Pages Menu Navigation

Autoriteti i pyetjeve Mendoni për veten tuaj

GOOGLE AD

Ish-vrasësi Gerrit Stanneveld ndihmon familjen në nevojë nga zjarri

Ish-vrasësi Gerrit Stanneveld ndihmon familjen në nevojë nga zjarri

Njeriu që e ka njohur vetë anën më të errët të jetës, që ka vrarë dhe ka ardhur në pendim, tregon një zemër të madhe. E premtja e kaluar kam vendosur një telefonatë për një familje me fëmijë 5 nga Haga që ishin deportuar si rezultat i borxheve dhe nuk donin të nënshkruanin një vendim tregues për kujdesin e të rinjve. Ata nuk e dëshironin këtë të fundit, sepse edhe AKK-ja arriti në përfundimin se prindërit janë të mirë për fëmijët dhe për këtë arsye nuk ka asnjë arsye për vendosjen jashtë shtëpisë. Dështimi për të nënshkruar këtë formular çoi në kundërshtim nga komuna në fushën e ndihmës së borxhit. Gjithashtu faqen e internetit Niburu.co i kushtoi një artikull kësaj historie. Artikulli që kam postuar të premten u lexua me dhjetëra mijëra herë dhe u ndoqën shumë reagime.

Gerrit Stanneveld ishte një nga të parët që u përgjigj. Natyrisht ju jeni tronditur për një moment dhe mendoni: "Wpra është ai njeri dhe a është kjo e besueshme?"Unë kam këshilluar prindërit që të hetojnë për veten se kush është Gerrit Stanneveld dhe nëse ata mendojnë se mund t'i besojnë atij. Në të kaluarën, Gerrit më kishte kontaktuar për librin e tij, por sepse shpesh punoj në kaq shumë gjëra, nuk i kam kushtuar vëmendje asaj më parë. Gerrit është një njeri që, që nga fëmijëria e tij, është detyruar të përdorë armë zjarri për shkak të pafuqisë dhe frustrimit. Nga gjashtëmbëdhjetë deri në nëntëmbëdhjetë ai ishte rregullisht në një qelizë izolimi; i lirë nga vetmia e shëndoshë dhe e plotë. Kjo bën diçka me një person. Nga zemërimi në botë dhe për të fituar para shpejt, ai hyri në qarkun e plaçkitjeve dhe rrëzimeve të shpejta. Kur shoku i tij më i mirë u qëllua në një kafene para syve të tij, diçka e këputur në Gerrit. Ai donte të kap pronarin që e shtiu vetë mikun e tij dhe mendoi [citoj] "Nëse e takoj atë, atëherë ai shkon."Gerrit kurrë nuk e takoi Gerritin; disa agjentë që donin të kontrollonin letrat e tij. Ju shikoni se çfarë ndodhi më pas ky dokumentar.

Gerrit u përgjigj menjëherë pas thirrjes së së premtes. Ai siguroi një apartament ku familja mund të qëndrojë në 2015 deri në fund të shkurtit. Ata mund ta përdorin këtë periudhë për të gjetur një zgjidhje për bllokimin në të cilin ata përfunduan. Gerrit gjithashtu la një sasi në shtëpi në mënyrë që familja të paktën javën e ardhshme të ushqimit dhe pijeve të ndihmoi. Prindërit dhe gjithë familja janë sigurisht shumë mirënjohëse ndaj Gerritit dhe gjithashtu tregojnë se ato janë plotësisht të tronditur nga të gjitha reagimet e llojit dhe ndihma e ofruar. Veçanërisht Gerrit, natyrisht, janë jashtëzakonisht mirënjohës. Pra, shihni se sa konkrete diçka për njeriun tuaj mund të çojë në kaq shumë lumturi. Le të shpresojmë që në muajt e ardhshëm gjithnjë e më shumë familje nuk do të bien në vështirësi si rezultat i masave të qeverisë që thjesht janë injoruar nga Media kryesore e Rrjetit. Nëse doni të ktheheni te Gerrit Stanneveld dhe jeni të interesuar për historinë e tij, urdhëroni librin nëpërmjet tij kjo lidhje. Libri me titullin 'Kairos. Vrasësi i vetëm me fëmijën kërkon falje'është shumë mbresëlënëse dhe me siguri do t'ju godasë në shpirtin tuaj.

Nëse dëshironi që kjo uebfaqe të vazhdojë, ju lutemi të mbështetni me një donacion mujor, në mënyrë që një kundër-zë mund të vazhdojë të ekzistojë. Mbështetja juaj është shumë e nevojshme. Përveç telefonit faleminderit, dëshiroj të falënderoj përsëri Gerrit për veprën e tij heroike. "Asnjë fjalë, por vepra", Kjo është ajo që Gerrit ka treguar. Ku shumë njerëz vijnë me këshilla dhe këshilla, ata janë ende njerëzit që bëjnë diçka që e bën dallimin.

Lista e lidhjeve burimore: Gerritstanneveld.nl, bol.com

Të gjitha aksionet 401
468 ad

11 Comments

 1. Gerrit hero!

 2. Ky lloj lajmesh më jep shpresë përsëri!

  Isha mirë në rrugën time të humbja besimin tim tek njerëzimi ... dhe pastaj lexova këtë artikull, që më sjell shpresë përsëri.

  Sot ka pak heronj të mbetur ... Gerrit është një, shpresoj se mund ta falë vetveten.

 3. Klasë ABSOLUTE.
  Për fat të mirë, këta njerëz, të tjerët
  duan të ndihmojnë gjithashtu atje.

  Duke pasur parasysh rëndësinë e saj
  të përfshirë, në të vërtetë pothuajse vetë-evidente.

  ???? ???? ????

  • @ Njerëzit Mos harroni se Martin dhe kjo faqe duhet të qëndrojnë atje! Unë nuk duhet të shpjegoj pse, mendoj.

   • Sigurisht Martin është gjithashtu një hero!

 4. Ex-vrasës? "... vrasje në tentativë të oficerëve të policisë." Unë nuk e kuptoja atë dokument: dy policë të gjallë që e kthyen atë.

  • PS Unë tani gjithashtu shoh titullin e librit të tij, kështu me sa duket edhe një vrasës. Ndoshta kurrë nuk është mirë për të folur, por i mençur që atëherë mund të jepni një kuptim të vlefshëm për jetën tuaj, siç është ky veprim.

 5. Madh këtë lajm të bukur dhe një përqafim në Gerrit. Shpresojmë se çdo gjë do të përfundojë në këmbët e saj.
  Dhe e mrekullueshme që familja është përsëri së bashku.

 6. Sot shkoj në Limburg për të vizituar familjen në fatkeqësi me Gerrit Stanneveld. Gerrit ndihmoi t'i strehonte përkohësisht ato, gjë që është e madhe në çdo rast. Duket sikur grabitësit e AKK-së e nuhasin atë, sepse as një ditë më vonë nuk ishin në telefon. E thirra zonjën e AKK-së dhe e pyeta nëse ajo mund të më shpjegonte se pse e shtynte këtë familje kaq shumë. Ajo nuk donte të përgjigjej dhe unë u drejtova në zyrën qendrore dhe konferencën për shtyp. Unë i thashë se mendova se ajo duhet të mënjanoj përgjigjet e saj robotike dhe se do të doja të dëgjoj mendimin e saj përse e ndjek këtë familje me pesë fëmijë, ndërkohë që tashmë ka një raport që çdo gjë po ecën mirë me fëmijët dhe vetëm vetëm probleme financiare. Unë gjithashtu e pyeta nëse ajo ishte ndoshta aq e interesuar për shkak të shumës së madhe të parave që lindin një vendosje prej pesë fëmijëve.
  Megjithëse familja tani ka një çati mbi kokën e saj, problemet ende nuk janë zgjidhur. Ata janë në një shtëpi pushimi dhe prandaj nuk kanë një adresë zyrtare të regjistrimit. Jetoni burokracinë! Gerrit dhe unë shkojmë së bashku për t'u dhënë atyre një zemër dhe të shohim nëse zgjidhjet praktike mund të zhvillohen në afat të shkurtër, ku Gerrit do të përpiqet të përdorë lidhjet e tij në lagje. Nëse ka njerëz në Limburg që duan të mendojnë së bashku, atëherë kjo është ende e dëshirueshme dhe adresa e emailit 'helpgezininnood@gmail.com' ende mund të përdoret. Vini re se ata janë strehuar përkohësisht, por në fund të fundit është e nevojshme një zgjidhje e përhershme.
  Tani e di se ka shumë vuajtje të fshehur në Holandë dhe se ka shumë varfëri të fshehur. Jo gjithkush ka forcën ose guximin për të dalë me këtë. Ndonjëherë edhe ju jeni shumë të turpëruar. Të tjerët mund të ndjekin verbërisht këshillën e kujdesit për të rinjtë ose AKK-në dhe të nënshkruajnë vendimin e treguesit. Kjo mund të çojë në ndarjen e prindërve dhe fëmijëve. Paratë që do të rrjedhin në drejtim të kujdestarisë së fëmijëve mund të zgjidhin drejtpërsëdrejti problemet financiare të shumicës së prindërve, por kjo nuk është mënyra se si grabitqarët e bardhë në Hagë mendojnë. Është koha që punonjësit nga organizatat, zyrtarët dhe ekzekutorët e kësaj politike do të shohin se ata kontribuojnë në prishjen e familjeve dhe nuk pastrojnë korsi me ato pak shembuj që një vendosje jashtë shtëpisë ndodh të jetë vërtet e nevojshme. Ngrihuni dhe ndaloni këtë terror!

 7. Si ndodh tani me këtë familje, sepse shpesh dëgjon gjërat në media dhe nuk e di se si përfundoi kjo me njerëzit. Shpresoj që kjo familje të ketë një vend të sigurt në mënyrë që fëmijët të kenë një jetë normale.

 8. Si po bën me këtë familje?

GOOGLE AD

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër