Pages Menu Navigation

Autoriteti i pyetjeve Mendoni për veten tuaj

GOOGLE AD

Nieuwsuur 'Ju nuk keni për të lexuar ndonjë lajm në mediat sociale më, kjo është e keqe për ju'

Nieuwsuur 'Ju nuk keni për të lexuar ndonjë lajm në mediat sociale më, kjo është e keqe për ju'

Mediat kryesore ndjehen të kërcënuara fuqishëm nga rritja e mediave sociale. Studentët e gazetarisë marrin edhe arsim sa e rrezikshme është për të ndjekur lajmet vetëm nëpërmjet mediave sociale. Dhe kjo është e ardhmja e gazetarisë kombëtare. Nieuwsuur kullos një artikull të dielën mbrëma të fundit në rrezikun e mediave sociale. Twan Huys dukej me një fytyrë si një kumbull të thartë kur ai kishte për të lexuar tekstin e mëposhtëm. Duket sikur ai e kuptoi se çfarë roli propagandistik ai e përmbushi. [Cituar] "Numri i njerëzve që hapin një gazetë ditore, që po bie, por konsumi i lajmeve nëpërmjet mediave sociale, e cila vazhdon të rritet. Më shumë se gjysma e njerëzve nën 35 përdorin Facebook javore për të vazhduar me lajmet. Gjithkush është në gjendje të mbledhë ofertën e tyre të lajmeve nëpërmjet mediave sociale, por kjo gjithashtu ka një dobësi, sipas hulumtimit."Cila hulumtim Twan? Rastësisht një studim i kryer në emër të shtetit (i cili ka çdo interes në mbajtjen e njerëzve mbi të gjitha lajmet e 'menaxhimit të perceptimit' nga mediat kryesore)? E pra, atëherë duhet të hedhim një vështrim më të afërt në atë hulumtim. Por Twan ende nuk ishte shpallur. Ai shton pak ekstra [quote] "Duke lexuar kryesisht lajme që përshtaten me botëkuptimin e vet, njeriu përfundon në një botë të së drejtës."Pra, njerëzit janë kryesisht në kërkim të konfirmimit të pikëpamjes së tyre të botës. Pastaj vjen një e mirë tregojnë drejtpërdrejtë me pak njerëz që shërbejnë si shembull. Jetoni kamerën; jetoni gjatë skenarit!

Se kjo është një deklaratë e zgjedhur shumë e zgjuar, mund të jetë e qartë. Natyrisht, ka edhe një bërthamë të madhe të së vërtetës. Nëse jeni një mbështetës i Erdoganit, ju doni të lexoni lajme që janë pozitive për presidentin turk. Nëse mendoni se ka shumë kërkues të azilit, mund të jeni paksa më të ndjeshëm ndaj një faqe interneti si Geenstijl. Por kjo nuk ndryshon faktin se mediat kryesore janë bërë krejtësisht të pasigurta në raportimin e tyre. Nuk është për asgjë që duhet të ketë një program si 'Komplot ose jo'për t'u manipuluar, për të parandaluar njerëzit që të bëjnë kërkime kritike, me mesazhin'Lini hulumtime për ekspertët e qeverisë dhe shikoni që ju të mos bëheni mendimtar i konspiracionit". Veçanërisht se vula e "mendimtarit të konspiracionit" duhet të theksohet, sepse nuk doni të jeni pjesë e një grupi 'gekkies'. Një i përgjigjet efektit të presionit të kolegëve që bëhen kaq bukur në të Asch eksperiment.

Kushdo që e lejon artikullin e lajmeve të Nieuwsuur t'i njohë ato qartë, nuk mund të arrijë në përfundimin se ky është një përpjekje e fundit për t'i tërhequr njerëzit në mediat kryesore. Në artikullin tim të mëparshëm shpjegova se si media alternative po ndërtohet tani si një xhungël e faqeve. Ju lexoni përsëri pas se si strategjia në veprat alternative të mediave në vend. "Por nëse ju si një qeveri keni krijuar një pyll plot me faqet e internetit dhe njerëzit nuk kanë më të dinë se ku mund të shikojnë, atëherë për fat të mirë ka ende mundësi për të kërkuar. Sepse edhe pse pylli duket kaq i errët dhe i errët; nëse shikoni ju gjithmonë do të shihni rrezet e diellit rrezatues të NOS / OJF dhe RTL News. Përqëndrohu sërish në dritën e qartë se xhungla i tejkalon faqet e internetit alternative!"Ky është mesazhi. "Natyrisht, ndonjëherë ekziston një re për atë diell; madje ndonjëherë bie shi, por gjithnjë është më pak e errët sesa pylli i mediave alternative". Dhe kjo strategji duket të jetë duke punuar mirë. Gjithkush e di deri tani se mediat gënjejnë shumë dhe angazhohen në menaxhimin e perceptimit. Por nëse këto media pranojnë se kanë dështuar, është ende më e sigurt të kthehet në atë dritë në vend që të humbasë në pyllin (vetë-krijuar) të lajmeve alternative. "Ju e kuptoni se është e pamundur të përzgjedhni veten në mënyrë kritike? Ju lutemi ta lini atë tek ekspertët. Ata me të vërtetë bëjnë më të mirën e tyre!"

Ekziston një term për këtë parim sociologjik. Kjo është ajo që ju e quani 'The Nanny State' në anglisht. Shteti do të kujdeset për ju. Shiko lart! Besoni dado. Kjo po shtypet herët. Nuk është për asgjë që fëmijët të shkojnë në shkollë në një moshë të re dhe është dëshira e qeverisë për ta sjellë këtë përpara. Nuk është për asgjë që fëmijët në parashkollor janë mësuar tashmë se si të ecin në linjë. "Qëndro në linjë. Dado e di se çfarë është e mirë për ju!". Shteti i Nannies siguron varësinë nga shteti në të gjitha aspektet. Kur dado papritmas sëmuret, foshnja fillon të qajë dhe të bërtasë për ndihmë. Për momentin, ne ende duhet të zvarritem përsëri në Dado kur është fjala për gjetjen e së vërtetës. Në fund të fundit, ne jemi njohur me të dhe përkundër faktit që Dado ndonjëherë bën gabime, ne jemi ende më të sigurta në shtet. "Kthehuni në mediat kryesore, sepse e dini se në fund të fundit është krahu i besuar i Nannies."

Nëse qëndroni me faqet e internetit alternative, këto do të ndodhin sipas Twan Huys [quote] "Dhe nëse të gjithë e bëjnë, polarizimi i dritës lërkohet."Polarizimi është pjesë e strategjisë së shtetit, por atëherë është e dëshirueshme të polarizohet nëpërmjet partive të kontrolluara. Është më e volitshme që të zgjedhësh një vend kritik të kontrolluar nga shteti, si Geenstijl ose filmat e Powned, sesa të ulesh në Martin Vrijland. Shkurtimisht, duhet të polarizosh, por pastaj duhet të futesh në krahët e Geert Wilders, Jan Roos apo ndonjë shije tjetër nga spektri politik. Ju nuk mund të përfundoni në skenë që jeni me të vërtetë do të zgjoheni dhe do të qëndroni në këmbët tuaja. Shteti i Nannies.

Lista e lidhjeve burimore: nos.nl, nieuwsuur.nl

Të gjitha aksionet 0
468 ad
GOOGLE AD

Duke vazhduar të përdorni faqen, ju pranoni përdorimin e cookies. Meer informatie

Cilësimet e cookie në këtë faqe interneti janë të vendosur për të "lejuar cookies" për t'ju dhënë mundësinë më të mirë të shfletimit të mundshëm. Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe pa ndryshuar cilësimet tuaja të cookie-t ose klikoni mbi "Prano" më poshtë, atëherë pajtoheni me këto cilësime.

afër