Greqisë, si rezultat i së cilës vendi duket se ka ndryshuar në një kamp përqendrimi, por gjithashtu duket se Greqia me vetëdije ka kthyer shpinën financiarisht, sepse ka lidhje historike me Rusinë nëpërmjet besimit ortodoks grek. Atje kam shkruajtur në 2012 artikulli i parë rreth. Një udhëtim në Greqi për të raportuar pra nuk është financiarisht. Për fat të mirë unë u kontaktua nga një lexues i cili jeton në Greqi. Ajo bëri këtë raport.

Ku të filloni dhe çfarë të përshkruani? Rreth asaj se si njerëzit ndihen; se si jetojnë njerëzit këtu; atë që njerëzit presin. Shpesh them se jemi pak vite përpara në krahasim me Holandën dhe më pas dëgjoj menjëherë: "Po, por këtu kemi edhe një krizë". Nuk dua të them se vendet e Evropës veriore janë duke përjetuar një krizë, por ajo që dua të them është se populli grek ka kaluar nëpër faza të ndryshme emocionale që popujt në Evropën veriore nuk kanë kaluar ende.

Kemi përjetuar këtu që papritmas gjithçka ishte e mundur. Kjo filloi një vit ose 15. Papritmas grekët mund të huazonin para nga bankat, e cila mezi ishte e mundur deri atëherë. Unë u quaja i çmendur nga bankat nëse doja kredi. Pa kolateral. Sigurisht që shumë grekë rriten në të. Ne ishim anëtarë të BE-së dhe për këtë arsye të gjithë dukej se ishin në gjendje ta bënin këtë. Falë euros! Gëzimi ishte jetëshkurtër. Papritmas doli të ishte në një krizë. Papritmas popullsia kishte bërë gjithçka të gabuar. Evropa na tregoi. Korrupsioni, mashtrimi, përtacia dhe shumë më tepër. Turp, sepse po, ishte akoma e vërtetë (ata mendonin këtu, sikur vendet e tjera nuk bënin të njëjtën gjë).

Nga një zgjedhje në tjetrën. Nga një qeveri në tjetrën në referendum. Në atë referendum, 63% tha oxi (jo). Këtë herë njerëzit me të vërtetë mendonin se qeveria jonë e re me Tsipras dhe Gianis Varouvakis do të bënte ndryshimin. Shpresoj, unitet, lidhje. Deri në ditën tjetër. Për habinë e gjigantëve të vërtetë të gjithë, dënimi i ardhshëm i vdekjes u nënshkrua dhe toka u dorëzua në Gjermani. Kishte zhgënjim të plotë. Shkatërrim, indinjatë, mosbesim dhe zemërim! Unë nuk besoj se njerëzit 1 në Evropë janë mashtruar si njerëz grekë. Ajo që pasoi ishte 'kontrolli i kapitalit' që nuk dëgjon më, por që ende zbatohet. Grekët mund të tërheqin nga banka jo më shumë se € 420 në javë. Ky është edhe rasti për kompanitë. Nuk mund të hapësh një llogari të re bankare. Dhe kështu me radhë. Ju nuk mund të dërgoni para jashtë vendit. E-bay dhe dyqanet e tjera në internet nuk punojnë më këtu. Cenzurë e plotë.

Në të njëjtën kohë, taksat gjithnjë e më shumë po paguhen. Taksa shtesë; në çdo gjë! Energjia elektrike dhe uji bëhen më të shtrenjta dhe të shtrenjta dhe pagat dhe pensionet vazhdojnë të bien. Një pagë mesatare tani është rreth 500 euro në muaj. Kjo është ajo ku të gjitha këto shfrytëzime vijnë përsëri. Puna, por jashtë orarit shtesë është kredo. Një pension prej rreth 350 euro është gjithashtu shumë normale. Kjo nuk është edhe e mjaftueshme për ilaçet tek të moshuarit! Dhe pavarësisht kësaj, popullsia është e turpëruar. Sepse po; korrupsion, mashtrim etj. Në fund të fundit, ata vetë e votuan qeverinë një herë.

Admirues ishte qëndrimi i shumicës së popullsisë kur ...

Të gjitha aksionet 0
468 ad
paralajmërim: count (): Parametri duhet të jetë një grup ose një objekt që zbaton Countable në /home/martinvrijland/public_html/archief/wp-includes/class-wp-comment-query.php në linjë 405
GOOGLE AD

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër